organizujmo se suovisnici i u akciju

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

kristal
Posts: 9
Joined: Tue Mar 10, 2009 2:00 pm

organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kristal »

Pozdrav svima!
Dugo vremena razmisljam , profesionalno sam orijentisana ka tome ,o narkomaniji kao pojavi , ovisnicima kao i suovisnicima. Dosla sam do zakljucka da jedini vid borbe protiv narkomanije lezi u zajednickoj akciji suovisnika , obzirom da su upleteni u mrezu ludila direktno ili indirektno.
Leceni narkoman je izuzetno krhko stvorenje kome je izuzetno tesko da se reintegrise u sredinu , koja uglavnom salje neg vibracije kroz stigmatizaciju i osudu.S druge strane suocavanje sa samim sobom , osecanjem stida , grize savesti tvore jedan vakum , pritisak koji se vrlo tesko podnosi.
Za uspesno lecenje neophodan je dobar psihoterapeut , koji bi se ukljucio odmah po prestanku apstinencijalne krize kako bi omogucio osobi da se nesputano iskaze , da izbaci taj talog iz sebe , bez osude i to najmanje godinu dana redovnih seansi.
Mi , ma koliko ljubavi,zelje i energije imali , nismo dovoljni za resavanje ovog problema.
Prvenstveno lice koje je ovisno , mora da zeli i da ima motiv za resavanje svog problema , bez njegovog aktivnog ucesca u svemu nije moguce uraditi nista.
Pored brojnih problema sa kojima se leceni ovisnik srece ,jedan od najvecih je , po mom misljenju taj da , dozivljava progone dilera koji ne odustaju i koji ga redovno podsecaju na mogucnost momentalnog opustanja , "resenja teskoba" , i stvaranje mira u nemiru.
Drzava , kao sto je opste poznato nije zainteresovana za resavanje tog problema , tako da imamo mase dilera na svakom cosku , koji neometano i nekaznjavano sire zlo. Pored drzave koja svojim odnosom prema ovoj pojavi pokazuje nezainteresovanost i neodgovornost , deo neodgovornosti lezi i na suovisnicima koji su upoznati sa situacijom , imaju kompletan uvid i saznanja o tome od koga se kupuje roba ,ali iz straha izbegavaju da prijave nadleznim organima , smatrajuci da se nece uraditi nista ,a da ce isplivati prijava i izazvati jos veci haos. Ima naravno istine u tome ali postoje i drugi efikasni vidovi borbe koja daje rezultate.
Smatram , a vi razmislite o tome da ,postoji nacin kojim bi se i nadlezni organi pritisli da rade , pa i da ne zele.
U Hrvatskoj je takva akcija urodila plodom.
Kada bi svi mi , sa svim saznanjima koje posedujemo uradili sledece:
-izbacivali javno na sajtovima, naravno svi u dogovoru , identifikacione podatke dilera , br telefona , mesta boravista - a svi mi posedujemo te informacije
-slali tekstove za dnevne novine
-lepili po zgradama , ulazima , banderama u okruzenju dilera , natpise u kojima bi se obelezavali kao narkodileri
-anonimno dostavljali putem pisama inform nadleznim organima
-slali putem maila iste informacije uticajnim ljudima , ministarstvima
Smatram da bi na taj na taj nacin 100% skrenuli paznju i uznemirili javnost , oneomogucili nadlezne organe da okrenu glavu i primorali ih da rade ono sto im je posao. Poenta je da se animira javnost i dodje do medija , ali za to je potrebna nasa organizovanost i masovnost -pojedinacni slucajevi ne piju vodu.

Uostalom , sve je bolje od cutanja!Cutanje je precutno opravdavanje , legalizovanje zla i saucestvovanje.

Nista nije nemoguce , ako bi se akcija pokazala kao uspesna - a ja iskreno verujem da bi , ko zna koliko dece bi bilo spaseno. Uostalom moze se samo dobiti , nikako izgubiti , vredi pokusati.

Zeljno iscekujem vasa misljenja..

