AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

23. svibnja

Ponekad je najzdravije za mene priznati da nisam savršen. Ja sam čovjek. Ja griješim.

Ali, nije uvijek lako tako nešto priznati pred drugima, naročito ne onda ako moje pogreške ostavljaju posljedice za druge ljude. Ponašati se kao da se nešto nije nikad dogodilo, da nije bilo ništa strašno ili pravdati ono što se dogodilo- za mene je to bilo mnogo prihvatljivije. Ali postoji cijena koju plaćam ako odbijem priznati nepravdu- osjećaji krivnje.

Godinama sam vukao na leđima osjećaje krivnje kao neki težak ranac. Al-Anon mi nudi alternativu-Deseti Korak. Nastavljam činiti osobni inventar i ako sam u krivu, odmah to priznajem. Ako priznam pogrešku, ja preuzimam odgovornost za svoja djela. Oslobađam se tereta neugodne tajne i bolje mi polazi za rukom akceptirati svoju nesavršenost. Postaje lakše voljeti samog sebe ako se prihvatim onakvim kakav jesam, s pogreškama i svim ostalim.

Razmišljanje za danas

Danas želim imati hrabrosti pogledati istini u oči, priznati svoje pogreške i uspjehe, radovati se svom razvoju, a štetu koju sam počinio želim odmah popraviti.

«Ja pazim na istinu, ne istini nego sebi za volju.»

Samuel Butler
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

24. svibnja

Sokrat kaže: «U životu postoje samo dvije tragedije. Jedna je- ako nam se ne ispuni želja našeg srca, a druga je- ako se ta želja ispuni.»

Drugim riječima: Moja volja me dovodi u poteškoće. Ja težim ka ovom ili onom cilju, ali čak i ako ga postignem, rijetko sam sretan zbog toga. To moj život ne učini savršenim i ja povećavam ulog, postavljam si novi cilj i još se više napinjem da ga postignem. Ili, ako ne dobijem ono što želim pa se zbog toga osjećam oštećenim i nedovoljnim. Možda je to razlog zašto se ni u jednom od Dvanaest Koraka ne govori o ispunjenju moje volje.

Jedini trenuci u kojima sam nalazio potpuno zadovoljstvo bili su oni, kad sam odbacio svoju vlastitu volju i u potpunosti se zauzeo za to da pronađem volju svoje Više sile. Molitva i meditacija su dva sredstva koja mi pomažu pronaći Božju volju za sebe i skupiti snagu da to izvedem.

Ponekad su moje želje i moje nade neka vrsta vodstva. Ako sam spreman svoju vlastitu volju podrediti volji Boga, takvi snovi imaju šanse postati stvarnost puna čuda.

Razmišljanje za danas

Put do stvarne želje mog srca je podčiniti se volji svoje Više sile.

«Mi znamo da Bog može i hoće učiniti sve ono što je za nas najbolje, ako smo mi spremni prihvatiti njegovu volju.»

Dvanaest Koraka i Dvanaest Tradicija Al-Anona
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

25. svibnja

Sastanak Al-Anona je mjesto na kojemu je najvjerojatnije da ću ja na pitanje «Kako si?» dobiti iskren odgovor. To mi čini dobro iako je često moj jedini mogući odgovor na to pitanje znao biti «Hvala, dobro sam, a ti?», pa čak i onda kada je moje stanje bilo sve samo ne dobro.

Nijekanje je znak utjecaja alkoholizma. Onako kako alkoholičar često poriče svoje probleme s pijenjem, tako i mnogi među nama, koji su pogođeni alkoholizmom, poriču svoje probleme. Iako smo živjeli u kaosu punom briga zbog naše obitelji, puni očaja i iscrpljeni duhovno i emocionalno, mnogi od nas su naučili obmanjivati druge da je sve u najboljem redu.

Danas je za mene važno da sam u jednoj okolici u kojoj vlada iskrenost. Ja tamo nemam potrebe točno objašnjavati i opisivati svoje jade i svoje radosti. To ponekad nije ni poželjno ni primjereno, ali ako me se upita kako sam onda pokušam upitati sam sebe koji je onaj pravi odgovor na to pitanje. To me oslobađa od navike poricanja i pruža mi šansu za izbor.

Razmišljanje za danas

Kako se danas osjećam? Kako sam danas? Ako na ta pitanja mogu iskreno odgovoriti onda ću prije biti u stanju dobiti pomoć koja mi je potrebna kao i podijeliti sretne trenutke s drugima.

«Mi možemo samo onda reći što mislima ako imamo hrabrosti biti iskreni prema sebi i prema drugima.»

Dvojba u braku s alkoholičarom
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

26. svibnja

Često sam pokušavao spriječiti pogreške koje se ponavljaju, tako što sam si nametnuo točna pravila ponašanja. Iako sam na vlastitom iskustvu učio, ja ne mogu unaprijed predvidjeti svaku situaciju koja bi možda mogla nastati. Taj pokušaj ograničava moje mogućnosti. Ako se izgubim u tako suženom načinu razmišljanja Al-Anon me podsjeti na ono: «Budi otvoren.»

