Moja sestra...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Ok, shvatam Sasinu namjeru i ne zelim sad ovdje pretjerano braniti svoju sestru. I ona je manipulisala mali milion puta... znam kako izgleda kad narkoman manipulise i laze i petlja i znam kako izgleda, odnosno, kako su izgledala njena "primirenja". To bi potrajalo po nekoliko dana da bi roditelji vidjeli kako se ona vise ne drogira i da bi im na osnovu toga ponovo izvukla pare.

Ali ovo sad nije primirenje, sigurna sam. Na njoj se sad iz aviona vidi promjena. I da Sasa, ona se lijeci kod lokalnog doktora (koji eto primjenjuje tu terapiju trodonom). A mi sad trebamo biti dovoljno pametni i cvrsti i iskoristiti ovaj preokret situacije i njenu volju da je ubijedimo da joj je komuna jedino rijesenje.

Hmm znam da bi na osnovu do sada napisanog neko mogao pomisliti kako ja mislim da je ovdje kraj njenom drogiranju i da se vise nikad vratiti nece tome... zato zelim naglasiti da sam svjesna toga da sa narkomanom covjek nikad ne moze biti siguran. Ali mislim da je i ovo sto se desilo veliki korak, koji je ona morala napraviti sama. A mi smo tu da joj pomognemo da napravi ostale.
User avatar
sunce polako izlazi
Posts: 89
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:24 pm

Re: Moja sestra...

Post by sunce polako izlazi »

Šta se dešava,kako ti je sestra?Pozdrav!
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Pozdrav!

sunce polako izlazi hvala ti sto pokazujes intersovanje. :)

Obavijestit cu vas ukratko o novostima. Od mog zadnjeg javljanja situacija u kuci je manje-vise ista. Mi je drzimo pod kontrolom koliko mozemo. Sad joj ta kontrola ne smeta pa je utoliko lakse. Izlazi samo s tim momkom, ponekad on dodje kod nas. Medjutim, on nije dovoljno informisan o narkomaniji niti mu je ona dovoljno detaljno ispricala o svom slucaju da bi on shvatio ozbiljnost situacije. Ona kad izlazi s njim pokusava biti neka druga osoba, normalna, koja nikad nije bila u doticaju s heroinom. A mi i dalje kod kuce prolazimo s njom kroz sve njene krize. Pije i dalje trodone, a zadnja dva puta (tj. zadnje dvije sedmice) kad je isla doktoru test na heroin je bio negativan.

Medjutim, u zadnja tri dana pocinju psihicke krize. Prosle sedmice uopste nije htjela pricati o h. ali je zato sanjala dvije noci zaredom i prepricala nam detaljno te snove sutradan. Nije htjela da precuti jer joj je psiholog rekao da ako narkoman ne isprica kako je sanjao heroin to zapravo predstavlja recidiv.

Danasnji dan joj je bio prilicno tezak. Cijelu proslu noc nije mogla spavati, a mi smo legli oko 1. ja spavam s njom u sobi, ona je ostala na netu a ja bila umorna pa zaspala prije nje. ujutro, cim se tata probudio, zvala ga je u sobu. rekla je kako cijelu noc misli na heroin i kako hoce da idemo negdje (npr. u posjet rodbini u drugi grad) kako ne bi pala u iskusenje. dok su roditelji popili kafu (u nasoj sobi, da bi bili s njom jer ona nije mogla ustati) i dok smo doruckovali rekla je kako joj je malo lakse kako je pricala i to podijelila s nama. rekla je kako je to veliko iskusenje bilo za nju. imala je telefon u rukama (otkako je s tim momkom ponovo ima mobitel), dovoljno na racunu da nazove dilera. cijelu noc je razmisljala da li da nazove ili ne. stavljala je na vagu sta gubi a sta dobiva. sjetila se situacije u kuci kakva je vladala donedavno i uporedila je sa sadasnjom. i odlucila da nama isprica i da joj pomognemo.. Kasnije je pokusala malo odspavati tako da nije bilo potrebe da igdje idemo. Znam da je danasnja situacija samo uvertira u jos bezbroj takvih. Kako da ih izdrzi ona i kako da izdzimo i mi uz nju?
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moja sestra...

