Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

Ta osvjestenost po pitanju svojeg vlastitog problema,i sposobnost da se on sagleda u dubini,mora donijeti rezultat.Ja vjerujem da ce joessepapa uspjeti!
Napadi panike ,koje ti imas,fridriceva,bili su prisutni i kod mene.Ja sam bila na nekim tabletama 2003,neka tri mjeseca,i to je meni bilo uzasno.Nisam mogla da se skoncentrisem na traku,kada vozim,pa sam zato stala sa njima.Danas vidim da sam dobro ucinila.Uocila sam,u to vrijeme,da kad pravim distanc od problema,nemam tih tegoba,vec nakon jedan tjedan,pa sam zato uzela psihoterapiju,koja mi je pomogla da ostanem cijela i u jednom komadu,svih ovih godina.
Tako sam naucila da prepoznajem sve oblike nasilnog ponsanja,i da pravim selekciju.Pozdrav!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by klara60 »

Llijepu temu je zapocela Fridriceva, a ja nikako da se ukjlucim u nju, jer mi je bas ta tema aktuelna u praksi ovih dana. Malo zesce osjecam poslijedice suovisnistva, a i zaboljelo me neki dan kada sam zajedno s kcerkom pokusavala da rijesim neki ljubavni problem njene drugarice. U svom tom dijeljenju savjeta i sl. moja kcerka se zapitala: »A, sta ako se meni desi da se zaljubim, nadjem djecka koji mi odgovara i onda on poklekne pred saznanjem da je njegova djevojka, tj. ja, bila narkomanka i da ima hepatitis? Lako je reci-takav ti i ne treba, a sta ako meni bude jako stalo do njega?«...U tom trenutku nismo nasle adekvatan odgovor, nego smo se slozile da treba razmisljati i reagovati zavisno od situacije i tada pronalaziti rjesenje...
Sto se tice zavisnosti od sjecanja i mi suovisnici , naravno nismo imuni na to, i meni cesto sjevaju blicevi te proslosti, a i razne poslijedice po zdravlje su tu: na primjer i sad kad vidim spric i na slici ja se stresem, cesto mi pogled odluta na njene ruke, iznenada mi se pojavio visok pritisak(!?), pa povremene depresije (nicim izazvane ?) itd.itd.
No, ne mora znaciti da je sve to nastalo kao poslijedica suovisnosti jer i godine donose svoje, a ima i drugih uzroka.
Osim toga, nikako ne smijem zaboraviti da sam iz te nesrece izvukla i nesto vrlo dragocjeno:
-kcerka ja sada na pravom putu, ima veoma lijepe stavove o zivotu, radu, ljubavi i istinskim vrijednostima i da je zaista tesko sada, nju ovakvu, staviti u tu proslu pricu
-i ja sam ojacala, gradeci nju, gradila sam i sebe. Ne dodiruju me sada kao nekada, tako lako svakodnevni problemi, jer sve je to »mala maca« u odnosu na prozivljeno
Ako sam grijesila ranije, sada sam izuzetno zadovoljna postignutim i sadasnjim rezultatom....
Itd.itd.
Mogla bih jos mnogo toga pisati na ovu temu, ali nekom drugom prilikom.

PS: Fridriceva, kako se ON snalazi na tom poslu?

PS: Ovo mi se mnogo dopada:
joesspappa wrote:Bitno je da naucim da zivim sa sobom i drugima. Uzrok je bolest, a niti sam ja kriv, niti bilo ko drugi. Ja sam odgovoran samo za danasnji oporavak.
Pozdrav
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by fridriceva »

Imala bih dosta toga pisati o mojim sjecanjima, mozda sam se za pocetak previse uhvatila za nasa, moja i bratova, sjecanja iz djetinjstva, koja su ga MOZDA pogurala na taj pogresan put. Ali, samo, eto, razmisljam napismeno :-)
klara60 wrote:PS: Fridriceva, kako se ON snalazi na tom poslu
Mozda bi, Klaro, trebalo i Vi to da imate u glavi, stalno. Dok je moj brat ranije pokusavao da apstinira (to su bili kratki periodi, ponekad nekoliko dana, ponekad sedmicu...) mi, porodica smo, kao lude, oblijetali oko njega. Ugadjali mu, pospremali njegove stvari, sobu, spremali omiljena jela, na tv-u gledali samo ono sto se njemu gleda... uvijek bili nasmijani (nekad iskreno, nekad na silu)... misleci da cemo ga tako zadrzati cistog.

Ali, cirkus nije lijek!

