SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by shadeofpale »

Evo, Sanela je ljubazno odobrila i ovu temu ocajnice :)
Mislim da nas ima puno suovisnika koji ocajnicki traze simptome, znakove ovisnosti na svojim bliznjima, a ne znamo ni sami sta trazimo.
Pa vas molim, bivsi ovisnici, ma svih vas, da nam pomognete, pa nam ukazete na sve moguce simptome koji vam padnu na pamet, od prve minute uzimanja, pa sve do krize.
oci, pokreti, razgovor, sve...sto nam moze pomoci prije nego dodjemo do toga da uradimo test.
Znam da ce mnogi reci da je test rijesenje, ali ovdje vas molim da taj dio izostavite...test ponekad i biva odbijen, i ostaju nam samo oni tjelesni znakovi ovisnosti.


Hvala svima
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by saša-ex »

Ako je u pitanju osoba koja ti je bliska, sa kojom zivis, ne treba niko da ti govori koji su pokazatelji drogiranosti, pitanje je samo da li zelis da ih vidis...Moja majka, na primer, nije htela da prizna da joj se sin drogira. Postoji puno droga, i puno simptoma, iz te gomile moze doci i do gresaka. Da, test je najbolje resenje. Ako nece da pristane, 99% je sansi da se drogira. Ali, i tu ima leka, ujutru ispraznis kotlic u kupatilu, zavrnes lavinu, i kada on bude pisao nece moci da povuce vodu, pa ces ti moci da uzmes uzorak mokrace iz wc solje. I eto najsigurnijeg pokazatelja da li i sta uzima od droga. Ima sad testera u apotekama koji pokazuju prisustvo dosta droga.
SAMO CEO ŽIVOT...
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by shadeofpale »

znam sasa da je lako prepoznati ako s nekim zivis, a sta ako ne? ako se s nekim vidjas ujutru, navecer...bilo kada. po cemu prepoznati da je drogiran? neka svatko iznese svoje misljenje, tko je sta koristio...neka pise...puno ljudi ce tu naci pomoc, vjeruj mi.
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Cicibella »

Ja sam recimo svoga muža znala provalit, a da ga i ne vidim, bilo je dovoljno da mu čujem glas preko telefona, znala bi na čemu je, znaći po boji glasa, a i tema o kojoj bi znao prićati- uglavnom- količina ljubavi koju prema meni osjeća, to su bili ogromni izljevi nježnosti i emocija. Znao je jedan te isti film gledati nekoliko puta, kao film mu je super, a u stvari se uopće ne sjeća radnje filma zato ga i može uzastopno gledati danima, imao je jedan mot koji je radio isključivo nadrogiran, inaće ne...ma puno je tu simptoma koji ukazuju na problem, ali kao što je i Saša rekao pitanje je dali želiš vidjeti i prihvatiti da ti se draga osoba drogira????!!!! Meni je muž priznao da sam uvijek bila u pravu kad sam god posumnjala,ali baš uvijek i da sam ga stvarno uvijek provalila, ali jbg on je narkoman i on laže, laže, laže i laže i kad ne treba on isto laže.....
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Cicibella »

Što se tiće testa moj muž je znao sam predložiti test, a ja bi to znala odbiti kao, ako to sam nudiš tada si sigurno čist-(a ne mora uopće biti i to može biti dio manipulacije-predložit ću joj, a ona će to odbiti jer će test napravit kad ona hoće, neka misli da ona vodi kolo),....pa bi rekla da čemo ga napraviti kad ja to budem htjela....a kad dođe trenutak da ja želim test, jer vidim da je prijeko potreban, a u stvari mi test uopće nije potreban, jer imam svoje oči i savršeno vidim.... I stvarno kad god posumnjaš to je to, to sam ja kod sebe naučila, a i muž mi je sam potvrdio, test ti uopće ne treba, radije za te novce kupi sebi nešto, jer češ se u suprotnom ionako naslušat svakakvih razloga zašto je test pozitivan....I još nešto dok razbijaš glavu i tražiš simptome njegovog drogiranja, bilo bi puno bolje da analiziraš sebe i simptome svoga ponašanja, to bi ti moglo donjeti bolje rezultate.....ali i ova tema je jako dobra u svakom slučaju.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by joesspappa »

Cicibella wrote:ali jbg on je narkoman i on laže, laže, laže i laže i kad ne treba on isto laže.....
Narkomani su ubedjeni da govore istinu :) Valjda je zato to poricanje toliko i jako. Pa se prenese na suovisnika. Ja sam znao da moju zenu ubedim i pored pozitvnog testa kako se nisam drogirao. Dok nisam prestao stvarno, ali avaj, ona je tad otvorila oci pa mi ni dan danas, posle 3 i po godine ne veruje. Ne mogu je kriviti. Hiljadu puta sam dolazio, odlazio, krao, manipulisao i varao da je "morala" da provali, ali nije zelela da vidi i da prizna ono sto su i vrapci znali.
Danas se trudi da pomogne sebi. Valjda joj ide, nemam pojma. Ostavio sam je na miru. :) (ovo je laz, ostavila je ona mene, al da ne bude da nisam pokusao da slazem, jbg, narkomani lazu i kad ne treba :) )

