On, ja, tablete, subovi itd..

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Lorena27
Posts: 6
Joined: Sun Jan 16, 2011 4:09 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Lorena27 »

Dopefree, fridriceva i ostali, tnx..Malo sam se zamislila nad tim pitanjem,
koje su dobre strane, koje su loše strane.Realno, dobrih strana ni nema, osim pokoji
smješak koji mu izmamim velikim trudom, totalno sam sebe zanemarila u tome, nego
se svodi na uljepšavanju njegovog dana.Ima ima drugačijih momaka i muškaraca, samo
što se meni sviđa baš on, upala sam u neko dječje razmišljanje o tome da mogu nekog
spasiti i da će onda sve biti super, kad sam s n jim kao da ne gledam realno kako bi ja htjela
drugačije, u biti, ja bi njega, ali da nije on, da je totalna suprotnost :).
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by jana »

U jednoj etapi rasta,vrlo smo podobni da igramo«spasioce«,ono,kao slaufi na bazenu..Da se zbog nekih probudjenih emocija,tvrdoglao borimo za dno dna.Sve je to put saznavanja,i nas licni odabir.
Rekla bih,da je za tebe pocela etapa u kojoj mozes da zaviris u sebe,u svoju dublju unutrasnjost.Pa,vrti,nesto ces izvrtiti.
Lorena27
Posts: 6
Joined: Sun Jan 16, 2011 4:09 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Lorena27 »

Stvar je u tome da, i kad mi je bilo najteže, uvijek sam tjerala naprijed,
uvijek mi je od malena ostala mamina rečenica : "Uvijek nađi vremena da budeš sretna,
jer sreća je u tebi a ti si moja sreća", čudno mi je da je sad ušao netko u moj život
koji nije ništa gluplji ni manje sposoban od mene, a sve to uništava tolikom
autodestrukcijom, kao da sam se i ja zakačila za to i moram mu pomoći, bar da mu život ima smisla
uz druge stvari, nekakav hobi, nešto, i onda kad mu bude bolje lako ću se maknuti.On po cijele dane samo
pije te tablete, pivo, i sjedi na fotelji pred tvom, želim ga maknuti iz tog stanja, a i jako sam slaba na njegove
riječi koliko me treba itd...Bar ću probati razgovarati s njim, rekla sam mu, nakon obrane.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by joesspappa »

s druge teme, modifikovano, izvinjavam se autoru:
samo dva puta postoje za suovisnike: ili da se odvoje od bolesnog ili da se bore. svaka borba ima svoje granice i treba znati kad si izgubio, pa kad se vojske povlače zašto je onda sramotno povući se pred naoružanim vojnikom!? a droga i zavisnost je dobro naoružana vojska
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Lorena27
Posts: 6
Joined: Sun Jan 16, 2011 4:09 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Lorena27 »

I danima čitam o tim subuxonima koje uzima, čitam forum itd, kad je rekao da ostavlja odmah
sve tablete, sama sam mu rekla što nije bolje da ne prekida odmah nego da ta 2 mg smanji na 1 i
da će mu tako biti lakše(prije je uzimao puno više sad mu je doza 2 mg, 4 mg helexa i normabeli),
dala sam mu do znanja da nije sam, stalno sam angažirana oko njega, imam tu prokletu želju da mu pomognem,a on nije zapamtio da danas vodim jedan važan program koji mi je bitan za karijeru, tu jednu jedinu sitnicu nije zapamtio iako sam mu sto puta rekla kad je to, još i laže da mu nikad nisam rekla i da to prvi put čuje, a sto puta me zvao kad je znao da sam kod prevoditeljice, ne da vidi kako ide, nego zbog sebe.

Sve bi mogla podnijeti, i ovisnost, i bolest, i promjene raspoloženja, sve sve i bila bi uz njega, ali toliku dozu
sebičnosti ne mogu.Iscijedi emocionalno i svakako, ja ja ja i samo ja, a jednu ...king sitnicu koja je meni
jako važna nije mogao zapamtiti.Osijećam se glupo, kao, moji su problemi i moj život i uspjesi moji, to ga ne dira, a njegovi i njegov život su i moji, tj većinom moja dužnost da budem uz njega, riješavam stvari za njega i patim s njim, da bi na kraju što?Opet se bacao kroz prozor, našla ga kao i brat s iglom pored njega...?
Oprostite ali baš sam ljuta, nadam se da ću isto toliko biti i kad ga vidim.

