Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
seka natalija
Posts: 1
Joined: Fri Mar 20, 2009 4:30 pm

Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by seka natalija »

Pozdrav svima – mislim da mi netko ovdje može bar malo pomoći..

(Molim moderatore da premjeste temu ak joj ovdje nije mjesto.)

Dakle, prije dva tjedna mi je mlađa sestra priznala da je ovisnica o heroinu.
Prestala ga je koristiti prošlo ljeto i to nakon poprilično gadnog skidanja – slučajnog jer se preračunala i nije stigla ništa nabaviti a kad ju je ulovilo jednostavno nije imala snage nikog nazvati.
Ironično, ja sam je vozila na hitnu taj put –svi smo mislili da je želučana viroza koju sam i sama imala i koja je identično izgledala-i u jednom trenutku kad sam je pogledala u retrovizoru kak leži i trese se na zadnjem sicu, prošlo mi kroz glavu da izgleda kao narkomani iz filomova kad se skidaju...al misao je istog trenutka nestala...
A nije da sam mislila da je čista kao suza...
Klasični sindrom srednjeg djeteta, u školi osrednja, malo povučena, starci vječito nezadovoljni(ocjenama, šminkanjem, izlascima....). kad su se pojavile prve sumnje, čak sam je i testirala – očito bad timing jer je test bio negativan...
Još jedanput smo imale prepirku na temu „šta se s njom događa“ – imala je odgovor na svako moje pitanje i bila užasno povrijeđena sa mojim nepovjerenjem....

Zaključila sam da je jedna od onih koji vikendima/posebnim prigodama/uzimaju travu ili neku kemija koja ne izaziva ovisnost jer očito nije ovisna – normalno funkcionira, radi i to vrlo odgovoran posao na kojem je svi hvale, ne izgleda kao junky, čak štoviše (izuzev što je oduvijek bila dosta mršava).. Starci su oduvijek bili sumnjičavi i prestrogi prema svima nama, i teško im je udovoljiti,sukob generacija, tak da ni njihovi povremeni ispadi nisu nešto strašno...uglavnom, ne može biti da je neš' ozbiljno, već je samo vikend brijačica,a i sama sam okružena s dosta takvih i riješit će to ona već...nema smisla da je u njenim godinama (sad ima 26) provjeravam i kontroliram kao malo dijete..a i teško joj je jer je prekinula dugu vezu...
U biti heroin mi nije ni pao na pamet, jer svi znamo kako izgledaju oni na njemu, ona je nekak prenoramalna, uredna...a puno spava jer je posao težak i u smjenama...
Kako naivno, neinformirano i glupo od mene... :(

I onda mi mlađa sestra koja živi s njom i starcima ispriča par situacija koje su joj bile sumnjive, jer njima su pričali u školi o drogi, i nju je sad strah da sa sekom neš nije dobro, i da je jako muči jer mi je trebala prije reći......

I tad mi se sve složilo...sve kaj sam očito sama racionalizirala „ma nije ništa strašno“ odjednom je pasalo u sve znakove ovisnosti....priznala je nakon mog drugog“molim te reci mi istinu...“: par godina ga je samo šmrkala – niš posebno, s vremena na vrijeme, sa višemjesečnim pauzama...onda je pukla veza....onda je jedan „frend“ rekao da tek kad se pukneš vidiš šta je to...pa se pikala mjesec dana – najbolji osjećaj u životu (sa sjajem u očima ga je opisivala)...nakon mjeses dana prvi znaci krize...nakon sljedećih par tjedana samo razmišljanje kad će uzeti sljedeću dozu...nakon tri mjeseca pikanja osjeća da je navučena, već dva mjeseca nema „onog“ fillinga nego samo strah od krize... povjerava se frendici koja joj sredi off record (zbog posla)razgovor sa liječnikom...dobiva subotex terapiju, no ne može je dići u ljekarni jer nedostaje žig...nabavlja subotex na crno, koristi ga mjesec dana i skuži da se navukla na njega...i od tad u krug-uzaima h da se skine sa subotexa pa hep da se skine sa heroina, pa opet proba subotex...i tak skoro godinu dana do gore spomenutog skidanja...
Bol i strah koji je osjetila kod skidanja ne želi više nikad osjetiti i zato više nije uzimala h. Nabavlja hep na crno (sub joj nikako ne paše), neko vrijjeme je uzimala svaki dan po par kom i onda je jedno jutro probala i skužila da može bez njih...sad ih ima uvijek u torbi i uzme jednu/dvije kad osjeti crva – zadnji put prije mjesec dana....kaje se, ljuta je na sebe, uplašena...zna da još ima puno ispred sebe, al živi dan po dan...htjela mi je reći, al ja imam svoj život, i nikad nije bio dobar timing...žao joj je staraca al misli da bih dotuklo da sazanaju...puno joj je lakše jer može konačno s nekim razgovarati o tome (ona frendica nije baš shvatila to kao velik problem...)..razmišljala je o psihologu, al misli d ajoj sad već ne treba...

