SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

lady grinning soul
Posts: 3
Joined: Sat Sep 24, 2011 3:22 am

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by lady grinning soul »

Jest', nažalost, mulja te. Sve sam to prošla, moja priča u mnogome nalikuje tvojoj. Ovaj moj je prije bio heroinski ovisnik, kad smo se počeli zabavljati pričao mi je kako mu je metadon zgadio heroin, ali da vremenom postepeno smanjivao doze metadona i da je na kraju bio čist k'o suza. Sjećam se da je jednom otišao psihijatru i izlagao mi razlog, da bi njegov brat, koji je išao s njim, rekao da laže, ali mi nije poentirao. Njegova obitelj je okretala glavu iako su znali/morali znati i nitko mi nije ništa rekao, nisu me upozorili. Kad bih s njima pokrenula tu temu, spominjali su Trodone, koji su mu propisani zbog nekih teških ozljeda, i, kao, sumnjali su da ih zloupotrebljava, ali sad sam sigurna da su znali cijelo vrijeme pravu istinu, no htjeli su da njihova briga prijeđe na drugoga jer nisu sve to ponovo htjeli prolaziti, a ja i on smo se trebali ekspresno vjenčati. Od prvog dana mi je bio sumnjiv, od kljucanja, pretjeranih izljeva ljubavi i inih emocija, promukli glas, euforija, abnormalna razgovorljivost, promjene raspoloženja, proždiranja slatkog, zaključavanja u kupatilo po nekoliko sati jer navodno ima problema s probavom pa trpa čepiće, a onda se pati par sati na školjci (aha!), misterioznih nestanaka iz kuće skoro uvijek u isto vrijeme (prijepodne i naveče), pozive od nekakvih likova, nikad love iako radi u očevoj firmi, a obitelj bogataška, meni nestaje lova misteriozno iz novčanika za što se optužuje kućna pomoćnica, 'gubi' vrijedne predmete, a onda nakon par mjeseci nalazi kradljivca i stvar, posuđuje lovu za lijekove za izmišljene strogo intimne zdravstvene probleme o kojima ga je sramota pričati (a kad zatražiš kutiju lijeka, on provali da za taj iznos dobiješ samo jednu tabletu i potom odmah izmisli ime lijeka kojeg je, je li, već popio, a kutiju bacio), prijetnje, ucjene, agresija kad je pritisnut, manipulacija, prebacivanje osjećaja krivnje ('kako ti ne kužiš ...?!'), pa dalje, 3 ili 4 kratera oko šake i na ristu koja nikako nisu prolazila (uvijek nekako nespretno oguli krastu, s tim da mi se kleo da kad je bio na dopu, samo je šmrkao, igla kao božesačuvaj, nikad), JEDINO što me je pomalo zbunjivalo jesu zjenice koje nisu bile skroz sužene niti su mu se oči caklile, a nije se ni češao da bi upalo u oči. Napravio je i test i to tako da se popišao u stanovitu posudu, popišao se pred mamom, ali izgleda da je znao da će mu tih dana napraviti test i nešto je ili trp'o u sebe ili je nečim prao tu posudu (to mi je i dan danas enigma) i na sve je bio negativan, a isto tako, kad sam tražila da se testira, odmah je dramski odlazio kod brata da mu da test, kao pokazivao spremnost da dokaže svoju nevinost, a znajući da mu ovaj neće dati jer je psihijatar, izgleda, dao naputak bratu kad i kako da se test napravi. Fala bogu, sve je to kratko trajalo, ali sam se najela govana, ispričavam se na izričaju, i ne znam gdje bih sad bila da je potrajalo duže. Sad je u komuni, 'ko ga jebe što se mene tiče, a čim je otišao, kontaktirao me je njegov brat i tek tad mi je rekao da je bio navučen na metadon, i to se 'pucao' tekućim metadonom, a kako drukčije nego iglom. E, i da ne zaboravim, u krizi bi potpuno psihički 'odlijepio', potpuno, tu su bile halucinacije, pranoje, iluzije, nebuloze- katastrofa. Ima dvije godine od toga, bili smo skupa niti pola godine, a glavnina veze se odvijala telefonskim putem jer smo živjeli u različitim gradovima i to je jedna od sretnijih okolnosti, ali se ne mogu nikako u poptunosti oporaviti, nikako, skratio mi se fitilj, i nekad imam napade užasne histerije, što do tada nije bio slučaj sa mnom, pa se pitam u kakvom su psihičkom stanju osobe s bitno duljim suovisničkim stažem?!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by sanela »