Ako ništa, ovaj mi je forum otvorio drugačije viđenje na narkomane, o čemu prije nisam znala ništa, i gledam to sve drugačijim očima.Neki su od vas divni, s toliko pažnje i iskrene brige brinuti i savjetovati nekog, bio on narkoman ili ne, to može samo dobra osoba(opčenito na forumu).
Hvala vam što ste mi iz prve ruke dali konkretne odgovore, koje ne bih nigdje drugdje mogla naći.
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by fridriceva »

Imam potrebu da naglasim da se moj prethodni komentar odnosio, ne na poteze jednog zavisnika, vec na ucjene jedne, po svemu sudeci, poremecene licnosti (a taj poremecaj, po meni, nema veze sa drogama)!

"Nista ziv covjek ne moze izgubiti sto mu jedno proljece ne bi moglo povratiti, niti covjek moze biti trajno nesrecan dok se dusa lijeci zaboravom, a zemlja obnavlja proljecem". (Andric)
User avatar
dopeFree
Posts: 89
Joined: Wed Nov 11, 2009 10:32 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by dopeFree »

fridriceva wrote:Imam potrebu da naglasim da se moj prethodni komentar odnosio, ne na poteze jednog zavisnika, vec na ucjene jedne, po svemu sudeci, poremecene licnosti (a taj poremecaj, po meni, nema veze sa drogama)!

"Nista ziv covjek ne moze izgubiti sto mu jedno proljece ne bi moglo povratiti, niti covjek moze biti trajno nesrecan dok se dusa lijeci zaboravom, a zemlja obnavlja proljecem". (Andric)
Podpisujem.
Mjesto gdje odbacujem svoje unutarnje demone:
www.detoxonline.bloger.hr
User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Dreamer »

:shock:
Last edited by Dreamer on Sat Jan 22, 2011 12:32 am, edited 1 time in total.
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Dreamer »

Draga moja,

Sto rece Sanela, ovde mozes toliko toga, toliko iskustava i nacina borbe procitati da to nije normalno, u pozitivnom smislu, naravno. Isto tako, citajuci ces najcesce uociti da se mnogi ili nisu uspeli izboriti i digli ruke, ili im je trebalo X godina i borice se i nadalje X godina, a ti si sebe vec izgubila, sve sto si ikad bila polako odumire a ako nastavis trcati njemu, umrece skroz. To ti potpisujem.

Cini mi se da si ti osoba koja je strasno emotivna, kojoj je potrebno paznje i ljubavi vise nego nekim drugim ljudima, i to je ono sto te drzi uz njega-ponekad, poneke reci ljubavi. ALi ne zaboravi da su reci jedno a dela drugo.

Isto tako moras znati da zavisnik jednu zavisnost najcesce zamenjuje drugom-on se sad "uhvatio" tebe i cini sve, pa i najbizarnije stvari da bi ti dosla.
Ja sam ovisnik ali da meni neko takve stvari govori ili radi, pa makar ne video ni cuo za drogu, ja bih ga napustila.
Imas previse kvaliteta da bi verovala da je on jedini koji te voli (a ovo je sve samo nije ljubav, dakle ne voli te vec ima potrebu da si tu) i koji te moze voleti i samo sebe unistavas i gubis vreme sa nekim ko ni sebi ne zeli ili ne moze pomoci.
Ti si preterano empaticna licnost i imas tu odgromnu zelju da pomazes, jer se nadas da ce, kad sve to prodje, biti bolje, mozda cak savrseno, jer zaboga, tako lepo pise............i to kad mu je "dobar dan" a ti ne mozes bacati kocku da vidis kada je njemu dobar dan i kada ces nesto od te ljubavi i naslutiti (a kamoli osetiti kraj takvog coveka-ne vredjam ga, ali moras da shvatis da je on bolestan). Vec si izgubila sebe, za TAKO kratko vreme, toliko toga, radis ono sto pre nikada nisi i sve je to u NEGATIVNOM OBLIKU.

