majka konacno otkrila bolnu istinu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Evo,me kao pokajnik, tacno poslije godinu dana, na ovom forumu!Kako je tesko priznati, da ste bili u pravu, ustvari da sam ja bila glupa, naivna, zanesena!!!!!!Kao sto je ona nama sinoc priznala, evo i ja sad kazem:MOJA KCERKA SE DROGIRA! (Boze,da li je ovo ruzan san?). Prosle godine pisala sam na “sta ako si roditelj i saznas da ti se dijete drogira”. ...Sumnjala sam na drogu, prvo pubertetske bubice, pa droga, lose drustvo itd.itd. Usmjerila sam svoju paznju ka tome. Ona sada ima 20 godina, u medjuvremenu je polozila 9 ispita sa prve godine(i to me je zbunjivalo) bila dobra, mila, ambiciozna, pa losa, bjezala od kuce, pa sve u krug. Prije oko 4/5 mjeseci otkrivamo bulimiju i sva nasa paznja biva usmjerena da se od toga izlijeci.Vodim je psiholozima, psihijatru, (tada priznaje da je pusila travu i kao uzimala tablete..dva, tri puta je popila po kutiju bensedina, samokaznjavala se, rezala po rukama, cupala kosu itd.itd.). Saljemo je na lijecenje od bulimije u psihijatrijsku bolnicu u drugom gradu.Tamo ostaje oko 40 dana.Oporavak, prilicno uspjesan/mi odlazimo porodicno svake sedmice na tzv,roditeljske sastanke/trazi se uzrok u porodici, hvali se njena inteligencija, studenti na praksi se utrkuju da s njom pricaju, ona vesela rijesila da se promjeni i primjerima to i dokazuje. Mi u medjuvremenu sve cinimo da je docekamo sa lijepom atmosferom, povjerenjem, promjenama na bolje itd.itd....Na otpusnoj listi-virus hepatitisa HCV! Shok za sve! Niko nam nista nije rekao o tome od doktora. Ponovo bolnica, sada u vezi s tim. Drze je par dana i kao nije spremna zbog depresije za lijecenje od hepatitisa (u toj bolnici je popila sve antidepresive koje je imala za bulimiju, odjednom, a da to niko od med. osoblja nije primjetio).. Vodim je na kontrole kod psihijatra i psihologa. Svi primjecuju da se popravila u svakom smislu (u medjuvremenu je zaposljavam kod prijateljice, cisto kao radna terapija u trgovini-ona prezadovoljna, vraca samopuzdanje)...Ali, hepatitis je ipak odvlaci nazad. Kako ga je dobila? Ne zna se, pretpostavka od samokaznjavanja, rezanja po rukama svim i svacim.....I na kraju sinoc priznanje: NA HEROINU JE!!!Dobila ga je preko igle! Uzima heroin tacno dvije godine.I juce je bila pod njegovim dejstvom. Pokusavala je samoizolacijom sama sebi da pomogne, odbacila je mobilni, zatvarala se u kucu, izgubila prijatelje (ako ih je i imala)...Juce je pricala sa psihologom, opet nije priznala sve do kraja, rekla joj je da zeli da se lijeci od hepatitisa, ali zna da je uslov da se prvo rijesi droga! Nije rekla za iglu. Danas ide na razgovor sa infektiologom. Hoce da se lijeci. HOCE DA ZIVI!......
Tesko mi je citati sve ovo na forumu, a bojim se da se niste umorili dajuci savjete ovako naivnim roditeljima, zaslijepljenim ljubavlju, koji eto bjeze od istine.
Ispljujte me koliko hocete, samo pomozite, molim vas.
Zbunjena sam.Znam da cu dati sve od sebe da svom djetetu pomognem, ali trenutno ne znam koje korake napraviti (da ne lutam)/klinika-koja, komuna-koja, izolacija-kakva,podrska-kakva, kontrola-kolika,povjerenje-dokle.....???????????????????
User avatar
elviratz
Posts: 95
Joined: Mon Mar 03, 2008 6:37 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by elviratz »