lady grinning soul, hvala ti što si ovdje podijelila svoje suovisničko iskustvo.
Puno je djevojaka koje ovdje pišu i traže savjete šta da naprave i kako da spase ovisnika, a ne znaju da je često jedini izlaz da spašavaju sebe.
Želim ti sve najbolje i pokušaj i ti razgovarati s nekim psihoterapeuom da ti pomogne da se riješiš napada histerije...
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by sheila »

Da, sačuvati sebe , biti što manje zavistan od partnera. Mislim da je i za njih to bolje.
Sada, posle skoro 3 godine naše veze, shvatam kolika je to NESREĆA, BOLEST, STRAST, ZLO!

Naravno, svi oni u početku se jako puno trude, tada je bio čist, zaljubljen, i meni je prvih par meseci sa njim bila bajka! Onda se desio recidiv. Nisam ga tad ostavila, naprotiv…bila sam max uz njega, I mislila..biće sve u redu ako uspe da održi apstinenciju. Tad još imaš snage i energije da podržavaš, čekaš, trpiš i podnosiš strah, neizvesnost, brigu. Sa svakim njegovim recidivom ja sam imala sve manje nade, vere, snage..pa i ljubavi.
Najgore kad je mene okrivljavao za svoje recidive, a još gore kad sam I sama poverovala u to.
Sada shvatam da su to bili samo puki izgovori, a tada me je užasno pekla savest…I to je tvrdim,najstrašnije za onog ko ima savest. Taj period mi je bio ubedljivo najteži, počela sam da gubim sebe, da prvi put u svom životu gutam tablete, često pijem alkohol , nekontrolisano pušim…bila sam veoma depresivna I anksiozna. Jedva sam živela.
Samo moja lična duhovna borba me je održala I izvukla iz sopstvenog pakla…konačno sam pronašla mir.
A i on, ubrzo posle toga…kao da je uspeo. Održava apstinenciju jače od godinu dana, i to je predivno.
Ali..ako me pitate, jesam li ispunjena i srećna u toj vezi..reći ću vam da nisam.
Zasto? Zato što je i dalje jako lazljiv, neodgovoran, negativan,samoživ,nepouzdan, nepoverljiv, nezreo..sa egom do nebesa.
I mučno je biti u vezi sa takvom osobom, iako se ne drogira. Ima tu i psihičkog maltretiranja, sad sam sigurna da se hrani mojom brigom, patnjom..kako god.Uživa da me psihički povredjuje. Kao da misli, neka...nek je još nekom teško, a ne samo meni. Kao da je zao. Mislim da me cak prilično često i mrzi.
Zašto? Ne znam. Možda zato što odugovlačim sa venčanjem. Jer nisam sigurna da mogu ceo život ostati pored takve osobe. Možda me mrzi, što me nema 100% u šaci…ne znam zaista.
A ponekad mi se neizmerno zahvaljuje na svemu. Postoje naravno I divni trenutci u našoj vezi, nema ništa lepše kad zaspim u njegovom čvrstom zagrljaju,a on me celu noć privija uz sebe, ljubi i sapuce najdivnije reči ovog sveta. Ponekad pomislim, niko me nikad nije tako voleo, Ponekad se zaista osećam kao najvoljenija žena na ovom svetu, a ponekad kao najomraženija.
On nema nikoga, kaže mi da sam njegovo sve, da živi I bori se radi nas. Znam da je i njemu preteško.
Ali kako ja da živim pored njega takvog…nema tu sreće, ni života..nije život samo zagrljaj.
Ne znam, vrtim se u začaranom krugu....i često pomišljam, da konačno stavim tačku na ovu priču.
Samo da se dogovorim sa svojom savešću, za srce mi je lakše. Uhhh… 3 sata pišem ovaj tekst, jedva sam ga sastavila, nadam se da će bar nekom biti od koristi. Znači, nije sva poenta ostati čist. Držite se.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by demijan »

