Moja sestra...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sunce polako izlazi
Posts: 89
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:24 pm

Re: Moja sestra...

Post by sunce polako izlazi »

Shvatam te potpuno,bila sam u istoj situaciji,ništa nije pomoglo ni riječi,ni podrška ni uslovljavanje ma ništa. Mog brata spasilo je hapšenje.Uvjerena sam da nije uhapšen do danas bi bio mrtav ili u najboljem slučaju "prosio" za heroin,a mi ko zna gdje bismo bili i u kakvom psihičkom stanju i ovako smo prsli.Želim ti,naravno i tvojoj sestri ,sve najbolje,ne daj se,istraj(uh plače mi se kada čitam tvoju ispovjest,prisjećam se sopstvene muke).Svaka situacija se mora riješiti,stvari se moraju razmrsiti,e sad pitanje je kako i kada,nadati se treba najboljem.Pozdrav!
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Lijep pozdrav svima koji prate moju temu.

Nisam se javljala jedno vrijeme jer je mala vjestica (moja sestra, odmilja je ovako zovem, iako nije zasluzila) pronasla moje postove ovdje.. pa nisam znala ima li svrhe i dalje pisati.

Sad se javljam jer se desio preokret. Naime, prije dva dana je odlucila otici od kuce. Tome je prethodio njen sedmodnevni boravak u kuci, bez izlazaka i bez droge. Onda je u pon. bila kod doktora i test je bio negativan. Medjutim, tog dana nakon sto se vratila od doktora proradio joj je crv. Pokusala je na sve nacine izvuci pare... Prvo je rekla kako je nekom dileru ostala duzna 50 KM i hoce da mu vrati. Molila je i molila i sisla na 10 KM. Sati i sati ubjedjivanja su ucinili svoje. Mati ko mati je popustila i dala joj 10 KM. Izasla je i vratila se za 2-3 sata, onda su je roditelji ispitivali gdje je i s kim bila, a ona je detaljno prepricavala kako se nasla sa jednom drugaricom-narkomankom i kako im je ta drugarica sredila hors. Ja nisam mogla da je gledam, okrenula sam se tako da je ne vidim a jedva sam je slusala. Nisam mogla da vjerujem kako roditelji jos uvijek imaju snage da je slusaju. Boze.. dali su joj pare da ode kupiti drogu, znali su da joj samo za to treba, i jos je sad slusaju kako je nabavljala. Grozno, bizarno!!!
Kasnije sam u sobi vidjela jos neke sitnice koje su me dodatno izbacile iz takta (dirala je moje stvari) i opet sam eksplodirala kako cu otici iz kuce...
Sutradan je gospodjica, na opste iznenadjenje, ustala ranije nego inace... i objavila da ide iz kuce. Kao, ne moram ja ici, ide ona jer je ona jedini problem u kuci i bla bla bla. Bit ce nam bolje bez nje itd. Naravno mama place, moli je da jos jednom razmisli, ja i tata nijemi. Ona uprkos svemu tome odlazi.
Sutradan se kod nas skuplja rodbina kao da je sestra umrla. I bas u tom momentu ona dolazi da uzme svoje stvari (odjecu). Mama je opet pokusava ubjediti da ostane, ulazi i tetka u sobu. "Sine, ne ostavljaj svoju kucu, izvini se ocu i vrati"... Niko ne shvata da je ona narkomanka. Ona nije odlucila otici od kuce jer se zeli osamostaliti, ide "jer ne moze podnijeti ogranicenja koja smo joj mi postavili" kako ona kaze. Medjutim, moji to ne shvataju. (tata shvata donekle.) Pokusavam objasniti mami da ne treba toliko zaliti. Bolje da ide nego da je gledamo kako se drogira tu u kuci. Sto prije ode, prije ce se vratiti uostalom. Sagledat ce neke stvari. I sagledala je, jako brzo. Medjutim, prica koja slijedi zvuci previse bajkovito. Naime, mala se zaljubila, i to u momka koji nije iz narkomanskog miljea.

