majka konacno otkrila bolnu istinu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Hvala Sanela.
Upravo kao sto si napisala-porodica je taj osnov i za probleme i za srecu.
Istina, ja sam premorena, ali rezultati mi daju snagu za dalje, a kcerka, koja je uz rjesavanje ovog problema sazrela, pa sad cak i zrelija i odgovornija i od onih svojih drugara, koji nisu bili u ovakvom problemu, mi svakodnevno vraca snagu, mami osmjeh na lice, dusu ispunjava ponosom, jer reda uspjehe kako na faksu, tako i uopste svojim ponasanjem, ispravnim razmisljanjem...Sve mi to pomaze da se polako vracam svakodnevnim obavezama...pa valjda nakupim dovoljno snage za zavrsnu bitku oko hepatitisa...
Da, jos da dodam, kcerka i ja znamo kakav trnovit put smo prosle i smatram da bi bio grijeh da se sad povucem sa ovog foruma (kome dugujem mnogo) i da prestanem da hrabrim i druge ovisnike i suovisnike, koji pokazuju bar malo volje i snage da se upuste u ovu borbu, jer kad smo mogle mi mogu i drugi! I sve vise mi se dopada Sasin naslov teme: "Narkomanija je izlijeciva bolest".
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by winston85 »

Svako dobro!!!
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Nema me dugu na ovoj mojoj temi, a to je zato sto nemam, hvala Bogu, sta novo napisati.
Naime, ono vrijeme pakla, kao da je ruzan san. Cesto gledajuci nju-kcerku, kako napreduje u svim sferama zivota, kako se veseli sitnicama, probleme nastoji rijesiti sagledavajuci ih sa svih strana, kako se raduje zivotu, kako se smije od srca, kako prizna neku svoju gresku i odmah nastoji da je ispravi, a uz sve to ima svoj stav koji argumentima brani, kako siri spektar svojih interesovanja, strpljivo maze oziljke melemima, vodi racuna o svom izgledu,ponasanju....pomislim: "Da li se ono stvarno desavalo ili je teska mora nekog ruznos sna?".
Ipak, ja sam i dalje na oprezu kao na primjer neki dan. Javila mi da je pala neki ispit u koji je ulozila trud i nadala se uspjehu. Uh,kako sam cekala kraj radnog vremena, te brzinom munje stigla kuci s namjerom da je utjesim i ohrabrim, ali ona je u medjuvremenu vec sama sebe "podigla"...Uvijek dobro pratim da se uvjerim da su njena osjecanja i ponasanje iskreni-provjeravam da slucajno to ne cini ili govori da bi ugodila drugima. Clj nam je da to bude njena volja, zelja i za sada mislimo (a i ona nas uvjerava i teorijom i praksom) da je to tako...

Sve u svemu ja sam sve sigurnija da se narkomanija moze pobjediti a glavni preduslovi za to, po mom misljenu i iskustvu, su osim prestanka konzumiranja, kada osoba to zaista zeli, zatim podrska bliznjih i strucna pomoc kako bi se promjenio nacin razmisljanja i pogledi na zivot.

Imamo dosta takvih primjera i na ovom forumu, ali njih kao da ne zele da vide oni koji uspjeh ocekuju preko noci i onih koji misle da bi neko drugi mogao rijesiti sve te probleme (uspone i padove) koje sa sobom nosi dugi period apstinencije. Zato i imamo rasprave u stilu: izlijecen-zalijecen.

Dug je i tezak put do izlijecenja, ali nije uzaludan...
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Ne brojim vise dane, mjesece apstinencije moje kcerke, hvala Bogu!...Tu je, sretna, vesela, radna...tu je u porodici, s nama u razgovoru, zabavi, problemima, planovima..."Ono" kao da nikada nije bilo, tako je daleko i mozak i srce roditelja sam vrsi "delete" svih ruznih detalja i pravi prostor za radost i srecu i uopste normalan zivot ...Cudno, ali sve se vise uvjeravam da nas je ovo sve sa kcerkom mnogo ojacalo (sve clanove porodice) i da sada mnogo vise paznje posvecujemo onim stvarima koje zaista cine porodicu sretnijom i sloznijom i da je upravo ona jedan veliki podstrekac svega pozitvnog u nasem malom svijetu -svijetu jedne porodice...
Koliko god nosim poslijedica "onog" prezivljenog, ispostavilo se da su bas ta iskustva doprinijela da sam sad mnogo jaca, stalozenija, sa sirim pogledom-u svakom zlu ima neceg dobrog, zar ne?!
Cicibella
Posts: 31
Joined: Wed Oct 06, 2010 3:35 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by Cicibella »

