SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by sanela »

nemoj više da dozvoljavaš sebi da ti on bude centar sveta, radi na sebi, život je prekrasan i toliko toga nudi, trgni se..postavi sebi neke brojne ciljeve koji zavise samo od tebe, i misli o tome, a ne o njemu
Ovo si super napisala :)
Mada, lako je sve reći... ali, dan po dan :)
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Šmizla »

ivica wrote:
Šmizla wrote:njega, nije mu lako ali on odbija pomoć drugih i to je problem.
A ko su ti "drugi" ?

Drugi su njegovi najbliži, ja, doktori...evo danas mi je rekao da neće više da pije terapiju koju mu je propisala doktorica, nervira ga, nema poboljšanja, ništa mu ne pomažu-tako kaže. Nikad ništa ne izgura do kraja! NIKAD!!! Kao od sutra ide da vježba, trči...do kad će i to trajati?! :?

Da, Sanela, lijepo je to rekla Sheila ali...korak po korak...ima promjena, prije par mjeseci sam samo plakala i sekirala se, histerisala...sad sam mnogo pribranija...smirenija...šta bude biće...teško jeste, duša boli ali mora se dalje...
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by ziki »

Dokle god bolest, zavisnost ili neka druga zavisi od coveka odnosno od njegove volje i truda to moze da bude dobro,To znaci da covek jos uvek ima kontrolu i moze da promeni nesto na bolje.
Ne valja kad ljudi nemogu da promene tok bolesti a takvih ima mnogo, tu ne mislim samo na zavisnost vec i na druge teze bolesti.
Koliko ljudi ima koji su puni zivota, vole zivot a bolesni su i dani su im odbrojani.
Mozda mi zavisnici treba tu da napravimo paralelu i budemo zahvalni sto ipak mozemo nesto da promenimo.
...
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Šmizla »

ziki wrote: Mozda mi zavisnici treba tu da napravimo paralelu i budemo zahvalni sto ipak mozemo nesto da promenimo.

Baš tako. Koliko ih ima mladih, koji vole život, koji nisu krenuli stranputicom, bore se za život i desi im se nešto što oni a ni bilo ko drugi ne može da promjeni. E to je tek tuga i tragedija. To je ta nepravda koja mene zaboli uvjek. Zato vi imate šansu da sve to ispravite...jer sve se može ako to stvarno istinski želiš...
Ja sam još uvjek ubjeđena da je želja za životom najjača na svijetu. Koliko je život lijep, nekad nismo ni svjesni.
Želim Vam svima u 2012.-oj puno snage, volje i želje da istrajete u onome što ste sebi zacrtali.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
sheila
Posts: 22
Joined: Wed Nov 24, 2010 12:36 am

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by sheila »

Draga Sanela, napisah joj to iz ličnog iskustva, a bogme..skupo sam ga platila :) Nema veze, ne žalim, a kažu ˝ znanje je moć ˝ , naravno..praksa je najbitnija. Hvala i tebi, čitala sam te, i dosta toga mudrog i korisnog čula...da ne kažem ˝naučila˝ :)
Divno je što ovaj forum postoji. Pozdrav i svako dobro svima!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by ivica »

ziki wrote:Dokle god bolest, zavisnost ili neka druga zavisi od coveka odnosno od njegove volje i truda to moze da bude dobro,To znaci da covek jos uvek ima kontrolu i moze da promeni nesto na bolje.
Ne valja kad ljudi nemogu da promene tok bolesti a takvih ima mnogo, tu ne mislim samo na zavisnost vec i na druge teze bolesti.
Koliko ljudi ima koji su puni zivota, vole zivot a bolesni su i dani su im odbrojani.
Mozda mi zavisnici treba tu da napravimo paralelu i budemo zahvalni sto ipak mozemo nesto da promenimo.

Znam tipa koji ima ; dobru školu (sss obrtnička struka) , lipu i curu iz jake i dobrostojeće obitelji u velikom gradu (nek bude ZG). Tip je iz malog mista i više ne broji godine svojoj ljubavi (dugo traje). Ona studira, a on...
Tip je inteligentan, mlad, radno sposoban, pun energije, lip zgodan naočit mladić i čovik kada bi ga upozna dojmio bi ga se zbog njegovih milijun ipo dosijetki i njegovog smijeha. E sad, tip luta već 2 godina po ulici, nema stalan smještaj,nezaposlen, a nema ni posao u svojoj struci. Inače, ja sam već postao stalna rubrika u oglasima pod "potražnja posao" i svaka 2-3 dana ja vidim da se nudi posao za ovog mog nesretnog tipa. Tog posla ima i jako se traži bar kod malih privatnika koji koliko se da primjetit rade svaki dan i imaju posla...
Meni je čudna stvar ta da on i dalje nije sposoban zvat nekoga za posao jer na mjestu na kojem ga znam sresti radi jedna jako dobra žena koja će mu izać maksimalno u susret na način evo ti dođi gledaj oglase i odavde zovi, uostalom tako je izašla meni, pa sam se tada bio zaposlio ... no dobro.
Ja sam bio đanki-muljator i ja znam prepoznat đankija ali bogme i muljatore. Tip svakodnevno mutlja sa nekakvim kombinacijama, otpadom, bakrom, kupi prodaj, zapravo ukradi-prodaj. Sam je sebi definirao šta se smije uzet i šta je krađa a šta ne na otpadu i okolo po gradu (kad te niko ne vidi smi se uzet i odnit) zatim posudi pare od jednog pa od drugog da bi vratio prvom, pa nonstopna mutljanja curi, pa meni priča priče koje su tako šuplje da kod mene ne drže vodu, pa kocka, pa žicanje po gradu pa ovo ono ajme.
Ima jedan posao di ga zovnu s vremena na vrijeme po potrebi i na konto toga svima opravdava odakle mu lova koju je .. bla bla ...
Ja san ga znao vidit usred bijela dana kako leži na klupi bezbrižno. Na njemu se jednostavno ne vidi da je defakto beskućnik i mali sitni lopovćić. Taj čovijek šta je god reka da ima za radit kad ga god sretnem uvijek je u nekom grču jer nezna kako će nekeko iskemijat neku lovu primjerice jer se mora nać sa nekim koji će mu opet nešto isfurat ili će sve to poslužit samo kao špreha da se negdi uvali kod nekoga u stan.. krv ti polubim lijen kao crna zemlja. A tip ima energije.
I sad koja je bitna razlika između njega i ovisnika. Tip nije narkoman, tu i tamo popije koje pivo i zapali joint. Samo smatra da treba radit onaj kome je to prijeko potrebno.
Jel taj za liječenje? Ja ne znam ali zapravo ne vidim razliku između njega i nekog ovisnika na ulici. I jedan i drugi imaju svoj prkos. I obadva se inate a kome? Zdravoj pameti. ja mogu razumijet da je krizulja i da nema posla ali stani malo ja kada sam bio skoro na ulici (očajan smještaj) kroz godinu dana ja sam radio na 4 mjesta dobro jebiga da kažem da sam se svaki put odma dogovorio da ću na crno dok se ne završi posao ali ja sam tražio i našao to može svak nije da se hvalim ali san se raspisao ...
da narkoman.
da ovisnik
da mutljaroš
da ista stvar.
Tip jednostavno nezna šta će sa sobom jer zna da ima problem i zna da će SVE riješit tako što će se negdi zaposlit pa mic po mic i dobar sa curinim starcima i sa svojon majkon i sve polako. Ali kakav je to problem ? ljudi moji kakav? Ima sve karakteristine narkomana.

P.S.: gledao sam sve kako ću opisat stvari okolo da pokrijem, sakrijem da neko ne kuži o kome je riječ mali je ovo svijet...
ignorance is bliss!
Post Reply