DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by ivon »

JA SAM ČAK SIGURNA DA VEZA NARKOMAN - KRIMINAL IDU ZAJEDNO.PRE ILI KASNIJE.
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Uglavnom idu u većini slučajeva. A ja opet kažem da je za to kriva bolest. Jer taj čovek ne bi krao ili činio druga krivična dela da nije bolestan. Ja to mogu da razumem i iz ličnog iskustva. Jer kada nisam bio u akutnoj fazi bolesti kada mi na trafici prodavačica greškom vrati više novca ja joj lepo to vratim nazad. U akutnoj fazi bolest tako nešto nema šanse. Dakle ja originalno kao i svi drugi zavisnici po svojoj prirodi nisam lopov i kriminalac ali kada je "uzgrožen opstanak" a narkoman u krizi je kao čovek u recimo nekoj nedodjiji bez hrane posle neke avio nesreće recimo ili slične okolnosti, možda i nije isto, ali tako zavisnik sebe doživljava. I kao što će ugledni čovek, poštovani član društva bla, bla, bla..u situaciji koju sam naveo na ivici opstanka pojesti umrlog druga (a bilo je slučajeva) i možda i ubiti tako će i narkoman uraditi krivično delo i oteti da bi obezbedio sebi "opstanak" to jest pobegao od krize. Da se razumemo ne branim nikoga ovo govorim u prilog razumevanju u ontološkom smislu. Izvinite što "filosofiram" :D
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by ivon »