klara60 wrote:Ne brojim vise dane, mjesece apstinencije moje kcerke, hvala Bogu!...Tu je, sretna, vesela, radna...tu je u porodici, s nama u razgovoru, zabavi, problemima, planovima..."Ono" kao da nikada nije bilo, tako je daleko i mozak i srce roditelja sam vrsi "delete" svih ruznih detalja i pravi prostor za radost i srecu i uopste normalan zivot ...Cudno, ali sve se vise uvjeravam da nas je ovo sve sa kcerkom mnogo ojacalo (sve clanove porodice) i da sada mnogo vise paznje posvecujemo onim stvarima koje zaista cine porodicu sretnijom i sloznijom i da je upravo ona jedan veliki podstrekac svega pozitvnog u nasem malom svijetu -svijetu jedne porodice...
Koliko god nosim poslijedica "onog" prezivljenog, ispostavilo se da su bas ta iskustva doprinijela da sam sad mnogo jaca, stalozenija, sa sirim pogledom-u svakom zlu ima neceg dobrog, zar ne?!
Kako je ovo lipo za pročitat... Punim jedrima naprijed =D>
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by sunrise »

Joj Klara
Vec smo se upoznale ali vam opet moram reci da se ponos i heroj svake majke i neka svaka koja se ne dao Bog koja se nadje u ovom problemu neka vas pita za kako dalje....
Svaka vam cast
Niste isli tamo,ko je kriv za to,ili kako si mi mogla to napraviti, vidis tu i tu ,njena majka je sto puta gora od mene no djeca ju cijene i vole a tiiiii.kako si mogla
sta sam ja Bogom kriva da mi tako vraca
ajme uzasa

Svaka vam cast
da ima MTV awords za tako nesto...nadam se da nece biti...vi biste imali najmanje jednu nagradu u ruci

ps.ja jucer mojoj mami pricam kako je mama od mog muza (jucer sam prvi put vidjela njenu sliku),kako je draga i blaga osoba i kakozraci dobrotom,povrh svega sto je imala u zivotu...da bi mi moja mama rekla da sam ju rasplakala jer vise cijenim tudje zene i majke i ne nju i njen trud i da sam svakakva.......ja sam joj rekla da je ona ipak moj ideal majke i da mi je zao sto ne cita sto joj pisem i da je Davidova majka do poroda isla na farmu i nakon poroda opet sa djetetom na ledjima na farmu i da ju je muz napustio za drugu mladju zeneu i da se sva ta gorcina ne vidi na njenom licu.no moja majka smatra da sam ju podcijenila i uvrijedila

E,mene boli sto me ona ne razumije i opet je moja best mma,bez obzira na sve...no,jebiga,opet sam pogrijesila
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Hvala Ciocebella i Sunrise.
Surnise, ti si sretna jer imas svoju djevojcicu i ti budi njoj sve ono sto mislis da bi trebala biti jedna mama (u sta ne sumnjam da ces biti), a tvoja je majka, ipak za tebe najbolja, sad sto se nisu poklopile sve talasne duzine...eh...volite se, brinete jedna za drugu...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by sunrise »

znam
majka je ipak majka i the best
bez obzira na male nesporazume i svadjice,to se sve u sekundi zaboravi
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Novogodisnja noc-zadovoljena forma. Imali smo goste, ja u ulozi domacice i svi primjecuju da nekako brizno izgledam i to komentarisu kako se brinem previse za sina sto je otisao u drugi grad da slavi. Sale se na moj racun-ja se osmjehujem, a samo muz zna da je strepim zbog nase kcerke koja je otisla u kafic u nasem gradu da slavi.
Proslu Novu je slavila s nama-glupo i tuzno, ali je bilo neophodno i svi smo se tada s tim pomirili. Ovaj put izrazila je zelju da to bude u skladu sa njenim godina. Sasvim normalno, ali s obzirom na prezivljeno , to normalno je puno strepnje.
Jos nije formirala stalno drustvo (osim jednog starog druga i drugarice). Ranije sam iscitavala one faze u apstinenciji i mislila da ta resocijalizacija (s obzirom na njenu komunikativnost, veselost, drustvenost...) nece predstavljati veliki problem. Ipak ima problema, doduse ne tako velikih, ali ih ima. Primjetila sam da ima malo straha od pronalaska novog drustva, zbog svojih dvije godine provedenih na heroinu, svog hepatitisa i onda , valjda sto jos nije dovoljno ojacala, bjezi u ono drustvo koje je zna za to. Drustvo koje je u to vrijeme ruzilo zbog heroina, molilo da to ne cini, jer i oni su experimentisali, ali nisu htjeli sa heroinom. Tu joj je sigurnije. Nisam zadovoljna, ali s obzirom da ne izlazi cesto i da racunam kada izlijeci hepatitis i stekne jos vise samopuzdanja na fax-u (tu je super sa rezultatima) i ovaj ce se problem lagano rjesavati. Nije lako sada naci potpuno novo drustvo...ali lagano...
Da se vratim na Novogodisnju noc-javljala se cesto porukom i kako je otisla vesela i dotjerana-tako se i vratila. Sve je proteklo u najboljem redu i kada sam je vidjela takvu na vratima moj kiseli, namjesteno ljubazni osmjeh, zamjenio je iskreni osmjeh zadovoljne majke. Sto se mene tice Nova godina moze da pocne!

PS-Svima zelim prvenstveno »cistu« 2011. godinu i ko jos nije, da sto prije pronadje radost i zadovoljstvo cvrste apstinencije...,a suovisnicima da sto prije dozive i slave zadovoljstvo kada im se draga osoba vrati iz »svijeta pakla« i da onda zajedno s njom puste da ih sreca obuzima za svaki i najmanji korak napretka ...
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by cibukarda »

Evo da I ja napisem poneku rec posle dugooooo vremena.
Citavi vreme Sam sa vam i pratim svaku rec na forum.
Drago mi je Klara sto ti je novogodisnja noc zavrsila se sretno.
Od srca kako ja I mogu zeljeti.
A vreme je da napisem kako je I meni.
Nije mi vazno vise da li ce da me banuju
Ja Sam Karamut Stari.
Sin mi se izlecio I ozenio I dobio sina.
Ja sam DEDA.
Novu godinu Sam cekao sa unukom.
Sin mi je dosao sa posla u 23 casa i sa zenom izasao do trga I nekog kafica I brzo se vratio jer ima jutros opet obaveze to jest radi.
Bio je u jednoj arapskoj zemlji i opet se sprema cim mu sin ojaca da ide da trazi neko toplije mesto.
I dalje pisemo oba pisma I druzimo se sa svima kojim ne smeta cirilica.
A ima ih normalnih u svim konfesijama.
Nama je pomogla Crna reka ali dalje imam isto misljenje da je to NASA sreca u nesreci.
Daj Boze da nam nije trebala ta pomoc.
Zelim da pozdravim posebno zajednicu Viktorija i izrazim zaljenje sto ih jos licno ne upoznah mojomgreskom to jest zauzetoscu.
U ovom trenutku zelim da pozelim da u ovoj godini narkomani koji su se lecili pa Pali da ponovo ustanu I lece se a posebno jednom vrednom koji ima najlepse dete.
Neka ovaj forum u ovoj godini postane jos bolji I tolerantniji i da kao ja sto Sam I drugi nadju niacin kako da se bore sa najvecim zlom danasnjice-drogom.
Mnogo vas pozdravlja deda karamut stari.
Post Reply