Pozdrav
kingofsnake
Posts: 77
Joined: Wed Feb 25, 2009 11:55 am
Location: Shangri-La

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kingofsnake »

kristal wrote:Pozdrav svima!
Kada bi svi mi , sa svim saznanjima koje posedujemo uradili sledece:
-izbacivali javno na sajtovima, naravno svi u dogovoru , identifikacione podatke dilera , br telefona , mesta boravista - a svi mi posedujemo te informacije
-slali tekstove za dnevne novine
-lepili po zgradama , ulazima , banderama u okruzenju dilera , natpise u kojima bi se obelezavali kao narkodileri
-anonimno dostavljali putem pisama inform nadleznim organima
-slali putem maila iste informacije uticajnim ljudima , ministarstvima
Pozdrav
hmmmm, mogao bi te neko poslat na vječna lovišta. ali možeš pokušat. mada ja ne bih... a i dileri su zadnja karika u lancu. oni su jako promjenjivi, i regeneriraju se kao gušterov rep. čim jedan ode, drugi je tu:-)... ako ćemo redom, prvo bi trebalo rješit stvari unutar "nadležnih organa", "uticajnih ljudi", "ministarstvima"
A i mi drug abuseri treba prvo da sredimo stvari u sebi...
Daily daily daily daily to dream like
Tom and jerry thing
And drink drink drink
And you go ping
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by vudd »

Ja glasam za vladajucu stranku,a brojeve telefona i licne podatke neznam,a malo i ne smijem...Zar vam nije dovoljno sto ste suovisnici,jos bi da vam kosti lome?
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
kingofsnake
Posts: 77
Joined: Wed Feb 25, 2009 11:55 am
Location: Shangri-La

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kingofsnake »

vudd wrote:Ja glasam za vladajucu stranku,a brojeve telefona i licne podatke neznam,a malo i ne smijem...Zar vam nije dovoljno sto ste suovisnici,jos bi da vam kosti lome?
al bas ih lome, ne pitaju puno :-)
Daily daily daily daily to dream like
Tom and jerry thing
And drink drink drink
And you go ping
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by PsyTechGirl »

vudd wrote:Ja glasam za vladajucu stranku,a brojeve telefona i licne podatke neznam,a malo i ne smijem...Zar vam nije dovoljno sto ste suovisnici,jos bi da vam kosti lome?
Hahahahaha, jaoj show program ..
Gde sve ljudi idu, u koje sve krajnosti u pokušaju da iskorene narkomaniju i dilere..
A to ne mogu ni jači, a ne mi obični smrtnici ..

Ljudi, pa jači su dileri - političari, biznismeni i ostali govnari.. Svi koji imaju pare..
A ne mi.. Raspadajući jednoćelijski organizmi ..
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
kristal
Posts: 9
Joined: Tue Mar 10, 2009 2:00 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kristal »

Ja kapiram u potpunosti da je prvenstveno problem u nama , koji moramo resiti sami sa sobom , ali nemozete prenebeci cinjenicu da se ovaj fenomen oteo kontroli.
Nista nije lakse od cutanja i apatije. U pitanju je strah kojim ste svi obavijeni. Strah koji blokira i omogucava da se stvari dogadaju stihijski.
Svesna sam ja da se to ne moze iskoreniti , ali se moze svesti na podnosljivu meru. I uostalom svi ljudi koji su na pozicijama moci su promenjivi , pitanje je samo da li su ljudi dovoljno svesni cinjenice da ne mozete vladati ako nemate nad kim da vladate.Kada izgubite autoritet automatski gubite i moc.
Zar je dici glas protiv nepravde losa stvar , pa makar bilo i bezuspesno?
Apatija koja je ovladala masom , samo potvrduje da smo m izaista daleko od samosvesnosti i mogucnosti uspostavljanja pravednog poretka i potvrdjuje se def da na ovim prostorima vlada sado-mazohisticki drustveni karakter .

Suovisnici kroz racionalizaciju zatvaraju oci bestidno uz mnostvo informacija koje poseduju , potiskujuci da su okovani strahom i da su slabi isto koliko i sami ovisnici.
Izvinite , mozda neke osobe ovo gadja ali to je legalizacija i saucesnistvo , da li svesno ili nesvesno ali cinjenica je da jeste.
kristal
Posts: 9
Joined: Tue Mar 10, 2009 2:00 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kristal »

Jaci , nije da ne mogu vec nece jer im odgovara i zna se dobro i zasto.
Ali kakav narod takva vlast , to je cinjenica.
Muka mi je bre ljudi od spriceva po dvoristima obdanista , vrbovanje dece ispred osnovnih skola-a to se radi i to provereno znam.
I obzirom da se ne moze , svesna sam toga ,uhvatiti ova zmija za glavu , moze joj se ipak konstantno odsecati rep. Poenta je svesti na podnosljivu meru ,o tome ja pisem , nisam bolesna pa sad kao ajde da iskorenimo narkomaniju u svetu!
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by Vlado_M »

