Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Otvorene i zatvorene krize suzavisnika...

Post by fridriceva »

peter wrote:iskreno se radujem samo ovome,jer ja sam obicna ruina od coveka. _Petar
A zasto, Petre nas?

Samo budi tu... I pisi!
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by peter »

ne vidim razlog da pisem,nevidim svrhu
ovo je jedina stvar koja me je obradovala u poslednjih skoro godinu
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by peter »

suovisnik moze cak da bude i vazniji od samog zavisnika u lecenju,u odsutnim trenutcima.

e,ja tu srecu nikada nisam imao.....zao mi je ,ali se radujem za tvog brata
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

Naucila sam da odvajam karakter covjeka od njegove bolesti... I tako rasclanjeno da ih posmatram.

To tako olaksa...

Kao u onom filmu "Drustvo mrtvih pjesnika" - svaka situacija se moze sagledati i iz drugog ugla.

Petre, i ti imas izbor, jer, dok disemo... uvijek imamo na cemu graditi svoju licnost! Ponekad nasa tuga, neraspolozenje, ocaj... nije posledica zavisnosti ili suzavisnosti, svejedno...
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by peter »

hvala
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

I oko tebe ,Petre,sigurno se vrtio jedan mali suovisnik,ali ga mozda ti nisi ni primjecivao!Vrati malo film,sjeti se,mozda ti to bude od koristi,u retrovizoru vremena posmatrati stvari i dogadjaje.I rusevna kuca da se popraviri.Pa tako i kuca tvoje duse.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by vudd »

jana wrote:I oko tebe ,Petre,sigurno se vrtio jedan mali suovisnik,ali ga mozda ti nisi ni primjecivao!Vrati malo film,sjeti se,mozda ti to bude od koristi,u retrovizoru vremena posmatrati stvari i dogadjaje.I rusevna kuca da se popraviri.Pa tako i kuca tvoje duse.
Petre,ova jana je jak borac za prava suovisnika...Oni su jadni i unisteni narkomanima.Zato namjesti retrovizor,navlazi prst,predji preko lijeve obrve i potrazi suovisnike svoje proslosti...Posto si jos uvijek aktivan,sigurno ce ti se svidjeti ideja da se ako ni zbog cega drugog,odvalis iz sazaljenja sta si uradio zivotima oko sebe...Nemoj sad ovo shvatiti pogresno,a i ako shvatis,nikom nista...Mozda bi bilo najbolje da se pozabavis sobom,na pravi nacin...ti znas koji.A onda polako,naravno,doci ce se i do rusevina u retrovizoru vremena.
Izgleda da ipak dijelim savjete :)
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

"Razumljivo da drogiranje u zavisnikovoj porodici izaziva anksioznost neslućenih razmjera. Porodica se dovodi u situaciju da za zavisnika mora činiti ono, što bi on sam morao preduzeti, ukoliko želi suzbiti bolest i početi proces oporavka.

Porodica zavisniku tim stavom ispisuje svojevrsni ’ček bez pokrića’, iako on sam nema novca u banci da podmiri ček. A kad anksioznost porodice, zbog nepodmirenog čeka, postane prevelika, isplaćuju ga svojim novcem.

Time se, doduše, porodica na kratke staze oslobađa anksioznosti aktuelne situacije, ali dugoročno zavisniku nudi obrazac po kojem će drugi umjesto njega rješavati probleme kad god se ovi pojave. Zavisnik uči da ga porodica neće pustiti da sam snosi posljedice svog drogiranja i može očekivati da će oni tako postupiti i ubuduće kad god ispiše ček bez pokrića.

Još važniji aspekt tog obrasca ponašanja bližnjih je činjenica da se nakon podmirivanja čeka od strane porodice, zavisnik oslobađa odgovornosti da to i ubuduće čini sam, i greška se iznova ponavlja. Zavisnik tako ne može razriješiti ono što su drugi već unaprijed za njega razriješili. To u stvarnosti povećava njegov osjećaj promašenosti i krivice, a istovremeno pojačava neprijateljsko držanje i osudu porodice.

Sve dok se porodica ne nauči konstruktivno nositi s anksioznošću koju bolest zavisnosti izaziva, zavisnik sve dublje upada u bolest. A to što se ni zavisnik, ni njegova porodica ne mogu suočiti sa stvarnošću zavisnosti, upravo je sastavni dio bolesti zavisnosti. Činjenica da zavisnik stalno ispisuje čekove bez pokrića, a porodica ih podmiruje, dvije su strane jednog te istog problema.
Zavisnik ni ne može naučiti odgovorno rješavati svoje probleme, ako njegova porodica, zbog vlastite anksioznosti, problem otklanja prije nego se on uspije s njim suočiti, pa ga ili sam riješi, ili u protivnom, snosi njegove posljedice. Ustaljenje ovog zloćudnog obrasca ponašanja samo uvećava zavisnikovu neodgovornost i time raste netrpeljivost u odnosima između njega i porodice.

Zavisnik tako može i dalje poricati da ima problema s drogama i odbijati pomoć, sve dok mu porodica omogućava bijeg od suočavanja s posljedicama drogiranja. Pomoć zavisniku i porodici treba potražiti izvan kruga srodnika, prijatelja i susjeda. Jer, i pokušaji pomoći dobronamjernih članova porodice ili rodbine po pravilu podliježu istom zloćudnom obrascu i samo pogoršavaju stanje.
Najbolje je obratiti se za pomoć osobama obučenim za rad na ovom području ili iskusnim članovima Anonimnih narkomana ili Nar-Anon porodičnih grupa".

"Put oporavka", Robert Tore

PS Znam da je Sanela ovo vec objavila kao posebnu temu, ali eto, valja ponekad citati i po nekoliko puta ne bismo li bolje shvatili da je, ponekad, krivica i nasa!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

Nisam ja nikakav borac,vudd,ja sam samo iskren svjedok.I ,ako sam nekada bila taj nespretni borac,bitku nisam dobila.Sve je isto kao da se nisam ni borila,kao da nisam ni gledala,ni svjedocila svojim prisustvom ,svojim ocima...
Umorna sam,ljudi.Umorna sam Vudd.NemA vise borbe.
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

jana wrote:Umorna sam,ljudi.Umorna sam Vudd.NemA vise borbe.
Sjecate li se, Jano, kada sam Vam pricala o onom dusevnom i fizickom bolu zbog bola... kada sam mislila da cu samo odjednom prestati da govorim, da disem... o onom trenutku kada mi je sve bilo svejedno... jer vise nisam mogla. Kada sam predoziranje i smrt jednog mladica u komsiluku dozivjela kao jedan ogroman sok, ali i olaksanje njegovoj familiji. O Boze! Neka mi oprosti!

Ali, shvatila sam, to je bilo moje ocajanje, moja patnja... moje "dokle vise"...

I proslo je... Ne zaboravite - PANTA REI!

Morate izdrzati jos malo!

Mozda nas i ovi praznici vrate na nase davne zelje za okupljenom porodicom. Pa nas istovremeno i podsjete da nije bas sve kako smo planirali, ocekivali...

Evo, otkricu Vam jednu tajnu. Veliku kao vasiona. Ko sisa Novu godinu :-)... Moja je pocela prije dva mjeseca, kada sam saznala da cu postati mama...

I zato Vas molim, skrenite misli, koliko god Vam bilo tesko, i ispletite jedan zuti sal za mene :-)))

Grli Vas Vasa...
Post Reply