Jos nesto-ja sam ovde pisala vec o tome-ti NISI odgovorna za njegov zivot, kao ni smrt, samoubistvo i ne smes se tako osecati. Ziveo je on i pre tebe, nemoj to da zaboravis.

Bolje BITI NECE, sve i da odluci da se bolnicki (ne ambulantno, da pije lekice kuci) leci, od te price nema nista. Cak i da se izleci, ti ces provesti zivot sa osobom koju ces stalno morati da kontrolises da li je cista, da li je upala u kriminal....ma sto stvari ljudi rade kada hoce do droge da doju, ali kazem cak i da se izlaci institucionalno tvoj zivot se odjednom PRETVARA U NJEGOV ZIVOT koji ni tada nece biti ni malo lep. Citaj ovde pa ces videti.

Narkomani su najbolji manipulatori na svetu, najvecii lazovi.....nema toga sto nece uciniti ili reci da bi dobio ono sto njemu tada, eto treba.

Da li zelis tako da zivis? tvoj je zivot,nema reprize, godine lete....fakultetski si obrazovana i ne brini, pojavice se vec neki cist, normalan kolega ili nebitno ko, samo ne ovaj kamen koji vuce na dno.

I sama si to rekla. A ja cu te poodsetiti da ma sta ti ucinila, iako sada mislis da mu mozes pomoci, od toga slaba vajda....

Nemas se zasto osecati krivom, eeej, pa gde je bila njegova "ljubav" kada se drogirao? neko sad ne mrda dupe sa fotelje, dosadjuje se, zna da ces ti da dotrcis ako te dovoljno stimuise tj.uceni i to je to. To je taj tvoj zivot, tako izgleda sada. Na tebi je dokle ce.
Znam da te "dobri dani" drze i ulivaju ti neku nadu, ali to je SAMO zato sto je gdin.za taj dan sebi nabavio dovoljno, pokriven je i raspolozen je....to ce toliko varirati, da ako si iole normalna osoba gadices se sebi sta si si dopustila.

Nadam se da me ispravno shvatas, nemam nameru da te vredjam, niti sam to ucinila, ovako grubo i brzo pisem jer vec znam u glavi citav scenario, znam da ga ti ne znas i to me frustrira trenutno.

Ako ti je, pak nezgodno raskinuti sa njim-jer ce on hteti da se ubije oa cak i pred tobom, koristice sve tebi poznate i nepoznate tehnike manipulacije, dakle ako ti je frka kako da mu kazes, budi iskrena,nadji trenutak kada je iole normalan i saosecajan,ako ni to nije izgubio do sad,,,,,,,,,,,,i reci mu istinu, sve ovo sto si nama ovde, naravno u puno kracoj verziji jer ako budes pricala sve ovo on ce da ti upada u rec sa milion opravdanja,molbi i lepih reci.

Sada se cini tesko, ali je jednostavnije nego sto mislis-kazes mu ukratko da ti nisi navikla tako da zivis niti zelis da pocnes, da ti se javi kada bude potpuno cist, postoje testovi kojima ces proveriti, da imas da ucis, da ti je stalo do njega ali da ne sme da zloupotrebljava to kao sto je do sada cinio. Nazovite to pauzom,. Nemojte se vidjati uopste ma koliko ti pretio samoubistvom i sl, jer ja kao psiholog mogu da ti kazem jedno:ljudi koji zaista zele da se ubiju, oni to NIKOME ne govore, samo se iznenadimo kad to saznamo, tako da analizirajuci njega ovako, on nije tip samoubice,samo zeli da privuce paznju.


