On, ja, tablete, subovi itd..

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Dreamer
Posts: 387
Joined: Sun Jan 02, 2011 5:07 pm

Re: On, ja, tablete, subovi itd..

Post by Dreamer »

fridriceva wrote:
Zoey, ne sumnjam u tvoje dobre namjere. Ali, malo si me zbunila - na jednom mjestu kritikujes suzavisnike jer ne pomazu zavisniku i poistovjecujes dijabetes i zavisnost (slazem se sa tobom da zavisniku u lijecenju treba pomoci kao sto bismo isto to ucinili i da je rijec o dijabetesu, epilepsiji...), a ovdje savjetujes da jedan suzavisnik treba da napusti jednog zavisnika?!
Naravno, pojasnicu ti koliko mogu...samo da te podetim da to sto pominjes je bila prica na jednoj drugoj temi,pa da se ova devojka ne bi zbunila....to za dijabetes itd...ali ovim nas opet nekako ti vrati na tu temu-prvo treba reci da rec "kritika" ne znaci nesto nuzno negativno, kritika je za mene pozitivna stvar jer se tako drugoj osobi ukazuje na ono sta nam smeta, to moze biti u cilju vredjanja ali i u cilju poboljsanja nekog ponasanja. No, to sad nema veze, nego da ja tebi objasnim :)
Sad da bih bila sto relevantnija trebala bih da se vratim na pomenutu temu i vidim sta sam TACNO napisala, ali ja sam i tamo prvo insistirala da joj se pomogne-sestri, i cak kritikovala sto je odbacuje potpuno, da bih kasnije kroz njegove odgovore razumela da je to jedino sto je mogao da uradi i to na kraju i podrzala. Je li tako?

Sto se ovog slucaja tice, ja se POTPUNO slazem sa tobom (samo to nisam napisala gore, juce, zaboravila sam) da decko verovatno ima i drugih psihickih problema, pooremecaja itd.,koje nemaju veze sa zavisnoscu.
E, mozda je i to negde i bio razlog da je posavetujem pre da ga se resi nego ovo drugo, JER-ona oseca olaksanje kada nije sa njim, kratko ga poznaje, on joj svasta radi itd......ALI ni u jednom momentu joj nisam savetovala da ga odbaci, kao sto je bio slucaj sa drugom temom, vec da mu stavi do znanja da je TU ZA NJEGA, da ce biti sve ok kad bude cist itd.
Bar ja sam skontala da on ne zeli pomoc, pa je ni zato to nisam savetovala.....da se ne vracam da citam sta sam joj napisala, ali moj stav generalno, za svakoga pa i za ovu devojku je-prvo pokusati pomoci, pa ako ne ide, da se radi sta se mora.
Ako sam joj rekla da ga ostavi,mislila sam da ga ostavi kao momka, ljubavnika, kao nekog ko bar trenutno nije "materijal" za zdravu vezu jer je vec vuce na dno posle tako malo poznanstva, a kad cuh da se oseca oslobodjeno kad nije sa nim-kud ces veci razlog?
Nisam kontradiktorna, razlika je u tome sto sam joj savetovala da ga ostavi kao momka a ne kao coveka, da mu bude pri ruci ako mu nesto zatreba, ali ne da manipulise time. Za slucaj da sam ovo zaboravila da pomenem, procitace sada.
Nadam se da sam bar donekle uspela da uklonim tvoju zbunjenost mojim odgovorima-ako pak nisam, pitaj dalje ;)

Pisala sam jako kasno, kljukaju me lekovima kao punjenu curku za dan zahvalnosti, ako sam i pogresila evoprilike da se izvinim i pokusam da se ispravim.

Mislim da treba da ga napusti zbog onoga sto si i ti primetila, tesko da mu moze pomoci i da ga moze uhvatiti za ruku na silu, jer on to nece, a samo joj to sad fali pred diplomski da se nateze sa njim.....koji je vuce na dno i sto oseca oslobodjenje kad nije sa njim (njene reci, koje sam vrlo ozbiljno i tesko primila, cak sam napisala koliko sam frustrirana bila). Ovo stalno ponavljam jer je VAZNO shvatiti sta taj covek radi ia bar mi, zavisnici, zavisnickih umova znamo koliko to traje i dokle sve moze da dosegne a u ovom slucaju vec doseglo. Takodje mislim da nije zgoreg da POKUSA da mu ponudi pomoc, kao coveku a ne kao momku, jer joj momak ovakav nikad ne moze biti,da pokusa da ga zamoli da potrazi strucnu pomoc, ali ako je nece ili ako joj daje (uvek lazna) obecanja tipa-evo, sutra cu ili u ponedeljak cu.......dakle, ako nece, da ga ostavi, ali da mu stavi do znanja da je tu za njega kad ode u bolnicu, kada bude postavljao normalne i zdrave zahteve pred nju, (jednom recju kad pocne da je postuje) da ce mu se naci pri ruci na putu ozdravljenja itd.
Ne da ga ODBACI kao brat sestru u onom slucaju, vec kao momka dok se ne sredi.....

Etogac, valjda sam sad malo pojasnila sta sam htela reci..........svaka prica je drugacija, svaki slucaj drugaciji i bila bih retard kada bih svima pisala i savetovala jedno te isto....


Pozdravljam te puno!
Standing On The Edge,Flirting With Disaster
Post Reply