AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

12. lipnja

Od kako je Deseti Korak postao dijelom moje svakodnevnice pokušavam ga sagledati kao jedan blagi, topao i ljubazan način ophođenja sa samim sobom. Nastavljajući činiti svoj osobni inventar i odmah priznati ako sam se u nečemu prevario, ja odbacujem mnoge ružne predstave koje bi svaki moj dan mogle ispuniti beskorisnim stvarima.

Ovaj Korak mi je pomogao razumjeti da «živjeti samo dan po dan» znači više nego moja pažnja kojom odvraćam svoj strah od budućnosti. To također znači, prtljagu od jučer ostaviti u prošlosti. Svakog dana se pitam može li mi danas na bilo koji način pomoći, taj dodatni teret nositi na svojim leđima. Ako ne, onda ga ja mogu sad i na ovom mjestu odbaciti i slobodnog duha udaljiti se od ruž- nih negativnosti.

Razmišljanje za danas

Dopusti mi da na ovaj novi dan u miru razmislim i dovedem u red sve one negativne osjećaje koji su preostali iz prošlosti. Diranje u stare «bolne rane» onemogućava moj spokoj. Možda je došlo vrijeme da to otpustim.

«Svaki dan, svaki novi trenutak, može biti prilika da se duboko udahne i počne sve ispočetka,
svježe i slobodno.»

In All Our Affairs
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

13. lipnja

U Jedanaestom Koraku ja se trudim kroz molitvu i meditaciju popraviti svoj svjesni kontakt s Bogom. Kako ću ja to činiti ovisi u potpunosti od mene. Možda će mi pojam Više sile biti jasniji ako znak vodstva potražim među ljudima koji me okružuju ili u događajima i nerazjašnjenim slučajevima u mom životu. Ili ću tu Silu potražiti u velikoj udaljenosti od svijeta logike i razuma. Mogao bih potražiti odgovore u svojim osjećajima, u svojim instinktivnim radnjama ili u svojim snovima. Možda bih trebao slijediti tradicionalni duhovni put. Ili mogu donijeti zaključak da se držim otvorenim za sve ove mogućnosti. Koji god put izaberem, ja znam da moram pokušati koliko god je to moguće, slijediti put koji je moja Viša sila pripremila za mene. Samo tako mogu biti siguran u svoja djela i samo tako mogu naći hrabrost za promjene.

Razmišljanje za danas

Želim si uzeti vremena da oslobodim svoj duh od nepotrebnih misli. Sve dok to ne učinim mjesto u mojoj duši ostat će ograničeno. Ali ako izbacim to «smeće» iz sebe mjesto će postati neograničeno, a vodstvo koje ja stvarno akceptiram, može doprijeti do mene.

« Duhovna vježba, koju Jedanaesti Korak predlaže, ogromna je snaga prema dobru u našem životu. Ne dopusti nikad da pomislim kako za to nemam vremena.»

Dvojba u življenju s alkoholičarom
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

14. lipnja

Kad sam se polako počeo oporavljati postalo mi je jasno kakav divan poklon je program Al-Anona. On mi je ponudio bolje razumijevanje te bolesti, sredstva s kojim sam mogao promijeniti svoj život, hrabrost da ih upotrijebim i mjesto na kojem sam mogao govoriti o svojim tajnama i gdje su drugi sa mnom mogli podijeliti svoje tajne. Sve to sam poželio i svojoj obitelji i prijateljima.

Onda sam čitao Dvanaesti Korak koji je govorio da poruke trebamo prenositi drugim osobama. Tako sam započeo svoj misionarski posao. Dovlačio sam ljude na sastanke. Držao sam govore svima koji su željeli čuti ono što sam ja naučio-pa čak i onima koji to nisu željeli. Naravno da sam sebe učinio smiješnim jer to na taj način nije funkcioniralo.