Kad je otisla od kuce srela je jednog druga koji joj je rekao da ne moze biti kod njega, ali ce je on odvesti negdje. Otisli su kod nekog momka (zvat cemo ga S.) cija je kuca "kao kolodvor zoo" kako je ona opisala. nikad nije zakljucano, ulazi i izlazi kako ko hoce. medjutim, kad su tek stigli, taj momak nije bio kod kuce, ali je tu bio njegov rodjak kojemu se moja sestra svidjela. pretpostavili su da je S. kod prijatelja u blizini i taj rodjak (E.) se ponudio da ih odveze. U medjuvremenu je trazio njen broj. Kasnije su se skupili u kuci kod S. i ona je tad saznala da je taj rodjak E. normalan momak koji se ne drogira, cak i ne pusi, zaposlen i odgovoran mladi covjek. Dosao je i on gore zbog nje. U medjuvremenu se tu skupilo jos ljudi, narkomana, medjutim on je pricala samo sa E., "jer je bio jedini normalan"(njene rijeci). Rekla mu je da je otisla od kuce jer se posvadjala sa svojima. nakon nekog vremena ju je pozvao da odu kod njega (ima kucu u istom dvoristu). kad su tamo dosli napao ju je. pitao je sta ona radi s tim drustvom. rekao joj kako se ona ne uklapa tamo i da se nada da ce to shvatiti na vrijeme dok jos moze nesto promijeniti. rekao joj da se treba vratiti kuci. itd.. ona mu je ispricala neke stvari o sebi.. da je bila udata, da je probala travu.. ali o heroinu nije pricala. uglavnom, tu joj noc nije dao da se vrati u kucu kod S., pripremio joj je krevet da tu prespava i rekao da sutra ide kuci i pomiri se s roditeljima. Sutradan je dosla samo da pokupi stvari. Kad ju je vidio sa stvarima, malo se naljutio. Bio je tek stigao s posla i rekao joj je da se ide istusirati i odmah je vozi kuci. Ali, mala manipulatorka je ostala i tu noc. I kaze da je to bila noc kad je progledala. Tog dana joj je priznao da mu se svidja i da zeli vezu s njom, ali da hoce da se vrati kuci i da izlaze kao ostali parovi. Navece ih je ponovo zvalo drustvo koje se skuplja kod S. Nakon nekoliko puta ovaj je momak rekao da ce ona doci i rekao da im ona kaze da je vise ne zovu tamo. Otisla je. Gore je bila jedna cura i 5 momaka. Kako ona kaze: "Dva su upravo vukla, a druga dvojica su bili uradjeni, tek su prije nekoliko dana presli na iglu i to im je bila super furka." Ona tad nije bila na horsu, jer je bila cijelo vrijeme s ovim "normalnim" momkom. I kaze da je tad prvi put vidjela normalnim ocima ljude na heroinu. Uporedila je onog normalnog momka i ove ovdje i sve joj se zgadilo. Istrcala je i vratila se kod E. Jos je tu noc bila kod njega i on ju je jutros kad je krenuo na posao doveeo kuci.

Na njoj se vidi promjena, vidi se da se zaljubila. Kaze da vise ne zeli ni da prica o heroinu, da joj ga ne spominjemo jer joj se gadi. Mada, naravno, preko nekih stvari se ne moze preci, ima tu jos puno da se prica. Nevjerovatno joj je to kako joj je zanimljivo s ovim momkom, kaze da nikad nije ni pretpostavljala da tako moze biti i s nekim ko nije navucen. I eto, tvrdi da se moze izlijeciti i bez komune, uz njega moze sve.

Hmm hmm... i da, sad je u gradu sa njim. Tata joj je rekao da momku veceras mora sve ispricati o tom dijelu svog zivota, mora mu reci da je ovisnica koja se lijeci. Bojim se da ce se momak povuci i da ce se ona razocarati i opet nastaviti po starom. Mada smo je upozorili na to da razmisli sta ce ako on ne zeli nastaviti vezu.

S druge strane, ako odluci ostati s njom, mislite li da joj moze pomoci da se izvuce? Citala sam ispovijesti supruga na ovom forumu i ako cu po tome suditi.. ne znam...

I kako da se sad mi ponasamo u ovoj situaciji? Ona sad zeli izlaziti, ponasati se kao da nista nije bilo. Kaze da ce se vidjati samo s njim, on ce i doci po nju i vratiti je kuci... Upoznala sam ga tu na vratima, doima se kao autoritativan i odlucan, a ona je uvijek imala neke koje je vrtila oko malog prsta. Mozda je ovaj stvarno uspije zaustaviti samo ako bude zelio. Ne vjerujem da bi joj kod njega uspjele neke manipulacije..

Hmmm najbolje da sacekam da se vratim i cujem je li mu ispricala i kako je reagovao. Javim vam se. :D
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moja sestra...

