Moj suprug ovisnik

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

Moram da pisem da se malo ispraznim, jer nemam sa kim da bes koji osecam podelim. Mog dragog sam upoznala odavno, ja klinka od 22god., a on od 29god. ..Sada ja 30, a on 37.Bili smo u vezi, i sve je bilo Ok. Poneki put je duvao, popije poneku u gradu, nista narocito. Bilo mi je zao sto mu je sestra umrla mlada od bolesti i sto ih otac napustio, i stalno je bilo blagog kacenja izmedju njegovog brata, njega i majke. Nisu mi ni sada odnosi jasni u njegovoj porodici, jer sam ja rasla u savrsenoj porodici. Jos na pocetku veze smo se dotakli teme narkomanije, i on je video da mi je to sve bezveze, i da narkomane ne shvatam, i samo je klimao glavom. Tada je duvao poneki put, ali heroin je uzeo dva puta( ovo sam kasnije saznala). Kako je rasla moja ljubav prema njemu, on je sve vise bio zaljubljen u heroin.Ne mogu da kazem da sam videla, rtacno sta se desava. Osecala sam promene u njegovom zivotu, ali sam mislila da sam ja u pitanju, da se mozda gasi ljubav. .... Uglavnom je doslo do toga da ga je brat provalio par dana pred 2008.god, i od tada pocinje lecenje. Bio je u Drajz.bolnici deset dana. Kada se vratio bio je srecan, hvalio se kako on ne izgleda kao dr. narkomani, kako on ovo, kako on ono....cak su ga sestre pohvalile kako ima manire. a ja u cudu, kako tako lako...O Boze kako smo svi bili glupi, pa poverovali u sve to! Ja sam bila potpuno sokirana saznanjem da je heroin u pitanju, iako je njegov brat mislio i da ja to radim, iako nikad u zivotu nisam pomislila u tom smeru. Ali shvatio je da sam potpuno dosadno cista. Poceo je da pije blokatore, i oko godinu i nesto kasnije ja sam zatrudnela, i rodila divnu devojcicu. Nisam se kajala sto smo se uzeli, niti osecala strah, jer sam mislila da je gotovo sve. On se menjao, radio je, a nakon posla smo sredjivali stan u kome cemo ziveti. Dva dana nakon mog porodjaja moj dragi je trebao da prestane sa blokatorima. Nisam osecala strah jer sam verovala doktorki da je procenila dobro.....
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

Ali, moj dolazak iz bolnice nikad necu zaboraviti...I sada placem koliko me boli. Uzeo je jos na dan kada sam se porodila, valjda da se casti samo ovaj put!
Nisam bila sigurna, i zbog bebe i obaveza nisam stizala da razmisljam. Primetila sam da je cudan, izgubljen, smotan, ali mislila sam da je to zato sto nam se zivot preokrenuo zbog male. Proslo je mesec dana i ja sam ga pitala da radi test, i bio je negativan!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Moj suprug ovisnik

Post by sanela »

Mala Iva, piši, biće ti lakše...
Želim ti dobrodošlicu.
Potraži pomoć i za sebe, jer nije lako voljeti ovisnika. Ne možemo ih promijeniti, možemo samo pomoći sebi, zaštititi se i izgrađivati se, ukoliko izaberemo ostati s njima.
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

Hvala na podrsci Sanela, potrebna mi je ovih dana kao vazduh. Nisam pisala jer je haos oko mene i mog supruga.
Nije taj test bio negativan zato sto je on bio cist, vec namestio, a nisam previse kontrolisala. Tako je bilo svaki sledeci put kada bih trazila test da se uradi. Nisam verovala testu, jer pogled, ponasanje, zakucavanje....sve je bilo tu, a on dalje negativan. Mislila sam da ludim, da se plasim bez raloga. Ta borba u meni tih nedelja jeste ili nije, me je dovela do takvog stresa da sam morala da nadjem nacina da budem sigurna...Ponovo zatrazila test i ponovo negativan. Tada ga ubedjujem da me laze, da je lazirao,da ga molim da prizna, da me ne pravi ludom( bila sam luda, ma zrela za psihijatra) o on sav uvredjen kaze da sam preterala, i da ne valja da pravim scene pred bebom....Izasla sam napolje i kada sam se smirila, razmislila dalje. Shvatila sam da me laze, i da ja moram da ga uhvatim na delu, jer samo tako cemo da krenemo korak napred.
Naredni period sam licila na osobu koja uhodi svog supruga. Komunikacija izmedju nas se malo popravila, i on je mislio da su me prosle bubice. Tada sam ga samo posmatrala i slusala. Cak sam i zapisivala sta mi prica danas i da li se slaze sa pricom od juce.
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