Imala bih ti jos toliko toga za recim, ali se plasim da me ne shvatis pogresno a ne bih zekeka da te "udavim"svojom pricom :)

ako, pak za mene licno imas neka pitanjas,slobodno pitaj ako ne javno mozes na PP. I nastavi da pises i .....puno ti zelim pre svega snage, VOLJE, hrabrosti...a ostalo ce da se resi.




P.S.Vec sam ti rekla da bih ti imala jos mnogo toga pisati, i hocu ako pokazes interes za to, ali ce ti puno pomoci iscitavanje cak i onih tema za koje sada mislis da ne spadaju u domen tvog problema.

A najvaznije od svega, sto se vase ljubavi tice, ja licno razmisljam ovako, a i dugogodisnji rad i iskustva su pokazala to kao istinito: ako je to zaista ONA, prava ljubav, cak i da raskinete i putevi vam se razdvoje na milionite strane-uvek, ali uvek ce se naci nacin da se ta ljubav realizuje, bicete zajedno.. Mozda ne bi bilo lose da mu i to kazes-ako je ovo ta ljubav o kojoj govoris, ovom vremenskom distancom cemo samo to potvrditii (ili ces shvatiti da on nije za tebe, a posto si i sama rekla da se bolje osecas kada "predahnes od njega"i da se osecas oslobadjajuce...ja zbilja ne znam....sama si OVIM, uz sve ostalo dala sebi odgovor na pitanje)
Onaj ko nas voli nas ne uslovljava, cak ni mnogo manjim stvarima, ne ucenjuje, dopusta nam da se razvijamo kao individue i podrzava nas u tome, raduje se nasem napretku (a ne samo da sedi i tuli kako je njemu), postuje nas-u ovo spada sirok spektar stvari da ne navrajam, valjda znas sta sve postovanje nekoga podrazumeva-njegovih osecanja, obaveza, misljenja itd..........on je jdnostavno egoistican, a nije greh sa tvoje strane niti treba da osecas grizu savesti zato sto ti to ne odgovara.
Preporucujem da odes na neku asertivnu grupu, sto pre, ne Netu ces naci vrlo malo, ali pokusaj i tu.
Ajde, sva najbolje! Niko te ne tera da raskines sa njim, mi koji smo to predlozili smo uradili jer ZNAMO sta ce da se desi. I ako ne raskines nikada, ovde te niko nece osudjivati ;)
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by fridriceva »

Zoey wrote:Cak i da se izleci, ti ces provesti zivot sa osobom koju ces stalno morati da kontrolises da li je cista, da li je upala u kriminal....ma sto stvari ljudi rade kada hoce do droge da doju, ali kazem cak i da se izlaci institucionalno tvoj zivot se odjednom PRETVARA U NJEGOV ZIVOT koji ni tada nece biti ni malo lep. Citaj ovde pa ces videti...

... Nemojte se vidjati uopste ma koliko ti pretio samoubistvom i sl, jer ja kao psiholog mogu da ti kazem jedno:ljudi koji zaista zele da se ubiju, oni to NIKOME ne govore, samo se iznenadimo kad to saznamo, tako da analizirajuci njega ovako, on nije tip samoubice,samo zeli da privuce paznju
Zoey, ne sumnjam u tvoje dobre namjere. Ali, malo si me zbunila - na jednom mjestu kritikujes suzavisnike jer ne pomazu zavisniku i poistovjecujes dijabetes i zavisnost (slazem se sa tobom da zavisniku u lijecenju treba pomoci kao sto bismo isto to ucinili i da je rijec o dijabetesu, epilepsiji...), a ovdje savjetujes da jedan suzavisnik treba da napusti jednog zavisnika?!

Da, isto sam je i ja savjetovala, ali, ne zbog njegove zavisnicke bolesti, nego drugog psihickog poremecaja, koji itekako moze imati pogubne posljedice!

Moram te ispraviti - pravila ne postoje ni kada su "najave" samoubistva u pitanju. Psihologija, ipak, nije sto i psihijatrija! Iznenadimo se kad cujemo da se neko ubio, istina, ali u odredjenom broju slucajeva, taj sok nastupa jer "mu nismo vjerovali da ce to zaista i da uradi"...

Pozdrav!
Post Reply