majka konacno otkrila bolnu istinu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
sandrina
Posts: 12
Joined: Mon Oct 06, 2008 1:02 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by sandrina »

Draga klara,
Gledano iz ovog ugla i vremena, mislim da je komuna ipak bolje resenje za Vasu cerku. Pre svega, postedecete i sebe i porodicu neprijatnosti koje ce se desavati. Zao mi je sto to moram da kazem, ali neprijatnosti i problema ce svakako biti, bez obzira na njenu spremnost i volju za lecenjem. Trebace Vam MNOGO snage i zivaca da prodjete kroz sve to...
Moja majka je sav teret preuzela na sebe. Otac je pokojni, a brat je ziveo u drugom gradu. Odrekla se svega da bi meni pomogla. Ostarila pre vremena. Sam Bog zna koliko je tesko gledati sopstveno dete kako se samounistava, zeli da umre, vristi od bolova...a zatim meseci depresije, bezvolje, cutanja...Bilo je tu jos mnogo detalja, pokusaji bekstva, bekstvo, recidivi...Nije to ni malo lako, ali njena cvrsta volja i cvrsta ruka su me spasili. Nije imala milosti i nije popustala. Bukvalno je uvek bila pored mene, skoro godinu i po...sve do onda dok nije videla svoju staru cerku pored sebe. Nikada necu zaboraviti dan kada me je pustila samu do prodavnice...i taj osecaj, neobjasnjiv...osecaj cudne srece i konacne slobode...i od nje, i od NJEGA.
Ja sam njoj beskrajno zahvalna sto mi je pomogla (iako razloge svoje nesrece delimicno nalazim u njoj, ali to nije tema ove price...) ali me srce zaboli kada se setim sta je sve morala da gleda i trpi...Duznost svako roditelja je da pomogne svom detetu kako zna i ume, ali neke stvari se mogu izbeci...
Zato je i moja preporuka komuna, bice bolje i noj i vama. Vi kao porodica cete biti postedjeni, a ona ce biti na mestu koje ce joj sigurno vise odgovarati. Bice okruzena ljudima koji prolaze ili su prosli kroz istu pricu, a to mnogo znaci...
Zelim Vam puno uspeha i puno snage da prodjete kroz sve to...i verujem u uspeh...
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by karamut.stari »

draga gospođo Klara poslušajte savet ove devojke
ja sam za manje problema našao spas u centru ili komuni
a opet po izlasku velika muka da se održi da ne padne
nećete izdržati bez obzira na njenu želju i volju
muke su to i kad vam kaže sad sam u redu moraš me jednom pustiti vi ćete pokleknuti i onda ponovo agonija se produžava
komuna koju smo spominjali je dobra i pokušajte da još razgovarate sa vašom kćerkom jer bolje izgubiti dve godine nego čitav život
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Osjecam potrebu da se javim i izvjestim o razvoju dogadjaja kod moje kcerke, kako bi mi mogli sugerisati da li ovo ide u dobrom pravcu ili...Danas sam bila kod nje u posjeti u bolnici. Ona je skroz OK. Poslijednji put uzela je heroin 12.06., tamo su je testirali, nema sanse da joj ko sta doturi, jer nema kontakta sa drugima,osim clanova nase porodice. Oduseljena je svojim doktorom, bolnicom, odnosom prema njoj i sl. Najvaznije od svega toga da je odusevljena SVOJIM napretkom. U radnim grupama je glavna-vodi rijec. Cvrsto je odlucila da se rijesi svega-bulimije, narkomanije i hepatitisa. Oni joj to rade u "paketu", tj. sve lijece odjednom. Doktor kaze, da tablete koje pije, samo pomazu njima da ojacaju njenu psihu i samopuzdanje i da su one usputne. Stalno je na nekom predavanjima. Doktor zahtjeva da prica sa svim clanovima porodice. Ona tamo sprema ispite, kaze da pocinje da vjeruje i u Boga(!!!), a bila je zakleti ateista. Zivka me tel. po vise puta na dan. Sama kaze> "Ja ovo moram izdrzati, ja sebe dovoljno volim da ne zelim da se upropastim-izabrala sam zivot. Znam da ako bi, ne daj Boze, napravila i najmanji kiks, da mi ne gine komuna, a meni se tamo ne ide. Radije se dobrovoljno opredjeljujem za kucnu izolaciju (ne padaju mi na pamet izlasci, jer dvije godine sam s tim idiotima i ne zelim vise da ih vidim), ovako kod kuce i povremenim odlascima rodbini i sl. uz vasu pratnju, ja mogu nastaviti s fakultetom i normalnim zivotom. "....Cula je za neko udruzenje u nasem gradu koje pomaze ovisnicima i izrazila zalju za uclanjenjem. Jos me je molila da pokusam "otvoriti oci" jednoj majci, da joj kazem da joj je sin na heroinu, kako bi ga spasla i eventualno uputila u komunu, jer je on vec imao problema sa zakonom u vezi s tim, a sad je majku ubjedio da je cist. Ona ce biti jos neko vrijeme u bolnici, doktor je rekao da ce traziti da sedmicno (zato sto smo iz drugog grada) dolazi u dnevnu bolnicu na grupne terapije, da ce je on i dalje pratiti...Ona je vec planirala odlazak u selo, uz povremene dolaske kuci. Sama, u prici, uvijek spominje da ne zeli nigdje ici sama, pa tako na primjer masta da ce posjetiti svoju prof. ,kojoj se za sve ovo povjerila, pocetkom decembra, uz moju pratnju. Ja kazem, mozes i prije, a ona:"A, ne. Ona je skepticna, a i ja hocu da ojacam da se ona uvjeri da sam iskrena"....itd.itd...Sta kazete na ovo? Ima li ovdje nade i sanse?
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by Boban »

