JOS JEDNA U NIZU

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by saša-ex »

Majstori manipulacije nad sirotim curicama-narkomani.
SAMO CEO ŽIVOT...
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by shadeofpale »

ponekad sam sama sebi smijesna...koliko ga pokusavam opravdati. ali tako se normalno uvijek ponasa, dobre je volje, pazljiv prema meni, sposoban u poslu...ma sve, nema jedne mane, niti jednom se nismo posvadjali.
po cemu da znam kad je drogiran? da li su zjenice uvijek male? htjela bi ga ulovit pa mu rec...stavit ga pred zid.
ne mogu vjerovati da iza svih tih lijepih rijeci i pazljivog ponasanja nema ustvari nista nego dusa narkomana. ne mogu to vjerovati. zar me zaista ne voli nego glumi??
sta bi bilo da mu nisam procitala poruke...ka bi ja to saznala? koliko pitanja...
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by dita »

shadeofpale wrote:ali tako se normalno uvijek ponasa, dobre je volje, pazljiv prema meni, sposoban u poslu...ma sve, nema jedne mane, niti jednom se nismo posvadjali.
...i sve to neče dugo trajati...narkoman može imati 1000 lica...
shadeofpale...djevojčice draga...dok god ti SEBI ne priznaš da je on ovisnik nečeš se pomaknuti s mrtve točke...
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by shadeofpale »

znam da si u pravu dita...u tome i je problem, ne zelim si priznati dok ne nadjem evidentni dokaz, nesto osim poruka u mobitelu. gledam zjenice, promatram pokrete...ali nisam toliko upoznata sa time kako covjek pod utjecajem heroina izgleda. on je od prvog trena bio TAJ, potencijalni covjek mog zivota....ne mogu prihvatiti na ce nam usrana droga unistiti sve. placem danima, ne jedem, cak sam pocela pit svaku vecer...unistavam se jer si ne mogu odgovoriti na sva pitanja.
Zivot23
Posts: 10
Joined: Wed Jun 09, 2010 2:02 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by Zivot23 »

[quote="shadeofpale"]znam da si u pravu dita...u tome i je problem, ne zelim si priznati dok ne nadjem evidentni dokaz, nesto osim poruka u mobitelu. gledam zjenice, promatram pokrete...ali nisam toliko upoznata sa time kako covjek pod utjecajem heroina izgleda. on je od prvog trena bio TAJ, potencijalni covjek mog zivota....ne mogu prihvatiti na ce nam usrana droga unistiti sve. placem danima, ne jedem, cak sam pocela pit svaku vecer...unistavam se jer si ne mogu odgovoriti na sva pitanja.[/quot

