AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

13. svibnja

Mnogo mi je lakše donositi rizične odluke ako prestanem razmišljati o tome da ću morati patiti od posljedica toga. Moglo bi se dogoditi da se tim posljedicama čak i obradujem. Otkako idem u Al-Anon, svoje odluke donosim svjesnije. Pokrenem sve ono što mislim da trebam učiniti, a rezultate toga prepustim Bogu. Rezultati ponekad budu sasvim zadovoljavajući. Čak i ako nisu, ja mogu biti ponosan da sam učinio svoj doprinos.

Dugo vremena sam sprječavao donošenje odluka jer sam bio uvjeren da je postojao nekakav «začarani» izbor s kojim bih mogao postići ono što želim. Ali, nikako nisam mogao dokučiti koji bi to izbor trebao biti. Čekao sam uvijek do posljednje minute u donošenju odluke pri čemu nikad nisam imao osjećaj da će moje odluke biti dobre. Danas znam da je, ne donijeti nikakvu odluku, također odluka.

Donijeti neku odluku može djelovati vrlo oslobađajuće. Kad je jednom donesena, moram vjerovati da će to imati onakve posljedice kakve one trebaju biti. Ako samo malo promijenim svoj stav, ja te posljedice mogu očekivati s radošću i nadom, umjesto sa strahom i nelagodom.

Razmišljanje za danas

Danas želim vjerovati u svoju sposobnost djelovanja. Želim u pravo vrijeme donijeti najbolju moguću odluku i radovati se rezultatima toga.

«Ponekad naša sposobnost oduševljenja promjenama ovisi o tome koliko smo spremni težiti ka nečemu što treba doći, i time riskirati ono što danas imamo.»

Život s trijeznošću
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

14. svibnja

Oporavak u Al-Anonu je nešto što zahtijeva marljivost, strpljenje i izdržljivost kako bi se iz toga izvukla najveća moguća korist. Redovne posjete sastancima, rad na Koracima i primjena Al-Anonovih temeljnih načela u svako doba dana vode ka jednom ispunjenom i sretnijem životu.

Ponekad prepoznajemo jasne rezultate naših napora, ali ponekad postižemo i razine na kojima imamo osjećaj da smo «zakovani»za jedno mjesto. Ako nastavimo kretati se «korak po korak» i raditi na programu, otkrit ćemo da sve razine imaju negdje svoj kraj. Uvijek kad osjetimo da ćemo izgubiti strpljenje, otvore se neka vrata i mi iznenada učinimo jedan veliki korak naprijed. Mi prepoznamo da
ništa od onog što se prije toga desilo, nije bilo uzalud. Bez da smo toga svjesni mi u miru upijamo program u sebe. Mnogi među nama su mišljenja da su rezultati vrijedni malo čekanja.

Razmišljanje za danas

Svejedno prepoznajem li ja neposrednu korist ili ne, danas ću se odlučiti za «Doći ću ponovno».

«Strpljenje je ključ za vrata raja.»

Turska poslovica
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

15. svibnja

Kad sam došla u Al-Anon nije mi bilo jasno zbog čega se mnogi međusobno grle. Nakon sastanka skoro sam izjurila kroz vrata da bih izbjegla to eventualno grljenje. Nisam mogla razumjeti zbog čega se svi ti naoko razumni ljudi tako čudno ponašaju. Niti u mom najranijem djetinjstvu, ni u vrijeme kad sam odrastala i zasnovala vlastitu obitelji, nije bilo takvih znakova naklonosti. Sve vrste međusobnog dodirivanja za mene su bile negativne.

Ljudi u Al-Anonu bili su strpljivi sa mnom iako sam odbijala njihove zagrljaje. Oni su me uvijek iznova poticali da dolazim na sastanke. Respektirali su moje granice i izbjegavali su osuđivati moju potrebu za držanjem odstojanja ili za postavljanjem pitanja. Samo poneki su sjedili pored mene dok sam plakala, a drugi su se smijali kad sam se i ja smijala. Meni sasvim strani ljudi nudili su svoja iskustva, snagu i nadu kao da su oni moji najbliži prijatelji.

U toj sigurnoj atmosferi koja mi je jako godila, polako sam učila da postoje mnoge različite mogućnosti kako se može pokazati bezuvjetna ljubav. Pokazujem li ja svoju naklonost otvoreno prema vani ili ne, ja mogu dobiti potvrdu, utjehu i snagu ako mi prijatelji i prijateljice Al-Anona ponude svoju pomoć. Danas i ja sama nalazim mogućnost da izrazim svoju ljubav prema drugima.

Razmišljanje za danas

Neću dopustiti da mi stari strahovi zapriječe pristup do pomoći koja mi stoji na raspolaganju. Ja vrijedim toliko da me se može voljeti i poštovati.

«Ljubav nije utjeha nego svjetlo.»

Simone Weil
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

16. svibnja


Osma Tradicija kaže: « Al-Anonov rad na Dvanaest Koraka trebao bi zauvijek ostati neprofesionalan…» Mi se sastajemo kao zajednica jednakih u kojoj nitko nije iznad drugih i nitko nije sveznajući. Svaki pojedinac može doprinijeti snazi oporavka na način da jednostavno ispriča svoju osobnu priču i s ostalim podijeli svoje iskustvo, snagu i nadu. Ni od koga se ne očekuje neka posebna naobrazba niti se očekuju, a još manje zahtijevaju neke posebne sposobnosti. Važna je jedino pripadnost.

Upravo zato što je pomoć koju međusobno dijelimo neprofesionalna i što slijedi jedan određeni cilj, od Al-Anona se ne očekuje da može riješiti svaki problem i izliječiti svaku bolest. Naš program je začuđujuće djelotvoran način na koji se pomaže u oporavku nekoga tko je pogođen pijenjem druge osobe. Međutim, ponekad se borimo s problemima za koje Al-Anon nije prava adresa. U takvim slučajevima mnogi među nama našli su pomoć izvana upravo radeći na programu Al-Anona.

Razmišljanje za danas

Stvara se jedna divna, topla atmosfera ako si ljudi međusobno pomažu tako što ostaju ono što jesu i što dijele svoja vlastita iskustva. Danas želim svojim dijeljenjem doprinijeti stvaranju takve atmosfere.

«….Mi se susrećemo kao jednako značajne osobe ne zato što su jedni sveznalice a drugi neznalice, nego zato jer svi trebamo pomoć i jer svi možemo dati svoju snagu.»

Dvanaest Koraka i Dvanaest Tradicija Al-Anona
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

17. svibnja

«Kad govorimo o sutra», kaže kineska poslovica, «Bogovi se smiju».Ja vjerujem da se oni ne smiju zato što smo im smiješni nego zato što znaju da budućnost nije predvidiva. Zato mi nemamo izbora nego živjeti «Dan po dan».

Ja mogu praviti planove, ali ne mogu odrediti događaje. Niti najbolji «kovač planova» nije u stanju upravljati onim što će se desiti idućeg tjedna. Okolnosti i ja osobno biti će tada drugačiji nego danas.

Navod tog slogana ja dodatno mogu primijeniti na manja vremenska razdoblja: sat po sat ili minutu po minutu. U tako malim vremenskim jedinicama život polako postaje ne samo podnošljiv nego i dragocjen. Ako se ja usredotočim na «ovdje» i «sada», znam u svakom trenutku da se osjećam dobro ne obraćajući pažnju što se upravo sada događa.

Razmišljanje za danas

Moja najveća strahovanja za sutra ne trebaju imati utjecaja na ovaj dan. Ako ih otpustim, slobodan sam na putu sazrijevanja. Koje loše navike danas mogu promijeniti? Kojim strahovima mogu pogledati u oči? U kojoj radosti mogu uživati? Koju sreću, ma koliko ona bila skromna, mogu slaviti? Sve što imam, to je «danas». Dopusti da današnji dan učinim najpotpunijim u svom životu kojeg sam ikad do sad doživio.

«Ne brinite se zbog «sutra», jer «sutra» će se pobrinuti za sebe.»

Biblija
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

18. svibnja

Život ne protječe uvijek glatko i u miru, iako ja ponekad poželim da je tako. Ako me nešto prije ljutilo ja najradije nisam ništa govorio nego sam se predavao svađi. Činilo mi se da je bolje da ja osobno «iskočim iz kože» nego da prouzrokujem da to čine drugi. Rezultati su obično bili vrlo neugodni. Ja sam postajao razdražen i nerazuman ako sam dopuštao bijesu da proključa u meni.

Danas mi se čini da, zastupati neko mišljenje, ima jednu vrijednost koju ja prije nisam uviđao. Ako ja zauzmem suprotan stav i pozabavim se svojim problemima ili izrazim svoje osjećaje, postoji mogućnost da se stvari poboljšaju. Čak i ako se to ne dogodi, ja se djelomično oslobađam od pritiska koji osjećam. To je za mene nešto novo i ne polazi mi još uvijek tako lako za rukom. Ponekad sam bojažljiv a ponekad ne nalazim pravi ton. Usprkos svemu ja se osjećam bolje kad primijetim da konačno počinem živjeti život sa svim njegovim zakonitostima.

Osvrtom unatrag ja uviđam koliko sam napredovao u svom razvoju. Ja osobno ne bih sebi nikad odabrao neku od kriza iz svog života, ali otkako dolazim u Al- Anon naučio sam da mi svaki moj problem može pomoći da se promijenim na bolje, produbim i ojačam vjeru u samog sebe.

Razmišljanje za danas

Riječ kriza u kineskom jeziku sastoji se od dva znaka. Prvi znak označava osjećaj a drugi šansu. Hoću kod svega, s čime se susretne, obratiti pažnju na dobro koje je u tome skriveno.

«U svakoj neprilici leži i jedna mogućnost za tebe.»

Richard Bach
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

19. svibnja

U prošlosti sam svaki put smatrala svojim osobnim neuspjehom ako je netko imao drugačije mišljenje od mog. Da sam ja mogla naći odgovarajuće riječi, odjeću, mišljenje, školu, zanimanje, dom, prijatelje ili ljubavnika, onda bih ja pripadala tom istom krugu ljudi.

A kako sam ja vidjela druge? Sretne i samouvjerene. Činilo se da oni imaju odgovor za sve. Ali, zbog «fasade» iza koje sam se krila, ljudi su u meni također vidjeli osobu sretnu i bez problema. Ako bi se oni mogli prevariti u tome kako se ja stvarno osjećam, ne bih li ja mogla steći pogrešne stavove o njihovom uvidu u stvarno stanje? Konačno, ja nisam mogla biti jedina koja se predstavlja u pravom svjetlu. Nisam li ja poistovjećivala svoju unutarnju stranu s vanjštinom drugih ljudi?

U Al-Anonu sam naučila da drugi može imati drugačije mišljenje bez da je netko od nas u pravu. Ako nitko nije u krivu onda smo svi mi isti, onakvi kakvi jesmo.

Razmišljanje za danas

Ako uspoređujem onda sam ja gubitnik. Možda se ovaj put osjećam bolje nego onaj drugi, ali sam idući put ja na redu osjećati se loše. Ako sasvim prestanem s time da pravim usporedbe, to je najbolji put više se ne osjećati manje vrijednim.

«Korak po korak dolazimo na našim sastancima do toga da prepoznamo kako mnoge od naših neugodnosti i naših mišljenja odgovaraju istini.»

Prepoznati alkoholizam, razumjeti sebe.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

20. svibnja

Kao s alkoholizmom, isto tako se je teško nositi s mišljenjem pod prisilom. Moja najveća nada u borbi s time je uopće ne započinjati, jer kad se jednom započne, to sve više uzima maha i teško se može prekinuti.

Prije nego što se prisilne misli nametnu, obično se pojavi jedna točka na kojoj se ja moram odlučiti. Ja mogu izabrati, poigravati se u mislima s nekom temom koja je u prošlosti moj duh držala zarobljenim i zbog toga je opasna. Ili, ja mogu prepoznati opasnost i pokušati odagnati svaku pomisao na tu temu iz svoje glave, tako što ću za pomoć zamoliti svoju Višu silu. Kao potporu za sebe ja mogu uspostaviti kontakt s prijateljima iz Al-Anona, prije nego što se dotaknem neke teme zbog koje sam ranjiv. Zbog toga moje misli nemaju šanse «sjesti» u moju glavu.

Želim upotrijebiti svoje odluke na način da prisilnim mislima uopće ne dopustim da prodru u moju glavu. Ako ih ne prihvatim onda ih ne moram niti tjerati iz glave.

Razmišljanje za danas

Učim svom mišljenju posvetiti pažnju. Ako postoji nešto o čemu ja ne mogu razmisliti bez prisile, ja ću tu činjenicu uzeti u obzir i odgovarajuće djelovati. Skupit ću snagu i potporu Al-Anon programa, svojih prijatelja i svoje Više sile, prije nego što pokušam o nečemu dublje razmišljati. Ako to nisam u stanju onda to neću niti započinjati.

«Ako ti upotrijebiš svoje misli u radu na svom razmišljanju, kako možeš spriječiti ogromne zablude?»

Seng ts* an
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

21. svibnja

Ako se osvrnem na Sedmi Korak («Ponizno smo Ga zamolili da nas oslobodi od naših nedostataka»),time ja staloženo i u miru molim za pomoć. Ja ne moljakam niti zahtijevam, ne puzim na koljenima niti se napinjem. Ja se ne moram poniziti niti se nekome dopasti. Ja samo akceptiram svoje mjesto u odnosu na svoju Višu silu-ni više ni manje od toga. Poniznost ne mora biti ponižavajuća. Čak što više ja se mogu osjećati počašćenim što mogu zauzeti pravo mjesto kroz partnerstvo koje sam razvio s Bogom-onako kako Ga ja razumijem.

To znači trajni mir u srcu. To znači da ja doprinosim svoj dio i vjerujem u to da će se Bog pobrinuti za ostatak. Iako ne znam kako će izgledati moja pomoć, mogu je sačekati opušteno. Sve što trebam uraditi jeste, zamoliti svoju Višu silu za ozdravljenje.

Razmišljanje za danas

Danas, kad molim svoju Višu silu da me oslobodi nedostataka, želim to pokušati učiniti srca punog mira.

«Poniznost nam pomaže da se naš duh otvori za istinu i da mi sami sebe vidimo u pravom svjetlu.»

Alkoholizam-bolest čitave obitelji
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

22. svibnja

Do sad sam vjerovao da bi se, ako bih se ikad točnije promatrao, moji skriveni strahovi potvrdili, naime da sam ja beznadna i bezvrijedna osoba puna pogrešaka. Al-Anon mi je pokazao da će to uvjerenje nestati ako se kroz rad u Koracima suprotstavim posljedicama djelovanja alkoholizma. Shvatit ću da je istina, koju nisam želio vidjeti, moja vlastita unutarnja ljepota.

Ja sam nemoćan izmijeniti činjenicu da je alkoholizam imao mnogo utjecaja na moj život. Samo Sila koja je veća od mene može odagnati posljedice te bolesti. Ja tu Silu molim za pomoć u Drugom i Trećem Koraku. Ti Koraci mi pomažu da imam povjerenja. Iako se tlo na kojemu stojim trese, ja neću pasti jer me čvrsto drži Netko čiju se volju ne može tako lako slomiti. Svejedno kako se nesigurno osjećao, ja sam ipak siguran.

Jedna takva duhovna postavka čini zaista temeljan i bez straha načinjen inventar u nama samima mogućim. Samo ako riskiram jedan jasan pogled na samog sebe, moje bojazni mogu osloboditi put do istine. Kao Božje dijete ja sam sve ono što moram biti-ljubazan, prijatan i savršen.

Razmišljanje za danas

Danas ću potrošiti vrijeme na jačanju veze prema svojoj Višoj sili. Ona će me dovesti dotle da istinu vidim kao svog saveznika i prepoznam svoju unutarnju ljubaznost.

«Odlučujem se za to da se uzdignem iznad svoje osobnosti kako bih prepoznao posebnost
svog postojanja. Ja sam u potpunosti spreman da učim voljeti samog sebe.»

Louise I.Hay
Post Reply