Narkomanija nije bolest uha pa da se izleci da 15 dana provedenih u bolnici.Pored bolesti tela ona je i bolest duha i to lekovi ne lece nego trpaju problem pod tepih.Ja sam se skidao 50 puta za 10 godina i cim bi bio nedelju dana cist pomislio bih da su svi moji problemi reseni a u stvari tek su pocinjali.Pao bih posle nekog vremena.Naravno da ima nade ali jako malo bez ljudi koji su prosli to i koji znaju kako da pomognu.Ne znam zasto zatvarate oci pred svim sto su vam ovi ljudi rekli a to je komuna?Da li padate opet na njenu umiljatost ili je nesto drugo?Pozdrav i svako dobro.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Bas toga se i bojim, dragi Bobane i uvazavam tvoje misljenje. stavar je u tome, sto kod mene, normalno igraju odredjenu ulogu emocije, a ona se sada ponasa kao "nekadasnja moja kcerka " tj. kao prije nego je sa ovim pocela i jos bolje. Nezamislivo je da je ona sebe pocela pronalaziti i u religiji. Uz to intezivno radi na svojoj svijesti, ama sve cini onako kako je samo za pozeljeti. Uplasio je nju i taj hepatitis. Sve ja tebe razumjem i ne odustajem od komune, samo (da li grijesim) zelim da joj pruzim jos ovu sansu. Svjesna je ona svega. I tamo u bolnici, na grupnim terapijama, prica sa izlijecenim narkomanima, alkoholicarima i dr. Tablete koristi zbog ovih drugih problema. Pozalila joj se neka majka da sumnja u kcerku, ona joj je dala neku litertauru o narkomaniji i bezbroj savjete. Sve ovo moze biti varka, ne daj Boze, i ja se toga bojim, ali da trenutno ima jaku volju, da intezivno radi na svojoj licnosti i sl., to nije, jer to potvrdjuju svi oko nje....samo (kazem "samo" a to je ustvari najvaznije)je bitno to volju iskoristiti i odrzati na sto duzi period, a u suprotnom zna i ona sta je ceka. Sad trenutno joj pruzamo ljubav i podrsku, a ako dodje do komune i to ce biti iz ljubavi prema njoj, njenom zivotu, zdravlju.
U svakom slucaju drago mi je Bobane sto ulazes napor da mi otvaras oci, zahvalna sam ti za to.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by jana »

Draga Klara,
Ljubav i podrska je jedno,a ucestvovanje u kosmaru njihovih emocija kod budjenja od droge,je nesto sasvim drugo.Nama,roditeljima,nakon svega sto smo zivjeli sa njima,treba tihovanje pa onda sve ostalo sto nam valja ciniti,ako hoce da se rijese problema.Kosmar njihovog zivota i emocija odvlaci toliko dragocjene energije,da poslije nismo u stanju preduzeti nikakve radnje ni za sebe ni za njih,pogotovo.
Zelim Vam reci,da poslije ovog prvog soka i suocenja sa istinom,pokusate da se okrenete sebi,da zalijecite rane nastale spoznajom,a da nju prepustite lijecnicima,i da ,kad dodje kuci,nastojite da ne budete spuzva u ringu njenog kosmara emocija,jer to je nemoguce izdrzati i paralelno zivjeti normalno.
Zbog prirode bolesti i nasih roditeljskih emocija,lijecenje u obitelji je vrlo tesko izvodljivo.Jer ,tehnicki,treba organizovati se ,razumjeti sve njihove plime i oseke duha,izdrzati svaki dan u prisustvu emocionalne tenzije,i zivjeti normalno sam sa sobom.Ja ne znam kako je to izvodljivo u vasim uvjetima.
Pozdrav!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by fridriceva »

Brizna majko, ne bih zeljela da se ponovo, za neko vrijeme, javite "kao pokajnik"! Drago mi je sto je Vasa kcerka bolje. Ali, taj miris euforije, kako njene, tako i Vase, mi je itekako poznat. Ne dozvolite da Vas obmane taj osjecaj, tek ste na pocetku.

Zato, budite obazrivi. Spokojniji ste, vjerujem. Ali, kao sto i Boban kaze, ne traje oporavak petnaestak dana. Ni njen, a ni Vas. Konsultujte se sa ljekarom o njenom daljem toku lijecenja, ipak su oni strucnjaci, a Vi ste samo majka SA EMOCIJAMA!

