DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Pa sad pitanje je da li sam sam uzeo. Ja verujem da smo, neki od nas predisponirani prosto da postanemo zavisnici. Ja nisam znao za to kada sam uzeo prvu dozu, da će mi se toliko svideti. Ne postanu svi zavisnici koji probaju drogu i to je istina. Mislim, za mene je bio lek heroin odnosno zavisnost je samo bila manifestacija mojih drugih "bolesti". Da sam znao da ću postati zavisnik verovatno ne bih ni probao. A sada ja mislim da se većina bolesti "uzima" kako ti kažeš. Na primer neumerenim jelom se prouzrokuju;dijabetes, rak debelog creva, visok krvni pritisak itd..tako da možemo reći: ma ko ga jebe što je ždrao toliko pa je sada bolestan" kao što kažu za pijance i narkomane:"sam je kriv, pusti ga nek crkne" :D
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by Pawa »

He, he ovo oko bolesti polako ali sigurno prelazi u natezanje. Sticajem okolnosti poznavala sam ljude koji nikada nisu konzumirali alkohol a umrli su od ciroze jetre, zatim one koji su umrli od kancera a da nikada nisu zapalili cigaretu, kao i one koji su dijabetes dobili usled stresa a ne usled nepravilne ishrane itd. Medjutim za coveka koji je postao narkoman ili je svoj zivot okoncao kao takav, a da pri tome u zivotu nije probao drogu, jos uvek nisam cula.
Last edited by Pawa on Mon Feb 08, 2010 12:21 pm, edited 1 time in total.
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Izvini ali stvarno nisam razumeo šta se htelo reći prethodnim postom? Šta je poenta?
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by Pawa »

dragance72 wrote:A sada ja mislim da se većina bolesti "uzima" kako ti kažeš. Na primer neumerenim jelom se prouzrokuju;dijabetes, rak debelog creva, visok krvni pritisak itd..
Ne znam koji je deo mog prethodnog posta po tebi sporan. Navela primere iz kojih mozes da zakljucis da se neke bolesti mogu desiti i razviti i bez klasicnog kako kazete „uzimanja“ (koje podrazumeva nepravilan nacin zivota, ishrane i sl.). Narkomanija nije jedna od njih. Ona se iskljucivo „uzima“. To je bila poenta...
U tom smislu se ne mogu sloziti sa tobom i podrzati poredjenje narkomanije sa bilo kojom bolescu koja se nalazi van grupe bolesti koje su obuhvacene zajednickim nazivom „bolesti zavisnosti“. Neke stvari se, po meni, jednostavno ne mogu porediti.
Last edited by Pawa on Mon Feb 08, 2010 12:22 pm, edited 1 time in total.
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Dobro to stoji nego se ja pitam čovek je sam "uzeo" bolest i šta sad? Da ga ubijemo? da ga osudimo javno? Da ga žigošemo? Hteo sam reći da bi se prema čoveku koji je izazvao dijabetes neumerenog ishranom i nezdravom opet drugačije odnosili nego prema narkomanu . Zar nije tako? To je moja poenta da ipak nisu svi društveno prihvatljivi iako su sami prouzrokovali svoju bolest.Neki su i dalje "povlašteni" a neki "prokaženi"
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by Pawa »

To drugacije ophodjenje prema narkomanu u odnosu na ostale bolesnike koji su takodje “uzeli” svoju bolest se javlja kao odgovor na devijantno i neretko kriminalno ponasanje samog narkomana. Ja mogu da razumem da je bolest uzrok takvog ponasanja, ali ne mogu da opravdam sve lose postupke na koje je vecina narkomana spremna u trenucima kriziranja. Shvatam da si bolestan, ali ne mozes ocekivati da cu, zbog toga sto si bolestan imati razumevanja za to sto ces mi skidati gume sa kola, ukrasti novac, telefon, obiti stan, ili kao sto vudd rece uzeti spric napunjen krvlju i pretiti mi. Ako si bolestan - leci se ili se nemoj leciti ali neugrozavaj nikoga zbog svoje bolesti. Kod ostalih bolesnika ovakve stvari se nejavljaju kao posledica njihovih bolesti. To da li ce neko imati 200 kg i povisen pritisak mene kao slucajnog prolaznika ne dotice previse, meni njegova kilaza ne smeta.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by Boban »

dragance72 wrote:Pa sad pitanje je da li sam sam uzeo. Ja verujem da smo, neki od nas predisponirani prosto da postanemo zavisnici. Ja nisam znao za to kada sam uzeo prvu dozu, da će mi se toliko svideti. Ne postanu svi zavisnici koji probaju drogu i to je istina. Mislim, za mene je bio lek heroin odnosno zavisnost je samo bila manifestacija mojih drugih "bolesti". Da sam znao da ću postati zavisnik verovatno ne bih ni probao. A sada ja mislim da se većina bolesti "uzima" kako ti kažeš. Na primer neumerenim jelom se prouzrokuju;dijabetes, rak debelog creva, visok krvni pritisak itd..tako da možemo reći: ma ko ga jebe što je ždrao toliko pa je sada bolestan" kao što kažu za pijance i narkomane:"sam je kriv, pusti ga nek crkne" :D

sto rece pawa oni sto vole da jedu sigurno nemaju krimogeno ponasanje,ne ugrozavaju zivote oko sebe svojom "bolesti".Narkomanija je licni izbor.Stvarno je smesno poredjenje.
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Kako za koga i zavisi od ugla posmatranja. Ja mislim ovako a ko misli drugačije slobodno je, demokratska država :D
dragance72

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by dragance72 »

Postoji još jedna stvar koju zaboravih, a vrlo je bitna. Kriminogeno (a ne nikako, krimogeno) ponašanje nije nužno povezano sa konzumacijom droge. Zašto? Pa zato što ako čovek ima novca dovoljno, ne mora da se bavi kriminalom da bi obezbedio sredstva. A sama konzumacija droge nije krivično delo. Dobro je što je smešno moje poredjenje pa smeh nam i treba, naravno. Ponosan sam što uspevam da izazovem tu reakciju. Radujmo se, dakle (gaudeamus igitur) :D :D
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: DALI SE IMA SMISLA BORITI?

Post by Pawa »

dragance72 wrote:Postoji još jedna stvar koju zaboravih, a vrlo je bitna. Kriminogeno (a ne nikako, krimogeno) ponašanje nije nužno povezano sa konzumacijom droge.
I nikako ne kriminalno :) Niko nije ni rekao da je nuzno povezano sa konzumacijom droge. Kao sto nije nuzno ni da ce svaki dijabeticar, gojazan ili zdrav covek biti uzoran gradjanin. Medjutim mi ovde nismo pricali o pojednacnim slucajevima vec u globalu, a i poenta tvog posta je bila zbog cega je odnos prema narkomanima drugaciji od odnosa prema ostalim bolesnicima koji su takodje sopstvenom zaslugom oboleli od neke bolesti.

dragance72 wrote:Zašto? Pa zato što ako čovek ima novca dovoljno, ne mora da se bavi kriminalom da bi obezbedio sredstva.


Verujem da se ipak, u stvarnom svetu i kod obicnih smrtnika, neuporedivo cesce desavaju situacije u kojima se narkomani bave kriminalom od onih u kojima imaju dovoljno novca da finansiraju svoje drogiranje.
Post Reply