AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

2. lipnja

Poklon, koji sam dobio za svoj dugotrajni boravak u Al-Anonu, čitava je zaliha zdravih i pozitivnih iskustava koja sam sakupio i koja me podsjećaju na to da jedna Sila-koja je jača od mene- zaslužuje moje povjerenje. Iako sam svih tih godina bio izložen mnogim izazovima i poteškoćama, moja me Viša Sila nikad nije iznevjerila. To me nije poštedjelo od problema. Kad bi to bio slučaj onda bih ja propustio važne životne lekcije koje ne bih mogao naučiti ni na jednom drugom putu. Umjesto toga dobio sam izazove i prilike, ali nikad više od onoga što sam mogao podnijeti. Čak kad sam se bojao da bi moje životne okolnosti za mene mogle postati teške, pomoć, vodstvo i utjeha su bili stalno na dohvat ruke.

Ako danas zapadnem u neku krizu ne trebam se bojati. Moje vlastito iskustvo mi pokazuje da se mogu osloniti na Silu koja je jača od mene, koja će me provesti kroz sve poteškoće. U početku sam morao «činiti tako kao da» vjerujem da bi mi pomoć bila pružena. Ali, svaki put kad sam se usudio vjerovati u to, uvidio sam što je iz toga proizašlo. Uvijek iznova je moja Viša Sila djelovala umjesto mene i pomogla mi. Ni jednom nisam zažalio zbog odluke da vjerujem u to.

Razmišljanje za danas

Svako dan je jedna prilika za uloži zalihu pozitivnih duhovnih iskustava. Danas ću pažljivo pratiti što će se događati ako se oslonim na svoju Višu Silu.»

«Iskustvo je daleko najbolji put ka spoznaji.»

Francis Bacon
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

3. lipnja

Alkoholičar se ponekad služi načinom skretanja pažnje, kako bi obitelj ili prija- telje spriječio da ga odvoje od pijenja, na način da on druge okrivljuje ili ih izaziva. U takvom trenutku mi, koji smo pogođeni pijenjem druge osobe, imamo naviku reagirati, uvjeravati ili se pravdati. Rezultat toga je da nitko pri tom ne gleda na problem alkohola, jer smo svi zaposleni time da se bavimo onim o čemu raspravljamo-sasvim svejedno o čemu se radi. I na našu nesreću, pretvaramo u stvarnost upravo ono čemu se protivimo.

U Prvom Koraku priznajemo da nemamo kontrolu nad tom bolešću. Mi nemamo snage koja nam je potrebna da poduzmemo nešto protiv nje. Braniti se na način da se upuštamo u rasprave s pijanom ili na drugi način nerazumnom osobom, jednako je beskorisno kao tražiti opremu za obranu od eksplozije atomske bom- be. Samo Sila jača od nas samih može nam povratiti naše duševno zdravlje.

Razmišljanje za danas

Ja sam odgovoran činiti ono što je najpotrebnije za moju vlastitu sigurnost. Ali, ako moja sigurnost nije ugrožena, ja mogu odvojiti vremena za razmišljanje kako trebam reagirati. Ja ne moram odmah reagirati na izazivačko ponašanje i ja nisam dužan pravdati se pred drugom osobom. Pošto se obratim svojoj Višoj Sili da me zaštiti, umjesto da se oslonim na svoju vlastitu pamet i volju, osiguravam si tako najbolju moguću zaštitu.

«Čim prije smo mi bili u stanju sagledati našu situaciju kakva je ona stvarno bila, shvatili
smo zbog čega smo se morali obratiti Sili koja je veća od nas samih.»

Dvanaest Koraka i Dvanaest Tradicija Al-Anona
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

4. lipnja

U Drugom Koraku radi se o svemu onom što je moguće i o nadi. Ako radimo na tom Koraku, dolazimo do uvjerenja da bi nam jedna Sila-koja je jača od nas samih- mogla povratiti naše duševno zdravlje. Od nas se očekuje da se otvorimo za to kako bismo mogli dobiti pomoć. Možda postoji izvor snage koji za nas može učiniti ono što mi sami do sad nismo bili u stanju učiniti. Mi ne moramo vjerovati da će se to dogoditi, nego da bi se to moglo dogoditi.

