AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

28. listopada

Začuđujuće je kako se moj stav prema drugima obično vraća meni samom baš kao kad se košarkaška lopta, odbijena od daske na košu, vrati natrag. Moje ne- strpljenje prema drugima obično prouzrokuje još više nestrpljenja prema meni samom i mom svijetu. Kad sam prema nekom neljubazan, zauzmem obrambeni stav i čekam da drugi prema meni također budu neljubazni. Upravo radi toga osjećam se sigurnije u svom svijetu ako nekoga bezuvjetno prihvaćam.

Zato je u mom vlastitom interesu ako se prema drugima ponašam onako kako bih želio da se drugi ponašaju prema meni. Pokušavam sebi predočiti kako svoje vlastite riječi i djela usmjeriti na sebe samoga. Gledano uopćeno i na duge staze, ja uvijek dobijem natrag onoliko koliko dajem.

Ako s onim što mi se događa nisam zadovoljan, mogao bih pokušati istražiti kod sebe samog postupam li ja kako treba. Možda to nije isto, ali mi se čini da sve ono što mi se kod drugih ne sviđa, ne sviđa mi se ni kod mene samog. To važi i obrnuto: Sve ono što me kod drugih zadivljuje oslikava neku moju zadivljujuću osobinu.

Razmišljanje za danas

Iz svake veze koju s nekim održavam, ja mogu nešto naučiti. Danas se posebno želim potruditi pokloniti pažnju stavovima koje zauzimam prema drugima i kako se drugi prema meni ponašaju. Oboje me, naime, može mnogo čemu poučiti.


« Ako putujemo svijetom da bismo pronašli nešto zadivljujuće, moramo ga nositi u
sebi, inače ga nikad nećemo naći.»
Ralph Waldo Emerson
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

29. listopada

Nedavno sam imala jednu žučnu raspravu s osobom koja mi mnogo znači. On je po mom mišljenju uputio neke primjedbe na račun moje težine što mi se uopće nije svidjelo. Kad sam mu kasnije rekla koliko je on povrijedio moje osjećaje, on je bio mišljenja da nije učinio ništa nepravedno. Sve što je rekao po njemu je bila istina i ja se ne bih trebala osjećati povrijeđena.

Koliko sam puta do sad upravo na takav način opravdavala svoje neljubaznosti i miješanje u stvari koje me se nisu ticale! Prečesto i upravo u vrijeme dok je moj alkoholičar još pio, uvijek bih sebi uzimala pravo da budem «u pravu». Alkohol je uništio naš život i ja sam mislila da je moja dužnost tu činjenicu neprekidno ponavljati.

Sad učim osloboditi se uvjeravanja same sebe u nešto što drugi trebaju činiti. U Al- Anonu sam jednom čula kako se netko otprilike ovako izrazio: « Ja mogu biti u pravu ili- biti sretna». Više ne težim k tome druge oblikovati prema svojim gledištima. Uz pomoć drugih sad mogu «živjeti i pustiti druge da žive».

Razmišljanje za danas

Ja nisam bezosjećajna osoba. Ako bi se to nekad i desilo, ja bih to pravdala time da sam u pravu. Ja moram poštivati pravo drugih na vlastito mišljenje pa i onda ako se to mišljenje u potpunosti razlikuje od moga. Moji odnosi prema svijetu oko mene postaju bolji onda kad sebe dovoljno volim da bih drugim ljudima mogla dopustiti da budu ono što jesu.

« Bože, kad smo u krivu, pripremi nas da se možemo promijeniti. Kad smo u pravu,
olakšaj nam da živimo sami sa sobom.»

Peter Marschall
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

30. listopada

Sjećam se da sam jednom kao novi član Al-Anona čuo od nekih da su jako zahvalni što imaju posla sa alkoholičarom. Suvišno je tvrditi da sam te ljude sma- trao ludim! Zar upravo alkoholičar nije bio kriv za sve naše nevolje? Nisam mogao zamisliti da bi ti ljudi imali i najmanji razlog biti za nešto zahvalni. Ali, oni su odavali utisak sretnih ljudi, unatoč svim problemima ( koji su očito bili isti kao i oni koje sam ja imao).