Onda sam Dvanaesti Korak pročitao još jednom. Ovaj put sam primijetio dio o prakticiranju ovog principa u svim našim situacijama. Polako mi je postalo jasno da sam time poruku mogao proširiti, da sam je živio.

Razmišljanje za danas

Prirodno je da ja, ono što je kod mene već funkcioniralo, želim podijeliti s onima koje volim. Ali, ako to baš moram učiniti odmah onda se može desiti da je meni više stalo do toga da promijenim druge, nego do mog iskustva da snagu i nadu podijelim s njima. Ako želim nastojati da poruku raširim dalje onda mogu raditi na tome da ta poruka bude moj vlastiti, dobar primjer.

«Mi ne trebamo nastojati da svi drugi kreću našim stopama i da im mi budemo mjerilo vrijednosti davanja poduke u duhovnosti, ako možda ni mi sami ne znamo točno što te vrijednosti znače.»

Theresa von Avila
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

15. lipnja

«Mnogi su pali od oštrice britkog mača, ali mnogo više njih od oštrine jezika.» Ovaj navod upozorava na jedno oružje koje mnogi od nas uvijek iznova koriste: podrugljivost. Britke primjedbe, neugodne upadice, podrugljiv smijeh.

Kad bih mogao sam sebe vidjeti kako se služim tim verbalnim napadima, ne bih mogao biti ponosan na svoj lik. Pa zbog čega ja to onda sve činim? Kad sam ljut ili potišten, možda se s ovakvim načinom ponašanja tog momenta bolje osjećam, ali mogu li ja sarkazmom doista postići ono što stvarno želim? Hoće li napad na drugu osobu riješiti naš međusobni problem? Je li to stvarno način na koji se ja želim ponašati? Naravno da nije.

Ponekad se osjećam bespomoćno i ljutito. Kad se to dogodi mogu pokušati pozvati prijatelja iz Al-Anona ili otići na sastanak kako bih odagnao ružne misli. Svaku ružnu riječ, koju ponekad poželim izgovoriti, mogao bih napisati, a onda je pročitati svom mentoru. Ponekad čini dobro takvu ružnu riječ jednostavno izbaciti iz sebe. Ali, to mora biti odmjereno i ja ne smijem time povrijediti druge. Nakon toga ja ću biti sposoban ponašati se primjereno i ophoditi se s drugima na način s kojim se mogu ponositi.

Razmišljanje za danas

Mnogi od nas nose u sebi veći udio srama nego što je to uobičajeno. Ja ne želim uvećati problem koristeći grozno pametne riječi kako bih ponizio drugu osobu. Ako bih to činio, time bih naškodio samom sebi.

«Svatko, tko se nalazi u životnoj situaciji problema s alkoholizmom, zaslužuje i treba mnogo
dodatne ljubavi i pažnje.»

Život s trijeznošću
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

16. lipnja

U Al-Anonu često razgovaramo o potrebi dopuštanja drugima da učinak svojih djela oni sami osjete na svojoj koži. Poznato nam je da najveći broj alkoholičara moraju dosegnuti «dno» i da im njihovo vlastito ponašanje mora postati neugodno prije nego što stvarno požele nešto poduzeti protiv toga. Tko voli jednog alkoholičara često mora naučiti kako se skloniti s puta tom padanju na «dno». Mi učimo otpustiti s ljubavlju.

Drugi razlog otpuštanja s ljubavlju može isto tako biti važan ako želimo izgraditi zdrave odnose, pune ljubavi na bazi uzajamnog poštovanja. Mnogi od nas ne samo da su se miješali u probleme voljene osobe nego i u njegove uspjehe. Ja mogu imati najbolje namjere, ali ako preuzimam odgovornost drugih ljudi na sebe moguće im time oduzimam priliku da oni nešto postignu i tako se obraduju rezultatu svog vlastitog napora. Iako pokušavam pomoći, moja nastojanja mogu učiniti da ja podcijenim sposobnosti člana svoje obitelji. Ako otpustim s ljubavlju ja svojim bližnjim pružam podršku tako što ću im prepustiti da sami dožive svoje vlastite uspjehe i razočaranja.

