Sadašnji dečko - bivši narkoman

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

@little.be šta bi? Jesi donjela odluku?
BUDI NA ŽIVOTU!!!
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by sheila »

Za litlle..
Budi mudra i ništa još ne govori svojima, samo će se ljudi sekirati bez razloga. A ti si jako mlada, opusti se i uživaj ako možeš dok traje ljubav..osim ako nisi rešila da se uskoro udaš za njega? A ko zna..Možda ti dosadi za neko vreme..ili se zaljubiš u drugog, ili se ohladiš od njega..ili raskinete iz nekog sasvim desetog razloga.
A ovde na forumu zaista postoji mnogo tema iz kojih možeš da izvučeš odgovore na pitanja koja te muče.
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by sheila »

A za Šmizlu...
Kako bre ne možeš da ga ostaviš? Ako si stvarno izgubila svaku nadu i ako je tvom strpljenju došao kraj.. ako je stvarno toliko prešao crtu.. a ti i dalje ostaješ uz njega... izvini molim te što ću ti ovo brutalno surovo i iskreno reći.. onda ti ispadaš veći slabić od njega. Znači, moramo uvek raditi na sebi... svi mi, ceo život.. i što se više budemo lično razvijali i ispravljali, bićemo jači, stabilniji, manje zavisni od svega oko nas.. i konačno..sposobni da učinimo ono što mislimo da bi trebalo.. ma koliko da boli. A onda, kad zaboli..stisneš zube, ćutiš i trpiš..uveren da će proći, a mora proći ako se pravilno postaviš. Eto tako, jednostavno.
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Šmizla »

@sheila u pravu si-slabić sam! Po prvi put u životu ne stojim iza onoga što kažem. Ali emocije su jače od mog razuma. :( Pustila sam ga još ovaj put...sad je ok...ali sve primam sa rezervom...i nekako što više vrijeme odmiče osjećam da se ja udaljavam od njega. Pomažu mi razgovori, ovaj forum...
Ne vidim više sa njim budućnost. Osjećam da mi nikad neće moći pružiti život koji ja želim (a ja želim sasvim jedan običan i normalan život). Kao što reče jedna moja drugarica (koja je već imala ovakav ''slučaj'') da su oni kao pijavice. I u pravu je- ''zaljepe'' se za nekog i uzimaju svu pozitivnu energiju, sve a ništa ne ne daju zauzvrat.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Pawa »

sheila wrote:Za litlle..
Budi mudra i ništa još ne govori svojima, samo će se ljudi sekirati bez razloga. A ti si jako mlada, opusti se i uživaj ako možeš dok traje ljubav..
Bas je mudro i ispravno savetujes :!:

Moje misljenje je da treba da kaze roditeljima, jer bolje je da se oni sekiraju danas bez razloga nego sutra s razlogom. Njen momak je cist 6 meseci sto je u sustini jako kratak vremenski period da bi se mogao smatrati izlecenim. Pri tom devojka ima samo 18 godina! Da li stvarno verujes da u tim godinama ona ima dovoljno znanja i zivotnog iskustva koje ce joj pomoci da (ako zatreba) u datom trenutku racionalno razmislja i kanalise svoje emocije na pravi nacin? Ti si 10 i vise godina starija od nje pa ne mozes to da uradis. Podji od sebe pa razmisli malo pre nego sto pocnes druge da savetujes, jer mislim da nisi ni svesna koliko svaka rec u odredjenom trenutku, i pri odredjenom raspolozenju, moze imati uticaja na nekoga kome je upucena.

Ogromnom broju suzavisnika se desilo da tokom veze i sami postanu zavisnici. Mislim da ni jedna prica koja ima bilo kakve veze sa narkomanijom nije naivna i ne treba je pustiti da ide tek tako, svojim tokom, bez ikakvog usmeravanja. Dok roditelji saznaju sta im se sa detetom desava, treba mnogo vode da protekne. Kada saznaju, tada je vec uveliko kasno za preventivu. Obicno im ostaje samo da mole Boga da im dete ne umre pre nego sto dobije zelju da se leci. Zar ne mislis da je sama ta cinjenica dovoljan razlog za iskren razgovor sa roditeljima?

Svima nam je jasno da roditelji mogu (i verovatno hoce) da se protive toj vezi, ali dok ona ne bude zelela da je prekine niko zivi je od njega nece udaljiti. Medjutim, ukoliko oni znaju da im se cerka zabavlja sa nekim ko se drogirao, mogu barem sa mnogo vise opreza da prate njeno ponasanje, da se naoruzaju znanjem i, ako nedaj Boze zatreba, odreaguju na vreme i na pravi nacin.

Jasno mi je da ce zbog ovog mog komentara uslediti prica “meni to nema sanse da se desi, ne drogiram se ja nego se on drogirao pri cemu stavljam akcenat na proslo vreme i sl”, ali... Nemoj se truditi previse jer... To je prica koju su svi zavisnici i suzavisnici u samom startu prosli, tako da u njoj nema bas mnogo istine, a i ovo je samo moje misljenje.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by saša-ex »

Pawa, u pravu si skroz....
SAMO CEO ŽIVOT...
Alternativka
Posts: 42
Joined: Sun Feb 06, 2011 11:38 am

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Alternativka »

Mene samo brine opasnost od Romeo&Julia efekta...ako kaže roditeljima, oni bi se mogli žestoko protiviti toj vezi što bi je moglo samo jače vezati uz njega...
Doduše, ne sviđa mi se ni ideja da ne znaju tako bitan podatak...
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by sheila »

Lično ja sam pojela govno kad sam rekla mami, ona tati..tata dedi itd..da ne pričam o propratnim nervnim slomovima koji su svi oni redom imali zbog moje veze s'njim, i ogromnom bolu koji sam im zadala...kad je moj otac plakao, a nikad mu suzu u oku pre toga videla nisam.. Heeeeej, pa on je odgojio kćer lepoticu, uspešnu doktorku..zar ona svoje srce da pokloni jednom narkomanu ???
Nažalost, matori ljudi tako razmišljaju..jednom narkoman-uvek narkoman...taman on ceo život apstinirao...
i ne žele da ga vide nikad u životu, a mene..da ne vole toliko..i ja njih naravno, davno bi me se odrekli.
I zamislite koliko je teško, kad na porodičnu Slavu mojih roditelja npr. moj brat dovede svoju devojku, moja sestra svog dečka... a ja svog ne mogu, i nikad neću moći, zato što je on nekad bio narkoman!
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by Pawa »

Mogu da razumem roditelje sto tako reaguju jer svako normalan za svoje dete zeli sve najbolje. Bivsi narkoman, koji je bivsi tek nekoliko meseci, tesko da se moze svrstati u kategoriju “pozeljnog zeta”. To nije momak koji je zbog povrede prestao da se bavi sportom, vec momak koji verovatno ima ozbiljnih psihickih problema na kojima bi trebalo da poradi sa strucnim licem, a ne sa 18-ogodisnjom devojkom koja je pri tom verovatno vrlo subjektivna jer je u emotivnoj vezi sa njim.

Odbacivanje od drustva je nazalost krst koji vecina bivsih narkomana nosi i sto pre nauce da zive sa tim, bice im lakse. Slicno vazi i za suzavisnike. Daleko od toga da je u redu, ali je tako. S tim sto partner suzavisnik ima mogucnost da bira da li ce se i sam suocavati sa takvim i slicnim stvarima ili ce otici, pitanje je samo koliko sranja svako od nas moze da podnese. Iskreno... Mislim da je za jednog suzavisnika odbacivanje od drustva marginalna stvar u odnosu na sve ostalo sa cime bi mogao da se suocava pored zavisnika, pa cak i bivseg.

Sto se tice Romeo&Julia efekta, njen brat je na dobrom putu da ga izazove, mada... Ako je suditi po onoj staroj “novac na vrata, ljubav kroz prozor”, ni to ne moze da traje ne znam koliko jer niko od njih dvoje nije samostalan i nezavistan da bi mogli da opstanu zajedno.

Zapravo stvar koja je po meni alarmantna je to sto postoji mogucnost (pa makar se ona merila i promilima, ali postoji) da pored njega i ona pocne da se drogira, a ako dodje do toga sigurno joj nece pomoci ni Pawa, ni Sheila, ni Alternativka, ni Sale (dobro, Sale mozda i moze :) )… Tada ce imati samo svog brata i svoje roditelje koje, izmedju ostalog i po savetu nekih od vas, spremno laze.

Uostalom, kao sto ni narkomani ne mogu vecno da kriju da se drogiraju, tako ni ona ne moze vecno da krije svoju vezu, a da uziva u njoj, ta veza sigurno ne bi bila jedna od tema na ovom forumu. Sto se pre suoci sa realnoscu bice joj bolje.
molpks
Posts: 34
Joined: Fri Sep 02, 2011 12:28 pm

Re: Sadašnji dečko - bivši narkoman

Post by molpks »

Kada bi samo oni znali koliko su mrsave sanse da neko izleti iz price. Kupi prnje i bezi, lakse preboleti, sigurno, savet prijateljski
Post Reply