Sad me zanima vaše mišljenje – dal sve ovo zvuči kao moguća priča, ili još jedna muljaža....
Ja joj nekak vjerujem, tj želim vjerovati, al sam u totalnom grču – dal' reći starcima, što sa njenim poslom koji je u kontradikciji s njenim stanjem, što sa mlađom sestrom i kak će to sve utjecat na nju (teenager-ka..) – šutnjom preuzimam odgovornost za sve....nemojte me krivo shvatiti, spremna sam na sve al dal je to ispravno?dal joj mogu/smijem vjerovati?
Molim za savjete/mišljenja jer trenutno nemam nikog u „stvarnom „ svijetu ko bi mi mogao dati ikakav savjet....
I sorry za ovako dug post....

Pozz...
coolio7
Posts: 22
Joined: Fri Mar 20, 2009 10:38 pm

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by coolio7 »

...Cao

Ja neznam sta bih ti rekao, osim da smo svi mi prosli taj stadijum u kojem ti je sestra sada,naravno neko lakse,neko teze.To sto se ona povijerava tebi je ok, ali to sto ti roditelji neznaju za problem, vec se ti nosis sama sa tim problemom je veliki teret.Roditelji moraju da znaju za to jer ko ce joj dati podrsku, kad ti to nebudes mogla, kada budes zauzeta ili nebudes tu ? Za njen posao se ne brini, posla ce uvijek biti jer to sto se ona makla na taj nacin, nemoj pogresno da me shvatis,neznaci mnogo , sve je to individualno.Skibuti se lako tesko je apstinirati iz dana u dan iz nedelje u nedelju i bez tablete, bez alkohola , jer sve vuce jedno za drugim, tablete-alkohol, alkohol-marihuanu, marihuana opet heroin i to je to.
Nisam ja najpametniji nisam ja to izmislio, to je neki sablon i tok stvari.Necu da ti pricam da sam ja bio u tome desetak godina, da sam se skinuo sad svako ima svoj nacin ,ali ne uzimam nista ni alkohol niti ista drugo od PAS.Tablete su smrt takodje .Necu da te zamaram vise sa pricom ,poenta je da je to prevelik teret za tebe samu i za problem koji nije mali, na kraju krajeva ili si trudna ili nisi ili si totalno strejt ili se zavaravas.
Popricaj sa sestrom i ukljuci roditelje u problem , to ce vijerovatno za njih biti sok, ali ce vremenom shvatiti i dati joj podrsku koja ce joj trebati i treba joj.Nemoj da dozvolis da je osudjuju odmah i "sahranjuju" jer joj treba podrska da istraje u tome ,a ne suprotno.Neznam sta jos da ti kazem nemogu da se vracam na post ali slobodno pitaj sve sto te zanima ako mogu pomoci cu ti.Opet ti kazem nisam strucnjak ali sa moje 33 ipak znam nesto, jer sam se ja skidao i navlacio 100 puta , sve dok nisam nasao onaj pravi i hvala bogu sada je sve ok i bice tako i dalje.Upoznat sam sa situacijom u Hrvatskoj , imao sam kucu do skoro tamo , sa subutex programom ...u Podgorici sam inace ali sam cesto i u Hrvatskoj.Toliko puno pozdrava tebi i sestri sve najbolje pa se coojemo :)
User avatar
majka
Posts: 58
Joined: Wed Feb 25, 2009 3:49 pm

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by majka »

cao seko!
ja sam majka narkomana pa ti zelim reci par stvari iz svog ugla. Prvo, roditelji moraju biti upoznati sa situacijom, jer ti ces tesko izaci sama na kraj sa svim tim. Drugo, nista nemoj da vjerujes sestri, jer sam to osjetila na svojoj kozi, a i vidim i iz iskustva drugih da je to tako. Moj sin je mene dugo zavlacio i ja sam vjerovala njegovim pricama, sve dok njegovo ponasanje nije postalo tipicno narkomansko. Oni su izuzetni manipulatori i to moras bas tako shvatiti. o tome ces vise naci i na samom forumu. Ne znam sta vise da ti kazem.........Pozdrav!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by saša-ex »

