MOLIM vas pomozite...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
ani
Posts: 14
Joined: Sat Aug 22, 2009 2:13 am

MOLIM vas pomozite...

Post by ani »

...ljudi moji...uzasno se osecam..decko mi je veceras priznao da je na heroinu vec tri mjeseca...zeli da stane,da prekine i vidim da ima jaku zelju,jer to sto je priznao sebi da mu je lose i da hoce da se skine je veliki korak,a pogotovo zatrazio je moju podrsku i pomoc...ostajem uz njega,zelim da mu pomognem ali ne znam kako...on inace nema nikoga osim mene,i znaci mu to sto ga ne napustam,a kako bih...volim ga kao boga,i dat cu sve od sebe da mu olaksam koliko god mogu...molim vas za savjet,koji je najlaksi i najucinkovitiji nacin da se skine,da li da ide na SUHO ili...molim vas za pomoc jer se osecam tako bespomocno...unapred vam hvala od srca... :cry:
Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by Samantha »

ani wrote:...ljudi moji...uzasno se osecam..decko mi je veceras priznao da je na heroinu vec tri mjeseca...zeli da stane,da prekine i vidim da ima jaku zelju,jer to sto je priznao sebi da mu je lose i da hoce da se skine je veliki korak,a pogotovo zatrazio je moju podrsku i pomoc...ostajem uz njega,zelim da mu pomognem ali ne znam kako...on inace nema nikoga osim mene,i znaci mu to sto ga ne napustam,a kako bih...volim ga kao boga,i dat cu sve od sebe da mu olaksam koliko god mogu...molim vas za savjet,koji je najlaksi i najucinkovitiji nacin da se skine,da li da ide na SUHO ili...molim vas za pomoc jer se osecam tako bespomocno...unapred vam hvala od srca... :cry:
I odmah isto vece si pronasla forum, postavila temu...kako se tako brzo snade. mozda mu uspijes i pomoci, ko zna.
Zasto mijesas ekavicu i ijekavicu?
Sve najbolje.
Be Yourself. Everyone Else Is Taken!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by saša-ex »

Potrebno mu je strucno lecenje, sam nece moci da se izleci. Imate komune, imate psihijatre (jako malo dobrih) i mozda u vasem mestu imate sastanke Anonimnih narkomana. Za sta god da se odlucite, ceka vas duga borba...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
ani
Posts: 14
Joined: Sat Aug 22, 2009 2:13 am

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by ani »

saša-ex wrote:Potrebno mu je strucno lecenje, sam nece moci da se izleci. Imate komune, imate psihijatre (jako malo dobrih) i mozda u vasem mestu imate sastanke Anonimnih narkomana. Za sta god da se odlucite, ceka vas duga borba...
...predlozila sam mu da odemo kod psihijatra i slicno,nista mi nije odgovorio na to ali vidim da to ne zeli...ni sama ne znam kako da se postavim prema njemu a da ne ucinim gresku...rekao mi je da skidanje na suho nece izdrzati,i da razmislja da uzima nesto drugo kako bi se skinuo sa heroina...koliko je to dobro???hvala sasa
User avatar
ani
Posts: 14
Joined: Sat Aug 22, 2009 2:13 am

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by ani »

Samantha wrote:
ani wrote:...ljudi moji...uzasno se osecam..decko mi je veceras priznao da je na heroinu vec tri mjeseca...zeli da stane,da prekine i vidim da ima jaku zelju,jer to sto je priznao sebi da mu je lose i da hoce da se skine je veliki korak,a pogotovo zatrazio je moju podrsku i pomoc...ostajem uz njega,zelim da mu pomognem ali ne znam kako...on inace nema nikoga osim mene,i znaci mu to sto ga ne napustam,a kako bih...volim ga kao boga,i dat cu sve od sebe da mu olaksam koliko god mogu...molim vas za savjet,koji je najlaksi i najucinkovitiji nacin da se skine,da li da ide na SUHO ili...molim vas za pomoc jer se osecam tako bespomocno...unapred vam hvala od srca... :cry:
I odmah isto vece si pronasla forum, postavila temu...kako se tako brzo snade. mozda mu uspijes i pomoci, ko zna.
Zasto mijesas ekavicu i ijekavicu?
Sve najbolje.
pa sta sam drugo trebala da radim,da mozda spavam mirno..naravno da sam odmah pronasla forum da pomognem prvenstveno sebi i da budem koliko toliko upucena u te stvari da bih pomogla njemu.a sto se tice ekavice i ijekavice,to je sad najmanje bitno ali odgovorit cu ti...majka mi je srbijanka a otac bosanac pa celi zivot zivim uz oba narecja tako da ponekad mesam :wink: u svakom slucaju hvala ti
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by dita »