Sretan sam da je to tako jer se ja stalno mijenjam. Potrebno je da stalno otpuštam stare ideje ako mi one više ničemu ne služe. Ako se ne držim suviše čvrsto za neki način kako da upravljam svojim životom, onda se ja prema nekoj promjeni postavljam s manje stresa i gubitka snage.

Ako vježbam kako da držim otvorene oči, onda će to voditi k tome da ću susretati ljude koji su u svom razmišljanju također fleksibilni i mi jedni drugima pomažemo vidjeti sve oko sebe jasnije. Kao što jedan prijatelj reče: «Mi svijet ne vidimo onakvim kakav on jeste. Mi svijet vidimo onakvim kakvi smo mi.»

Razmišljanje za danas

Dok se razvijam, ja učim i zaboravljam uvijek iznova tako što na mjesto starih stavljam nove ideje, a one koje sam bio odstranio ponovno stavljam u prvi plan. Danas pozdravljam taj protok informacija koji me hrani i čini sitim, kako bih sve više postao ono što jesam-ja.

«Ako mi-shodno sudbini-naš pogled usmjerimo na promjene i ostanemo otvoreni u svom ponašanju, naša je snaga neuništiva.»

Helen Keller
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

27. svibnja

Bilo je dana kad su mnogi od nas vjerovali da se dobra stara vremena više nikad neće vratiti. Nakon toliko razočaranja činilo se mučnim i dalje vjerovati u to. Zatvorili smo naša srca i naš duh za naše snove i izgubili svaku nadu da ćemo pronaći sreću. Nismo bili sretni, ali barem da više nikad ne budemo razočarani.

Biti pun ljubavi, nade i želja- to su rizici. Ali, ako mi ozdravimo od posljedica djelovanja alkoholizma, otkrit ćemo da se isplati riskirati. S vremenom nam postaje nedovoljno jednostavno izbjegavati razočaranje- mi želimo više. Mi hoćemo živjeti jedan bogat, ispunjen i uzbudljiv život sa svim radostima i brigama. Ako smo spremni vjerovati da u našem životu ima prostora za radost, «danas» može biti veoma primamljivo, ali tek kad u našim srcima stvorimo mjesto za dobra vremena, tek onda možemo prepoznati kad nas ona dostignu.

Nitko nije vječno sretan, ali je svatko od nas u stanju osjećati se dobro. Mi zaslužujemo dopustiti sebi da doživimo onoliko sreće koliko nam život nudi.

Razmišljanje za danas

Neću dopustiti da mi strah od razočaranja zapriječi uživati u ovom danu. Ja mogu primiti mnogo sreće.

«Želim rasti u svojoj spremnosti da napravim prostora za dobra vremena u svom životu. Želim
vjerovati u njihov dolazak i biti strpljiv u svom očekivanju.»


Život s trijeznošću
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

28. svibnja

Čuo sam da su jedine prave usporedbe koje bih mogao povući, one između mene kakav sam sad i kakav sam nekad bio. Kad god razmišljam o Drugom koraku i pomislim na povraćeno duševno zdravlje, sjetim se te usporedbe.

Sjećam se jednog događaja od prije dvadeset godina kad sam se svojim motociklom vozio na jedan kurs meditacije. Pred samim ciljem u nesreći sam totalno uništio svoj motor. Moj pokušaj iznuditi rješenja da žurnim dolaskom stignem opušteno u grupu za skupljanje vlastitih iskustava, bio je totalni promašaj. Jesam li se zbog toga osjećao slomljenim? Ne naročito. Niti sad se tako ne osjećam. Osjećao sam zabludu da na meditacije stignem sa žurbom. Ali, uglavnom sam bio ljut zbog toga što se grad nije više brinuo o održavanju ulice kojom sam vozio. Umjesto da preuzmem odgovornost za svoju vlastitu žurbu i nepažnju, ja sam odgovornim činio druge, a sebe vidio kao žrtvu. Nisam bio zahvalan što sam nesreću preživio, nego sam se ljutio što je nešto krenulo protiv moje volje i pokvarilo moj plan.

Razmišljanje za dana

Ako bacim pogled unatrag, vidim mnoge primjere milosti jedne Sile, koja je jača od mene i koja je stupila u moj život. Vidim napredak u ponovnom postizanju duševnog zdravlja i sve sam više uvjeren da moj razvoj napreduje.


«Zadatak u našem životu nije u tome da pretičemo druge nego sami sebe.»

Malibie D.Babcock
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

29. svibnja

Briga i strah mogu našu moć opažanja toliko promijeniti da izgubimo svaki smisao za stvarnost, a neutralne situacije budu pretvorene u košmar. Pošto je najveći broj briga uperen u budućnost, mi se možemo pozitivno suprotstaviti djelovanju straha ako naučimo živjeti u sadašnjosti, dan po dan ili trenutak za trenutkom.