draga naša Klaro...pozdrav za tebe i vjerujem da ti nije lako...sve izgurate i onda na kraju kao desert heroin...ja imam jednu prijateljicu koj je isto tako kao i tvoja kćerka imala i bulimiju i roditelji su je liječili po bolnicama od toga a onda je ona na kraju njima priznala i da je na heroinu....ona je sada već 3 godine u centru u Retu( Trogir) u kući za djevojke, i ja sam imala priliku prije par mjeseci da je vidim i razgovaram sa njom.... ona je sada jedna zdrava djevojka ( mislim na bulimiju) ne pije nikakve tablete, divno izgleda i naravno ne drogira se...tako da sve to što vaša kćerka ima je izlječivo, naravno mislim na hepatitis ...ja sam ga kod sebe otkrila prije pet godina ali sam prije liječenja hepatitisa otišla u komunu..kada sam se vratila primala sam godinu dana interferon i izliječila ga...i sada nakon tri godine primanja terapije nalazi su pokazali da u mom tijelu više nema hepatitisa...znači da ima nade i za vašu kćerku, naravno ako to ona želi...sve je do nje koliko je ona spremna na to.....želim vam puno sreće i vama kao majci i vašoj kćerki....
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by karamut.stari »

iz vaše ispovesti ćini mi se da vaša kćer želi da se leči
to što ne kaže svu istinu morate shvatiti kao dejstvo droge
ali najvažnije je da reagujete brzo jer po mom laičkom sudu mislim da
vreme koje je koristila drogu nije neki duži period
kroz moje muke sreo sam narkomana koji su preko deset godina na heroinu pa se leče
jest da im ide teško ali uspevaju
moj savet pošto je u pitanju devojka je Marjanac kod Banja Luke ili Bastasi ako primaju devojke isto kod Banjaluke
za Reto su vam već dali savet
takođe u okviru Manastira Kovilj imaju centar za devojke
Vi najbolje možete oceniti šta je za nju najbolje
ne želim da pravim reklamu jer može izgledati ružno pa za više inf pošaljite mi pp
a saznanja o navedenim centrima su od lečenih narkomana
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Mnogo vam hvala na podrsci, sad cu vas mnogo pazljivije slusati. Bile smo danas kod infektiologa-divna zena,koja je tako opusteno pricala s nama oko sat i po. Cak je mojoj kcerki dala broj svog mobilnog i fixnog telefona i rekla da je moze pozvati u svako doba dana i noci. Monogo nas je ohrabrila. Ona je misljenja, s obzirom na sadasnju pokazanu volju moje kcerke, da za sada ne bi trebalo da ide u bolnice i komune, nego da probamo sa porodicnom terapijom, nesto u vidu samoizolacije. Da ide raditi u trgovini i vise nigdje sama, nego s bratom, s roditeljima i sl.samo da izbjegne "ono drustvo" Da joj pokusamo nametnuti sto vise radnih obaveza.Preporucila joj neke knjige za citanje....Kcerka je dosta kretavina pa su tu padali prijedlozi o crtanju, pisanju, dvoriste/cvijece itd.itd. .....Vidjet cemo kako ce ici ova nasa kucna komuna, samo znam da se ne smijemo uljuljkati i da moramo na sve brzo reagovati. Ona se citav dan prazni-prica detalje svog pakla, priznaje mnoge stvari, kaje se, kaze da je niska i gad, a ja joj kazem da je ona HEROJ sto je priznala i sto hoce da se rijesi toga
roda
Posts: 5
Joined: Sun Apr 26, 2009 7:07 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by roda »

draga moja posto sam bila u istoj toj situaciji znam kako ti je kao majci i kroz sta sve prolazis.Neznam dali ce pomoci ta kucna komuna kod mene nije islo bila sam pokusala i na kraju vidjela da necemo izdrzati to ni ona ni ja jer mislim da je to ipak preveliki pritisak i za vas kao porodicu a i za nju jer ce joj poceti ici na zivce to da je neko od vas uvijek sa njom da je pratite i opcenito taj vid nadzora.Nas dvije smo sjele i razgovarale i ona je rekla mislim da je najbolje da odem u komunu da se maknem iz ove sredine . Vjeruj mi bilo mi je ne tesko vec pretesko ali shvatila sam i ja da je to najbolje rjesenje, sada je u komuni vec skoro dva mjeseca .Za sada je dobro i nadam se i vjerujem da ce biti sve kako treba jesr je imala veliku zelju da se rijesi tog pakla. POZDRAV i zelim vam puno uspjeha
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Iskreno receno i ja ne polazem mnogo nade u ovaj kucni pritvor/komunu, tim prije sto od muza nemam adekvatnu podrsku. On bi da neke stari pustimo ckerki na odgovornost, a uz pada na njen sarm. Od kad je to krenulo sa drogom, kcerka i ja smo u stalnom konfliktu (cak sam i zbog tog problema isla s njom psihologu/kao ja je previse pritiscem). A sad kad se sve otkrilo, ili bar vecina, vidi se da sam bila u pravu sto sam je kontrolisala, zivkala,preturala stvari,kupovala testove i sl. jer sama kaze da ju je to sputavalo i da sam joj smetala.Bratu je priznala da joj treba veca kontrola od strane nas. Tu ideju "kucne komune" mi je dala doktrorka jer se ona boji ustanova gdje ima vise slicnih njoj, pa sa jos vecim narkomanskim stazom,da lose ne utice na nju, te kako se i u bolnicama dotura droga. Osim toga pricala nam je kako se jedna porodica zrtvovala,-stavili sina u kucni pritvor, otac uzeo godisnii odmor da bi bio s njim danonocno, cak je i u kupatilo isao s njim, sestra isla u kupovinu, majka kuvala, a on nije smio mrdnuti iz stana niti mu ko dolaziti/i izvukli ga iz narkomanije.
E sad, ne znam da li ce to i tako stimat u nasoj porodici.Ona cvrsto kaze da hoce da se rijesi toga, svaki cas prica kako nas je sve varala, gdje i kako se drogirala i sl.-znaci odaje se. Probat cemo ovako kraci period, mozda mjesec, sve zavisi od razvoja situacije, pa cemo u razgovoru sa doktorima vidjeti sta dalje.
U svakom slucaju hvala na savjetima, svaki cu brizljivo razmotriti, tim prije sto mi misli lutaju trazeci izlaz iz ove situacije.Jos jednom hvala
Pozdrav
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by Boban »

