PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Post by sanela »

1.Konfliktne porodice

- teže poremećena komunikacija među roditeljima
- nepostojanje saglasnosti među roditeljima o načinu odgoja djeteta
- vrlo loša porodična atmosfera
- roditelji ulaze u krizu “srednjih godina” i počinju se previše baviti sobom i svojim problemima
moguće je pretjerano bavljenje djecom zbog poremećenih bračnih odnosa
- gotovo svjesno podržavanje “problema” s djetetom da bi se prikrili stvarni porodični problemi (npr. alkoholizam, prijetnja razvodom)
- djeca mogu procijeniti da roditelji nisu osobe vrijedne poštovanja, mogu biti razočarana ili se stidjeti zbog ponašanja roditelja, stoga će nerado slušati roditelje kad ih upućuju kako bi se trebali ponašati
- prije nego što uspiju izgraditi mehanizme samokontrole djeca se vežu za nešto starije vršnjake koji uglavnom imaju sličnu životnu priču i koji im postaju dobri sagovornici koji ih razumiju, a ukoliko piju alkohol i koriste droge velika je vjerovatnoća da će i oni to početi raditi.

2.Porodice koje previše brinu i zahtijevaju

- roditelji se prezaštitnički postavljaju prema svojoj djeci i gotovo su obuzeti bavljenjem njima, odnosno oni žive život svoje djece
- roditelji na krut i strog način postavljaju visoke zahtjeve u pogledu rezultata u školi i izvanškolskim aktivnostima
- sprječavanje osamostaljenja i slobode djeteta
- prezaštitnički odgajana djeca osjećaju se inferiorno u odnosu na svoje vršnjake koji su imali više slobode i naučili više životnih vještina
- često su djeca usmjerna na sport uz očekivanja da se uz redovan trening postignu vrhunski rezultati, a ako do toga ne dođe, prekidaju sa sportom, razočarani, traže novo društvo, žele nadoknadoiti “izgubljeno vrijeme” i upadnu u zamku alkohola i droge.

3.Liberalne porodice

- često su takvi roditelji intelektualci liberalnije životne orijentacije i ambiciozniji kada je u pitanju profesionalna karijera, pa mnogo vremena provode izvan porodice
- roditelji su skloni da svojim tinejđerima, ako uredno izvršavaju školske obaveze, dati prerano i previše slobode u pogledu izlazaka i džeparca
- podstiču ambicioznost svoje djece za buduću profesionalnu karijeru i u tome su im dobri uzori
- ovakvi roditelji nisu skloni moraliziranju i poštovanju tradicionalnih vrijednosti, nego hedonizmu, pa im novac i prestiž mnogo znače
- roditelji djecu pretjerano ne ograničavaju i ne kažnjavaju
- djeca ne žele biti konformisti, već teže posebnosti, njihov stil odijevanja i frizure mogu, ali ne moraju, biti ekstremniji
- djeca počinju ranije i češće izlaziti, mogu ostajati duže vani, imaju više novaca, roditelji ih manje kontrolišu, sklonija su zabavi, te su pod znatno većim rizikom da dođu u doticaj s društvom u kojem se nudi i konzumira droga kao nešto sasvim normalno.

4.Prezaštitničke porodice

- roditelji se podređuju dječijim željama i zahtjevima, u svemu im udovoljavaju i propuštaju ih učiti redu, radu i odgovornosti
- vremenom će djeca razviti mehanizme manipulacije i pritiska na roditelje kako bi izvršavali njihove zahtjeve
- umjesto da roditelji održavaju kontrolu i granice do kojih dijete može ići u svojim zahtjevima, u ovom slučaju djeca imaju glavnu riječ i kontrolu
- djeca vrlo rano počinju pružati otpor izvršavanju školskih obaveza, a tada će njihovi roditelji učiti s njima, pisati im zadaće, intervenisati u školi...
- djeca nisu naučena odgađati potrebu za ugodom i nisu naučila da nagradu treba čekati nakon što izvrše neku obavezu
- djeci imponuju vršnjaci koji se znaju dobro zabavljati i koji ne mare za obaveze, te su pod visokim rizikom da počnu piti alkohol i koristiti droge ako naiđu na društvo koje to radi.

Korištena literatura:
Obitelj i prevencija ovisnosti, Slavko Sakoman
Reći NE nije dovoljno, Robert Schwebel
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Post by jana »

Ma,sta cu ti govoriti...Uvijek ostavis nesto dobro za pouku.A ja znam,kako nema idealnog covjeka,nema ni idealne porodice.U svakoj bi se mogao naci jedan «crvic« da se moze podvesti pod jednu od ovih kategorija.Teoretsko znanje mene uvijek podupire,oslobadja,pa ti zato hvala.
U vrijeme kad moje djete raslo,raslo u susjedstvu jos jedno dijete.Majka i otac alkoholicari.Majka umrla od ciroze jetre,rano,pa ja cesto podupirala djete kupujuci mu ,svake godine za skolu..Ponesto.Odraste djete,na moje oci,vozeci se po liftu,uglavnom prepusteno samo sebi.Al,djete bi bistro,razumno,jednom mu kazes,dovoljno...Eto ga tu,u Sarajevu,pa cu ,ako Bog da da mu dodjem dogodine kad se bude zenio.Kakve je on uzore imao siromah?Al se djete prihvati vjere i Kurana,i zavrsi Univerzitet u Sarajevu,i stade na noge,i ...Sta cu ti govoriti...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Post by preispitivac »

sanela wrote: 4.Prezaštitničke porodice

- roditelji se podređuju dječijim željama i zahtjevima, u svemu im udovoljavaju i propuštaju ih učiti redu, radu i odgovornosti
- vremenom će djeca razviti mehanizme manipulacije i pritiska na roditelje kako bi izvršavali njihove zahtjeve
- umjesto da roditelji održavaju kontrolu i granice do kojih dijete može ići u svojim zahtjevima, u ovom slučaju djeca imaju glavnu riječ i kontrolu
- djeca vrlo rano počinju pružati otpor izvršavanju školskih obaveza, a tada će njihovi roditelji učiti s njima, pisati im zadaće, intervenisati u školi...
- djeca nisu naučena odgađati potrebu za ugodom i nisu naučila da nagradu treba čekati nakon što izvrše neku obavezu
- djeci imponuju vršnjaci koji se znaju dobro zabavljati i koji ne mare za obaveze, te su pod visokim rizikom da počnu piti alkohol i koristiti droge ako naiđu na društvo koje to radi.
Sto mi ovo nesto poznato zazvucalo....pogotovo ovo boldirano
Jurim rep
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Post by sanela »

Draga Jano, sve je to individualno. Svi mi u životu imamo izbor šta ćemo raditi. Ako posmatramo dijete kao cvijet, porodica je zemlja na kojoj cvijet raste. Koliko god plodna ili neprodna zemlja bila, cvijet će se ipak sam boriti kako će rasti i kakav će ispasti. Cvijet naraste i u pukotini u asfaltu, ali i na livadi...
Tako i ovi tipovi porodica, mogu dovesti do toga da dijete postane ovisnik, ali i ne moraju. Zato je teško govoriti o uzrocima ovisnosti, jer su oni zaista višestruki i individualni.

Ja kažem da sam i ja mogla postati ovisnica da mi je sa 17 bio dostupan heroin ili ecstasy ili da sam se zaljubila u ovisnika ili da sam se kretala u krugu ovisnika, jer mi je taj svijet bio mističan i interesantan, čitala sam filozofske knjige, onda djecu s kolodvora zoo i tako, neke karakteristike od gore navedenih je imala i moja porodica, ali sam završila fakultet, radim i imam normalan život.
User avatar
vjeraufanjeiljubav
Posts: 113
Joined: Wed Feb 14, 2007 12:13 am
Location: split
Contact:

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DROGA

Post by vjeraufanjeiljubav »

ma treba covjek imat i srecu...
Ako je vazno ostavite komentar na blogu tamo sam cesce. Bog vas blagoslovio.
http://vjeraufanjeiljubav.blog.hr/
peter
Posts: 101
Joined: Fri Aug 06, 2010 8:14 pm

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DRO

Post by peter »

vjeraufanjeiljubav wrote:ma treba covjek imat i srecu...


bez trazenja izgovora u ovome sto ti napisa,apsolutno se slazem,tako je i neko kao Sanela izbegla ovaj uzasni zivot,zavisnicki,i srecom po nas vodi ovakav jedan forum.

BEZ OBZIRA NA NEKE MOJE BUBE U GLAVI,I EVENTUALNE NESUGLASICE,
SANELA,HVALA TI STO POSTOJIS I STO SI IZABRALA DA VODIS (RACUNA),OVAKO KOMPLEKSNU ALI NREVEROVATNO KORISNU STVAR KAO STO JE;
NARKOMANIJA.BA
hVALA BA,

p.s KAO STO VIDIS ,SANELA,NEKAKO SAM USPEO DA DOBIJEM ZAPORKU,(UMRO SAM OD SMEHA KADA SAM DOBIO MAIL i procitao u tekstu,a bese i u naslovu navedenu rec- da li je to hrvatski izraz,ba nije sigurno),NOVU I VRATIM SAM SEBE U SVOJ NICK!! Da nisi ti nesto cacnula i pomogla mi u tome? Jer daleko sam od nekoga ko zna samo osnovno o racunarima!
POZDRAV ZA OBOJE
Petar
Borba i dalje traje!
Borba traje do kraja!
Borba svakog dana!
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: PORODICE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD POJAVE ZLOUPOTREBE DRO

Post by cibukarda »

U vremenu kad zlo zvano droga vreba na svakom koraku setim se jedne izreke
DOKON MOZAK JE DJAVOLOVO IGRALISTE
Zato mislim da je nalazenje detetu obaveza i stvaranje navika u godinama kad je malo dete najbolja prevencija protiv narkomanije.
A ima I izreka skim si takav si te je treba dobro zapamtiti I spreciti druzenje sa rizicnim osobama.
Post Reply