Postoji milion nacina da se provali da li je neko drogiran ili ne, od zenica, pokreta, "lebdeceg" stava, glasa, do izliva raznoraznih gluposti i naglih promena raspolozenja. Ukoliko zaista poznajes osobu, nece ti biti narocito tesko. Ukoliko ne poznajes ni sebe, verovaces u ono sto ti se servira.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by Cicibella »

joesspappa wrote:Ostavio sam je na miru. (ovo je laz, ostavila je ona mene, al da ne bude da nisam pokusao da slazem, jbg, narkomani lazu i kad ne treba )
Ovo me tako nasmijalo, super si.....pozdravljam te s velikim osmjehom..... :D
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by 7474 »

Cicibella wrote:
joesspappa wrote:Ostavio sam je na miru. (ovo je laz, ostavila je ona mene, al da ne bude da nisam pokusao da slazem, jbg, narkomani lazu i kad ne treba )
Ovo me tako nasmijalo, super si.....pozdravljam te s velikim osmjehom..... :D
:-D
klasično razmišljanje jednog narkomana.
i ja sam se nasmejao, prepoznajući sebe u tim redovima.

na sreću, Joesspappa se samo priseća tih momenata laganja.. ostavio je sve to iza sebe. zato mi se to što jen apisao toliko i dopada.. nije zaboravio na svoje greške. i sada im se, zasluženo, smeje!

(ne znam koliko sam uspeo da objasnim ono što sam teo da kažem)
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
smejalica
Posts: 9
Joined: Fri Mar 19, 2010 3:06 am

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by smejalica »

Moje iskustvo kao posmatraca govori sledece:
osoba koja je na heroinu, osim suzenih zenica prvih nekoliko sati je euforicna, pricljiva, puna optimizma, ukljucuje se u svaki temu u drustvu, nista ga ne mrzi da radi (sto se tice kucnih poslova), a inace je lenj, pun je dobrih namera prema svima oko sebe, jednom recju super covek spolja, a iznutra? E to je druga tema. Takodje, glas je blago promukao mada je to tesko odmah primetiti, cini mi se tek nakon par godina posmatranja (bar za mene, potpunog laika sto se tice narkomanije). Oni ovisnici kojima je jos uvek po malo stalo do sebe samih ne uzimaju alkoholna pica kad su nadrogirani, da li ih je strah da ne dodje do neke unakrsne reakcije ili im (tj. mom ovisniku) smeta, ali primetila sam da ni pola case vina ne dolazi u obzir. Takodje mu se na jednoj slavi slosilo kada je popio casicu rakije i morao je da izadje na vazduh. Posle 6-7 sati od uzimanja heroina primecujem prve znake suprotne ovim navedenim (pretpostavljam da dejstvo heroina iscezava), osoba se ponasa kao da je umorna, pospana, lako zadrema uz neki film (mada znam da to mnogi ljudi imaju obicaj), ali moj ovisnik inace to ne radi jer ga muci nesanica (sto je opet kako sam shvatila verovatno onih dana kada ne uzima heroin). Eto, to su moja zapazanja...Verovatno se ne mogu generalizovati ali posto su mene ova pitanja simtoma dugo mucila, resih da dam svoj doprinos. Prosto nisam mogla da poverujem da ne mogu da prepoznam drogiranu osobu. Suvise smo nalozeni filmovima gde se narkomani prikazuju samo kao mrsavi, prljavi, izbodenih vena i tako to. I samo da ne bude zabune, "moj ovisnik" smrce, ne fiksa se.
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: SIMPTOMI - KAKO PREPOZNATI

Post by shadeofpale »

Hvala smejalica, ovakvi postovi su od velike pomoci.
i meni je narkomanija potpuno nepoznata (bila), pa kada sam posumnjala da se dragi drogira mislila sam da pod utjecajem heroina mora odmah biti "zabijen", uspore, uspavan, da kljuca...a on skoro nikada nije takav bio. onda sam shvatila da takav postane nakon par sati. pa sam pocela primjecivati probleme sa probavom i nesanicu. onda mi je bilo jasnije. iako sam si sve to pokusavala opravdati kao "pa normalno je, svi tu i tamo imamo problema sa probavom i nesanicom".
sada se vise ne zavaravam, danas cemo napraviti test navecer, pa ce mi puno toga biti jasnije. kao sto su mi svi ovdje govorili, to je jedini nacin da saznam jer on nece da prizna.
isto tako saznala sam da ima neke dugove, o kojima ne prica puno.
sve je to povezano u jedan zacarani krug nazalost.
moj decko ni ne pusi, pa ne mogu iz toga vidjeti nervozu (puno cigareta), ali sam primjetila da strasno grize nokte predvecer ako je dva dana sa mnom, ocito kad mu pocne faliti.
Post Reply