Sadašnji dečko - bivši narkoman

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

vudd... :?:
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

Mislim realno (sad znam da će na mene biti drvlje i kamenje jer nemam pojma i bla bla) ali rođen si kao strejt a ne kao narkoman, znači možeš opet biti strejt. Jesam u pravu?
BUDI NA ŽIVOTU!!!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by zeleni »

mene mama rodila na carski rez. pod totalnom anestezijom. hocu reci, nismo se svi rodili strejt :lol:
nego
naravno da moze da se bude strejt. samo treba da se stisnu zubi i da se radi na tome. inace, smizlo, lajkujem tvoj novi personeliti imidz luk ovo ono :D
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by vudd »

Ma hoće qurac pobijediti. Ovde ljubav nema šanse...ama baš nikakve!!! Zato kupimo prnje i bjež'mooooo!!!
Naravno, Sale je ovo rekao cinično...ali istina je.

ovo si ti pisala prije par dana...
daklem,shvatila si

ušupkljivanje te slicne aktivnosti su dozvoljene na forumu.ba
ZELENI,najbolji moj druze,naj od svih najeva :)
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

Znači ipak jedino riješenje je BJEŽATI...ili...?
BUDI NA ŽIVOTU!!!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by zeleni »

kada vidis narkomane nemoj da ti suza pa`ne
kada cujes za rec drogu trci brze ne zal` nogu
:lol:
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

zeleni wrote:kada vidis narkomane nemoj da ti suza pa`ne
kada cujes za rec drogu trci brze ne zal` nogu
:lol:
xaxaxaxxaxaxaxaxaxaxxa...što ste nekiiiiiiiiiiiiii...

Da li ja mogu iza ovakvih postova da naslutim ''jednom narkoman, uvjek narkoman'' ?
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by klara60 »

Šmizla wrote:Da li ja mogu iza ovakvih postova da naslutim ''jednom narkoman, uvjek narkoman'' ?
Uh, izgleda da se ja na ovu rečenicu palim! :smt093

Čitam u poslijednje vrijeme, te neke se djevojčice zaljubile u ovisnike, žele pomoći, pobjeći, spašavati njega ili sebe...pa onda diskusije odu u nekim drugim pravcima i sve u krug.
Šmizla upita da li je jedino rješenje pobjeći.
Ja smatram da nije i da se može pomoći osobi, koja je u problemu, ali da za to treba, pored ljubavi, želje, određene zrelosti (a čini mi se da su mnoge djevojčice koje se javljaju, baš premlade i da zbog toga nema nekog velikog truda od strane starih forumaša za pravim odgovorima), još mnogo,mnogo uslova da se ispuni.
Zato ja pitam te djevojke da li su, između ostaloga, spremne sledeće:
-da trpe i adekvatno reaguju na sve promjene raspoloženja svog patnera,
-da ga ubjede da traži stručnu pomoć,
-da glume njegovog psiholga, psihijatra,
-da zadobiju njegovo povjerenje,
-da glume policajca koji bi pratio da li se obećanja ispunjavaju,
-da ga otgnu od starog društva,
-da dobiju podršku njegovih roditelja, sestre,brata te da se zajedno udruže u toj svojoj borbi,
-da zanemare sve komentare, provokacije i sl.stavivši zdravlje i dobrobit svog partnera na prvo mjesto,
-da učestvuju ogoljavanju ovisnikove ličnosti u traganju za uzrokom bolesti (za koji nema garancije da će ga i pronaći), a zatim nakon toga da aktivno učestvuju u podršci i izgradnji ličnosti oslobođene opijata i dogradnji sa novim životnim stavovima,
-da vješto kombinuju ljubav, strogoću, podršku, bijes, odlučnost i sl.
-da motre na eventualne recidive i da adekvatno reaguju na njih,
-da čekaju njegov eventualni povratak iz komune,
-itd.itd. da ne nabrajam više
Ako je odgovor pozitivan, drage djevojke vi se upustite u tu borbu i posvetite joj duži period svog života mjeren često godinama, jer ta ljubav to zaslužuje.
Dokaz da ima uspjeha u podršci ovisnicima su mnogi na ovom forumu. Dita je lavica i primjer nesebične ljubavi prema svom suprugu i porodici. I Vudd ima svoju lavicu. Otac, Cibukarda ubiru plodove svog žrtvovanja, Fridrićeva takođe, a tu sam i ja kao suovisnik.
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

Klara Vama svaka čast. Kao i svima onima koji nisu odustali od onih koje vole.
Nisam došla do zaključka da je ''jednom narkoman, uvjek narkoman'' (i iskreno ne želim da vjerujem u to) samo sam pitala ovisnike i bivše ovisnike dal' je to tako kad oni najčešće daju komentare da baš mi te djevojčice (mada sebe ne mogu da nazovem djevojčicom-bližim se trećoj deceniji :) ) bježimo od toga svega.
Zašto jedan Saša koji je vjerovatno većini ovisnika primjer da se može sam kaže BJEŽI? Evo moj jako dobar drug (inače bivši ovisnik) isto kaže ''bilo bi ti bolje da to batališ'', pa čak i psiholog u jednom centru za narkomaniju u mom gradu mi je rekla da isključim emocije i da bi bilo najbolje da odem. Zašto baš ti koji su uspijeli, koji su vjerovatno imali podršku nekog bliskog kažu da se okrenemo i odemo? E to je pitanje koje se meni vrzma već par dana po glavi.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by zeleni »

klara60 wrote: Dokaz da ima uspjeha u podršci ovisnicima su mnogi na ovom forumu. Dita je lavica i primjer nesebične ljubavi prema svom suprugu i porodici. I Vudd ima svoju lavicu. Otac, Cibukarda ubiru plodove svog žrtvovanja, Fridrićeva takođe, a tu sam i ja kao suovisnik.
i moja mama :)
klaro, skoro svaki ovisnik koji se izvukao je imao nekog pored sebe. tesko je u bestraga sam gurati kroz ovo. ja znam koliko me keva zaduzila. da ni za tri zivota ne mogu da joj vratim. kako ide pegazis?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
Post Reply