Sada smo sve prepustili njemu. Sam je odgovoran za budjenje kada je u jutarnjoj smjeni. Sam priprema uniformu za posao, sam postavlja sto za jelo, sam zna kada je vrijeme za brijanje... Sam odmara! I njemu prija ta odgovornost!
Razgovarali smo i zna da ima nasu podrsku, ali ne zelimo da osjeti da se prema njemu ponasamo kao prema djetetu koje prvi put odlazi u vrtic.

Njemu je, hvala Bogu, dobro. Juce mi je rekao da mu prija taj novi svijet... i da mu je prije nekoliko dana prisao jedan dragi, dobri mladic, nas bivsi komsija, i lijepo se pozdravio sa njim. Osjetio se velikim jer osjeca da sve vise zadobija paznju i njih Zdravih.

Sve je to nekako tuzno. Ali, uvijek mi je na umu ona njegova recenica: Mnoge stvari smo propustili, ali za mnoge nismo zakasnili.

Negdje me tjesi i sto mu nije velika plata. Treba biti obazriv u dodiru sa velikim novcem. Majka je vec okolo-naokolo pocela da smislja planove sa njim o trosenju tog novca (naravno, na njemu je da odluci). Od sada ce sam sebi placati teretane, kupovati patike... sipati gorivo u auto... I kad bude u prilici, pomagati majki da placa kiriju za stan.

Samo treba biti obazriv, ali ne nezdravo obazriv. Jer, kao i ranije, i sada je sve na njima!!!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Svaka ostrica ce otupjeti...

Post by fridriceva »

"Svaka ostrica ce otupjeti da se ti ne povrijedis"...

http://www.youtube.com/watch?v=Gvnd-pN3Rws

Gospod govori coveku
“Da li si ti kadgod razmisljao, sine, da sve sto se dotice tebe, dotice se jednovremeno i Mene, jer sve sto se tebe dotice, dotice se zenice oka Moga?


Ti si drag u ocima Mojim, bescen, i Ja sam te zavoleo, pa je zato za mene narocito zadovoljstvo da te vaspitavam.

Kad te iskusenja skole i neprijatelj navali kao reka, znaj da to od Mene dolazi, da tvoja nemoc oseca potrebu za Mojom silom, i da pojmis da si siguran samo kada se Ja borim za tebe.

Ako se nalazis u teskim prilikama, medju ljudima koji te ne razumeju, koji ne vode racuna o tome sta ti je prijatno, koji te odbacuju – to od Mene dolazi.

Ja sam – Bog, Koji uravlja prilikama. Ti se nisi slucajno nasao na svome mestu: to je bas ono mesto koje sam ti Ja odredio!

Molio si me da te naucim smirenosti, pa, evo, vidi: stavio sam te u onu sredinu, u onu skolu, gde se ta lekcija uci. Tvoja sredina i ljudi koji zive s tobom samo ispunjavaju Moju volju.

Ako se nalazis u novcanoj oskudici, tesko vezujes kraj s krajem – to od Mene dolazi, jer Ja raspolazem materijalnim sredstvima. Ja hocu da mi se obracas i da zavisis od Mene. Moje reserve su neiscrpne. Ja hocu da se uveris u vernost Moju i istinitost Mojih obecanja. Da se ne dogodi da ti mogu reci u tvojoj nevolji: “Vi niste verovali Gospodu Bogu vasem” (V.Mojs. 8,12-13).

Ako prezivljujes noc bola, ako si odvojen od svojih bliskih – to od Mene dolazi. Ja sam Utesitelj i Iscelitelj bolesti, Ja sam to dopustio, da bi Mi se ti obratio i da bi u Meni nasao vecnu utehu.

Ako si se razocarao u svome prijatelju, u nekome kome si otkrio svoje srce, - to od Mene dolazi. Ja sam dopustio da se razocaras, dda bih pokazao da je Gospod tvoj najbolji prijatelj. Ja hocu da Mi ti sve prinostis i da Mi se poveravas.

Neko te je oklevetao. Prepusti tu stvar Meni i prikloni se Meni, pribezistu Svome, da bi se izbavio od zlog jezika. Ja cu izneti tvoju istinu na svetlost dana i dokazacu tvoju nevinost.

Ako su se tvoji planovi svi srusili, ako si klonuo dusom i telom – to od Mene dolazi. Ti si pravio planove i iznosio si ih Meni, da ih Ja blagoslovim. Ali Ja hocu da mi ti prepustis da raspolazem prilikama tvoga zivota. Tada ce odgovornost za sve pasti na Mene, jer je ona za tebe suvise teska i ti sam ne mozes izici s njom na kraj.