NEMOJ SEBI TO RADITI MOLIM TE!!!! Pazi ovo:ako si u stanju da unistavas sebe kad jos ni 'nisi sigurna u njegovu ovisnost' kako ces se tek nositi s tim ako se tvoje sumnje potvrde??? Ne mozes biti sposobna nekome pomoci ako ne pomognes sebi.A kada pomognes sebi sve ces lakse podnijeti,pa cak i gubitak neke osobe.ZATO NEMOJ MOLIM TE.Mozda nisam bas kompetenta da govorim tako kada su takve stvari u pitanju s obzirmo da nisam bila od samog pocetka sa svojim momkom,odnosno nismo se poznavali dok je bio u najvecim krizama,ali vrlo dobro znam sta je psiha i psihicki problem.A droga je definitivno vise psihicki problem nego fizicki...po mom misljenju,ispravite me ako nisa upravu.Zar ne vidis da te ubi to neznanje.URADI TEST,TRAZI DA BUDES PRISUTNA KOLIKO GOD DA TE TO KOSTALO.To sto ti radis je odugovlacenje,bjezanje od same sebe,od problema i prije svega od 'rjesavanja tog problema'.Pazi ovo:Moj otac je pio godinama,bio je hronicni alkoholicar,tukao je moju majku,maltretirao je,psihicki zlostavljao...i sve te scene smo sestra i ja gledale od samog rodjenja.U devetnaestoj godini sam se zabavljala s momkom koji me nije uvazavao niti u jednom apektu svog niti mog zivota.Pravio me budalom,nazivao kurvom i sve sam ja to budala trpila godinu dana.Ostavila sam ga,postala depresivna,nisam se mogla gledati koliko sam se smatrala nesposobnom,pila sam svaki Boziji dan i noc..pocela piti antidepresive...I sve te scene su uticale na izgradnju moje licnost...Jednog jutra sam se probudila i rekla sama sebi 'E NECES VISE,UREDU JE IMATI PROBLEM,ALI NE RJESAVATI GA JE CISTO SAMOUBISTVO'...bacila sam sve antidepresive,napravila kafu,uzela kutiju cigara i na papir pisala sve...do i najmanje psihicke povrede koju mi je neko nanio.Dobro analizirala kad je neko bio upravu a kad nije....Bukvalno sam tu osobu otresla iz svog zivota,kao ono najbezvrednije smece,jer sam vidjela da ne zasluzuje niti moj pozdrav,a kamoli suzu.A otac...otac je moj otac i volim ga pored svega,ali sam u sebi potavila granice...pa me cak ni njegovi ispadi ne mogu vise izbacitti iz takta...Nemoj MOLIM TE ovo shvatiti kao pametovanje,niti ti govorim da budes drasticna kao ja.SAMO POSTAVI SVOJE GRANICE.TI SI LJUDSKO BICE KOJE JE ZASLUZILO SVOJ ZIVOT KAO SVI MI.TI SE RADJAS JEDNOM.DRUGE SANSE NEMAS.GRESKE SU DOBRA STVAR,BIT JE NE PONAVLJATI IH I NAUCITI NEST.TAKO BOLJE CIJENIMO ZIVOT I SVOJE POTREBE...
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by shadeofpale »

zivot23 hvala na rijecima...svaki dan citam sva iskustva ovdje, neka i vise puta...pomaze mi to.
ja sam oduvijek sebe kaznjavala kada bih shvatila da nekome ne mogu pomoci. a mislim da njemu necu moci pomoci, tvrdoglav je, kao da ne shvaca u sto se upusta. ma ni ne shvaca. neki dan mi je rekao "sram me je sto sam narkoman", onda se ispravio... "bio sam narkoman". ali kada ga pitam pa da li to jos uzimas odgovara da ne, uvjerava me da otkad mene zna nije uzeo... a ja vidim da je napisao prijatelju "dva dana sam suh...pomozi mi, daj...", ili "moze jedna jutarnja?". sad ne znam da li bas uvijek uspije nabaviti, nadam se da ne. ako ga pitam zasto je to pisao reci ce da nabavlja za prijatelja...znam vec.
ono sto me buni...procitala sam u puno postova da narkomani ne voli nikoga osim droge. je li to istina? voli li on mene kao sto govori? a govori da sam mu ja jedina svijetla tocka...
neki dan sam probala prekinut s njim, rekao je da ce onda izgubiti jedino lijepo u svom zivotu.
zar me ne voli?
nakon koliko vremena neuzimanja pocinje kriza? probala bi par dana provesti cijela s njim, pa da vidim hoce li izdrzati...da provjerim.
rekao mi je cak da zeli da o svemu pricamo...pa i o drogama...
Zivot23
Posts: 10
Joined: Wed Jun 09, 2010 2:02 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by Zivot23 »

