Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

i da znas da hocu.Ne samo sal,nego kad saznas sto ces dobiti ,poslat cu ti nesto lijepo.!
Hvala sto me hrabris.
Hm,kod mene svi junaci nikom ponikose,svi u svojoj «barikadi« a ja dezurni krivac.Nista.Niti okrenuh majcin broj ni za Bozic,a ni danas.I .nista.Ama bas nista ne osjecam osim gadjenja,prema gmizavcima koji jedni drugima skakiljaju usi.Ima jedan bioloski limit izdzljivosti,preko kojega ne moze niko i poslije kojega je sve ravno.
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

Hristos se rodi!!!

Neka Bog svima vama pomogne da sto prije osjetite zdrav miris svog djeteta, kao onda kada ste ga, nakon radjanja, prvi put uzeli u narucje... A, svim sestrama, braci, supruznicima... da se, kao nekad kad smo bili mali, opet svadjate samo zbog toga ko je uzeo vise crnog iz eurokrema...

I evo jedna Sevdalinka...

http://www.youtube.com/watch?v=XfI9dqE-2kY
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

Vaistinu se rodi!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

Mislim da ce mi razlozi koji natjeraju ili navedu, svejedno, osobu da se drogira, biti vjecna misterija...
Mozda su i moji postovi kontradiktorni - u nekima ih pravdam, u nekima im prebacujem cijelu krivicu... Ali, slusajuci odgovore zavisnika na pitanja iz 12 koraka AN, shvatam da je Dio Proslosti ta kucka, koju je trebalo utopiti drogama (Frida Kalo nece zamjeriti na ukradenim metaforama).

Evo dijela teksta, koji je objavljen na ovom sajtu ranije...

"... Zavisnici se često zbog svojih postupaka vade, pravdaju i prikazuju se kao žrtve okolnosti koje su ih natjerale na drogiranje. Ali oni su mogli, ako ništa, barem učiniti nešto drugo od onoga što su okolnosti napravile od njih.

Moguċe je da pojedini zavisnik i prije razvoja zavisnosti iskazivao određene smetnje ponašanja ili psihičkog funkcionisanja, moguċe je da je bio odgojno zapušten ili je živio u nepovoljnim društvenim okolnostima, ali to što je odabrao da mu za sve to ilegalne droge budu "lijek", "utjeha", "zaborav" i "zabava", to je, ipak, isključivo do njega.

Zato zavisniku uvijek treba jasno staviti do znanja da je on, to jest njegovo drogiranje, prouzrokovalo pogubne posljedice za njega i ljude oko njega, za koje je on odgovoran, s kojima se treba suočiti i koje mora ispraviti ukoliko želi da se oporavi.

No, bez obzira što je zavisnik sam odgovoran za svoje drogiranje i poremeċeno ponašanje, daleko od toga da njegova porodična, radna i prijateljska okolina, pa i društvo u cjelini, nemaju obavezu pomoċi zavisniku i kao bolesniku i kao čovjeku.
"

"Put oporavka", dr Robert Torre
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

Pogubne posljedice,fridriceva!Pogubne!
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by dita »

dr. Torre kaže:
"Moguċe je da pojedini zavisnik i prije razvoja zavisnosti iskazivao određene smetnje ponašanja ili psihičkog funkcionisanja, moguċe je da je bio odgojno zapušten ili je živio u nepovoljnim društvenim okolnostima, ali to što je odabrao da mu za sve to ilegalne droge budu "lijek", "utjeha", "zaborav" i "zabava", to je, ipak, isključivo do njega."