Prije su mnogi među nama pokušavali predvidjeti sve moguće kobne posljedice kako bismo bili pripremljeni zaštititi sami sebe. Danas nam omogućavaju program, naša Viša sila i naša zajednica objektivno promatrati tu samozaštitu. Ako predvidimo kobne trenutke, gubimo vezu sa stvarnošću i svijet vidimo kao mjesto koje izaziva strah pred kojim stalno moramo biti na oprezu.

Najveći broj naših bojazni se nikad ne ostvari, pa ako se to i dogodi, zasigurno nećemo biti bolje pripremljeni ako smo o tome prethodno razbijali glavu. Ali, ako mi rastemo u vjeri, štovanju samog sebe i vjerovanju u Višu silu, biti ćemo sposobni učiniti za sebe ono što naša predviđanja nikad ne bi postigla: ponašati se na odgovarajući način u svakoj prilici.

Razmišljanje za danas

Danas želim prepoznati da brige mogu biti moćne i u stanju da mogu mijenjati samosvijest . Ja odlučujem svemu tome ne dopustiti da se razvija.

«Ja se ne plašim oluja jer učim upravljati svojim brodom.»

Louisa May Alcott
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

30. svibnja

Rezultat življenja u domaćinstvu, u kojemu je alkohol bio zloupotrijebljen, bio je taj da mi je postalo sasvim strano razmišljanje biti ljubazan prema samom sebi. Ono o čemu sam razmišljao bilo je težiti ka savršenstvu kad god sam zaostajao za svojim ciljevima.

«Budi ljubazan prema sebi» čuo sam po prvi put na sastanku Al-Anona. Iza mene su bili teški trenuci razmišljanja o svemu tome sve dok svoje viđenje stvari nisam pretvorio u djelo. Zamišljao sam kako sam našao malu mačkicu i držao je u svojim praznim rukama. Zamišljao sam osjećaje koje sam imao prema tom umiljatom stvorenju: nježnost, strpljenje, suosjećanje, čuđenje i ljubav. Postavio sam sebe u mislima brzo na mjesto mačkice i sve te prijatne osjećaje sam uperio prema sebi. Djelovalo je!

U onoj mjeri u kojoj se ja u Al-Anonu razvijam, vidio sam da se moja Viša sila na isti prijatan način odnosi prema meni-štiti me, vodi i voli, svaki dan.

Razmišljanje za danas

Ako sa sobom postupam na grub način, mogu zastati i podsjetiti se na to da vri- jedim toliko da sa sobom postupam prijazno i s razumijevanjem. Biti uljudan nije karakterna mana. Danas se želim prijazno ponašati sa svojom uljudnošću.

«Nije pitanje što jedan čovjek prezire, omalovažava ili nalazi pogrešnim, nego je pitanje što on može voljeti, poštivati cijeniti.»

John Ruskin
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

31. svibnja

U bajkama se često priča o čudnim putovanjima u kojima junak mora odgovoriti velikim izazovima prije nego što osvoji blago. Kao junaci naših vlastitih bajki mi smo započeli duhovno putovanje- putovanje u otkrivanju samog sebe.

Uz pomoć našeg programa i uz potporu naše zajednice mi istražujemo naše skrivene pobude, tajne, potisnuta sjećanja i skrivene talente. Ako pozovemo upomoć mudrost Koraka, načela i pomoćna sredstva Al-Anona, naučit ćemo lakše prebroditi prepreke za osobni rast, kao npr. posljedice djelovanja alkoholizma i čitav niz karakternih mana.

Na tom putu nas štiti Sila jača od nas samih, ali koračati ipak moramo sami. Samo ako se izložimo tami, dokučit ćemo blago- svjetlo i radost pojavljivanja oslobodit će nas svega što nas je zadržavalo.

Razmišljanje za danas

Samospoznaja je put do vlastite slobode. Koraci mi daju upute i pomažu mi izbjeći sve prepreke koje mi stoje na putu.

«Svijet se ne može otkriti putovanjem koje se mjeri u kilometrima… ,nego samo duhovnim putovanjem…na kojemu mi dobivamo čvrsto tlo pod nogama i učimo osjećati se ugodno.»

Wendell Berry
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

1. lipnja

Jedna dugogodišnja članica Al-Anona kaže: «Ako ja nešto očekujem već sam u to programirala ljutnju.» Ja koristim ovu izjavu kao nakanu: Ako se ja zbog nekog naljutim trebam svoja očekivanja promatrati kao mogući izvor svoje ljutnje.

Evo jednog primjera: Ja imam brata kojemu točnost nije toliko važna kao meni. Kad zajedno s njim planiram nešto pri čemu bismo se u određeno vrijeme trebali sresti, onda ja učestvujem u okolnostima koje me vode da se ljutim na njega. Ako s druge strane planiram nešto sa svojim bratom gdje točnost nije toliko važna, onda se ne ljutim na njega.

Razmišljanje za danas

Ja imam pravo postaviti za sebe osobno način svog ponašanja. Ali, ja nemam pravo iznuđivati tuđe načine ponašanja.

«Ja sam prihvatio sam sebe i započinjem svakog dana prihvaćati i druge onakve kakvi jesu.
To znači da pritom imam manje razloga za ljutnju.»

Život s trijeznošću
Post Reply