To malo nade, ta ogrebotina u oklopu očaja, dovoljna je da pokaže kako smo spremni ići u pravcu oporavka. Kad jednom spoznamo da je pomoć moguća onda nam se čini da je vrijedno truda istražiti vezu prema Sili koja je jača od nas. Sasvim neznatna spremnost može biti prvi korak na putu, na kojem će nada i vjera postati sastavni dio našeg življenja. Položene u ruke Više Sile, naše duševno zdravlje i spokoj realna su očekivanja.

Razmišljanje za danas

Naša literatura govori o mogućnosti da kroz oporavak u Al-Anonu možemo naći zadovoljstvo pa čak i sreću. Danas ću Drugi Korak raditi upravo na taj način i otvoriti se za nadu.

«Tako što nalazimo unutarnju snagu, mi gledamo preko vidljivog i usmjeravamo traženje
smisla našeg življenja prema nevidljivom.»

As we Understood
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

5. lipnja

Treći Korak govori o tome da svoju volju i svoj život povjerimo Višoj Sili. Za mene je ta Sila stvarnost koja me voli onakvog kakav jesam. Ona me prihvaća u dobrim kao i u lošim danima sa suosjećanjem. Kad sam jednom spoznao da je razorno prisustvo alkoholizma druge osobe imalo utjecaja na moj život, trebao mi je utjecaj jedne Sile koju ta bolest nije dodirnula. Kad svoju volju i svoj život povjerim Sili koja je jača od mene, moći ću primiti vodstvo: biti ću spreman prihvatiti skrb te Sile.

Ja tu Silu promatram kao izvor ljubavi i potpore u svom svakodnevnom životu. Ja to ne moram zaslužiti niti za to raditi, moram samo biti spreman da je prihvatim. Ja zadržavam svoju snagu volje i živim svoj život, ali ja to činim tako što sam okružen svjetlom ljubavi i spremnošću prihvaćanja.

Razmišljanje za danas

Ako ja otvorim srce jednoj Sili, koja me ispunjava ljubavlju i osjećajem prihvaćanja, mogu započeti te kvalitete prenositi drugima. Može biti da ja to ne činim savršeno i neprekidno, ali ja mogu prepoznati svoj napredak, dan po dan.

«Božji darovi bacaju u sjenu najodvažnije ljudske snove.»

Elisabeth Berrett Browning
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

6. lipnja

Kako je jednostavno uvijek iznova pravdati naše neprihvatljivo ponašanje! Možda se mi opravdavamo jer smo bili napadnuti ili nismo imali drugog izbora. Ili mi pravdamo naše načine ponašanja tako što sami sebe uvjeravamo da bi svi drugi na našem mjestu jednako postupili. S tim i sličnim opravdanjima činimo kao da naše pogreške ništa ne znače. To nijekanje moramo svladati ako radimo na Četvrtom Koraku.

U tom Koraku mi pravimo temeljit i neustrašiv moralni inventar samih sebe. Taj inventar je neustrašiv jer smo kroz rad na tri prva Koraka stekli dobru duhovnu podlogu. Moralan je jer nabrajamo sve što nam se u našem ponašanju čini pogrešnim. On je i temeljit. Taj korak mi možemo provesti pažljivo i ozbiljno samo ako u sebi potisnemo želju za pravdanjem i isprikama onoga što otkrijemo. To će zahtijevati hrabrost i samodisciplinu, ali ako slobodno priznamo tko smo bili, tek tad možemo poduzeti i odrediti pozitivne promjene, tko mi zapravo želimo biti.

Razmišljanje za danas

Ja sam čovjek s manama i vrlinama, sposoban nešto postići, ali i činiti pogreške. Pošto to akceptiram ja sebe mogu sasvim točno promatrati. Danas želim naći nešto čemu ću se radovati i nešto što bih želio poboljšati.

«Sebe nikad nećeš pronaći ako se ne izložiš sudu istine.»

Pearl Bailey
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

7. lipnja

Kad sam radio na Petom Koraku, točno sam zapamtio riječi: «Priznao sam Bo- gu, sebi samom i nekoj drugoj osobi….».Redoslijed ovih riječi, koje Boga stav- ljaju na prvo mjesto, onda mene samog a potom neku drugu osobu, pao mi je u oči. Često sam susreo neku istinu u svom životu koju sam sebi nisam želio priznati. Upravo tu misao naznačila mi je moja Viša sila. Mora da je bilo tako jer, pošto to ne želim prihvatiti kao istinu, tu misao ne mogu niti shvatiti.