Nekako me bode ova riječ «odabrao», čini mi se da to nije najbolje odabrana riječ…
Ne vjerujem da je stvar odabira…ne može svatko «odabrati» odnosno ne može se svatko navuči (e to mi je puno bolja riječ) na dop.
Da drogiranje nema pogubne posljedice…onda bi moglo stajati "odabrao".
Nikako ne mogu prihvatiti da je stvar odabira…
Ovo je zapravo nešto što me dugo mučilo, o čemu sam dugo mozgala...A možda uopće nije bitno...
Možda je ovakvo moje razmišljanje proizašlo iz toga da si opravdam muža (pa i sebe) u svojim očima...
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by Vuk »

Knjiga Dr Torea "Put oporavka Anonimnih narkomana" je ustvari kopija knjige Anonimnih narkomana "Osnovni text". Lično mu ne uzimam za zlo jer je radeći tako zapravo proširio pravu poruku NA na ovim prostorima, pa sam mu na čudan način i zahvalan.
Reč "odluka" (i izbor) po meni lično igra jaaaako veliku ulogu u oporavku u NA pa se s toga često i pominje u "Osnovnom textu". Reč odluka nosi neverovatnu snagu i daje nam mogućnost izbora u oporavku, ne bavi se (u "Osnovnom texu") pitanjem ZAŠTO je neko počeo već KAKO da prestane. ZAŠTO se pitaju doktori, KAKO se pitamo mi u oporavku, nama ZAŠTO nije potrebno, znamo zašto. Zato je i sama reč izgubila smisao kada je stavljena u treće lice, "Osnovni text" pisan je u prvom licu množine uglavnom, zavisnici se obraćaju zavisnicima i sa te strane reč je neprocenjiva pa čak i nezaobilazna...ali da, slažem se da u doktorovoj knjizi potpuno gubi poentu.
Moon child
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by sanela »

dita wrote:dr. Torre kaže:
"Moguċe je da pojedini zavisnik i prije razvoja zavisnosti iskazivao određene smetnje ponašanja ili psihičkog funkcionisanja, moguċe je da je bio odgojno zapušten ili je živio u nepovoljnim društvenim okolnostima, ali to što je odabrao da mu za sve to ilegalne droge budu "lijek", "utjeha", "zaborav" i "zabava", to je, ipak, isključivo do njega."


Nekako me bode ova riječ «odabrao», čini mi se da to nije najbolje odabrana riječ…
Ne vjerujem da je stvar odabira…ne može svatko «odabrati» odnosno ne može se svatko navuči (e to mi je puno bolja riječ) na dop.
Da drogiranje nema pogubne posljedice…onda bi moglo stajati "odabrao".
Nikako ne mogu prihvatiti da je stvar odabira…
Ovo je zapravo nešto što me dugo mučilo, o čemu sam dugo mozgala...A možda uopće nije bitno...
Možda je ovakvo moje razmišljanje proizašlo iz toga da si opravdam muža (pa i sebe) u svojim očima...
Draga Dita,
Svako naše ponašanje je rezultat našeg odabira. Mi u svakom trenutku biramo ponašanje za koje mislimo da će nam pomoći da se osjećamo bolje.
Osobe koje se počnu drogirati su u jednom trenutku pomislile da će se osjećati bolje ako uzmu drogu. Oni su to izabrali. Nisu oni tada uopće razmišljali o posljedicama. Samo su htjeli da im bude dobro.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by dita »

Nisam baš najsretnije napisala što sam mislila. Neki ljudi imaju nekakve predispozicije za razviti ozbiljnu ovisnost. Htjela sam reći kako mi se čini da su time predodređeni na neki način i da je njihova mogućnost odabira smanjena zbog toga…
No, nebitno. Pogotovo nebitno za oporavak, što reče Vuk.
Žuljalo je mene jučer nešto drugo…Nije ni suovisniku lako napustiti neke navike, neka ponašanja…Okupiram se razmišljanjima o narkomaniji (i/ili već nađem neki drugi način) ponekad i stvorim si situaciju da mogu «uživati» u mazohizmu na koji sam bila navikla… :rolleyes:
Pozdrav svima! Fridriceva sretno!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by sanela »

dita wrote:Nije ni suovisniku lako napustiti neke navike, neka ponašanja…Okupiram se razmišljanjima o narkomaniji (i/ili već nađem neki drugi način) ponekad i stvorim si situaciju da mogu «uživati» u mazohizmu na koji sam bila navikla… :rolleyes:
Ovo je čista istina!
Post Reply