AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

3. svibnja

Otpustiti! U početku to možda zvuči hladno i odbojno, ni u kom slučaju ljubazno. U međuvremenu sam se uvjerio da je otpuštanje uistinu divan poklon: dopuštam meni dragim osobama pravo i mogućnost da budu ono što jesu.

Ne bih se želio miješati kad drugi dobiju mogućnost otkriti sreću i samouvjerenost koji se pojave onda kad postignemo naše vlastite ciljeve. Ja im ne činim nikakvu dobru uslugu ako neprestano ulijećem sa svojim mišljenjem kako bih ih zaštitio od bolnih iskustava. Mark Twain kaže: «Tko vuče mačku za rep nauči nešto što samo tako može naučiti.»

Boli me kad vidim čovjeka koji pati ili se nalazi na putu koji će po mom mišljenju biti bolan. Povod za mnoge moje pokušaje da spasim druge bila je želja da spriječim tu bol. Danas učim iskusiti svoj vlastiti strah, svoju vlastitu brigu i svoju vlastitu muku. To mi pomaže da i drugima priznam pravo na isti proces sazrijevanja jer iz vlastitog iskustva znam koji dobitak to može biti.

Razmišljanje za danas

Ponekad je ljubaznije ako dopustimo da i drugi iskuse posljedice svojih djela pa i kad to pričinjava bol na obje strane. Na dulje staze iz toga ćemo izvući korist. Danas ljubav u mom životu treba stajati na prvom mjestu.

«Sve što mi je činiti je «prste dalje» i uključiti svoje srce.»

In All Our Affairs
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

4. svibnja

Tko sam ja? Kad sam došao u Al-Anon vjerovao sam da mogu odgovoriti na to pitanje. Ipak sam otkrio da su moja pitanja bila nepotrebna jer sam se već odavno prestao pitati tko sam ja. Bile su mi poznate činjenice o alkoholičarima i svima drugima u mom životu- o njihovim sklonostima i nesklonostima, stavovima i osjećanjima- ali o sebi samom nisam znao mnogo.

U Al-Anonu sam dobio Dvanaest koraka da bih mogao ponovno otkriti sebe. Za mene je bilo od velike pomoći što sam mogao načiniti temeljiti moralni inventar i povjeriti ga prijatelju od povjerenja (Četvrti i Peti korak).Nakon dugo vremena po prvi put sam posvetio mnogo pažnje samom sebi. Saznao sam nešto o sebi slušajući druge na sastancima, nalazeći sebe i pričama drugih, dobio sam uvid u svoje vlastite misli i osjećaje.

Danas znam da sam ja jedan strastven, velikodušan i iskren čovjek, čovjek s puno takta, onaj koji želi stalno biti u pravu, čovjek s promjenjivim raspoloženjem, zadrt čovjek. Znam kako osjećam i razmišljam o čitavom nizu tema i mogu prepoznati kad se ti osjećaji i razmišljanja promijene. Al-Anon mi je vratio ono što mi je oduvijek pripadalo: mene.

Razmišljanje za danas

Oporavak je jedna divna riječ. Ona kaže da se nešto ponovno uspostavlja. Danas
želim misliti o tome da je to nešto: ja osobno.

«Ako čovjek uspije naći samog sebe…on je u posjedu vrijedne građevine u kojoj može cijeli
svoj život živjeti časno.»

James Michener
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

5. svibnja

Teško sam mogao razumjeti što znači poniznost. Pošto me se od djetinjstva učilo želje i potrebe drugih stavljati ispred svojih vlastitih, biti ponizan za mene je značilo skrbiti o drugima, a svojim vlastitim osjećajima i potrebama ne poklanjati pažnju. U Al-Anonu sam naučio da iskrena poniznost ne ponižava; nema potrebe da svoje vlastite prohtjeve zapustim. U stvarnosti se poniznost ne mjeri time koliko ja činim za druge, nego time koliki je moj doprinos u odnosu s Bogom, onako kako Ga ja razumijem.

Dok radim na Prvom koraku započinjem postajati ponizan. Tako što priznam svoju bespomoćnost činim mjesto za mogućnost da Sila jača od mene čini za mene sve ono što je izvan moje moći. Drugim riječima rečeno: ja počinjem učiti što leži unutar moje odgovornosti a što ne. Čim mi to postane jasno lakše mi je brinuti se o svojim nadležnostima i moliti Boga da on učini sve ostalo. To koristi
meni osobno, a jednako tako i drugima.

Razmišljanje za danas

Učiti biti ponizan znači istovremeno doprinositi svojoj vlastitoj dobrobiti. Danas ću za sebe uraditi nešto ugodno što bih inače uvijek činio za nekog drugog.

«Mi ne možemo reći što se to s nama događa u tom čudnom kolospletu života. Ali mi možemo odlučiti što se događa u nama samima, kako se prema tome odnosimo i što ćemo s tim započeti. Na kraju krajeva samo je to ustvari važno.»

Joseph Fort Newton
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

6. svibnja

Peti korak me plaši jer govori o tome da ja moram svoje najskrivenije tajne povjeriti nekoj drugoj osobi. U strahu od toga da ću biti odbijen jer sam bio sve samo ne savršen, utrošio sam mnogo energije na to da prikrijem pravu istinu. Iako me nitko nije odbio usprkos tome sam se ipak osjećao isključen i usamljen.

Kad sam spoznao kako je bolno bilo na takav način dalje živjeti potražio sam mentora za sebe i zamolio ga za pomoć. Zajedno smo proradili Peti korak i ja sam mu otkrio nekoliko svojih karakternih osobina i načina ponašanja kojih sam se posebno stidio. Moj mentor se počeo smijati. «Znaš li», objasnio mi je odmah, «smijem se jer sam prije pet godina ja svom mentoru od riječi do riječi rekao iste stvari kao ti sad meni.»

Nikad nisam mogao pomisliti koliko su moja iskustva bila općenito raširena. Kad sam pričao o tome što me po mom mišljenju razlikuje od drugih, nikad nisam mogao računati s tim koliko smo ustvari jedni drugima slični.

Razmišljanje za danas

Mnogi su upoznali stid i strah, a mnogi radost. Kad danas o tome s drugima razmjenjujem misli moj put kroz život postaje sve lakši.

«Duboko u sebi bio sam čvrsto uvjeren da se u stvarnosti nisam mogao osjećati ugodno sve dok svoje probleme nisam iznio na svjetlo dana i o njima popričao s nekom drugom osobom…»

As we Understood
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

7. svibnja

Zbog čega mi je tako teško alkoholizam prihvatiti kao bolest? Je li bih ja korio jednog dijabetičara ili osobu bolesnu od raka? Naravno da ne bih. Znam da samo snaga volje nije dovoljna za pobijediti jednu bolest. Kad bi alkoholičari tako lako mogli prestati piti kad god bi to oni poželjeli, mnogi bi već odavno prestali s time. Meni ništa ne bi donijelo ako bih osuđivao tuberkulozu ili je prekoravao: ne želim gubiti svoje dragocjeno vrijeme u osudama ili prijekorima alkoholizmu.

Zbog toga više ne želim osuđivati alkoholičara ili alkoholičarku za nešto što je izvan njegove/njene kontrole- uključujući tu i nagon za pijenjem. Umjesto toga usmjeravam svoj trud na nešto što donosi više koristi: bavim se isključivo svojim vlastitim oporavkom. Znam da to može imati jako djelovanje na ostatak obitelji ako jedan član popravi svoje zdravstveno stanje. Na taj način mogu daleko više pridonijeti dobrobiti meni dragih osoba nego što je to bilo moguće kroz pokušaje da se pobijedi bolest koju nije bilo moguće kontrolirati.

Razmišljanje za danas

Ako prihvatim da je alkoholizam bolest lakše ću moći prepoznati da sam i ja osobno pogođen nečim što leži izvan moje kontrole. Tako je lakše započeti s ozdravljenjem od djelovanja te bolesti.

Svejedno jeli alkoholičar prestao piti ili nije- trenutak u kome članovi obitelji trebaju započeti raditi na vlastitom ozdravljenju je-sada.»