Danas znam da mogu biti sretan što sam našao Al-Anon. Morao sam i ja doživjeti onu najnižu točku, osjetiti bol i zatražiti pomoć, prije nego što pronađem du- gotrajnu sreću. Zahvaljujući Al-Anonu sad imam vezu s Višom silom o čijem postojanju prije nisam ništa znao a imam i prijatelje koji me stvarno podupiru. Shvatio sam da su za moj duševni mir potrebni zahvalnost i oprost. Sad mogu iskreno reći da sam zahvalan član Al-Anona.

Razmišljanje za danas

Danas želim biti zahvalan. Želim misliti na nekoliko stvari, više ili manje važnih, za koje trebam biti zahvalan. Možda ih i napišem ili o njima popričam s prijate- ljem iz Al-Anona. Ponekad jedan nevažan čin za mene može značiti korak da počnem promatrati život sa sve više radosti.

« Čak i kad stvari izgledaju najcrnje još uvijek postoji Sila koja ih može osvijetliti.»

Samo dan po dan Al-Anonu
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

31. listopada

Mnoge odluke u mom životu bile su reakcija na strahove. Nešto se u mojoj okolini mijenja. Netko koga volim traži otriježnjenje, jedan prijatelj se naljutio što sam ja nešto rekao, na poslu sam dobio neke nove zadatke, u trgovini su brzo rasprodani pilići - i ja sam zbog svega toga uspaničio. Okupiraju me misli o ka- tastrofama. Dozivam u svoje misli razne propuste, strahove i duševne muke. Tad započinje vrtnja u krug. Djelujem preuranjeno i nepromišljeno kako bih dobio kontrolu nad situacijom jer ono čega se najviše bojim je upravo- strah.

Strah može postati sila jača od mene. Možda ja strah ne mogu odrediti ili izbjeći. Ali, danas, sa Silom jačom od mog straha, ne trebam više dopustiti da on ovlada mojim životom ili donosi odluke umjesto mene. Mogu pružiti ruku svojoj Višoj sili, suočiti se sa svojim strahovima i uz pomoć svega toga dalje se razvijati.

Razmišljanje za danas

U Al-Anon programu nalazimo duhovna rješenja za stvari koje ne možemo pro- mijeniti. Danas se obraćam svojoj Višoj sili umjesto pokušaja da se oslobodim strahova boreći se protiv njih.

« Ti ne možeš spriječiti da ptice straha i brige lete iznad tvoje glave, ali možeš
spriječiti da se one ugnijezde u tvojoj kosi.»

Kineska poslovica
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

1. studenog

Ponekad konj otkaže poslušnost svom jahaču i projuri dalje s njim. Isto to mogu činiti i moje misli kad kao pomahnitao uvijek iznova pokušavam riješiti neki težak problem. Škola jahanja me poučila ne ponavljati stalno glasne naredbe nego zaustaviti konja, obratiti njegovu pozornost na sebe, a onda početi sve ispočetka.

Na isti takav način ja moram umiriti sebe kad misli brzo projure kroz moju glavu. To mogu postići na način da duboko udahnem i osmotrim svoju okolinu. To može pomoći prisilne misli zamijeniti nečim pozitivnim, npr. nekim sloganom iz Al-Anona, molitvom mira ili nekom drugom temom koja pruža utjehu i nema ništa zajedničkog s mojim problemom.

Možda se kasnije ukaže potreba da s prijateljem iz Al-Anona, ili uz pomoć mog mentora opuštenije razmislim o svom problemu. Kad napravim odstojanje iz- među sebe i svog prisilnog načina razmišljanja, mogu bolje sagledati situaciju bez da pritom izgubim svaku kontrolu.

Razmišljanje za danas

Ponekad se moram osloboditi nekog problema prije nego što nađem rješenje za
njega. Moje prenagljene misli čine u mojoj glavi toliku buku da ne mogu čuti upute koje mi daje moj unutarnji glas. Vježbanjem mogu naučiti umanjiti tu buku. U početku možda moram uvijek iznova umiriti svoje misli, ali sam u Al- Anonu stekao iskustvo da vježba čini napredak koji kaže: Uvijek samo po jednu minutu, samo jedna misao odjednom.

«Sva nesreća čovječanstva zasniva se na tome da ljudi nisu u stanju u jednoj sobi sjediti sami.»