Pokušavam sve to primijeniti pri donošenju odluka u svom životu. Kad sam uvjeren u to da je moja Viša Sila u meni našla odgovor, ja mogu biti spreman taj odgovor prihvatiti, bez obzira odgovara li mi on ili ne. Mogu odmah postati svjestan smisla tog odgovora ili će to potrajati neko vrijeme. Ali ja mogu biti siguran u to da odgovor leži u meni i da ću ga prepoznati kad za to dođe vrijeme. Onda ću svoje misli podijeliti s nekom drugom osobom u koju imam povjerenja. Taj razvoj događaja mi pomaže postaviti se odgovarajuće prema odgovorima u sebi i napredovati u svom životu.

Razmišljanje za danas

Ne postoji ništa u mom životu što bi me moglo učiniti nesigurnim. Uz pomoć svoje Više Sile ja mogu pronaći odgovor za svaki od mojih problema. To saznanje ohrabruje me da djelujem. Ja samo moram biti spreman akceptirati odgovore koje dobijem.

« Pogledaj u svoju unutrašnjost!…tajna leži upravo tamo.»

Hui-neng
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

8. lipnja

Šesti Korak kaže da sam potpuno spreman dopustiti Bogu da ukloni sve moje karakterne mane. Pa ipak, mišljenja sam da ja često ovisim o svojim pogreškama jer mi one donose izvjestan osjećaj zadovoljstva.

Koje bi pogreške meni možda mogle prirediti zadovoljstvo? Na primjer, osveta. Ja mnogo vremena trošim razmišljajući na kakav način kazniti one koji su mi nanijeli zlo. Razmišljanje o tome da nikad ne učinim pogrešku također mi priređuje veliko zadovoljstvo. Drugim riječima: ja robujem svom ponosu. Pa ipak, ti karakterni potezi su pogreške koje me priječe da živim životom kojim bih ja želio. One me odvraćaju od toga da se prema sebi samom i prema drugima ponašam s poštovanjem i ljubavlju. Ima mnogo razloga da se ja otpustim iznutra, ali za učiniti to ja moram biti spreman osloboditi se pritajenog zadovoljstva koje ponekad doživljavam.

Moj oporavak ukazuje na jednu veliku prazninu sve dok ne postanem spreman osloboditi se svojih loših osobina. Ako želim ozdraviti, ja moram svoju volju, svoj život i svoje karakterne mane prepustiti Bogu.

Razmišljanje za danas

Jesu li ti mali, prolazni užici, koje ja izvlačim iz svojih karakternih mana, vrijedni cijene koju plaćam da bih ih zadržao? Ako ne, hoću postati spreman da se još danas oslobodim nekih od njih.

« Znam da pomoć samo čeka na to da ja akceptiram navod: «Neka bude Tvoja a ne moja volja.»

Dvojba u životu s alkoholičarom
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

9. lipnja

Dok sam se pripremao za Sedmi Korak, («Ponizno smo Ga zamolili da nas os- lobodi naših karakternih mana»), spotaknuo sam se već na prvoj od ovih riječi. «Ponizno!» pomislih. «Biti još ponizniji-samo mi je još to trebalo!» Zar nisam cijeli svoj život bio ponizan stavljajući prohtjeve drugih ispred svojih vlastitih? Što sam ja to ikad drugoga dobio osim da sam bio zlostavljan?

Ali, Al-Anon je u meni pobudio razmišljanje da sam ja možda riječ «poniznost» zamijenio sa značenjem riječi «poniženje». Poniznost ne znači da mi moljakamo za milost. Stvarna poniznost, tako sam to ja shvatio, sposobnost je otkriti svoj iskreni odnos prema Bogu i prema ljudima oko sebe.

Ni druga riječ nije bila jednostavna. Naučio sam ne moliti nikoga za ništa. Al- Anon mi je pokazao da su moje znanje i moje iskustvo ograničeni. Ja ne znam odgovore na sva pitanja- i ja ih ne moram niti znati! Ja uvijek mogu nekoga zamoliti za pomoć.

