majka konacno otkrila bolnu istinu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

vudd wrote:Sranje covjece...Ova cura osim zelje da se tabletama izgubi od realnosti,ima puno vece probleme.Taj doktor koji kaze da je ona razmazena, nek je' govna.Niko razmazen sebi ne sijece ruke,pa makar i pod dejstvom tableta bio.
Ti majko sto pises ovde,sto ne pustis nju da kaze koju?
Upravo je procitala ovo tvoje, ali ne zeli da odgovara (kaze pisala je u inspirativnim mislima "cunami apstinencija") i ode da uci. I ja bih voljela da ona ovdje pise, ali nema zelje za tim,mada istice da je zahvalna na tome sto mi mnogi dijele savjete i pomazu...To sto je rekao doktor da je razmazena, da znas da ima istine i u tome, a sigurno postoji i drugi dublji uzrok, koji istrazujemo svi mi: ona,mi-porodica,ljekari...
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by YugoS »

I meni ovo lici da je problem dublje u sistemu ,kao sto rece Mustafa Nadarevic u meni jednom od najboljih filmova BiH kinematografije "Kod amidze Idriza"

Ima tu " nesto" gospodjo,sigurno !

Pozdrav.
narkoman sam al' najlepsi.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by Vlado_M »

Pitajte vi tog bajnog doktora sta podrazumijeva pod terminom - razmazenost... Razmazenost kao visak ljubavi koju roditelji iskazuju prema djeci u psihologiji ne postoji kao termin koji oznacava nesto negativno. Visak ljubavi ne moze biti los ni u jednoj opciji.

Razmazenost se tamo definise kao odsustvo adekvatne kazne za neprimjereno ponasanje. E, narkomanija nije neprimjereno ponasanje, kao sto to misli 99 % suovisnika ili roditelja cija se djeca drogiraju... Narkomanija je bolest.

Naravno da su uzroci problema daleko dublji nego sto vi to mislite. Nekako gledajuci nacin na koji pisete, zastitnicki odnos porodice prema kcerki, njenu nesposobnost da podigne gard i samostalno donosi odluke, prije bih rekao da je ona pretjerano socijalizovano ili prezasticeno dijete. Mozda doktor kad kaze razmazenost misli na to... Ako je tako, to sto radite nekakav pokusaj lijecenja u kucnoj varijanti je totalno pogresna opcija, ali sasvim primjerena odnosima u vasoj porodici, onome na sta ste navikli.

Ne kazem ja da trebate kcerku slati u komunu. Mozda i ne morate, ocigledno je da ona ima izgradjen jak osjecaj odgovornosti ili barem jaci od vecine narkomana, pa je disciplinovana i u poluizolaciji koju ste joj nametnuli (pardon, kao dogovorili ste se)... Ali nemojte se vi igrati psihoterapeuta, pokusajte joj pronaci nekog kvalitetnog. Pri tome se cak i ne morate rukovoditi time da li je specijalizovan za lijecenje bolesti ovisnosti li nije... Iskoristite to sto joj heroin jos nije sjebao karakter.

Izolacija sama po sebi i vrijeme i nametnuta disciplina nece izlijeciti djevojku. Ne postaje se slucajno narkoman ili zbog loseg drustva, vremena, raspolozenja... Slucajno se i ne izlazi iz ovisnosti. Dok si ovisnik, polozeni ispiti u indeksu bas nista ne vrijede. Kao i strejt prijatelji, hobiji i dobra volja.

Koliko god da je prednost to sto ste relativno brzo uocili problem, ipak ima i negativnih strana - ni priblizno niste svjesni dubine provalije na cijoj ivici stojite; i vi kao porodica u cjelini i kcerka...

Sve najbolje. Pozdrav.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by Vlado_M »

A samopovredjivanje je samo podsvjesni, neartikulisani bunt nezadovoljne osobe koja nije sposobna da se izbori za svoje zelje. Vjerovatno i ne zna sta zeli.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Kcerka je bila kod psihologa i obavile su izvrstan razgovor na obostrano zadovoljstvo. Tablete za spavanje vise nisu neophodne. Mnogi od vas (tebi Yugos posebno hvala na pp-u potunosti sam te razumjela) upucuju me da je problem negdje dublje...Mi (ljekari i porodica) to vec dugo ispitujemo, a i ona-kcerka se preispituje.Od kako smo se uhvatili u ovu borbu (cini mi se da sam su moja javljanja ovdje od maja prosle godine, a intezivna borba je od januara ove godine) kcerka je provela oko 50 dana u bolnicama i mi smo,kao porodica bili na svakom sastanku koji su oni tamo sedmicno organizovali. Nakon toga ,zbog objektivnih uslova, odlasci psihijatrima i psiholozima su otprilike svako 15 dana, a redovan je moj kontakt sa psihologom i mimo toga, jer je ista veoma zainteresovana da pomogne mojoj kcerki. Sad je bila jako zadovoljna njenim napretkom, ali uvijek ima i dozu nepovjerenja i kritike.Predmet njihovog razgovora je bio i incident sa tabletama, ali ne mnogo vise su se bavile kcerkinom licnoscu i uzrocima problema.... Danas je pet mjeseci od poslijednjeg uzimanja heroina. Psiholog kaze: "Slavit cemo tek nakon godinu dana". Kcerka se bori, ustvari zivi normalnim zivotom.Smatra da ce uceci i redovnim pohadjam fax-a ispuniti dan, sebi podici samopostovanje, odvojiti se od "starog drustva" ...i mi je podrzavamo u tome. Nema uopste zelje za izlascima, jer ne zeli stare "sheme" i "drustvo" a nove nije u potunosti formirala...Jos jednom vam mnogo hvala na komentarima-vidim da su dobronamjerni, a ja cu se ovdje povremeno javljati kako sa dobrim vijestima tako i sa onim manje dobrim-kojih ce valjda biti sve manje.
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by YugoS »

Dobro vece.
Kako ste i sta ima novo ?

Cesto razmisljam o vasoj situaciji i sjecam se momenata lijecenja sa mojom majkom.
Osim sto ste istih godina (pretpostavljam po niku) i sto ste majka koja pomaze svom djetetu,nikakve slicnosti nema!
Moja majka se nije znala nositi sa problemom!

Nakon moga priznanja i njenog prvobitnog soka,nastaje vrijeme borbe i mojih manipulacija,laganja,praznih obecanja,propalih nada.Nakon odredjenog vremena,iscrpljen od svega i u vrijeme kada me kriza lomila,odlucim da ipak izguram krizu i da zenu postedim patnje i ociglednog propadanja.Bio je to momenat kada vas fizicka kriza prodje i naleti period osjecaja griznje savjesti prema ljudima kojima sam nanosio bol.Prema majci je to bilo najizrazenije.

Prihvatim sve njene uslove i dogovorimo se o svemu.Majka preuzima svu kontrolu u svim segmentima zivota.Odlazak doktorima,spravljanje zdrave i vitaminske hrane,izolacija,zajedno provodimo vrijeme,ma sve kako je zamislila ja sam radio.
Medjutim,kako sam ja fizicki jacao ona nije to vrijeme iskoristila da uci o Bolesti.Neko povrsno znanje je imala,ali je mislila,bolje receno se zavaravala da je njen sin ipak drugaciji,jaci i da ce nasa prica imati sretan kraj.

Sa ove distance bila je to velika greska.Ja sam radio sve kako je majka zamislila i upala je u klopku.Umjesto da je ucila o bolesti ovisnosti,ona je savjete i upozorenja doktora podsvjesno odbacivala.Jeste ovisnost opaka i teska bolest,jedan komplexan i dubok problem,govorili su joj doktori.Majka je klimala glavom i gledala mene kako se fizicki oporavljam,a ponasanje sam prilagodio njenim ocekivanjima,tako da je i tu bila zadovoljna.

Nakon odredjenog vremena,mojih klimanja glavom i odobravanja na sve postavljene uslove,uz moju manipulatorsku pricu koju sam servirao da bi ona bila sretna i zadovoljna,pricu koju je u stvari ona i htjela da cuje,ja sam explodirao.
Sve sam prilagodjavao i glumio da bi majci izmamio osjecaj srece,osjecaj da pobjedjuje,a problem sam potiskivao.I doktori su bili zadovoljni jer sam i njima glumio.

Nakon par mjeseci,vrata su se odskrinula i ja sam izletio u slobodu.Pravu u ruke heroinu!

Ovo se desavalo prije nekih 5-6 godina.Ja tek zadnjih par mjececi ulazim u rjesavanje problema.

Nemojte misliti da ja svoju majku krivim za pogresan pristup,ali da je ona,kao sto vi sad ucite i razumijete problem,barem jednom posjetila ovaj Forum i imala snage da procita i razmjeni iskustva sa ljudima koji su direktno u problemu ili su izasli iz istog,mozda bi i prica bila drugacija.

Gospodjo Klara,zelim vam da uspijete u ovoj,nimalo lakoj borbi!
Vasoj cerci posebno :!:
narkoman sam al' najlepsi.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Dragi Yugos,
nemas pojama koliko si u pravu. Krv mi se zaledila dok sam ovo tvoje citala. Pa i ja mislim da je moja kcerka dovoljno jaka i pametna i da ona to nece vise NIKAD! I ona sve cini kako bih ja bila zadovoljna. I jesam zadovoljna, ali stalno strepim. Cak i kada ostali clanovi porodice popuste u kontroli, ja i dalje analiziram njeno raspolozenje, ponasanje, pricu...Ovdje sam procitala da je izuzetno tezak i dug onaj period poslije tzv."medenog mjesca" kada padate u depresije, bezvoljnost i sl. Pokusala sam ici korak naprijed i nenametljivo joj ponuditi sadrzaje kojima bi mogla postici unutrasnje zadovoljstvo, upotpuniti dan itd. Ona je to nasla u fax-u.Ide redovno na predavanja i cak aktivno ucestvuje na njima, tako da su je neki prof. i zapazili po tome. Jos veci joj je izazov sto tamo ima nekih iz njenog bivseg drustva, koji su je napustili kada se ona skroz otela na tom svoj, nadam se bivsem, putu narkomanije i koji su kao "nevjerne Tome" vrtili glavama kada je pocela sa lijecenje. Sad ona hoce da dokaze i sebi i njima ko je ona i koliko vrijedi. Srecom par prijatelja je podrzavaju i hrabre u tome.Svaki dan, onako nenametljivo (ili ja mislim da je nenametljivo) je podsticem da prica sta je bilo tamo, kako se osjeca, da uporedi proslu sa ovom godinom, cak nekada analiziramo i raspravljamo o nekim temama iz gradiva odredjenog predmeta.
Ona nece aktivno na ovaj forum, kao ona je to prevazisla, a ja bih tako voljela da ONA pise ovdje, jer imala bi sta procitati i nauciti. Ni ja nisam znala puno o narkomaniji, sve dok me nije zadesio taj problem (sad mi se cini da bih moga mnogim roditeljima pomoci). Zato sam zahvalna vama sto svaki dan nesto saznam o tome i zato kad god mi uslovi dozvoljavaju ja sam ovdje da probam prodjeti u vase duse, razmisljanja, kako bi bolje razumjela i svoju kcerku i znala se ja pravilno postaviti.
I ovo moja pisanje, izmedju ostalog, ima za cilj i da neki roditelj, ako se nadje u slicnoj situaciji, nesto korisno izvuce, nesto sto bi mu pomoglo u ovoj borbi.
Zato YugoS, mnogo ti hvala sto si mi dodatno otvorio oci. Hvala ti na dobrim zeljama, a ja tebi zelim svu srecu ovog svijeta i da iz ove borbe izadjes kao pobjednik!
Borite se djeco i istrajte, tek kada budete imali svoju djecu znacete koliko vase zdravlje i uspjeh znace vasim roditeljima!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Bojim se prosto napisati, ono, da ne bih sta urekla, da sam zadovoljna...Kao da se vraca mir, smijeh, radost u ovu moju porodicu, a ja kao ucestvujem u tome, a "oci mi na vrh glave" :paranoid: :smt105 samo osmatram,osluskujem, strahujem...ne mogu da vjerujem, da je ovo ponovo ona moja stara kcerka...ona njezna, ambiciozna, razumna, tolerantna ...Da sta ne glumi? :smt017 Pa, koji bi to bio cilj?...Strepim, a ne zelim puno da joj tu strepnju pokazujem, zbog kontraefekata...Najvaznije je da saradjumemo i da se svakodnevno radi na njenim promjenama, a sve u duhu neke stare fraze, doduse prilagodjene sadasnjem trenutku,koja bi trebalo da glasi nekako ovako " Zivimo kao da se nikada nije drogirala, a spremamo se kao da ce sutra uzeti drogu".
PS: Razgovarali smo sa onim njenim glavnim doktorom o incidentu sa tabletama. I njegovo je misljenje da "Sanval" moze izazvati halucinacije kod manjeg broja pacijenata, pa moguce da je to kod nje bilo, te da je dobro sto smo ukinuli te tablete.
PS 2: Polozila je dva kolokvijuma
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Treba mi savjet kod problema resocijalizacije.
Naime, one “neverne Tome” koje su ranije bili “u shemi” sa mojom kcerkom, ali nisu otisli tako daleko kao ona, pa su je napustili kad je zagustilo i sada ne vjeruju da ona krece pravim putem, iritirani njenim ignorisanjem, a vjerovatno i njenim zalaganjem na fax-u (gdje ona vec postize dobre rezultate) poceli su da sire pricu o njoj kako je narkomanka i kako ima hepatitis. Rijec je o osobama koje su nekada bile bliske s njom, a na neki nacin i sa mnom. Oni vode sada slican zivot kao i ranije, a kcerka se mjenja sa navikama, gotovo iz korjena. Otezavajuca okolnost je ta sto kcerka bas na fax-u pokusava da izgradi novi svijet, okruzenje, drustvo-tu je njena sadarsnja resocijalizacija i bojim se da je oni svojim postupcima “ne miniraju”u tome.

Da li ste imali slicnih situacija? Kako ona da reaguje? Da li uopste i kako ja da reagujem?
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by YugoS »

gospodjo Klara,
ljubomora i zavist je bolest mnogo teza od hepatitisa C.
Hepatitis C se,hvala Bogu,lijeci dok ove gore navedene bolesti tesko ili nikako(moje misljenje nikako!)

Mislim da je jedina odbrana od zlih ljudi da vasa kcerka nastavi putem kojim ide.Znaci,uspjesi na svim poljima,pa i na polju ozdravljenja.To su njima najveci porazi,a cerci pobjede, koje ce je samo ojacati i dati dodatni motiv.

Zelim vam sve najbolje,kao i uvijek!
narkoman sam al' najlepsi.
Post Reply