Pozdrav.Cerka vam je i.v ovisnik sto znaci da je usla u narkomaniju na velika vrata,bez obzira sto se drogira kako kaze 2 godine.Psiha ili duh joj je ukaljan tim zlom u tolikoj meri da ne verujem da ce kucni pritvor pomoci.Po meni komuna je jedino resenje iz razloga sto je tamo izolovana od svakodnevnih stvari koje uticu na nju i vode je putem kojim ide trenutno.Nije vreme za trazenje krivca sada, usresredite se na problem.Pozdrav i svako dobro.
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by fridriceva »

Malo mi je cudno otkud to da infektolog daje savjete za lijecenje zavisnosti! Kao da neurolog prepisuje terapiju za srce. Mozda grijesim, ali... Mislim da je najbolje da odete kod psihijatra, koji ce razgovarati sa Vasom kcerkom, vjerovatno joj prepisati i terapiju i, naravno, uputiti vas na neki od puteva oporavka. Mislim da je kucni pritvor dobro resenje, ali samo prvih dana. Vasoj kcerki je potrebna pomoc! A vi, porodica, necete joj pomoci ako je mjesecima drzite zakljucanu u kuci. Sve to moze trajati danima, mjesecima, godinama... Ali, sta ce biti od nje?!
Ptice ne uce da lete u kavezu!

Zato, brizna majko, potrazite pomoc psihijatra. Karamut stari Vam je preporucio komune, i ja sam cula sve pohvale za Kovilj. Razgovarajte sa kcerkom, ona mora znati da je bolesna i da nece ozdraviti ako jednostavno prestane da uzima drogu.

Mozda sve ovo zvuci tako ostro od mene. Ali, vjerujte mi, poslije godina i godina drogiranja mog brata, "uvrijedio" me komentar moje prijateljice kada mi je rekla: Sta ste cekali do sad?
Ja sam cekala da prestane... Nezdravo bjezanje od problema. Mislila sam da mozemo sami. A nismo mogli!

Bog neka pomogne, Vasoj kcerki i Vama!
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by karamut.stari »

brižna majko nemojte čekati sedite i razgovarajte sa mužem
taj pakao sam preživeo kad jedno ne shvata problem
sad kad želi da se leči pokušajte komunu
ne mogu vam preporučiti koju jer nemam podatak koja vam je bliža po mnogo kriterija
ali važno je da se leči
ako ste sa ter hrvatske onda je to reto ili marjanac
ako ste iz republike srpske onda bastasi,marjanac ili kovilj
ako ste iz federacije bih onda reto, marjanac ,bastasi ili u sarajevu ako primaju devojke
ovo nije obojeno ničim drugim nego željom da vam pomognem jer važno je da izolacija uspe a da je možete posećivati a i novac je bitna stavka
takođe najvažnije je vreme
što pre to bolje
vaš muž greši kad računa na njeno rasuđivanje
kućni pritvor mož trajati kratko vreme a posle se svi zamore i dođe do većeg pada
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by AnAna_mo »

Nije marjanac nego Marjanovac!!
Potpis.
Post Reply