Blaise Pascal
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

2. studenog

Drugi korak kaže « da smo se uvjerili kako nam Sila jača od nas može vratiti naše duševno zdravlje». Nedavno sam čuo na jednom sastanku kako je netko ovu rečenicu izrekao tako da je time točno opisao moje iskustvo koje kaže: «Najprije sam došao ja…, potom sam došao do toga…, a onda sam došao do toga da vjerujem...»

Put ka Višoj sili tekao je za mene polagano, pa mnogo toga nisam niti primijetio. Nije bilo svjetlosnih pojava, zapaljenih grmova. Bilo je to polagano objašnjavanje magle u kojoj sam živio prije nego što sam našao oporavak u Al-Anonu. Kao što je to gore navedeni prijatelj iz Al-Anona opisao, najprije sam došao ja tako što sam svoje tijelo, a ne svoju vjeru, donio u Al-Anon. Potom, kad sam već bio tu, polako sam došao do toga i na kraju sam došao do uvjerenja da nisam bio sam na svijetu. Postojala je i postoji neka snaga, neki pogon, energija koja mi može dati sredstva kojima ću bogato i s puno sreće ispuniti svoj život. Moram samo zamoliti za pomoć i moj duh držati otvorenim.

Razmišljanje za danas

Ulazak vjere u moj život bio je jedan polagani postupak. Taj postupak se nastavlja i pojačava se sa svakim danom u kojem sam ja za njega otvoren. Ako prihvatim taj proces, možda će mi to pomoći da se lakše i s više strpljenja nosim s obratima i promjenama koje život donosi.

« Mišljenja sam da, što je posebno važno na ovom svijetu, nije bitno to gdje mi
stojimo, nego u kom se pravcu krećemo.»

Oliver Wendell Holmes
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

3. studenog

Kad dođemo u Al-Anon mnogi od nas su naprosto gladni toga da ih se sluša. Mi smo tamo jednostavno ushićeni otkrićem da su Al-Anonove prostorije sigurno mjesto gdje možemo govoriti o stvarima koje su se u nama nagomilale. Mi se tu izjašnjavamo a ljudi oko nas potvrđuju s puno razumijevanja. Oni s nama razgo- varaju poslije sastanka i kažu nam koliko se s nama poistovjećuju ili nam zahvaljuju za naša priopćenja. Konačno nas slušaju i cijene upravo oni ljudi koji su nekad također bili u istom položaju.

Ova pažnja u nama ponekad zna izazvati toliko oduševljenja da postajemo skloni pretjerivanju. Mnogi od nas se boje propustiti tu mogućnost otvorenog govora kao da je to naša posljednja prilika za to. Ako se, pak, jedna osoba redovito želi nametnuti pri dijeljenju za vrijeme sastanka, onda cijela grupa trpi zbog toga.

Shodno našim tradicijama dobrobit grupe je uvijek na prvom mjestu. To je jedan od razloga zbog čega je mentorstvo tako vrijedno sredstvo. Naša potreba za izjašnjavanjem je opravdana i mi je moramo poštovati. Mentor nam može pružiti pažnju i posvetiti nam vremena koje nam je potrebno kako bismo mogli ispričati sve o sebi i svom životu.

Razmišljanje za danas

Moje potrebe su važne. Al-Anon mi pomaže pronaći odmjerene putove kako da ispunim te svoje potrebe. Danas ću se dobro pobrinuti za sebe.

« Vrlo osobne pojedinosti…najbolje su pohranjene kod mentora koji
zna saslušati i jednu povjerljivu stvar zadržati za sebe. On je taj
koji te dobro poznaje i koji te prihvaća onakvim kakav jesi.»

Sve o sponzorstvu
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

4. studenog

Ponekad se od mene zahtijeva da prihvatim neugodne istine. Možda je moja želja izbjeći razočaranja, ali ja otkrivam da je jedini put ka opuštanju biti spreman prihvatiti stvari koje ne mogu promijeniti. Prihvaćanje mi daje slobodu odlučivanja.

Na primjer, jednog dana nazvao sam svog mentora jer smo alkoholičar i ja imali karte za koncert za tu večer. Bojao sam se da bi se alkoholičar mogao napiti prije nego što napustimo kuću. To mi se s njim već mnogo puta dogodilo. Naše karte bi tako propale, a ja bih ostatak večeri provodio u očaju.