Ja imam problem sa bivsom da kazem devojkom oko toga.Slaze me dok si rekao keks i to sto nisam cava bas tolika(cava je inace ovca za sisanje,neko koga mozez da iskoristis) i sto imam solidno zivotno iskustvo a mogu tek misliti kako prodje neko ko nije upoznat sa time.Verovatno sam glup i naivan i emotivan kada su zenske suze u pitanju...Svi simptomi su slicni pocev od suzenih zenica,naglih promena raspolozenja,laganja i pljuvanja drugih kada lazu.Kada dodje do krize u stanju su svasta da urade pa cak i na oca i majku da nasrnu,kazu svasta i to.Prave se da razumeju ako imate problem ali u sustini vas slusaju a ne cuju i samo im je njihov problem u glavi.
Ukoliko provale da mozete da im pomognete kada su u krizi vracaju se koliko god bezali od njih.Tu su suze kuknjava,obecanja o ljubavi i to.da sto rece jedan moj zemljak ovde uz sarkazam naravno ljubav resava sve...
U svakom slucaju ja recimo zbog te osobe sam u zadnjih godinu dana imao jedno stotinu glupih situacija,namestanja i problema.Pocev od jedno par sukoba sto sam imao sa njenim poznanicima,momcima bivsim sadasnjim buducim svalerima vise ni ja ne znam do scena i blamaza do toga da nju boli uvo da i ja imam problema i da pokusavam sebe da spasim.
Bezite.To je jedino resenje.Ako vidite da ne mozete da joj pomognete posle par pokusaja bezite.Nema tu kompleksa nekog samozavaravanja da vi mozete da pomognete da cete eto zajedno uspeti i to begajte...Spasavajte glavu jer to ni neki skolovani strucnjaci ne mogu a kamoli vi.
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Šmizla »

Sve što pročitah znam i sama. Evo godinu dana kako sam sa njim, godinu dana laži, obmane, zavaravanja, nade, tuge, nesreće, suza...kad sve saberem i oduzmem samo patnja.
Volim ga još uvjek i to je moj najveći problem, zato još ne mogu da okrenem leđa i odem, proradi ona škorpija u meni, ona koja nikad voljenim osobama ne okreće leđa pa čak i kad svi ostalo odustanu i odu. :(
Vjerujem da za svaki problem ima riješenje pa tako i za ovaj problem - problemčinu.
Na početku veze je bio ''čist'' i divan partner. Ali za ovih godinu dana on samo nazaduje, ne napreduje ni sekunde. Bojim se da njemu više spasa nema. Nije dovoljno jak da se bori za život! Ovaj put neće ni da čuje za komunu, a prva dva puta je samoinicijativno otišao. Izaša je sa detoksa prije manje od mjesec dana, i prošle sedmice je već imao recidiv i od tad skoro svaki drugi dan uzima. Evo juče i prekuče je 2 dana za redom.
I bez obzira na to da li će se izvući iz tog pakla ili ne, on će uvjek imati neku ''falinku''. Tu prazninu koju ostavi taj đavo ništa više ne popuni. Onaj jezivo prazni pogled se ne sklanja umivanjem. :(
Život sa takvim ljudima je veoma težak. I svjesna sam da sa njim nikad neću biti potpuno srećna...nikad neću imati partnera i u dobru i u zlu...znam to jer sam živjela sa njim par mjeseci...
Ne znam više šta da kažem, napišem...teško mi je...
Znam samo da sa njim života nema i da treba da prelomim...kad ću - ne znam. :(
BUDI NA ŽIVOTU!!!
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by sheila »

