A ko ce nama da pomogne?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

A ko ce nama da pomogne?

Post by Anabela11 »

.
Last edited by Anabela11 on Tue Mar 15, 2011 8:22 pm, edited 1 time in total.
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by Pawa »

nirvanai wrote:I da li ste usvojili mantru "Lesi se vraca kuci" ili "Ne okreci se sine"...
Lesi se vraca kuci :!:
O cemu ti pricas i kako uopste mislis da se, uz takav nacin razmisljanja, pomeris sa mrtve tacke?
Nema tu sredine i najgore sto za sebe mozes da odaberes je "stand by" rezim.
Po meni ili ostajes i snosis posledice svog ostanka ili odlazis pa opet to isto radis.
Pre nego sto bilo sta uradis, neophodno je da sednes i porazgovaras sama sa sobom.
Kada odlucis sta ces, onda iza te svoje odluke stojis!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by fridriceva »

Nije bas sve do Njih... ili Nas... Nevazno... Nesto je i do Ljekara!

Jednom je Jana, majka suzavisnik, rekla nesto sjajno (zaboravila sam tacno kako je napisala, pa cu uprostiti (ne pojednostaviti)): Kolicina naseg ucesca u borbi zavisi od kolicine nasih emocija prema njemu (zavisniku)!

Nisam bila ni Lesi, ni Sin... Bila sam Neko ko nije isao. Cekala sam da se On (zavisnik) vrati!
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by Pawa »

fridriceva wrote:Cekala sam da se On (zavisnik) vrati!
Cekanje je po meni najgora moguca opcija (cak i kada se ne radi o zavisniku), a ujedno i odraz neodlucnosti, sopstvene slabosti i nezrelosti. Niti imas snage da se boris sa zavisnikom i uz njega, niti imas snage da ga ostavis i odes, nego stojis sa strane i cekas sta? Da on ili odreaguje ili umre kako bi nastavila sa svojim zivotom? Ako, nedaj Boze, nastavi narednih 20 godina „uspesno“ da se drogira onda ces verovatno da proklinjes zlu sudbinu sto ti udeli narkomana koji ti je zivot upropastio. Posto ti je isti prosao u cekanju da se on dozove pameti, ne znam da li bih tada smela da pitam "gde je svih tih godina bila tvoja pamet, ako je vec on nije imao", a da se moje pitanje neshvati kao uvreda. Kad kazem tvoja, ne mislim bukvalno samo na tebe, vec na ljude koji na takav nacin razmisljaju.

I da... Jana je majka zavisnika, a ne partner, sto je bitna razlika kada su u pitanju emocije prema zavisniku.
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by fridriceva »

Javila sam se kao sestra zavisnika i pod "Cekanjem" sam podrazumijevala Borbu... Borbu za svog brata! Koju smo dobili zajedno!!!

Ne vagam zrtvovanje majke, sestre i djevojke zavisnika! Niti cu ikada razmisljati je li bilo teze meni ili mojoj majci... ili da li je curi zavisnika lakse nego nama!

Pozdrav!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by jana »

Cekanje,to nije pasiva,to su veliki koraci napravljeni u tisini.Oni,sto se ne vide prostim ocima,i nedostupni za iciju kritiku.Pogotovo onu ,od ljudi koji bez osobnog iskustva u ovoj stvari,smatraju da su pozvani nesto reci.
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by Pawa »

fridriceva wrote:Javila sam se kao sestra zavisnika i pod "Cekanjem" sam podrazumijevala Borbu... Borbu za svog brata! Koju smo dobili zajedno!!!
Ne vagam zrtvovanje majke, sestre i djevojke zavisnika! Niti cu ikada razmisljati je li bilo teze meni ili mojoj majci... ili da li je curi zavisnika lakse nego nama!
Daleko od toga da vagam ko se vise zrtvuje i kome je teze, ali... Startne pozicije majke i sestre ili devojke nisu iste. Ti kao sestra, bez obzira na to koliko ucestvujes u zivotu svog brata ili koliku si mozda izolaciju napravila, ne mozes da ne razmisljas o tome da li ce on ikada pozeleti da se leci. Ne znam da li me razumes na pravi nacin, ali.. Samim tim sto brata ne mozes da zamenis, ti zapravo nista drugo i ne mozes da uradis sem da “cekas” ili cekas na njegovu odluku. Partner za razliku od tebe ima izbor vise tj. moze da ode i da mu sa distance, dok zivi svoj zivot, zeli sve najbolje. Odnosno, partner ako hoce, moze sebe, uslovno receno mnogo lakse i bezbolnije, da postedi zivota sa narkomanom.
jana wrote:Cekanje,to nije pasiva,to su veliki koraci napravljeni u tisini.Oni,sto se ne vide prostim ocima,i nedostupni za iciju kritiku.Pogotovo onu ,od ljudi koji bez osobnog iskustva u ovoj stvari,smatraju da su pozvani nesto reci.
Jano uz duzno postovanje vas i vaseg iskustva, ne mogu a da vam ne kazem da reagujete kao veliki broj zavisnika. Ni njih neko ko nema licnog iskustva ne moze da razume niti je pozvan da kaze bilo sta sto im neodgovara. Ne mislim da mi je neophodno licno iskustvo, bilo zavisnicko ili suzavisnicko, kako bih imala svoje misljenje i mogla da se upustim u diskusiju na temu narkomanije, kao sto ne mislim da se moram baviti astronomijom kako bih znala da prepoznam severnjacu ili, ako ne mala onda bar, velika kola.
Last edited by Pawa on Sun Oct 10, 2010 5:04 pm, edited 1 time in total.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by jana »

Da ti napisem ovdje,kilometre u virtuali,i Novi zavjet,recimo,ti ne bi shvatila Pawa.Prema tome,imaj lijep dan.
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by Pawa »

Jano hvala na lepim zeljama, ali... Mislim da bi svima trebalo biti u interesu da i mi bez licnog iskustva shvatimo neke stvari iz prostog razloga sto, kod zavisnika koji se lece, proces resocijalizacije u velikoj meri zavisi upravo od nas neiskusnih - odnosno od nacina na koji se ophodimo prema njima i nacina na koji ih prihvatamo. Ako nista drugo onda mi ta cinjenica, svidelo se to nekome ili ne, daje za pravo da se osecam kao ravnopravan sagovornik - barem onim ljudima koji su raspolozeni za komunikaciju :wink:
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: A ko ce nama da pomogne?

Post by jana »

Eto,vidis,meni se ne svidja da komuniciram,ovdje, sa tobom.Iza tvoje ugladjenosti i edukacije viri jedna nahorozena osoba,koja ima jeza i bodlje.Manjak empatije.Suhi,racionalni ,ego,osim iskustva,nedostaje ti dimenzija duhovnosti.Sa ovisnickom i suovisnickom klijentelom i u stvarnom i u virtualnom svijetu ,vazan je dobar pristup.Eto,pa svidjalo ti se ,ne svidjalo....
Post Reply