Zar mislis da narod na vlast dovodi politicare ? U kom ti svijetu zivis ? Pa i Branko Kockica je narkoman, pobogu. Mislis da bi drugacije pjevao o kucama od cokolade i prozorima od marmelade ? :)

Na vlast politicare dovode mediji. Medije kontrolisu ljudi koji imaju novac. Narod je obicna stoka koja bleji i dize ruke i rep, kad to od njih zahtijevaju ljudi koji imaju novac. Tako je oduvijek, a na vlasti ce biti ljudi koji su u ovom trenutku potrebni onim koji imaju novac, a zive daleko od Srbije. I nema to nikakve veze sa Srbijom, tako je u cijelom svijetu, uz par izuzetaka u kojim se ljudi ne zavaravaju da zive u demokratiji.

Narkomanija je posljedica bolesti drustva kao cjeline. Mozes organizovati hajki koliko god hoces, problem ce biti sve veci i veci, kao sto je drustvo sve sjebanije i sjebanije. Budi sigurna.

Drugo, ti ljudi kojima bi ti da tuzis dilere takodje ubiraju dio kolacha.

Osvijesti se Kristal i povedi racuna o sebi i najmilijim. Jebes sliku u globalu.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by jana »

Mozemo mi ribi odsecati rep,ali ona smrdi od glave.Ne kazem da je to uzaludan posao,ali je dug i mukotrpan,i s obzirom da glava diktira sve,ne znam koliko bi te radnje dale rezultata.Gospodjo kristal,droga kao roba vrlo je znacajan faktor globalnog kapitalizma,i vjerujem duboko da je instrumenat u vlasti vladajucih struktura.Svuda.Bas svuda u ovom vremenu.
Rjesenje je u podupiranju pojedinca da odoli svim «blagodatima«koje ona nudi.
kingofsnake
Posts: 77
Joined: Wed Feb 25, 2009 11:55 am
Location: Shangri-La

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kingofsnake »

Vlado_M wrote:Zar mislis da narod na vlast dovodi politicare ? U kom ti svijetu zivis ? Pa i Branko Kockica je narkoman, pobogu. Mislis da bi drugacije pjevao o kucama od cokolade i prozorima od marmelade ? :)

Na vlast politicare dovode mediji. Medije kontrolisu ljudi koji imaju novac. Narod je obicna stoka koja bleji i dize ruke i rep, kad to od njih zahtijevaju ljudi koji imaju novac. Tako je oduvijek, a na vlasti ce biti ljudi koji su u ovom trenutku potrebni onim koji imaju novac, a zive daleko od Srbije. I nema to nikakve veze sa Srbijom, tako je u cijelom svijetu, uz par izuzetaka u kojim se ljudi ne zavaravaju da zive u demokratiji.

Narkomanija je posljedica bolesti drustva kao cjeline. Mozes organizovati hajki koliko god hoces, problem ce biti sve veci i veci, kao sto je drustvo sve sjebanije i sjebanije. Budi sigurna.

Drugo, ti ljudi kojima bi ti da tuzis dilere takodje ubiraju dio kolacha.

Osvijesti se Kristal i povedi racuna o sebi i najmilijim. Jebes sliku u globalu.
Ovo ti je čovjek dobro rekao. Nemoj bezze ići protiv vjetrenjača. Od 100 ljudi iz tvoje okoline, kojima predložiš ovakvo nešto, možda će 2 pristati na bilo kakav vid akcije. 50 će ih se nasmijat, 30 ih boli racku, 18 ih je strah. A i od ovo 2, jedno ćete izlevatiti već drugi dan.

Vjeruj mi, u evo(u dobar čas)12g. sa raznim drogama, ja ne znam nikog koga su dileri navukli(a znam masu korisnika opijata). Dileri, nakon tvog pokazivanja velikog interesa za njegove proizvode, možda malo znaju forsirat. Mada u većini slučajeva nemaju potrebe, jer potražnja je velika.

Problemi su puno dublji od dilera - država, društvo, socijalni programi, edukacija itd... je na veoma niskom nivou na ovim prostorima. Mada, što Vlado reče, nije to problem samo Srbije, BiH i ostalih nesređenih država. Najuređenija društva kubure s gudrom već godinama, pa ne mogu ništa posebno. SAD su donosile kojekakve zakone, provodili akcije, organizovali posebne agencije pa opet nema rezutata. A kakve onda rezultate očekivat odo ovakve akcije?

Sem da ti neko polomi noge...
Daily daily daily daily to dream like
Tom and jerry thing
And drink drink drink
And you go ping
Post Reply