Post by saša-ex »

tja....nema od tog posla nista. Ljubav nikoga nije izlecila.
SAMO CEO ŽIVOT...
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Joooj sasa.. kad sam vidjela da si mi ti odgovorio bojala sam se pogledati. uvijek si brutalno iskren. :?

A mala se upravo vratila.. ispricala mu je ukratko. i rekla mu je da pored njega ne misli na heroin i da joj je lakse uz njega. a on je rekao da ce onda biti uz nju ako je tako. :-D
Hmm hmm... ipak treba pustiti da se sve slegne i da momak dobro razmisli zna li u sta se uspusta.
User avatar
supergenije
Posts: 95
Joined: Tue Dec 22, 2009 2:33 pm

Re: Moja sestra...

Post by supergenije »

Proveri da nije taj decko "upeglani" narkoman (ima i takvih uglavnom su pocetnici).
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Pozdrav! Evo imam malo vremena kad sam sama pored compa pa da vam sta napisem na brzinu.

Ne smijem se puno hvaliti da ne bi opet krenulo niz brdo... ali situacija u nasoj kuci je iz dana u dan sve bolja.

I ok Sasa, mozda si u pravu kad kazes da ljubav nikoga nije izlijecila.. i mozda ljubav nece izlijeciti moju sestru, ali nju ce izlijeciti snaga njene volje.. koju joj je, eto, dala ta ljubav.

Ne mogu da prepoznam svoju sestru.. ne sjecam se kad je bila ovakva. Od uvijek mrzovoljne i bezvoljne polako se pretvara u djevojku punu elana i zivota kakva je nekad davno bila. Vesela je, podize i odrzava raspolozenje u kuci. Cak slaze i posprema svoje stvari, kad zatrazim da mi doda nesto (casu vode i sl.) uradi bez pogovora, a prije bi samo na to odbrusila: "Letim/trcim da ti dodam, uzmi sama sebi".

Cak se trudi i da pije sto manje trodona.. dovoljno je ostetila svoj organizam i sad kad je svjesna toga tablete je svela na minimum.

Nesto se trebalo desiti da bi ona progledala i pronasla neki drugi smisao zivota. Mi smo sve pokusali da je navedemo da progleda ali nije islo. Znali smo da je trebamo maknuti od starog momka (narkomana) ali nije islo. I sad kad se konacno njega rijesila priznaje kakva je budala bila, priznaje da je bila pod njegovim utjecajem, da je njega slusala i dijelila njegovo misljenje o heroinu... Sinoc joj je tata (opet) pricao o tome kako mu je bilo tesko dok joj je pokusavao pomoci a nije mogao nista promijeniti.. kako nekad nije mogao podnijeti atmosferu u kuci pa bi cesto izasao da proseta pored rijeke u nasem gradu, nekad je razmisljao da li da skoci i zavrsi.. ali znao je da mama ne bi mogla sama bez njega. Sestra je plakala dok je slusala i rekla kako joj je sad prvi put stvarno zao zbog svega sto je napravila i prouzrokovala.

Nakon puno vremena kod nje opet vidimo zelju za promjenom, zelju za povratkom u normalan zivot i medju normalne ljude i sad kad to vidim pomoci cu svojoj sestri da zadrzi tu zelju i volju. :D :D :D
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moja sestra...

Post by saša-ex »

Retro, sve izgleda divno ali nad prolecem i vedrinom vase porodice vec su se nadvili oblaci. Sestra ti se i dalje drogira. Ne znam ko vam je i sta pricao o trodonu ali to ti je potpuno isto kao da uzima heroin. Druga stvar, nije se ona drogirala zbog decka, nego zbog sebe. To su price na koje se porodica uvek rado prima, ali su daleko od realnosti. Niko meni nije kriv sto sam bio narkoman. Zelim ti sve najbolje.
SAMO CEO ŽIVOT...
retro
Posts: 11
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:42 am

Re: Moja sestra...

Post by retro »

Sasa... niko nam nije pricao nikakve "bajke" o trodonu. Znamo sta je trodon; ne samo trodon nego i metadon/heptanon i sve ostalo sto je ona pila. Znamo, nazalost. Voljela bih da se nikada nisam morala interesovati o tome i da uopste nisam upucena u tu problematiku. I ne zelim se ovdje prepirati sta ko zna; ko zna manje, ko zna vise. Znam sasvim dovoljno o tom zlu. Uostalom, svaka porodica koja zivi uz narkomana a ne zatvara oci pred problemom brzo sve to nauci.