Pazi ovo: i alkohol je vrsta droge....moj otac je uvijek izrazavao kajanje zbog svoji 'nedjela',ali svaki puta je to ponavljao.Kad mi se mama razboljela plakao je kao malo dijete,a u braku su 27 godina.Ne vjerujem da te ne voli,cak sta vise mislim da je tacno da si jedina svjetlost u njegovom zivotu.Cistu ljubav jedne zene muskarac ne zaboravlja,ali to je jace od njega....koristi izgovore.PAZI ON JE BOLESTAN.Covjek koji ima rak ili neku drugu bolest ne ostavlja svoju zenu zbog toga.Tad mu najvise treba.Ali MORAS mu postaviti granice,dokle god on vjeruje u to da ga 'ionako neces ostaviti' lakse mu je pribjeci drogama,i zna da si uvijek pored njega...e pa ne treba da mu bude tako jednostavno.Zao mi je stvarno kada citam da ti ides u provaliju.A ako on,bez obriza sto ima takvu zenu pored sebe,NE ZELI da rjesava svoju situaciju,onda mu zaista ni strucna pomoc nista ne znaci.Mislim da ti treba da budes 'cvrsca' u odluci da mu pomognes...Nemoj ga zaliti.....niko nije toliko jadan.Punoljetna je osoba koja treba da stoji iza svojih postupaka...Eto mogla sam se i ja poceti drogirati zato sto sam imala tesko djetinstvo,pa nisam,.a vjerujem da ni tebi zivot nije uvijek bio bajka??!! Je li tako ....??!!
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by Cicibella »

Moram ti reći da i moj muž ima sve vrline, nema ni jednu manu, osim jedne, ali to nije mana već bolest, boluje od ovisnosti i da nije toga isto kao i kod tebe, sve bi bilo idealno... Ja i on, nikad se nismo posvađali, nikad oko ničega osim oko droge, nismo se imali kad posvađati oko nečeg drugog, jer ništa drugo nije ni dolazilo do izražaja.... droga je bila njegov život, od jutra kad se probudi, samo je jedan cilj i jedna misao, a to nisi ti, ti na red dolaziš kad on podmiri svoju dnevnu potrebu, do tada ne misli na tebe... Stani na balun, pogledaj istini u oći i pri tome prvo promisli na sebe...
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by Cicibella »

I još nešto važno da ti kažem, nije problem proći krizu, izdržat će je on ne brini, to je lakši dio posla, ma koliko ona bila teška, prolazila sam ja sa svojim mužem razne detoxe u izolaciji, masaže, razgovori o svemu, pa i o groznim stvarima koje je radio da bi do droge došao, da olakša psihu, (iako sam dosta toga osjetila na svojoj koži)... apstinencija je bila prisutna u našem odnosu nekoliko puta...ali glavni problem ovog problema je R E C I D I V !!!!! Mišljenja sam da jedino komuna daje pouzdane rezultate, ali ništa bez njegove odluke!
shadeofpale
Posts: 22
Joined: Mon Nov 08, 2010 2:01 pm

Re: JOS JEDNA U NIZU

Post by shadeofpale »

tocno zivot, imala sam i ja mnogo problema, probala sve i svasta, ali ja imam jednu karakteristiku....ne podnosim da me bilo sta kontrolira, tako da ne podnosim niti utjecaj droge na sebe jer osjecam da gubim kontrolu. osim toga, mlada sam, skolovana, radim puno trudim se, i ponekad se osjecam tako jadno, jer sam napokon nasla covjeka za kojeg sam mislila da me u svemu moze pratiti jer je isto toliko ambiciozan kao i ja...i onda prokleti heroin! ma radije bi da nas bilo sto rastavi, druga zena, posao, bilo sto...ovo mi je pretesko. ne shvacam to, boli jako.
i onda da bi uklonila tu bol sto mi doslovno kida srce, radim sebi zlo...jer ne znam pomoci. uvijek sam sve mogla i znala sada ne znam. kako mi se to dogodilo? kako nisam vidjela prije nego sam usla u vezu? sta bi bilo da nisam procitala poruke i udala se za njega? jer to sam zeljela...on je moja buducnost...bio.
vidimo se svaki dan, i ne znam sta rec nego da nam je predivno. uvijek, ali uvijek me drzi za ruku. a treba mi to. treba mi on. ja cu poludit. onda se pitam zasto me laze...zasto govori da o svemu mozemo pricat i onda negira da je narkoman.
imam osjecaj da cu opet poslije posla prvo popiti pola boce vina. da ne govorim da sam nabavila Helex, cini mi se da mi je lakse s tim.
On nista ne zna, samo primjecuje da mrsavim jako...ne zelim da zna koliko mi je tesko jer misli da sam jaka i samostalna.
Post Reply