Pozdrav! Savjetujem ti da se stvarno dobro informiraš možeš i na forumu, literatura, ono snađi se i dobro pripremiš za opaku borbu, ako ćeš se boriti. Heroin je opak protivnik. Pitanje je da li tvoj dečko želi da se skida zato jer je malo zaškripalo ili zaista želi da se skida?. Ako zaista želi po meni je komuna najbolji način. Ako ćete vi kod kuće provoditi nekakva skidanja sve će to biti bojim se gubljenje vremena. Ovisnost je recidivirajuća bolest. Heroin je njegova prva ljubav, ne ti. Možda zvuči surovo, ali je istina. Meni je trebalo puno vremena dok sam to shvatila. Probaj malo emocije staviti na stranu i jer će ti samo otežavati borbu. Nemoj mu dozvoliti da on uvjetuje i pogotovo mu nemoj bezuvjetno vjerovati. Ako možeš pritisni ga i uvjetuj ti njemu. Predlažem ti da ipak potražite stručnu pomoć, nemoj sama. I dobro pročešljaj forum možeš puno saznati. Sretno
NEMOČNA
Posts: 5
Joined: Fri Aug 14, 2009 10:17 pm

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by NEMOČNA »

moje iskustvo govori da ako ti je priznao i želi da se skine ne traje to samo tri mjeseca draga moja!...loše se ne osječaš nakon tri mjeseca na heroinu...ne znam ali prema ovome on želi pažnju ali još nije spreman da se suoči da je narkoman i da prolazi onu borbu koju dečki i cure prolaze u komunama i zajednicama...
moj savjet koji ti dajem je na temelju mog muža koji je bivši ovisnik...dok ga nisu stavili na gotov čin, dok nije bio prepušten na milost i nemislos iskorištavao je pomoć i godinama posustajao...tako u nedogled...plakanje, molitva za pomoć, radi sve samo da se skine...čim je malo bolje, čim dobije priznanje i povjerenje pada opet....
skidanje sam na suho kako on to kaže pa da još nešto uzima da mu je lakše...to ne pije vodu ako hoćeš prestati sa drogiranjem!

postavi uvjet, reci otvoreno da si uz njega samo ako je za pravo liječenje...ako ne neka mu netko drugi bude saeznik!...Malo se informiraj što bi prolazila kao netko ko je uz ovisnika...nije to samo da mu pomažeš kad je u krizi draga moja...da li si spremna na laži, na optužbe, na mjenjanje raspoloženja...a joj...nije to samo tako...
User avatar
ani
Posts: 14
Joined: Sat Aug 22, 2009 2:13 am

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by ani »