Putokaz za članove obitelji alkoholičara.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

8. svibnja

«Da, ali….» Obje ove riječi bile su u međuvremenu znak da ja odbijam prihva- titi nešto protiv čega sam nemoćan. Moj svijet je bogat divnim poklonima: Ljepota- jedna divna zajednica puna ljubavi i izazova koji me čine snažnim i pripremaju za jedan bolji život. Vrijedi li odbiti takve poklone sa željom da sve bude drugačije? Ne vrijedi! Bolje je da ih ja prihvatim s radošću, uživam u njima u potpunosti i prihvatim stvarnost koju Bog čuva za mene u poniznosti, ali bez onog «da, ali…».

Grubi ton, neprijatna riječ, hinjena ravnodušnost nekog drugog, sve to obično traje nekoliko minuta. Koju cijenu ću ja platiti ako se čvrsto uhvatim za tih nekoliko trenutaka? Ja stvarnost ne moram voljeti, moram je samo prihvatiti onakvu kakva jeste. Taj dan je suviše dragocjen da bih ga trošio na stvari koje ne mogu promijeniti. Ako sve prihvatim onako kako jeste mogu barem malo biti spokojan. Ako svoje vrijeme provodim sa željom da sve bude drugačije, brzo će mi biti jasno da je spokoj izgubio svoje pravo prvenstva.

Razmišljanje za danas

Dok sam ja s jedne strane odgovoran za ono što mogu promijeniti, s druge strane moram otpustiti sve drugo ako želim imati mir u svojoj duši. Samo danas ću samog sebe dovoljno voljeti kako se ne bih morao boriti s nečim što leži izvan moje kontrole.

«Možda ćeš pobijediti ako se predaš.»

Ovidije
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

9. svibnja

Jedne večeri jako me iznenadio kompliment od strane jedne prijateljice iz Al-Anona. Uopće se nisam osjećao ugodno zbog te ljubazne geste jer sam osjećao da taj kompliment ne zaslužujem. Kad sam pokušao da je odvratim od izricanja tih prijatnih riječi ona je odbila da opovrgne izrečeni kompliment. Ostala je pritom da ja zaslužujem njen kompliment, ali i mnogo više od toga. Polako sam shvaćao kako nizak je bio osjećaj vlastite vrijednosti kod mene živeći s alkoholičarom. Nije mi čak palo na pamet da bih ja u sebi mogao naći bilo što dobroga.

Moja mentorica mi je predložila da napravim listu stvari koje su mi se na meni samom sviđale. Bio sam bespomoćan i neodlučan, moja lista je bila kratka, ali to je bio početak. Kad sam sa svojom mentoricom pregledao listu, ona je potvrdila sve ono lijepo što sam kod sebe nalazio i pričao joj o tome, i nije dopustila da to pokvarim time što ću umjesto toga svoje nedostatke gurnuti u prvi plan. Rezultat je bio taj da sam počeo učiti cijeniti sebe samog i uvidjeti da ja posjedujem mnoge osobine koje su vrijedne jednog komplimenta.

Razmišljanje za danas

Put da naučim voljeti sam sebe je taj da prihvatim ljubav drugih. Ako ja i nemam
osjećaj da sam to zaslužio, ipak mogu biti zahvalan zbog ljubaznosti nekog drugog. Ako na nekome nalazim nešto dobro onda to njemu ili njoj mogu slobodno i reći. Jedna mala gesta može već mnogo toga pokrenuti za iscjeljenje jedne ranjene duše.

Čuo sam kako ljudi u Al-Anonu kažu na kakav su način povratili osjećaj svoje vlastite vrijednosti. Ja taj osjećaj u svom životu nisam ni imao pa je to za mene bilo nešto novo, naime osjećaj da zavolim samog sebe.»

As we understood
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

10. svibnja

Tako sam zahvalan što pripadam zajednici u kojoj svatko priča o sebi. Al-Anon
nema ni govornika niti pretpostavljenih koji pričaju o «našim» iskustvima. Ja mogu sam ispričati svoju priču.