Draga, svako ima sopstveni prag tolerancije... nekome je on viši, nekom niži.
Dokle ćemo trpeti, zavisi..koliko volimo, poštujemo sebe i koliko razumemo druge. Sve sam iskreno napisala, možeš zaključiti. Zapitaj sebe iskreno, kakav život želiš za sebe??? Jel želiš da živiš životom mučenice ili...
Svašta bih ti nešto napisala, ali i ja sam na rubu snaga što se ove teme tiče.
Ipak, iz ličnog iskustva jedno ti moram reći... nemoj više da dozvoljavaš sebi da ti on bude centar sveta, radi na sebi, život je prekrasan i toliko toga nudi, trgni se..postavi sebi neke brojne ciljeve koji zavise samo od tebe, i misli o tome, a ne o njemu. Prava ljubav će doći...kada mi budemo prave!

:rock: :rock: :rock:
Ma sretno al' ostani mi ostani mi barem jos dan
sutra cu da lazem, da bez tebe bas znam
a nema me nema, ni pola, da drugoj dam.
Ma sretno al' ostani mi ostani mi barem jos dan
sutra cu da lazem da bez tebe bas znam
i cuvaj se, cuvam te u sebi ja
MA SRETNO!

I sad u cet'ri zida
ti nestanem iz vida
o bas ti nije stalo
za sve sto nisi,
za sve sto nisam
ja jos te ne bih dao
-AL' MORAM !!! :finga:
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Šmizla »

Hvala ti puno, draga. U pravu si za sve.
Većina ljudi u mom životu se pita odakle mi više snaga i volja da se i dalje borim i nadam kad pomaka nema. Ali eto ja još uvjek idem protiv svih i svega. Do kad - ne znam! A možda ću jednog dana samo ustati i shvatiti da to više nije to i da moram da živim život i bez njega.
Shvatila sam da on nema tu snagu da to izgura, ponekad pomislim da nema ni želju ni volju...
Na prvoj prepreci se preda, nikad ništa ne izgura do kraja...evo danas je u teškoj depresiji, ništa mu se ne da...kaže da mu je više dosta ove borbe, on konta da je to zlo jače od njega a i neka glupa doktorica mu je rekla da je to zlo jače 7 ili 9 puta od želje za životom i on se odmah predao i to je to...i ja ga pitam jel uzeo kaže nije, nema snage, pitam ga a da ima bi li uzeo kaže - vjerovatno jer ga ubi psiha. Ajde bar mi priča o tome, prije samo ćuti i kupi u sebi kad ga pitam jel ima problema on kaže sve je ok. Borba je to i shvatam ja njega, nije mu lako ali on odbija pomoć drugih i to je problem.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by ivica »

Šmizla wrote:njega, nije mu lako ali on odbija pomoć drugih i to je problem.
A ko su ti "drugi" ?
ignorance is bliss!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by ziki »

Ivice evoluirao si od malog pankera da monkeya?
Obicno ide obrnuto..
...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by ivica »

ziki wrote:Ivice evoluirao si od malog pankera da monkeya?
Obicno ide obrnuto..
Reko bi broj jedan "Stvar gledišta agente forde ,stvar gledišta!" Meni je draži mali panker. Neznam šta mi je bilo to mi je slika sa bloga , al neka sada majmuna neka negira do vječno ionako mi je kontriranje u krvi,neću mjenjat svaka dva dana nije ovo fejsbuk.
Uostalom šta nije ista stvar ,kad sam bio mladi panker često sam izgledao kao stari majmun ,a sada kada sam stari majmun izgledam kao mladi panker.
ignorance is bliss!
Post Reply