Moje shvaćanje riječi «nedostaci» također se promijenilo. Ja sam mislio da su moje mane zločini, prijestupi, grijesi ili pogreške. Sad ih sve promatram kao blokade u sebi koje me sputavaju da iskoristim sve svoje mogućnosti u životu i koje me drže na odstojanju od moje Više sile.

Razmišljanje za danas

Postoje mnoge stvari koje ja mogu činiti kako bih poboljšao svoj život i dao potporu svom oporavku. ali ja sebe ne mogu izliječiti. Danas mogu zamoliti za pomoć da se oslobodim svega onoga što me razdvaja od mog stvarnog «ja».

«Ako su me moji problemi doveli dotle da se molim onda je sve to imalo smisla.»

As we Understood
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

10. lipnja

Kad sam bio spreman aktivno započeti rad na Osmom Koraku («Sačinili smo listu svih osoba kojima smo učinili nepravdu i odlučili se svima ispričati.»), ja sam ostao kao ukopan! Poznavao sam veliki broj ljudi kojima sam učinio nepravdu, ali uopće nisam bio spreman niti pomisliti na to da im se ispričam!

Moj mentor mi je predložio da svoju listu podijelim na tri dijela: na one kojima sam bio spreman odmah se ispričati, one kojima bih se možda ipak mogao ispričati i na one kojima se nikad ne bih mogao ispričati. Kad sam to završio, započeo sam rad na Devetom Koraku tako što sam započeo s onima sa prve liste.

Bilo je za čuđenje da se, kako sam napredovao, nekoliko imena sa moje liste «Možda…» preselilo na listu «Bio sam spreman…».Nakon nekog vremena neka imena sa liste «Uopće ne…»pojavila su se na mojoj listi «Možda…».Konačno je postalo mnogo lakše učiniti da se ispričam i ljudima sa liste «Uopće ne…». Što je bila moja nagrada za to? Nekoliko prijateljstava i obiteljskih veza; mnogo važnije, sposobnost započeti novi dan bez osjećaja krivnje jer sam ispunio svoje odgovornosti.

Razmišljanje za danas

Neću dopustiti da me se sprječava u radu na Osmom i Devetom Koraku zbog toga što to ne mogu preko noći učiniti savršeno dobro. Želim sebe prihvatiti tamo gdje sam danas i činiti ono što sam sposoban činiti.

«Nije važno što ideš polako sve dok se ne zaustaviš.»

Konfucije
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

11. lipnja

Deveti Korak predlaže da ja ne moram popravljati pogreške kod onih koje sam povrijedio, ako bih tom popravkom mogao povrijediti neke druge osobe. Kako da znam trebam li djelovati ili ne?

Ako izravne isprike nisu prikladne onda se ja mogu osloniti na svoju Višu silu koja će mi reći što da učinim. Pošto sam već prošao rad na Osmom koraku i bio u potpunosti spreman popraviti stvari koje sam krivo učinio, sad znam da će mi se ukazati prilika kad za to budem spreman.

Nije mi, npr.bilo moguće o svom osobnom životu razgovarati s mojom majkom. Pošto sam očekivao da će me ona odbiti, umjesto toga odbio sam ja nju. Jedna planirana posjeta pružila mi je priliku da nešto popravim, ali ja nisam bio siguran jesam li za to bio spreman. Ne bi li u tom trenutku ta popravka povrijedila mene osobno?

Nakon što je moja majka stigla u posjetu, imao sam osjećaj da je «taj trenutak» došao. Molio sam se za hrabrost i zamolio moju Višu silu da mi pomogne pronaći prave riječi. U jednom trenutku mira moja je majka sjela nasuprot meni i na moje čuđenje započela je sama od sebe razgovor o temama o kojima sam upravo i ja s njom želio razgovarati. Postalo mi je jasno da su oduvijek postojale prilike da se ja svojoj majci približim, ali sve do sad nisam bio spreman te prilike iskoristiti.

Razmišljanje za danas

Moja Viša sila ne stavlja preda me nikakve izazove koje ja ne mogu ispuniti. Utjeha koja leži u tom saznanju, može mi pomoći da prebrodim svoja strahovanja.

«Privlačnost onoga što je daleko i teško može biti varljivo. Velika prilika leži upravo pred
Tvojim nogama».

John Burroughs
Post Reply