Da se ne ponavljam puno, cela porodica se mora uključiti u spasavanje života tvoje sestre. Morate i početi sa ozbiljnim lečenjem, dobar psihoterapeut, NA sastanci ili komuna, sama se neće skinuti. Što reče Coolio, novi posao se uvek može naći, na kraju krajeva, njen život je u pitanju.
SAMO CEO ŽIVOT...
eksica

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by eksica »

kao dugogodišnji ovisnik,potpisujem sve gore napisano....samo svi zajedno možete nešto,kakav crni posao,što Saša reče u pitanju je život.
Na kraju kraje sve se uvijek sazna,pa će tako i tvoji roditelji saznati šta si od njih krila....svojoj sestri ne činiš time uslugu nego pologon da još malo manipulira.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by heroinapg »

Apsolutno..
"Skinuti" fizicki je lako, apstinirati i odrzati apstinenciju je tesko. Citava porodica mora da bude ukljucena. E, ja ocu ponoviti fakat za posao jer..Jednostavna je matematika..1+1 je 2. Bolje da ne radi i da ne uzima, nego da radi i da uzima. Meni je toliko smijesno i prejednostavno zvucala ta recenica kada mi je izgovorena kada sam se poslednji put zaposljavala. Ali, stvari su, po defaulty, jednostavne. Mi, narkomani-zavisnici smo ih zakomplikovali. Dvostruki zivot.
Ti si nevjerovatno koncizno i precizno sagledala situaciju.
Svi komentari ovdje su, naravno, na mjestu, ali nije zgorega utvrditi neke stvari, razmotriti, jer i porodica narkomana je oboljela. On ne unistava samo sebe, iako mu se tako doima, on unistava svoju okolinu. Svoju porodicu do kraja. Kontradiktorno i suludo mozda zvuci al izuzetne prednosti su sto je tvoja sestra priznala da ima problem. Narkoman se koprca dok jos ima snage da zivi u tom sviejtu. Treba da budes srecna sto je tvoja sestra dotakla dno. Sto ne moze vise da zivi u tom sviejtu. Jer mi tokom drogiranja smo bili dvostruke licnosti.
Ne otkrivam toplu vodu kada kazem da su narkomani mainpulatori, egocentricni, emotivno nestabilni i nezreli.
devastacija sopstvene licnosti je ogromna, devastacija porodice takodje. zato postoje grupe Al NON-Grupe samopomoci porodicama narkomana i od srca bi ti preporucila da potrazis grupu.
Mogu misliti samo koliko ti je tesko, al grupe ce ti pomoci da se postavis, kako bi pomogla svojoj sestri u borbi protiv ove nemilosrdne bolesti.
Narkoman mora biti zadovoljan sobom tokom apstinencije da bi odrzao istu.
Sta sad
eksica

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by eksica »

Marija,ja potpuno kužim što si htjela reći i to može biti 100% točno ali ima jedna stvar koju poznam iz vlastitog iskustva...jedna vrlo polusvjesna i perfidna narkomanska manipulacija.ja sam npr znala pravit takve poteze(naravno,nesvjesno) da bih mogla od te strane kojoj se kao otvorim i zatražim pomoć sve to zloupotrebiti....niko ti više ne vjeruje,nigdje više ne možeš naći novac ali ako nekom dođeš na "koljenima" i kažeš ne mogu više ovako,kod te osobe ipak imaš mogučnost još nešto izmusti......Možda sam ja postala paranoična pa sve tako gledam ali ograđujem se,tom pogledu me vodi osvrt na moj život i djela koje sam ali krajnje ne planirano,barem ne danima planirano,činila,
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by heroinapg »

Sledece sto sam htjela akcentovati je bila manipulacija. Al mije dugme izmaklo. Nebitno. NJoj MORA biti potreban psihijatar. Ona se mora obratiti strucnom licu za pomoc.Njenu manipulativnost pojacava to sto si, draga sestro, pomenula. Spomenula si da je posao kontradiktoran sa narkomanijom. Mozes zamisliti koliko je onda manipulativnost narasla u njoj.
sad joj vise ne treba si napisala...da je tako lako..pozdrav i svako dobro..
majannaa
Posts: 1
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:04 pm

Re: Saznala sam da mi je sestra ovisnik- i šta sad??

Post by majannaa »

Ruzno sam se osjacao dok sam citao, jer redpostavljam kako je u tim trenucima. Imam kolegu koji je registrovani narko u staroj YUGI bio ali sada se covjek jednostavno promijenio - isto tako mi je sumnjiva okolina u kojoj trenutno zivim,okupljanja mladih pa nekim hodnicima,podrumima i sporskim terenima u kasne sate. Ovo nije normalno...
Post Reply