Post by saša-ex »

Tako sto ce da krene s lecenjem.
SAMO CEO ŽIVOT...
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

saša-ex wrote:Tako sto ce da krene s lecenjem.
Da.. znamo i sami da je lijecenje (u komuni) jedina ispravna stvar. Medjutim, ona to i dalje odlaze (zbog ovog momka). A neki dan mi je sama rekla da zna da njoj treba komuna, nista bez toga. Ali eto odlaze.

Zato sam pitala kako se boriti s tim njenim (psihickim) krizama dok ne ode u komunu...
User avatar
bella
Posts: 24
Joined: Wed Feb 10, 2010 12:22 am

Re: Moja sestra...

Post by bella »

retro wrote:
saša-ex wrote:Tako sto ce da krene s lecenjem.
Da.. znamo i sami da je lijecenje (u komuni) jedina ispravna stvar. Medjutim, ona to i dalje odlaze (zbog ovog momka). A neki dan mi je sama rekla da zna da njoj treba komuna, nista bez toga. Ali eto odlaze.

Zato sam pitala kako se boriti s tim njenim (psihickim) krizama dok ne ode u komunu...

Pozdrav Retro,

prije sat sam procitala tvoju ispovjest, problem sa sestrom, ugasila komp i otisla leci. Nisam mogla zaspati jer ne napisah nista (procitala sam da pitas zasto niko nista ne odgovara i niko nema komentara).

Tvoja mila seka treba pomoc! Jednostavno je -hitno joj treba pomoc! Eh sad, natjerati je da ucini nesto sto je protiv njene volje ce stvoriti samo kontraefekat! A seka ti je manipulator jedan po jedan! I tu spiku 'svi u nekoj kuci, ulaze izlaze, pucaju se kao na kolodvoru Zoo a tamo s njima neki tip koji se ne drogira' vjeruj mi, vecina ljudi odavde nece progutati! Isto tako, taj divni krasni tip se bas u nju zaljubio a ona dzanki!!! Kao da on nema pametnijeg posla od spasavanja jedne narkomanke iz 'kuce u koju svi ulaze i izlaze, pucaju se kao na kolodvoru Zoo'. (Ja ne poznajem dzankija koji se zaljubio pa se skino s dopa ako postoji, voljela bi i to vidjeti :D )
Moje misljenje: sigurno je otisla kod onog svog tipa koji joj je zalupio vrata pred nosom jer mu ona na grbaci ne treba (odnosno ne treba mu da ga njeni roditelji proganjaju jer je ona otisla a i sama si napisala da ju je njegova mama istjerala). Znaci propao plan. Slijedi: nadje svoje prijatelje, ili jednog, i uvali se s njim u Kucu Zvanu Kolodvor Zoo. A tamo neki divni tip koji ne lici na narkosa, koji je divan, krasan (sa svim drugim pozitivnim epitetima koji jedan narkoman moze da vidi). Ideja: skinem roditelje s vrata ako sa ovim uspostavim bilo kakvu vezu, jer ne izgleda kao narkoman a i starci ga ne znaju, malo se smirim, dobijem nazad sto mi treba (slobodne izlazke, lovu, mobitel i malo povjerenja) i guram dalje :D Nije tesko, nista narkomanu nije tesko!!

Ideja nije losa (trenutno razmisljam kao dzanki) - ali je kratkorocna (iskustvo bivse ovisnice koja je imala slicnu ideju). Brzo ce joj konci koje drzi u rukama ispasti i klupko ce se poceti odmotavati. A vi ce te opet biti slagani novom pricom, tipa: prekinuli su, ona je tuzna, depresivna i statijaznam sve i pocela se opet drogirati.