Osjećam se dobro biti dio grupe ljudi koji sa mnom dijele moje probleme i osjećaje. Iako imamo mnogo toga zajedničkog, svatko od nas u Al-Anonu ima za ponuditi neko svoje vlastito iskustvo. Tom razmjenom iskustava, nade i snage, mi učimo upoznavati određene putove uz čiju su pomoć drugi primjenjivali program Al-Anona u svojim situacijama. Svakom od nas je dopušteno pravo da po slobodnom izboru uzme ono što mu treba a ostalo ostavi po strani i tako izvuče korist iz zajedničkog približavanja našem cilju - oporavku od posljedica alkoholizma. Ja zbog toga izbjegavam na svojim sastancima izreke kao: «To je naš problem» ili «Skloni smo tako djelovati». Umjesto toga ja svoj doprinos vidim kao mogućnost da samog sebe vidim jasnije.

Razmišljanje za danas

Danas želim govoriti u svoje vlastito ime, zaštićen činjenicom da me podupire zajednica muškaraca i žena koji me razumiju, onako kako to možda može učiniti samo malo ljudi.

«Naš oporavak ovisi o tome što možemo pričati svoju vlastitu priču- a ne priču jednog alkoholičara ili drugog člana Al-Anona/Alateena.»

Zašto je Al-Anon anoniman?
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

11. svibnja

Ja provodim više vremena sa samim sobom nego bilo s kim drugim. Ne bi li imalo više smisla nešto od te energije upotrijebiti za to da tu vezu učinim što potpunijom? Nitko ne može spriječiti da se ja osjećam usamljeno ali moja unutarnja praznina mogla bi biti ispunjena. Mogu naučiti sve više cijeniti druženje sa samim sobom. Ja sam sebi veoma vrijedan sudrug.

Mnogi koji su pogođeni alkoholizmom imaju između ostalog iluzije da samo druga osoba, obično alkoholičar, može ispuniti to prazno mjesto u nama: kad bi on samo bio pažljiv, kad bi ona samo prestala piti, kad bi oni samo bili pored mene, ja ne bih bio usamljen. Mnogi među nama osjećaju se, međutim, usamljeno i onda kad su svi ovi uvjeti ispunjeni.

Ako sam ja danas sam, dajem si do znanja da sam u dobrom društvu. Ako i dalje ne očekujem da sve moje potrebe moraju ispuniti drugi, oni mi time otvaraju putove da uživam u prijateljstvu sa samim sobom. Ako sam ipak ponekad usamljen, utjehu i potporu ću dobiti od Više sile koja je uvijek uz mene.

Razmišljanja za danas

Danas želim provesti malo vremena da istražujem onu najdublju ljudsku vezu koju ću ikad imati- vezu prema samom sebi.

«Kakvo je to lijepo iznenađenje kad otkriješ da «biti sam» ne znači i «biti usamljen.»

Ellen Burstyn
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

12. svibnja

Veoma često dvojim oko postojanja «nečega» koje se brine o svemu što se u svijetu događa. Ja se u svom životu osjećam prepuštenim samom sebi. Kao nekome, tko ne vjeruje u nedokučivost, kod mene se brzo pojave dvojbe. Teško mi pada vjerovati u nešto.

Ali, onda pomislim na to da me netko doveo u Al-Anon onda kad je moj život izgledao najmračnije. Razmišljam o vremenima u kojima su me riječi ili glazba određenih skladbi hrabrile da nastavim živjeti, pa i onda kad je bilo jednostavnije predati se. Sjećam se da sam ohrabrivan od ljudi koji su tjednima i godinama u Al-Anonu dijelili svoja najskrivenija razmišljanja. Postaje mi jasno da duboko unutra postoji dio mene koji želi postići ono što je za mene dobro, koji me poziva da u svom životu potražim mir, sreću, smjernice i ispunjenje. A ja dvojim o svojim dvojbama.

Razmišljanje za danas

Ako se osjećam jako udaljen od svoje Više sile, moram sasvim pažljivo osluškivati. Slušam na sastancima, slušam glazbu, čujem mudrost koju doznajem kroz našu literaturu i pokušavam biti otvoren za sve ono što čujem. Nikad ne znam odakle će doći neka poruka.

«Uvijek dobro osmotri nešto što nije sačinila ljudska ruka- brdo, zvijezdu, tok rijeke. Pri tom
ćeš naći mudrost, strpljenje i utjehu, ali prije svega potvrdu da nisi sam na ovom svijetu.»

Sidney Lovett
Post Reply