Razmišljanje za danas

Učim kako razlikovati pomoć od miješanja u tuđe odluke. Danas se želim preispitati na koji ja to način nudim pomoć.

«Otpustiti ne znači isto što i ne pokazivati interes. Ja otpuštanje promatram kao «poštovanje
osobnosti drugoga.»

Izazov
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

17. lipnja

Mnogima od nas Al-Anon pomaže savladati krize s kojima sami jednostavno ne bismo mogli izaći na kraj. Mi učimo osloniti se na Silu, veću od nas samih, i uz vjeru i potporu drugih otkrivamo da i u teškim vremenima možemo živjeti pa čak i rasti. Za najveći broj od nas situacija se konačno mijenja ili mi naučimo kako živjeti s njom u miru.

Neki se, međutim, i dalje brinu. Što će biti ako se krize opet pojave? Al-Anon je uvijek pomogao, no, hoće li to opet učiniti ako mi zatreba? Što će biti ako me pogodi neka druga nesreća?

Ja ne mogu znati što mi budućnost nosi. Moje najveće nade mogu jednako tako biti ispunjene kao i moja najveća strahovanja. Zato ja nemam razloga pridavati više značaja svojim negativnim predstavama. Sve što mogu uraditi je da iz ovog jednog dana učinim ono najbolje što mogu. Danas se mogu odlučiti da za svoj oporavak vjerujem u sredstva i program svoje Više Sile. Mogu biti načisto kako daleko sam u tome već stigao.

Razmišljanje za danas

Danas ću si uzeti nekoliko minuta vremena i suočiti se sa svojim narastanjem. Ja nisam savršen, ali sam zasigurno napredovao.

«…može se desiti da mi svoje napredovanje ne prepoznamo odmah, ali učinak radom u
Al-Anonovom programu je trajan i zahvaća duboko.»

In All Our Affairs
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: AL-ANON - MEDITACIJE "DAN PO DAN"

Post by dita »

18. lipnja

Kad konačno krenemo u Al-Anon grupu, mnogi među nama budu ljuti na one čiji život nije tako pun briga kao naš i mi im zavidimo na dobrima za koje vjerujemo da ih oni posjeduju. Ali, s vremenom otkrivamo da smo mi svi posebna bića. Ja imam čitavu paletu sposobnosti, interesa i mogućnosti. Mene uvjeravaju da imam sve što mi treba da činim ono što danas trebam učiniti. To ne znači da ja posjedujem sve što želim imati, ali mogu biti siguran da moja Viša Sila ima bolje razumijevanje nego ja za sve ono što je za mene dobro.

Drugima zavidjeti jer bih možda želio imati nešto za što vjerujem da drugi posjeduju, obično je gubljenje vremena. Mi se krećemo različitim putovima. Oni imaju ono što njima treba, a ja ono što je meni potrebno. Zavist na kraju uvijek čini razdor između mene i druge osobe.

Ja nisam žrtva drugih. Ja sam tamo gdje i pripadam. Zavist nije ništa drugo nego neprijatan oblik samosažaljenja. Danas joj neću popustiti. Umjesto toga želim biti zahvalan za mnoge sposobnosti, talente i mogućnosti koje posjedujem. Ako se radujem onome što imam, umjesto da razmišljam o onome što nemam, ja on- da imam ugodan osjećaj življenja. Onda se mogu radovati i onome što drugi imaju na pretek.

Razmišljanje za danas

Bogatstvo drugog me podsjeća na to da se svakom čovjeku u svako doba mogu dogoditi čuda. Ja se želim radovati svojim raznovrsnim sposobnostima.

« U kojem god trenutku te Bog blagoslovio, prihvati to s velikom zahvalnošću.»

Horacije
Post Reply