dita wrote:Pozdrav! Savjetujem ti da se stvarno dobro informiraš možeš i na forumu, literatura, ono snađi se i dobro pripremiš za opaku borbu, ako ćeš se boriti. Heroin je opak protivnik. Pitanje je da li tvoj dečko želi da se skida zato jer je malo zaškripalo ili zaista želi da se skida?. Ako zaista želi po meni je komuna najbolji način. Ako ćete vi kod kuće provoditi nekakva skidanja sve će to biti bojim se gubljenje vremena. Ovisnost je recidivirajuća bolest. Heroin je njegova prva ljubav, ne ti. Možda zvuči surovo, ali je istina. Meni je trebalo puno vremena dok sam to shvatila. Probaj malo emocije staviti na stranu i jer će ti samo otežavati borbu. Nemoj mu dozvoliti da on uvjetuje i pogotovo mu nemoj bezuvjetno vjerovati. Ako možeš pritisni ga i uvjetuj ti njemu. Predlažem ti da ipak potražite stručnu pomoć, nemoj sama. I dobro pročešljaj forum možeš puno saznati. Sretno
kao prvo hvala ti sto si se javila,i pokusala da mi pomognes!stalno sam po forumina,trazim,informisem se...ono,trudim se koliko mogu mada je najvise na njemu,ja sam tu samo neki vid pratioca s kojim ce da podeli ono sto se moze podeliti kroz taj pakao koji ce proci!jutros smo se videli,kao i obicno,otisli na jutarnju kafu,bio kao mrtav,ma uzas...nervozan,samo se vrpoljio...ali veceras dolazim ja a on me ceka ispred zgrade ono sav u oblacima,nasmejan i srecan...raspolozenje na nivou...mrak mi je pao na oci jer sam znala da se URADIO...veruj mi vise sam volela da ga vidim u losem stanju i raspolozenju,ako me razumes sta hocu da kazem!i ja ga pitam je li uzimao nesto,a on naravno negira,bila sam strasno ljuta ali nisam se trudila oko njega...onda je on poceo da mi prica neke slatke pricice kako bi me nasmejao i oraspolozio,kada je video da ne pali poceo je da mi prebacuje kako sam sebicna,i kako nista ne shvatam...ne verujem mu...kao nije nista uzimao a to sto je raspolozen je samo faza i interval...koji dodje i prodje jer kao tek je dan kako nije uzimao i jos ga po malo drzi u nekim intervalima bla bla...ne znam da li da mu verujem,i da li uopce postoje ti intrevali srece i nervoze u prvim danima...izvini ako sam te smorila ali jednostavno vi ste mi jedine osobe kojima se ja mogu obratiti za ove probleme koji me jedu iznutra :cry: jos jednom hvala ti...
User avatar
ani
Posts: 14
Joined: Sat Aug 22, 2009 2:13 am

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by ani »

NEMOČNA wrote:moje iskustvo govori da ako ti je priznao i želi da se skine ne traje to samo tri mjeseca draga moja!...loše se ne osječaš nakon tri mjeseca na heroinu...ne znam ali prema ovome on želi pažnju ali još nije spreman da se suoči da je narkoman i da prolazi onu borbu koju dečki i cure prolaze u komunama i zajednicama...
moj savjet koji ti dajem je na temelju mog muža koji je bivši ovisnik...dok ga nisu stavili na gotov čin, dok nije bio prepušten na milost i nemislos iskorištavao je pomoć i godinama posustajao...tako u nedogled...plakanje, molitva za pomoć, radi sve samo da se skine...čim je malo bolje, čim dobije priznanje i povjerenje pada opet....
skidanje sam na suho kako on to kaže pa da još nešto uzima da mu je lakše...to ne pije vodu ako hoćeš prestati sa drogiranjem!

postavi uvjet, reci otvoreno da si uz njega samo ako je za pravo liječenje...ako ne neka mu netko drugi bude saeznik!...Malo se informiraj što bi prolazila kao netko ko je uz ovisnika...nije to samo da mu pomažeš kad je u krizi draga moja...da li si spremna na laži, na optužbe, na mjenjanje raspoloženja...a joj...nije to samo tako...
on je bio dobar sportista,i od onih je ljudi koji cene sebe i zna da vredi,svi su ga uvek postovali i cenili i mnogima je bio uzor a to sad polako nestaje a on ne moze da se pomiri s tim...joj koliko se samo puta desilo da me nesto pita pa opet za dva minuta isto to a ja kada mu kazem da sam mu vec odgovorila on se sj..e,ne seca se uopste...i takvih hiljade situacija...znam i svesna sam da ce da bude tesko,ma ne tesko nego pakleno ali sta je tu je...interesuje me da li postoje neke tablete koje moze da uzme bez recepta a da deluju smirujuce na njega,nesto za smirenje i zivce ali nesto bas jako...???hvala ti sto delis svoja iskustva samnom i pokusavas da mi pomognes...
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: MOLIM vas pomozite...

Post by dita »

Nisu to nikakvi intervali, uzeo je nešto. Vidiš i sama i nemoj zatvarati oči u želji da mu vjeruješ. Postavi mu uvjet da ćeš biti s njim samo ako će se liječiti (najbolje u komuni) i pod stručnim nadzorom. Odluka je ionako na njemu. Ako se ne želi liječiti, bolje ti je bez njega. Znam da ti je teško...ali može te lagati i obmanjivati godinama. Potrošit ćeš se i možda upropastiti i svoje zdravlje kao i ja. Pretpostavljam da si još mlada i život je pred tobom, ako se on ne želi liječiti i ti ćeš skupa s njim tonuti. Drži se i misli na sebe.
Post Reply