Moj mentor je predložio da razradim rezervne planove kad je u moje planove uključen netko na koga se ne mogu sa sigurnošću osloniti. Plan A je bio početni plan: Mi smo izašli. Plan B bio bi npr. prije toga nazvati prijateljicu iz Al-Anona, objasniti joj situaciju i upitati je bi li ona bila zainteresirana za odlazak na koncert u posljednjoj minuti ako bi plan A pao u vodu. Plan C bi mogao biti, izaći sam i lijepo se provesti. Taj novi način gledanja na stvari djelovao je kao neka čarolija. Bio je to veliki korak dopustiti da postupak prihvaćanja djelotvorno ovlada mojim životom.

Razmišljanje za danas

Danas ja više ne ovisim ni o ljudima, niti o situacijama, kad želim da izađem na čistac s onim što mi dan donosi. Danas imam mogućnost izbora.

« Pogledaj kako je pametna životinja taj mali miš. On svoj život nikad ne povjerava
samo jednoj mišjoj rupi.»

Plautus
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

5. studenog

Ponekad nije bitno ono što ja činim, nego zašto to činim. Ako se npr. odlučim otvoreno reći ono što me ljuti, moje pobude da govorim utjecat će na to što govorim i kako to kažem. Ako govorim zato što mislim da je sad pravo vrijeme za to i jer upravo osjećam potrebu da se izjasnim, ja pri tom usmjerim pažnju na samog sebe. Tako će reakcija onoga koji me sluša biti manje važna.

Ako, pak, govorim da bih upravljao drugima ili ih pokušao mijenjati, tada će reakcija drugih postati središte moje pažnje i mjerilo prema kojem ocjenjujem rezultate.

Možda pri tom u obje situacije koristim iste riječi, ali se mnogo bolje osjećam ako pažnju usmjerim na sebe. Ironija je u tome što se čini da su i rezultati najčešće daleko povoljniji ako postupam na taj način.

Razmišljanje za danas

Danas ću, umjesto kradomice promatrati rezultate, paziti na to da radim onako kako vjerujem da je najbolje za mene.

«Sve kad bih znao da će se svijet sutra raspasti u komadiće, danas ću zasaditi svoje
stablo jabuke.»

Martin Luther
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

6. studenog

Peti korak kaže: «Priznali smo Bogu, sebi samim i nekoj drugoj osobi pravu prirodu naših pogrešaka.» Ali, što je prava priroda naših pogrešaka? Jesu li to trenuci kojih se sramimo, jesu li to riječi izgovorene u ljutnji, neiskrenost?

Za mene se priroda mojih pogrešaka sastoji u neizgovorenim, besmislenim sumnjama koje izazivaju moje misli i moja djela. Tome pripadaju i predodžbe kao npr. da ono najbolje od mene nije dovoljno dobro, da nisam zavrijedio biti voljen ili sam preduboko povrijeđen da bih se ikad mogao oporaviti. Ako dovoljno duboko kopam po sebi, obično nailazim na takva razmišljanja koja me opterećuju. Učim istraživati ima li u tim sumnjama štogod istinito ili ne. Tek onda mogu započeti raditi na tome da sebe u životu vidim na drugačiji način, realističan i pun ljubavi.

Razmišljanje za danas

Život s alkoholizmom zahtijevao je od mene veliku dozu samopoštovanja. Zbog toga možda nisam u stanju shvatiti koliko je mojih nedostataka sagrađeno na manjkavosti moje svijesti o sebi. To je razlog zašto je Peti korak tako uspješan i pročišćavajući. Zajedno s mojom Višom silom i nekom drugom osobom mogu čak doživotno promijeniti svoj način ponašanja.

« Ako nas nitko ne poznaje onakvima kakvi jesmo, postoji opasnost da
sebe učinimo žrtvom mržnje prema samom sebi. Ako možemo biti voljeni
od nekoga tko nas prihvaća onakvim kakvi jesmo, onda smo u stanju
prihvatiti sami sebe. O nama drugi rijetko misle toliko loše kako to
mi sami činimo.»

Alateen- Nada za djecu alkoholičara
Post Reply