I posle dva-tri dana mi je bilo jasno sve i ponajvise da ja nisam umislila. Shvatila sam da kada kog dojim bebu, a to je na 2 do tri sata on mora napolje. Posto zivimo u kuci nije problem da se sakrije negde u dvoristu, a imali smo malu supu, ispod pomocnih stepenica. Tu je drzao alat. Prepostavila sam da se radi tu.
I dalje je radio, tako da smo imali novac, ali drasticno je odlazio.Pocela sam da i stedim novac, a da mu ne govorim. Koliko bi on uzeo, toliko bi ja kod sebe, pa kod keve moje.
Par puta sam htela da ga uhvatim, ali nije bilo dobro vreme, a i uvek se ljutio kako on popravlja nesto, i da ne moze da ima mira od mene. Ponavljam da ga nisam ispitivala, niti je znao da sumnjam.
Osvanuo je 15.avgust. Napolju uzasno toplo od ranog jutra, i ja ustala rano, mozda je bilo oko pola sedam.Sredila po kuci stvari, i skuvala kafu. Zovem ga da zajedno popijemo u dvoristu kafu. Spava muse, ali ustaje. Pijemo kafu i uzivamo na jos blagom suncu. Cutimo, nema sta da pricamo...Pokusava nakon vremena da me se nekako resi, i da udem u kucu, ali znam da moram da budem tu, pored njega. Biva sve vise i vise nervozan, a ja sve odlucnija. Posle dva sata on odlazi da se proseta, i dolazi uzurbano. Nije me ni video na prozoru od kuce, samo je proleteo. Stao je i video me i pitao ispod prozora sta radim, a ja rekla da sada treba da dojim sto je bila laz. Usao je u kucu da bude siguran da sam pocela da dojim. kada je izasao ja sam naseg devojcurka stavila u krevet, jer smo jele pre i ovo je bilo samo da se uspava.
Izasla sam sto tise moze i krenula. Postoji malo prozorce na toj supi, ali on je stavio neku krpu koja je bila spolja stavljena. Kao smeta mu sunce...Kroz prozor sa videla kasiku, njega kako greje i zaledila sam se...Odmah sam usla u unutra. On je pokusao da zakloni svojim telom sta radi, ali nije uspeo. Cak i tada je negirao. Nisam znala, a ni najmanje nisam ocekivala da on koristi heroin na taj nacin. Nakon negiranja i mog uzasnog besa, on je priznao. Trebalo mi je cetiri meseca da mi kaze da se opet drogira.
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

I sada me je sramota sto mi je trebalo dugo da ga uhvatim, i da shvatim. Mozda jedino opravdanje jeste da tek sada, mozda malo znam o problemu zavisnosti. i to zahvaljujuci ovom forumu. Citam sve i pokusavam da shvatim. Uspeo je da bde cist, i u dogovoru sa lekarkom ponovo krecemo sa blokatoima. I ponovo se upozanajemo, vracamo dugove...Od tada je proslo pet meseci, ali nisam primecivala neku sustinsku promenu, postao je normalniji u komikiciji, nasao nov posao, i poceo da napreduje. To je bilo super, dok nisam pre dve nedelje pocela da opet sumnjam, iako je pio blokatore svaki dan. Prvo je poceo da zaboravlja da me budi da poije ujutru, pa je pio, ali nije mrvio. ja sam se uzasno ljutila. Govorila sam da se ne igra sa mnom. Ali, on je nastavio kako je hteo. Poneki put bi smrvio, po neki put ne....Dolazio je sve kasnije sa posla, jer kao ima mnogo obaveza. Svaki put sam ga sacekala, i davala blokator. I tako je bilo do cetvrtka proslog, kada sam dala posle tri dana izmrvljen blokator i on ga je popio. Jeo je i pocelo je da mu bude lose, boli ga stomak. Otisao je u kupatilo i povracao, i povracao. Nisam mogla da verujem da je uzeo heroin i preko toga blokator! Naravno i to mi je priznao tek nakon tri sata.
Bila sam uplasena, mislila sam da ce umreti, ali svanulo je jutro i bilo mu je bolje. Nije uzeo blokator sest dana i sada ga opet pije svaki dan, izmrvljen.
To je ukratko moja prica. Nadam se da nisam udavila. Svi saveti su dobrodosli.
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

Treba da ode kod doktorke ovih dana, cim se ona vrati sa odmora. Teram ga da se promeni, da drasticno pomogne sebi. Molim ga da ga dete ne upozna takvog, da ode u komunu ili nesto drugo. Znam da me sada ne zadovaljavaju blokatori, da to je samo kupovina vremena.
Imam snage da ustajem i da se borim jace nego ikada, ali samo ako on bude dao duplo vise zauzvrat meni i nasoj devojcici. U suprotnom, neznam sta ce biti, duzna sam prema detetu da joj stvorim lep zivot, i da trajem zbog nje. Moj suprug moze i ne mora biti sa nama, ali odluka zavisi od njega. Samo od njega.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by dita »

Uf, puno poznatog…
A vidiš li kod njega volju da se liječi?
Pozdravljam te i ljubi djevojčicu :)
malaIva
Posts: 22
Joined: Sat Apr 23, 2011 10:19 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by malaIva »

Ma, ne znam sta da kazem. Ako je volja da se leci da bude cist par dana, pa da pocne da pije blokatore, onda ima volju. Iako mi deluje kao da to radi zasto nema dr. izbora u tom trenutku, jer ga zakljucavam, vezujem, pratim u stopu kroz kucu i pretresem svaki deo kuce i dvorista. Tako je bilo i prvi i drugi put.
Kada smo mu rekli da ide u bolnicu, otisao je, kod psihijatra, otisao je....ide linijom manjeg otpora, ali to nije njegova odluka, on nije prelomio kod sebe.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Moj suprug ovisnik

Post by dita »

Bilo bi super da ima volju. Probaj ga nagovoriti/(ucijeniti) na nekakvo ozbiljnije liječenje: komuna, NA, neko udruženje, probajte nešto iskopati, možda se nešto izrodi...
Post Reply