Ako su te neocekivano snasle zivotne nevolje i ako ti je tuga ispunila srce, znaj – to od Mene dolazi. Ja hocu da tvoje srce i tvoja dusa budu uvek vatreni pred ocima Mojim i da imenom Mojim pobedjujes svaku malodusnost.

Ako vec dugo ne dobijas vesti od onih koje volis, pa po svojoj malodusnosti padas u ocajanje i ropces, - to do Mene dolazi. Kroz patnju tvoje duse Ja ispitujem jacinu tvoje vere u Moja obecanja i silu i snagu tvoje molitve za bliznje. Jer, ti njih nisi preporucio Pokrovu Moje Preciste Majke, niti si prepustio brigu o njima Mojoj Ocinskoj ljubavi.

Ako te je snasla teska bolest – prolazna, ili neizleciva, pa si prikovan za postelju, znaj da to od Mene dolazi. Ja hocu da Me ti u svojoj telesnoj nemoci jos dublje upoznas. Hocu da ne ropces sto ti je poslato iskusenje i da ne ispitujes Moje nepronicljive planove za spasenje ljudskih dusa, nego da se s poverenjem prepustis Meni i dodjes pod Moje okrilje.

Ako si mastao da ucinis neko narocito delo radi Mene, a umesto toga pao u bolesnicku postelju i onemocao, znaj – to od Mene dolazi. Kad si bio zdrav, bio si prezauzet svojim poslovima i tvoje misli su bile daleko od Mene. Seti se da su se neki od Mojih najboljih saradnika udaljili od svetskih poslova, da bi u miru naucili da se neprestano mole.

Ako si neocekivano pozvan da zauzmes neki tezak i odgovoran polozaj, idi, prihvati se i osloni se na Mene. Ja ti poveravam taj zadatak, jer te je zato blagoslovio Gospod Bog u svim delima tvojim, u svemu sto budes radio svojim rukama.

Danas ti dajem ovaj sasud svetog jeleja. Koristi se njime slobodno, dete Moje. Svu teskocu koja iskrsne, svaku uvredljivu rec koju primis, svaku smetnju u tvom radu koja bi mogla da te ozalosti i obeshrabri, svaku svoju nemoc i nesposobnost pomazi ovim jelejem. Secaj se da je svaka nevolja – Bozija pouka, prilika da se necemu naucis. Svaka ostrica ce otupiti da se ti ne pozledis. Stoga usadi u srce svoje reci koje sam ti danas objavio: to od Mene dolazi. Jer, ovo za tebe nije samo rec, no je to – zivot tvoj”.

A sta meni nedostojnom preostaje da kazem na sve to? Preostaje mi samo da ponovim reci apostola Pavla: “Jer je sve iz Njega, Njime i u Njemu”, Kome neka je slava u vekove – Amin.

Jeromonah Serafim Viricki

Preuzeto sa sajta: www.manastir-lepavina.org
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by peter »

joesspappa wrote:Nije problem sto je moj otac takav i takav, moja majka ili deda, oni nisu znali bolje da daju ono sto imaju i prenesu na mene. Mozda i oni imaju neki nedostatak. Nije problem sto je drzava, skola pokusala da mi nametne norme ponasanja. Nije problem okruzenje. Problem je u meni. Ja imam bolest zavisnosti. Ne moralni nedostatak, ne normativnu manjkavost. Ja imam bolest. Ne umem da se nosim sa svojim emocijama. Ne umem da razmisljam pozitivno. Ne umem da se zaustavim. Autodestruktivan sam. I destruktivan. Od malih nogu. I brat i ja smo odrasli u istim uslovima. On ima sklonosti, ali nikad nije usao u ovu pricu. Zasto, ne znam i ne interesuje me. Nije krivica ni moja ni njihova. Nebitno je u krajnjem slucaju. Bitno je da naucim da zivim sa sobom i drugima. Uzrok je bolest, a niti sam ja kriv, niti bilo ko drugi. Ja sam odgovoran samo za danasnji oporavak.