PRE NEGO LI SAM OTKRILA OVAJ SAJT,PROČITALA I DALJE POMNO PRATIM SVA DOGAĐANJA OVDE,JA SAM IMALA VELIKIH PREDRASUDA VEZANIH ZA ZAVISNIKE.IZVINITE,MISLILA SAM DA SU TO OTPAD DRUŠTVA,NE INTELIGENTNI LJUDI,NE INFORMISANI I SKLONI NASILJU U CILJU OBEZBEĐIVANJA DROGE KOJA IM JE PREKO POTREBNA...NISAM SE UDUBLJIVALA PREVIŠE JER SAM IMALA JAKO NEGATIVNA ISKUSTVA...NISAM MOGLA OČIMA DA IH GLEDAM,I KADA BIH ČULA DA SE NEKOM NARKOMANU U MOM GRADU DESI NEŠTO LOŠE,MOJA PAROLA"AKO MU JE,SAM JE TRAŽIO-LA". MOJU MAJKU JE U FEBRUARU 2006 NAPAO NARKOMAN,NAS KOMSIJA,KOJI JE 87 GODIŠTE,ZNAČI TADA JE IMAO 19 GODINA.ZA KOJI MESEC ĆE I MOJ SIN TOLIKO.NAPAO JE OKO 7 SATI POPODNE,IZA LEĐA UDARIO CIGLOM U GLAVU I OTEO TORBU.MEĐUTIM,MOJA MAJKA,VEROVATNO OD UDARCA KADA JE PALA,INSTIKTIVNO JE GRČEVITO DRŽALA KAIŠEVE OD TORBICE,I NIKAKO DA PUSTI.ON JU JE ŠUTIRAO U LICE,GLAVU,TELO I ONA JE NA KRAJU PUSTILA.KADA SU NAS ZVALI U URGENTNI I JA I SESTRA,MOJ MUŽ,ZET SMO ODJURILI TAMO.ONA JE BILA U INVALIDSKIM KOLICIMA.KRVAVIH LAKTOVA,KOLENA I KRV JE CURILA NIZ LICE I VRAT.NEKONTROLISANO JE PRAVILA POKRETE RUKU I NOGU.SADA VAS MOLIM ZAMISLITE SVOJE MAJKE U TAKVOJ SITUACIJI.NEDAO BOG NIKOM!!!!!!! DA MI JE BIO BLIZU,DA SAM TADA ZNALA O KOME SE RADI MISLIM DA BIH GA UBILA NE TREPNUVŠI I NJEGA I SVE SLIČNE NJEMU.MOJA MAJKA JE IMALA POTRES MOZGA,FRAKTURE RUKE I VILIČNE KOSTI...LEČILA SE KOD NEUROLOGA...DIJAGNOZA PARANOJA I ANKSIOZNO STANJE OD PRETRPLJENOG ŠOKA...DUGO VREMENA,MESECI JOJ JE TREBALO DA IZAĐE IZ KUĆE DA KUPI HLEB ILI BILO ŠTA DRUGO,INAČE MI ŽIVIMO U CENTRU GRADA GDE SE OVO I DOGODILI,SAMO KAŽEM DA SU PRODAVNICE BLIZU ALI ONA STANE OBUČENA PORED ULAZNIH VRATA I TAKO STOJI DUGA,DUGO DRŽEĆO KVAKU ALI NEMA SNAGE NI HRABROSTI DA IZAĐE NAPOLJE.NI DAN DANAS NIKADA NE IZLAZI NOĆU...PRVI SUMRAK ONA JE KUĆI,ČAK I KADA IDEMO ZAJEDNO BILO GDE ONA NE ŽELI DA IDE NOĆU.NI TO NIJE SVE...NJEMU SE POSREĆILO JER JE U TORBI IMALA 2000 EU ZA BAKIN SPOMENIK JER JE POŠLA DA PLATI TO.VETAR TI PARE,KADA ONA IMA POSLEDICE I DAN DANAS.SPOMENIK NISMO JOŠ STAVILI,ON JE UHVAĆEN ZBOG DRUGIH DELA I KADA SU NJU ZVALI NA PREPOZNAVANJE SVE SE POKLOPILO.NIJE MU VIDELA LICE JER JE UDARAC BIO IZA LEĐA,ALI DUKS SA KAPULJAČOM,KAČKET I SPECIFIČAN NOS.I ZNATE ŠTA JE MOJA MAJKA REKLA?NA PREPOZNAVANJU,IZA ONOG STAKLA"BOŽE,PA ON JE DETE,GODINA MOG UNUKA...JA MOGU DA PREPOZNAM ODEĆU,ALI DECA SVA NOSE SLIČNU ILI ISTU...NEĆU DA GREŠIM DUŠU KADA MU LICE NISAM VIDELA.NISAM 100 POSTO SIGURNA...GREHOTA DA OPTUŽIM NEKOGA IZ BESA,GORČINE I BOLI...AKO JE ON,GREH NA NJEGOVU DUŠU!"OSUĐEN JE ZA NAPADE,IMAO IH JE VIŠE BAŠ TIH DANA,POTPUNO ISTO,CIGLA ILI KAMEN U GLAVU,STARIJE ŽENE KOJE NE MOGU DA SE BRANE...SVE JE PRIZNAO,POSTOJALI DOKAZI,NEKE GA I PREPOZNALE ALI ZA MOJU MAJKU NIJE JER,KAKO SU NAM U MUP-U REKLI,ON ZNA DA SU TEŠKE TELESNE POVREDE SA NEIZLEČIVIM POSLEDICAMA I 2000 EU TEŠKO KRIVIČNO DELO.I DA SU ONI(NARKOMANI)SPREMNI DA PRIZNAJU SVA DELA SA MANJOM TEŽINOM NE GO LI OVAKO NEŠTO ZBOG DUŽE ZATVORSKE KAZNE.MOŽDA NIJE MESTO NA KOME SAM OPISALA OVAJ DOGAĐAJ,ALI ME JE TEMA ZAVISNIK-KRIMINAL NA TO PROSTO NATERALA.ZNAM ,SADA,DA NISU SVI TAKVI ALI...MAJKU I ONU SCENU U BOLNICI NIKADA NEĆU ZABORAVITI...NE ŽELIM DA SUDIM,DA SE RAZUMEMO,SAMO SAM VAM ISPRIČALA SVOJU PRIČU ... SAMO DA POJASNIM PREDRASUDE SVOJE IZ TADAŠNJEG VREMENA PA BOGAMI DO SKORA...
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Stvarno mi je žao što ovo čujem i ježim se i ja od ovakvih stvari. Ja ovo ne bih nikada uradio ni u najgoroj krizi siguran sam. Ukrao bih verovatno ali ovakvo nasilje nikako. Strašno! Mislim da je taj dečko i da nije zavisnik sklon devijantnom ponašanju i da bi se verovatno kažem, i da nije zavisnik, iz drugih pobuda bavio ovakvim zločinima.Mogu da razumem teško doduše ali nikako da opravdam.
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by ivon »

MA ZNAM JA SADA SVE TO.I OVDE SAM KROZ VASE ISPOVESTI(MOJA JE ISTO TU - SUOVISNICI) NAUČILA MNOGO TOGA.MNOGO STE MI POMOGLI DA SHVATIM STVARI DROGA - ZAVISNIK - SUOVISNICI - PREPOZNATI KONZUMENTE ITD.I JA SAM SIGURNA SADA DA NISU SVI ZAVISNICI ISTI I DA JE ONAJ KO JE SKLON NASILJU PROSTO TAKAV SA ILI BEZ DROGE,I DA I TO NASILNIČKO PONAŠANJE IMA SVOJE UZROKE ITD...DA NE FILOSOFIRAM VIŠE , SVE TO JA SADA ZNAM,ALI ONAJ GRČ U STOMAKU STOJI.NI JA VIŠE NE PROLAZIM TIM DELOM MOG NASELJA NI DANJU...
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

U potpunosti te razumem. I ja što možda više od drugih imam razumevanja ne znam kako bih se poneo u toj situaciji. zaista se nadam da ne bih mu naneo neko fizičko zlo ali, teško, bogami. U takvim situacijama razum ne vlada već prost instinkt. Mada, kada se bolje razmisli, nema koristi ni od odmazde ali je, prosto, ljudski reagovati tako. A ovaj forum, eto, ima i ulogu da malo razbije tabue i klišee o zavisnicima. To je u modernom svetu odavno stavljeno na svoje mesto da tako kažem. Doduše mi smo posebna sredina i prilično zaostala u pogledu ljudskih prava. Generalno razvijenost jednog društva se ne ceni samo na osnovu bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika već, mnogo važnije, po stanju ljudskih prava, gradjanskog društva, zaštite životinja, ekološke svesti..Sve to stvara preduslove za razvoj pojedinca kao svesnog i savesnog gradjanina. Čuo sam sto puta kako su švajcarci recimo "sterilni" zato što, bože moj, ne reaguju divljački i impulsivno. To je kao mana. A mi smo kao neko ko pazi na čast :D :D ne samo Srbi nego svi balkanci. Znači da bi bio "čovek" streba da urlaš na sahrani, da se biješ ako ti neko pogleda devojku, da zbog neuzvraćene ljubavi sečeš vene..ta man'te što kažu Lale :D :D :D
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by ivon »

MA MI SMO BLESAV NAROD,U PRAVU SI.I DA JAKO MI JE ŽAO ŠTO NEMA OVAKVIH FORUMA ŠTO VIŠE,JER SAM SIGURNA DA SE ŠTO OTVORENIJE PRIČA O RAZNIM,BILO KAKVIM ISKUSTVIMA VEZANIM ZA DROGU,BILO MANJE PREDRASUDA,MANJE POVRŠNOSTI I PROSTO VIŠE BI O TOME ZNALI RODITELJI,VASPITAČI,PROFESORI I CELO DRUŠTVO BI BILO BOLJE I DRUGAČIJE.SIGURNA SAM U TO.ALI.MI NE,NEGO ONO STARO"ĆUTI DA SE NE ČUJE,DA SE NE SAZNA".JEDNOM REČJU - LICEMERJE.I HVALA NA RAZUMEVANJU DRAGANČE,PADALO NAM JE NA PAMET DA KADA OVAJ IZAĐE IZ ZATVORA,SADA JE NA SLOBODI,DA GA DOBRO IZDEVETAMO...ALI KOJA JE ONDA RAZLIKA? ON SADA IMA 23 GODINA I SENKA OD ČOVEKA...
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

U pravu si naša nacionalna osobina je guranje glave u pesak. Ja to zovem Srpski "Nojev sindrom" :D . Zato i abortusi kod klinki od 14,15 i 16 godina. Jer njihova deca "to ne rade", "njihova deca su fina", "pametna" , "to je sramota". Tako je i sa drogom.Kad je nastavnik u gimnaziji objavio da su nadjeni tragovi droge na klupama u poznatoj akciji, ostade čovek bez posla!?Dakle: PROBLEM NE POSTOJI AKO SE O NJEMU NE GOVORE I SVI SREĆNI I ZADOVOLJNI! Kada bi se malogradjanski moral sklonio na stranu bilo bi mnogo bolje. Ako bi se problemi prihvatili i o njima razgovaralo-bilo bi mnogo bolje.Ne shvatamo da je ključ svega PREVENCIJA a mi se bavimo SANKCIJOM! A tada je sve kasno. Prevencija se radi i ima pun efekat kada se odradi što pre i što ranije. Svako vreme je pravo vreme kako za prevenciju tako i za promenu. Droga nije nešto što se dešava drugima. Od razgovora nikada ne može biti štete
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

A što se tiče tog nesretnika, zaista se postavlja pitanje da ste ga izdevetali šta bi to učinilo osim zadovoljenja nekog i odmazde. Ma i zadovoljenje pravde je u pitanju. Po čemu se onda razlikujete od njega ako biste to učinili? Moj prijatelj sa grupe A.A i moj sponzor mi uvek kaže ako se naljutim na nekoga ko je bolestan(alkos ili narkoman) da li bih da me je uvredio neko ili opsovao ja to njemu uradio ako ga zamislim kao bolesnika na postelji u teškom stanju, priključenog na aparate i infuziju? Jer, otprilike, bolest ova je smrtonosna(pre ili kasnije) ako se ne zaleči, pa da li bih da me recimo otera u p.m bolesnika u postelji ja se okrenuo i njemu isto tako uzvratio ili ga udario? pa naravno da ne bih. Eto to je meni pomoglo u razumevanju, uvek tako pomislim i zaista nikada, čak ni pre kada nisam ovo znao, nisam udario pijanog ili drogiranog čoveka koji me, kao, provocira. Iako sam prilično fizički jak i razvijen(ne izgledam kao šablon džankija :D pošto sam i trenirao i jeo naročito kada sam bio čist u onoj pauzi od skoro 5 godina) nikada mi nije "krenula ruka" na čoveka koji pati.
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by ivon »

IZVINI DRAGANCE,NE ZNAM TVOJU PRICU ALI AKO SI BIO CIST 5 GOD.,ZASTO OPET? VEROVATNO I JA GLUPO PITAM,JOS JEDNOM IZVINI,ALI AKO SI USPEO 5 GOD.,NE RAZUMEM STVARNO...ZNAM DA JA NE MOGU DA RAZUMEM,ALI MI DELUJES VRLO STABILNO I SVIDJAJU MI SE TVOJA RAZMISLJANJA,CAK VIDIS DA U MOM SLUCAJU ISTO MISLIMO.KAZI MI MOLIM TE KOJA JE TVOJA ISPOVEST,AKO SI JE NAPISAO,PROSTO NE ZNAM KAKO MI JE PROMAKLA A DA JE NE PROCITAM.INACE 72 DA LI OZNACAVA GODISTE ILI ONAKO,BEZ VEZE?PITAM JER SAM JA 71,PA DA KAZEM OK TU SMO NEDAJ SE GENERACIJO,DOBRO GODINA DOLE GORE...POZDRAV
Post Reply