Savjet? Nista konkretno, nazalost. Nema pisanog pravila kako postupati sa narkomanom koji ima psihicke krize. Ono na sta ti zelim skrenuti paznju je slijedece: Trodon nije nikakvo lijecenje (pisala si da znas i da si citala) Da li znas da se od trodona mogu dobiti epi napadi, da trodon ima duzu fizicku krizu nego heroin i da je skroz zeznuto se skinnuti sa trodona. Da li znas da dzankosi uzimaju trodone u namjeri da sebi malo skinu toleranciju i da je odlican za prikrivanje 'da si trenutno spucan'. Ne podrzavam ni metadonsku terapiju (skidam kapu onima koji su uspjeli) jer je to samo produzavanje agonije.
Odlasci kod psihijatra: ni meni nisu pomogli. Pomogli su mi samo da se sprijateljim sa jos nekom 'veselom bobicom' i da malo bolje se pozabavim laziranjem testova. AKo ona ne zeli, nemoguce je navesti je da ide psihijatru.
Moje misljenje o komunama: ne razumijem tipove komuna koji kao uslov za ulazak imaju: da je osoba skinuta (prosla detox) da ima sve nalaze od doktora, i da ide na neke razgovore svake druge sedmice. Nikad mi nije bilo jasno. Ovisnik koji je zatrazio pomoc treba je dobiti ODMAH! Sutra se vec predomislio jer se sredio. Ne dajte se zavarati pricama kako su komune lose i kako te tamo ubijaju od posla. Takodje, tamo su ljudi koji su prosli sve to kroz sta ona prolazi i tamo ne moze manipulisati. Ali je opet ne mozes natjerati.

Trebalo bi s njom razgovarati, ostati dosljedan, ne dati se izmanipulirati, postaviti uslove (ali ne neki 'preveliki zalogaj za nju'). Prica tipa 'ne moze se niko skinuti sa horsa' mozes opovrgnuti jednom posjetom AN ili bilo gdje, gdje ima lijeceni ovisnika.

ne znam sta dalje ti reci, osim da ne gubis volju, snagu, da ne dozvoljavas da te 'levati' i da pruzis podrsku i svojim roditeljima (kao sto to i cinis). Ako se pak, odluci za komunu, vrlo brzo moze dobiti mjesto u komunama u kojima se ulaz ne ceka i besplatne su.

Od sveg srca vam zelim da uspijete, tebi i tvojoj porodici. pozdrav
Bis vincit, qui se vincit in victoria.
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Pozdrav bella, hvala na citanju i odgovoru.

Hmmm ne znam sta bih ti odgovorila. Moje je misljenje da ona s tim momkom nije pocela tek tako, planski i smisljeno. Jednostavno su se poklopile neke kockice i njoj je to dobro doslo. Da, dobila je mobitel ponovo, ali pare joj ne dajemo. O tom momku nemam neko osobito misljenje - sto bi se reklo nit mi smrdi nit mirise. Cini mi se da se ne drogira, ali nije tip momka s kojim bi ona bila da nije zaglavila gdje je zaglavila. Ona u njemu vidi neki spas jer je cist, uredan, ima kucu, posao... ali nema ona s njim puno zajednickih tema (ako zanemarimo drogu i uzmemo u obzir njene druge interese i kvalitete koji su u zadnje dvije godine, nazalost, potisnuti u drugi plan).

Sto se tice njenog trenutnog stanja... nije bas dobro. Izgleda prilicno izgubljena, drzi se za tu vezu kao za neku zadnju slamcicu - slobode. Da... na pocetku je izgledala zaljubljeno. Ali sad mi se vec cini da je to preveliki napor za nju pokusati biti normalna cura koja ima normalnog momka. Ali i dalje to gura iz dana u dan. I javljaju se psihicke krize, bude nikakva po cijeli dan. Ne znam na sto ce sve ovo izaci.

Bella, sto se tice trodona, da, znam sve to sto si napisala. Znam i ja a znaju i moji roditelji. Sestra je cak jedno vrijeme koristila istovremeno i heroin i trodone.. mama je provalila. Bilo joj je sumnjivo sto pije samo jedan trodon dnevno (ujutro). Znala je da joj je potrebno vise da bi funkcionisala. I ispostavilo se da pije taj jedan kad se probudi samo da bi mogla ustati i otici da sredi hors. Mama se tad bas pocela ljutiti na nju... U stilu "trebas sad jos i epilepsiju.. zdravu sam te rodila, a pogledaj sta radis i sebi i nama". Tako da... informisani smo. A tata se nekako vodi time da je bolje i trodon nego heroin. Sto se mene tice, sve je to isto smece... ali kad se neko uvuce u sve to, tesko je sve odjednom ostaviti.

A kada je rijec o komunama... Ona bi mogla za dva dana biti primljena u komunu da hoce. Nju mjesto vec mjesecima ceka, cak smo i svu dokumentaciju davno poslali. Ali eto ona i dalje lebdi izmedju zelja i svojih (ne)mogucnosti. Svjesna je ona da cemo je istjerati ako ponovo pocne. A vec je bila otisla na ulicu i zna kako joj je "divno" bilo. Priznala nam je da se vec istoga dana htjela vratiti kuci. Zna i da je veza s tim momkom "od danas do sutra, da ona to ne moze izgurati". I zna da MORA u komunu. Samo cekamo da jos kaze da hoce...
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Moja sestra...

Post by klara60 »

Vrijedi osježiti ovu priču, jer ovih dana mi se javio njen glavni junak-djevojka o kojoj je pisala sestra tražeći pomoć. Moram, umjesto nje, da napišem da je ona dugo vremena čista i da su joj u toj borbi, pored njene volje, pomogli roditelji i dječko (koji se pojavio u priči i s kojim je i danas u lijepoj vezi), da je ponovo počela studirati i da je sredila svoj život. Zamolila sam je da ona sama nešto više napiše, a ona kaže da je pokušavala, ali joj nekako ne ide...Ovom prilikom joj se izvinjavam, što ovo činim umjesto nje uz obrazloženje da je želja da ovako lijepu vijest napišem, ipak bila jača od mene.
Svaka čast djevojčice! :smt023
PS. Nadam se da sam te ovim ohrabrila da i ti, svojim javljavnjem, potvrdiš ovo naprijed rečeno.
jasna_bc
Posts: 5
Joined: Wed Mar 03, 2010 5:19 am
Location: Brcko, Bih

Re: Moja sestra...

Post by jasna_bc »

Sat vremena sjedim i razmišljam šta da napišem..

I opet mi ništa ne pada na pamet. :D

Klara, Vi se nemate zašto ispričavati, da Vas nije bilo, ja vjerovatno nikada ništa ne bih ni napisala na ovoj temi..

Ni sada neću napisati ništa bitno. Jednostavno.. kada je u pitanju ova tema i razgovor o meni, imam blokadu.
Mogu samo reći da je istina sve što je Klara napisala.
Da eto negdje postoji još jedna djevojka koja je uspjela.. i koja je imala sreću što ima divne roditelje (baš kao što i Klarina kći ima), i naravno divnu sestru koju je Klara zaboravila spomenuti kada je navodila one koji su mi pomogli. :P
Ni dečka nećemo preskočiti. :D
Kako mi je fax tek počeo.. a zakazali su nam tri kolokvija za manje od mjesec dana, sve što trenutno radim, jeste to da učim.
I nadam se da ću uskoro smoći volje, ili hrabrosti, ili čega već treba da napišem nešto više o sebi na ovom forumu.

Do tada pozdrav za sve i za one koji me ne znaju i za one koji me znaju. :D
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moja sestra...

Post by saša-ex »

:)
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply