Drustvo i drzava kao suovisnik -- cena koju placamo sutra

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
owim
Posts: 4
Joined: Wed Dec 10, 2008 7:47 am
Location: Beograd

Drustvo i drzava kao suovisnik -- cena koju placamo sutra

Post by owim »

Znao sam za ovaj forum, sada sam naleteo na ovu zanimljivu stranicu i diskusiju prateci Google link. Hajde jednom i da napisem nesto:). Ovih sedmica pomazem prijatelju koji radi za jednu veliku americku nevladinu organizaciju u SRB koja planira da pocne i "program protiv droga" (da generalizujem). Moj deo bio je "data mining" -- da se vidi razvoj narkomanije u poslednjih 20 god u SRB i regionu kroz: broj ovisnika, stepen ovisnosti, supstance u prometu, pristupacnost, "broj ruku", cena (nominalno i poredeci sa GDP i BigMac indexom), stepen cistoce, supstance po konzumentu, stav korisnika, stav drustva... dakle, sve u preseku 20 god, to je ogromna kolicina podataka koja je u vise ravni (vise osa, predstavlja se u visedimenzionom prostoru), koji se klasterizuje (grupise) drugacije za svaki upit koji se postavi nad ekspertskim sistemom.

Ovo pisem jer sam radeci ovaj (administrativno-istrazivacki) posao uvideo veoma veliko povecanje, demografsku promenu konzumenata, kao i promenu baznih crta licnosti moguceg buduceg ovisnika (o cemu je moguce svedociti samo na osnovu psihometrijskih testova koji postoje u proslosti). Sve je anonimno, imali smo odobrenje Ministarstva. Po struci sam psiholog, medjutim, bavim se industrijskom psihologijom, pravljenjem testova, matematikom zapravo, tako da je moje poznavanje klinicke psihologije vise-manje informativno, kao i cele price vezane za narkomaniju (ne znam nijednog narkomana, polagao sam ispite na faxu, bio 2 god na vezbama u vise institucija za odvikavanje/Th.) Dakle, s jedne strane sam kompetentan, jer znam o cemu je rec i tome pristupam liberalno, medjutim, nisam "u prici" i to mi daje slobodu da bolje, sa distance promatram desavanje. I budem kriticar, ali ne i kritizer.

U ovoj tacki sada, leto 2009. je max satruracija na mojem modelu, nikad nije bilo ovoliko droge u prometu / koriscenju! Moze da se poredi sa HIV-modelom, koji belezi samo nelinearnu expanziju. Ovo je komplexnije, jer se prati vise razlicitih skala, nije prosti matematicki progresivni model progresije (kao kod A H1N1 virusa, recimo). Model koji sam pravio pokazuje i ekonomske pokazatelje: propustenu dobit, koliko je neostvarene zarade za pojedinca i drzavu a koliki je trosak lecenja / odrzavanja.

Najslikovitije situaciju mogu da predstavim ovako: zamislite da je prosecna starost nacije 60 god i da je 75% ljudi u penziji. Takav ekonomski model je samourushavajuci. Moj posao bio je analitichke prirode, nije idiografski (ne bavi se konkretnim slucajevima), vec onom sto je problem u sadasnjem vremenu i anticipiranjem buducnosti (model ekstrapolacije). Naravno, ovo je jako zeznuto jer zavisi od puno promenljivih, gde su neke zavisne (i to komplexno zavisne) a neke nezavisne. Recimo, sada je veoma dostupna jeftina i prljava droga, dok za dve godine moze da se presushi izvor jeftine droge, a da se za 2 godine uveca broj uzivalaca (na one postojece) -- onda nastaje novi problem koji sada nemamo u tom obliku.

Da skratim: narkomanija kosta drzavu sada skoro koliko i korupcija! Sve sto vidimo je iluzija o stabilnosti, Srbija je fatamorgana, da nije ogromne pomoci (koja ce nestati!), pretvorila bi se u belog patuljka (finalni stadijum zvezde srednje velicine kada zavrsava svoj zivot).

Nije mi pri ruci moj stari (pomocni) udzbenik psihijatrije, deo o narkomaniji pisao je profesor koji u vreme mojih studija vise nije bio ziv -- tekst je otprilike ovakav: "problem narkomanije u SRFJ je primecen, ali je sacinjen delotvorni plan zajednice radnih ljudi i gradjana, sindikata i partije koji ce uspesno da iskoreni ovaj problem u buducnosti" :-).

Sada posmatramo nalichje svega toga. Kao znatizeljnik vidim da je problem prevalence (zastite od prvog stupanja u kontakt / stvaranje alternative) tacka u koju bi trebalo najvise investirati -- ne omoguciti srednjoskolcima da dodju u kontakt sa drogom. Kako to uraditi -- nisam pametan, pokupiti dobra iskustva sa Zapada: edukacija, ili Istoka: kamenovanje. Evo primenjene psihologije: najdelotvornije su one zabrane za koje unapred znas da su kazne drakonske i da se zaista sprovode! I jedne cifre: finansijski presek kaze da je u ovom trenutku oportuno uloziti 200-400e po osobi u predadolescentnom ili mladalackom periodu za neki program (?) koji bi ucinio da osoba ne dodje u kontakt sa supstancama. Ako je osoba u okruzenju povecanog rizika (ili sama povecanog rizika) iznosi do 2000e su oportuni. Oportuni = isplativi, niko ne gubi, umerena verovatnca da dovedu do win-win situacije. Minimalna investicija je 100 mil. evra za program koji bi samo jedne godine obuhvatio oko pola miliona mladih sugradjana. Kakav bi program trebalo da bude -- ne znam, jedino sto vidim je koliko se isplati da se u njega ulozi sada. To znaci da bi moglo i 2-3 puta vise i da i dalje bude isplativ za "drustvo, drzavu i pojedinca".
Post Reply