Ja ne zelim reci da je pozitivno to sto moja sestra uzima trodon. I nisam rekla da se ona drogirala zbog tog bivseg momka, ne. Uostalom, sa njim nije ni pocela. Ja sam samo rekla da smo znali da nikad nece dobiti volju za lijecenjem dok je sa njim. I bili smo u pravu. I mislim da smo mi jedna od rijetkih porodica koja je prihvatila problem jako brzo nakon sto je saznala sa njega. I nismo sutili, nismo to tretirali kao sramotu, pricali smo o tome i sa rodbinom i sa prijateljima. I zato Sasa nisi dobro shvatio onaj dio o tom bivsem momku.. nismo zivjeli u zabludi da nju neko nagovara da se drogira.

I nije se kod nas u kuci situacija promijenila drasticno, i to preko noci. Mi smo svjesni cinjenice da je ona sad prvi put nakon godinu i po pokazala iskrenu zelju i volju... I drago nam je zbog toga. To je sve. Ne mislimo da ce svaki dan biti suncaniji od prethodnog. Jako dobro znamo sta je narkoman, sta je kriza... Znamo da ce biti tesko.

I nije mi potreban niciji napad ni osuda niti rijeci tipa: "Nemate vi pojma sta je trodon". Znamo da ona i dalje nije cista sve dok uzima trodon i sl. tablete. Ali ne moze preko noci sve to ostaviti. Ali sad uzima puno manje nego prije, 2 ili 3 na dan. A prije dok je folirala da se zeli skinuti s horsa uzimala je i po 10 i vise, kako-kad, ne znam vise ni ja koliko tacno.


Ja sam samo htjela s vama podijeliti radost zbog promjene koja se desila u njoj...
User avatar
sunce polako izlazi
Posts: 89
Joined: Tue Dec 22, 2009 4:24 pm

Re: Moja sestra...

Post by sunce polako izlazi »

Gledaj sigurna sam da ti niko od ovih ljudi ovdje ne želi ništa loše,naprotiv.Nisam Sašin advokat ali ne treba puno biti pametan da bi čovjek shvatio da je on potpuno u pravu i da želi pomoći.To što ti ne prepoznaješ njegove namjere nije rezultat tvoje gluposti nego pristrasnosti.Govorim ti iz ličnog iskustva jer sam sve na moju veliku žalost prošla i dalje prolazim.Opekla sam se na istu foru,on mi priča bajke najljepše na svijetu,neću više nikad,ne želim,vidi kako je divan život bez droge kada ne moraš ići u borbu i šemu,ne želim više nikada da vas povrijedim itd.itd.Ja se primim na sve nabrojano,počnem da mu vjerujem,(tek sada sam svjesna nekih stvari prije svega kako sam mogla vjerovati čovjeku koji je mjesec dana proveo u pritvoru i nakon toga mi odmah priča bajke ,a vidiš sada mi je jasno da se izolacijom i zatvorom bolest ne može izliječiti jer da može svi bi narkomani nakon robije bili zdravi ljudi a ne bi odmah po izlasku na slobodu okrenuli po istom pa makar im ta zatvorska kazna trajala i 5 god) kad ono hop u mojoj vlastitoj kući izmanipulisa me žešće i napravi recidiv.Svo to vrijeme moj muž kao posmatrač sa strane skretao mi je pažnju na greške koje činim,ali ne ja vođena ljubavlju i pristrasnošću kategorično sam stala na bratovu stranu.Od tada više ne vjerujem,non-stop sam na oprezu,ništa ne uzimam zdravo za gotovo,ne dozvoljavam da mi priča bajke već želim i zahtjevam rezultate.Ne bih da ti rušim nade to nipošto,samo ti hoću reći polako,odmjereno,pametno i oprezno.Ja ti želim svu sreću i vjeruj mi da ću se tvom, kao i bilo čijem drugom uspjehu po pitanju ovog zla,radovati jednako kao i vlastitom ako ga bude bilo(vidiš nakon 8 mjeseci apstinencije kažem ako ga bude bilo,ne smijem reći ništa konkretnije,ima ga za sada evo kucam u drvo Bogu hvala, ali se u narkomaniji nikada ne zna).Budi mi pozdravljena!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moja sestra...

Post by saša-ex »

Ne bih da shvatis da te napadam, samo se trudim da ti dam malo realniji prikaz. Svi smo mi plakali pred roditeljima i kajali se. Ali problem je sto ona nije krenula da se leci, samo se malo primirila. Znam da si srecna sto je situacija bolja nego sto je bila, ali to nije dovoljno da bi se ona izlecila.
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply