organizujmo se suovisnici i u akciju

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by Sagitarius »

Zakon ponude i potražnje.
Dok ljudi traže drogu,(a drogiraju se,otprilike,otkad su i počeli crtat,prve crteže po pećinama),bit će dilera i trgovine drogom.
Isto,što Saša kaže,da jedan grad veličine BG,ostane JEDAN dan bez redovne opskrbe heroinom,bilo bi i mrtvih.

Trgovina drogom je veoma profitabilan binis,u koji su uvučeni i mnogi ljudi,koji,naizgled nemaju veze s tim,a neki se i formalno "bore" protiv toga.Ima na stranici DEAe,fino objašnjeno,koliki su profiti,na putu od opijuma iz Afganistana,do heroina na ulicama nekog grada u USA.

Kroz bližu povijest,vidimo da ni pretjerana prohibicija(SAD,30tih godina-alkohol),a ni pretjerana dekriminalizacija uporabe droga(Nizozemska),nisu dale očekivane rezultate,čak štoviše,prohibicija alkohola u USA,je toliko ojačala talijansku mafiju,da joj više nitko ne može "stat na rep".

Umjesto na borbu s vjetrenjačama,moje mišljenje je,da osobe,koje imaju nekoga bliskog u problemu droge,bi trebale da se fokusiraju na njega(nju),a ići pokretati nekakve "akcije",u kojima na kraju nastradaju,sitne ribe(tj. sitni dileri-ovisnici,koji dilanjem samo namiruju svoje potrebe,i potrebe još neke cure,koja je eventualno "na kazanu" kod njih),te od svega toga,na kraju ostane samo vijest u novinama.
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by karamut.stari »

u bosni i hercegovini ima nade ako na KRIMOLOVCI prijavite saznanja o dilerima da brzo vidite rezultate
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by Sagitarius »

karamut.stari wrote:u bosni i hercegovini ima nade ako na KRIMOLOVCI prijavite saznanja o dilerima da brzo vidite rezultate
Koji su to konkretni rezultati? 2-3 kokošara završe u zatvoru.Je'l možda bude zastoja u opskrbi?
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by karamut.stari »

evo procitaj u zadnjih petnaest dana vesti
oko 30 uhapsenih
u severnom delu republike srpske i sarajevskom i zenicko dobojskom kantonu panika medju narkomanima i dilerima
u nekim gradovima primetno na ulicama drugacije ponasanje narkomana
akcija ide dalje jos vecom silinom i prosiruje se
neznam sto takav ton kao da zelis da ne uspe da mar malo smanji zlo na ulicama i po skolama
nemoraju svi imati sansu da dodju do droge kao zadnjih godina na prostorima eks yu
kingofsnake
Posts: 77
Joined: Wed Feb 25, 2009 11:55 am
Location: Shangri-La

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kingofsnake »

karamut.stari wrote:evo procitaj u zadnjih petnaest dana vesti
oko 30 uhapsenih
u severnom delu republike srpske i sarajevskom i zenicko dobojskom kantonu panika medju narkomanima i dilerima
u nekim gradovima primetno na ulicama drugacije ponasanje narkomana
akcija ide dalje jos vecom silinom i prosiruje se
neznam sto takav ton kao da zelis da ne uspe da mar malo smanji zlo na ulicama i po skolama
nemoraju svi imati sansu da dodju do droge kao zadnjih godina na prostorima eks yu
Ma gospodine, nije čovjek rekao da ne zeli da uspije ta akcija, samo mislim da mi malo bolje poznajemo situaciju, pa te stvari ne doživljavamo tako. Vjerujte, sva ta hapšenja dotok(barem u Sarajevo) nisu zaustavila na sekundu. Možda sat dva oko akcije da se svi malo primire, i sve ispočetka. Korisnici se samo okrenu drugom klanu i to je to. A taj drugi klan je ista ta policija obavijestila o svemu. Vjerovatno ovi što popadaše nisu platili muriji. Jer dileri teško funkcionišu bez pomoći murije.
Reći ću vam lični primjer. Imao ja dilera, prije 5,6 godina, pravo se čovjek slobodono ponašao onako. BMW uvijek pun gudre, a on sumnjiv, prebrza vožnja itd... dakle nije baš pazio na svoju diskreciju. Ja završavam jednu noć, ajd malo se provozamo autom, kad odjednom iza nas auto, civilno i signalizira da stanemo. Ja se sledio, imam kod sebe sve što sam kupio i sjedim u autu punom svega. Kaže mi lik"daj sve što si kupio" i strpa kod sebe. Prilaze inspektori, izvode nas, mene trkeljaju, a i njega. Nalaze mu gudru a on ko špricer. Zovu u stanicu, on im govori kome da se jave. Dobijaju komesara jedne od PU u Sarajevu. Kratki razgovor, vraćaju nam gudru mi u auto i paljevina. Šta je bilo, komesar je otac njegove djevojke, između ostalog. A inaće podplaćen je od strane gazde ovog lika. Tužno je što je lik u principu bio sitni diler, raznosać, 7. ruka, kakvih ima mali milion, a on je pušten i droga mu vraćena. Zamislite samo kakav kraljevski tretman imaju njegove gazde?
Druga situacija, u gradu gdje sam rođen, posao oko droge su godinama vodila dva glavna inspektora za narkotike. Dileri su radili za njih godinama. Da nije došlo do promjene vlasti 2000(SDP došo na vlast na kratko) i promjena policijski garnitura i dan danas bi radili. NApravili kučerine, auta itd... Raspitajte se ako vas interesuje, grad je Travnik a inspektori Grabus i Papić.
Daily daily daily daily to dream like
Tom and jerry thing
And drink drink drink
And you go ping
kristal
Posts: 9
Joined: Tue Mar 10, 2009 2:00 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kristal »

Pozdrav svima!
Ima istine u tome sto pises ali , veliko ali ....Kako mozes znati da li nesto ima efekta ako nisi pokusao?
Hajde da pokusamo , da vidimo sta ce se dogoditi! Ako ne uspe , nista , pokusali smo. Ali , imam ludacki osecaj da bi imalo efekta , jer svi koji su i pokusavali nesto bili su pojedinacni slucajevi-ja ovde govorim o masovnosti. Masovno javno izbacivanje informacija na jednom mestu ima svoju tezinu , definitivno je to pravi put , po meni.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by vudd »

kristal wrote:Pozdrav svima!
Ima istine u tome sto pises ali , veliko ali ....Kako mozes znati da li nesto ima efekta ako nisi pokusao?
Hajde da pokusamo , da vidimo sta ce se dogoditi! Ako ne uspe , nista , pokusali smo. Ali , imam ludacki osecaj da bi imalo efekta , jer svi koji su i pokusavali nesto bili su pojedinacni slucajevi-ja ovde govorim o masovnosti. Masovno javno izbacivanje informacija na jednom mestu ima svoju tezinu , definitivno je to pravi put , po meni.
Kristal,vrijeme revolucionara na nasim prostorima je ...ma nije ga nikad ni bilo :) .Ja sam iz Republike Srpske,i malo malo,neki dizu glas,penzioneri idu pred skupstinu,padaju u nesvjest :)...nisam jos cuo da je neka skupina nesto izborila,iako je to u principu nesto malo sto oni traze.U ovim pasivnim krajevima gdje sada zivim,pred izbore ljudi hoce da se pobiju medjusobno zbog nekog tamo :)... lika(ovde ide rimovanje,po zelji)Sve sami ''revolteri'' :-D

I sad ce vlasti i policija,da hapse svoje prihode iliti dilere,poslovne partnere,kumove,zetove :) zato sto se odabrana druzina bivsih djankoza i njihovih roditelja,tetaka,ujni i baka diglo protiv mnogo mocne mashinerije,narko biznisa...Hajde ti prva pokusaj sa nekom informacijom cvrstom,a mi cemo kad te posjetimo u bolnici i donesemo banane i narandze,razmisliti...ako premines :D forum ce u znak sjecanja da se zove ''kristalna narkomanija.ba''
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
eksica

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by eksica »

karamut.stari wrote:u bosni i hercegovini ima nade ako na KRIMOLOVCI prijavite saznanja o dilerima da brzo vidite rezultate
ma šta nam napriča...ni moje malodobno dijete na shvata tako zdravo za gotovo proagnadu ni reklame.....sjedin sa glavnim inspekorom za narkotike,školski mi je drug i nije bio na toj funkcii dak sam se ja radila..i tako pričamo ljetos i ja ga pitam za jednog tipoa koji je kraj samog supa inao tregovinu u koju je dolazilo barem 60% narkomana našeg grada po dop .Tip nikad nije pao..ja mu pričam o tom pokojniku a ovaj samo sleže ramenima,a zašto sliježe pa zato što je "pokojnik prodavao njihov dop.
Oprosti kristal što ti minira temu ali toliko je apurdna,neostvariva i idealistična da nemam riječi ni ideje od kud ti je tako šta moglo pasti na paet...kao živiš u bajci a ne u ovom surovom svojetu.
kristal
Posts: 9
Joined: Tue Mar 10, 2009 2:00 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by kristal »

Ljudi niste ni svesni koliko bezite od istine.
Sasa ex se igra narkomanske igre "Narodni heroj" , a ostala vecina da l iiz straha ili iz potrebe da u porodici imaju zrtvenog jarca , koji ce uvek biti kriv za sve - pustate da se stvari dogadaju stihijski , naravno bezuspesno pokusavate , a u principu nista konstruktivno ne radite na resavanju problema.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: organizujmo se suovisnici i u akciju

Post by Sagitarius »

Et,cijeli svijet ne uspijeva,ali ti ćeš naći načina,da zaustaviš biznis,u kojem se dnevno obrne,godišnji budžet,jedne prosječno razvijene države.
Aj,baš me zanima kako.
Post Reply