Cuvajte se i budite sve bolje i bolje!
Pozdrav!
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by karamut.stari »

Поштована Госпођо
Добро послушајте савете и немојте се занети ни једног тренутка да можете сами да спасете дете од дроге.
Изолација кући је напорна и за Вас и за вашу кћер и нећете издржати.
Имам искуство и знам да је скоро немогуће да не дође до сретања ње и старог друштва и тад проради како они кажу ровац и готово поново агонија.
'Покушавао сам и ја сам да спашавам дете и ништа.
Мој проблем је био мало мањи него Ваш јер ми дете није стигло до хероина али ипак ми је једино помогла изолација у комуни или центру.
Немојте да Вас понесе еуфорија јер је пад онда већи.
Много сам пречитао исповести на разним форумима и свугде сам дошао до закључка да је боље изолација у центру него и метадонска терапија а да не говорим о блажим начинима кућног лечења.
Прво да ли сте спремни две године да будете 24 часа уз вашу кћер и да ли ће она то издржати.
Можете увек да на пп тражите мој број и спреман сам да седнемо и да Вам понудим помоћ и разменим искуства која имам
и да Вас упутим на некога из нашег окружења ко би могао да Вам помогне можда више.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by klara60 »

Hvala vam na sugestijama i upozorenjima. Smatram da su bar donekle prosla vremena (kao prosle godine kada sam sumnjala, a ona sa mnom manipulisala). Sad je istina, hajmo reci bar 80-90% otkrivena. Trazila je da pomognem jednom djecku (da mu upozorim majku i njoj pomognem) a s njim da razgovaram,kad je cist i objasnjavala kako cu to znati...Ja kad pokazem i najmanju sumnju u nju ona to opravdava time OK toliko dugo sam te lagala, imas pravo da sumnjas, a moje je da te demantujem, te ako hoces, stalno me testiraj. Svog doktora obozava , a tamo je svi paze i hvale. Nakon dolaska kuci isla bi periodicno (valjda sedmicno) na grupne terapije, a i u nasem gradu je cekaju tri doktorice , od kojih je jedna psiholog, druga neuropsihijatar, koje se raspituju za nju i ocekuju da im dodje.Osim nas troje u kuci, sa problemom je upoznat moj brat, muzeva sestra i nasi roditelji (to je cetiri/pet kuca u kojima bi ona mogla boraviti pod nadzorom). Ona sama hoce dugu izolaciju (bar sada tako prica). Ne ocekujem ja bajku, ali smatram da je steta sada propustiti ovu prilku kad njoj volja jaca i toliki ljudi hoce pomoci.Svjesna je i ona da je prvi kiks vodi u komunu (u bolnici je nabavila kontakt sa nekim ko vec vodi jednu komunu na tom porducju,pa ocekuje razgovor s njim).Ne moze ona mene vise "mazati" lazima. Ovaj forum mi je otvorio oci. Toliko puta sam proplakala uz njega, grcio mi se stomak od ispovjesti,koje ne mogu ni sad do kraja da procitam., ali mi je i dao nadu. Hvala vam dobri ljudi sto postojite!U svakom slucaju obratit cu vam se, ako nesto krene kako ne valja. Ja sebe smatram jakom zenom i vec sam pocela razmisljati kako da pomognem,bar u svom gradu roditeljima djece ovisnika, kao i samoj djeci. Uspostavila sam i saradnju sa pojedinim inspektorima, koji rade na drogama.Necu dozvoliti da moje dijete propadne, a borit cu se i za tudju djecu.Pricala sam kcerki sta vi pisete ovdje, kaze ona> "Neka, to je meni podsticaj,izazov da im dokazem ko sam i sta mogu-javljat cu se ja povremeno na forum, kad se vratim". Vidjet cu kako ce se situacija razvijati i prema njoj reagovati, sad punim baterije za njen povratak. Jos jednom -hvala vam sto postojite.
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: majka konacno otkrila bolnu istinu

Post by karamut.stari »

što se tiče pomoći drugima nemojte da padnete u zamku i stvorite sebi neprijatelje od ljudi koji ne mogu da shvate da im se dete drogira
a to je pravilo da jedan roditelj ne shvata i postane neprijatelj onima koji mu otvore oči
što se tiče policije samo možete verovati jednom inspektoru i njemu reći vaše sumnje i saznanja
morate sami oceniti koji je to inspektor jer više njih bi bilo neučinkovito jer bi brzo dileri saznali za vas i ne bi imali nikakve šanse da nešto pomognete
društvo od kćeri mora saznati da svako druženje sa vašom kćeri povlači poziv policiji i još šta ste spremni uraditi
bukvalno morate ih rasterati
kćerki morate objasniti da priča tipa testiraj me ne pali i da ne sme dozvoliti sebi da dođe u situaciju da posumnjate a test mora biti u vašoj torbici uvek
deca znaju da su testovi skupi i tu mogu da manipulišu
neka vam Bog pomogne ali težak je to zadatak i dugotrajan
Post Reply