Danas sam se vratio sa jos jednog lecenja,koje je bilo i lecenje i strahovito skup telesni oporavak koji nema nikakve prvouocljive veze sa zavisnoscu. Strasno skupo za sva vremena,to u Americi ili Svajcarskoj kosta BOGATSTVO U NOVCU,ovde je i cena jednog zivota dvdeset puta jeftinija od tog mog bivstvovanja "tamo negde" gde sam bio.
Ali,ne pisem zbog toga. Pisem zato sto me je danas zvao i moj dobri Dr. A.P.! Koji mi je u jednom od ranijih lecenja rekao; NIJE PROBLEM DA NAS DVOJCA SEDNEMO I OTKRIJEMO KOPAJUCI PO TVOM ZIVOTU ZASTO SI POSTAO ZAVISNIK?! MOZDA CE BITI POTREBNO NEKOLIKO NEDELJA,MOZDA NEKOLIKO MESECI,PA I GODINU, I PRONACICEMO UZROK.
ALI,STA CEMO SA NJIM? TI CES IZGUBITI DRAGOCENO VREME,DAJ DA MI POCNEMO DA RADIMO DA TI ODRZIS TU KAPITALNU APSTINENCIJU I DA IDEMO DALJE U LECENJU!
Ove reci mi se cesto vracaju,i kada je zavisnik u pitanju,mislim da je to jedino i vredno.Nastaviti sa lecenjem,odrzavati SAMO DANAS,BORBA TRAJE,NIJE PRIMARNO ZASTO,VAZNO JE DA SE IDE NAPRED,DA SE "KAPITAL APSTINENCIJE" USKLADI SA ZIVOTNIM RITMOM I ZIVI BEZ OBZIRA NA SVE OSTALO!
BORBA TRAJE DO KRAJA!
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Otvorene i zatvorene krize suzavisnika...

Post by fridriceva »

Prije dvije noci sanjala sam brata drogiranog... Plakala sam... Preispitivala sebe gdje sam ga ispustila. Ponovo... Probudila sam se i zahvalila Bogu - to je bio samo san! Ponovo. To je bila samo jos jedna kriza suzavisnika! Ne predosjecaj/predskazanje (u snove, kao takve, ne vjerujem).

I onda ponovo potvrdjujem - suzavisnost nije ni bol nakon ili tokom tog operativnog zahvata na dusi, srcu... bez anestezije, nije ni samosazalijevanje... suzavisnost je bolest, ma koliko to nama grubo zvucalo!

Zato, Smjeli Moji, pokret... Pocnite od citanja mnogih tako velikih uputstava porodicama zavisnika...

Znam da mozete jer - MOGLA SAM!

I da, danas je brat primio svoju prvu, zdravu platu, odnosno, dio nje - 65 eura :-) Ali, radovao se kao da je primio znatno vise. Dio ce dati za teretanu, a dio za benzin. I srecan je! Hvala Bogu!

Grli vas vasa Fridriceva!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Otvorene i zatvorene krize suzavisnika...

Post by sanela »

fridriceva wrote:
I da, danas je brat primio svoju prvu, zdravu platu, odnosno, dio nje - 65 eura :-) Ali, radovao se kao da je primio znatno vise. Dio ce dati za teretanu, a dio za benzin. I srecan je! Hvala Bogu!

Grli vas vasa Fridriceva!
Joj, super!!!
Radujem se njegovoj i tvojoj sreći!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Svi smo mi zavisnici od sjecanja!

Post by jana »

I ja se radujem,fridriceva,vasem miru i dobru.
Ja ,uvijek kazem,jednom mora doci kraj zlu.Nije ono jace od dobra.
Uzgred,ja,sivam kaputic ,hlace i suknju,za svoju malu unuku.Ako mi je ko donese,neka se nadje sto za nju.A u ormaru jos stoje cipelice i haljina od rodjendana.Nista,svako svoj posao.Ja cu da radim svoje,a oni svoje.Bit ce i kolaca!
Treba biti jak ,i gurati svoje.Pozdrav!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Otvorene i zatvorene krize suzavisnika...

Post by fridriceva »

Hvala vam, Sanela i Jano!

Hvala sto ste uvijek uspjele da procitate i ono sto precutim...

Iskren pozdrav!
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: Otvorene i zatvorene krize suzavisnika...

Post by peter »

I onda ponovo potvrdjujem - suzavisnost nije ni bol nakon ili tokom tog operativnog zahvata na dusi, srcu... bez anestezije, nije ni samosazalijevanje... suzavisnost je bolest, ma koliko to nama grubo zvucalo!

Zato, Smjeli Moji, pokret... Pocnite od citanja mnogih tako velikih uputstava porodicama zavisnika...

Znam da mozete jer - MOGLA SAM!

I da, danas je brat primio svoju prvu, zdravu platu, odnosno, dio nje - 65 eura :-) Ali, radovao se kao da je primio znatno vise. Dio ce dati za teretanu, a dio za benzin. I srecan je! Hvala Bogu!

Grli vas vasa Fridriceva![/quote]








Iskreno mi je drago zbog ovoga sto se dogodilo,a ti nam podarila na citanje.



iskreno se radujem samo ovome,jer ja sam obicna ruina od coveka. _Petar
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
Post Reply