Otac

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

vudd wrote: Ala brale...Koliko zelenih smajlica....NiJE TO NORMALNO.
Tesko je biti ovisnik...
Jbga brale moramo se i mi nekad nasmijati , i kad nam nije do toga...
Ja nisam izabrao da budem suovisnik, prisiljen sam, ali pokusavam kako tako normalno zivjeti iako to vrlo cesto ne uspjevam.Vjerujem da ni oivisnici nisu postali takvima jer su to bas htjeli... zasto su ? neznam? mnogo teorija o krivici ovih ili onih, razglabanje o tome ne pomaze nikome... Znam da nije ni ovisnicima lako, vidim po sinu, bori se i on i isto tako kao i ja ponekad ne uspije. Cinjenica je da ovisnici i suovisnici zive i pate se zajedno i jedni drugima s njihove tacke gledista zagorcavaju zivot. SVi bi mi volili da nije tako, i borimo se , nekad puknemo ,padnu teske rijeci, ali mora se dalje...mozda i to nije normalno , ali sta je danas normalno?

A sad odoh na plazu .... (smile)

Pozz
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Otac

Post by fridriceva »

sanela wrote:...Jer, kako god, ovisnost je i bolest porodice isto koliko i bolest samog ovisnika.
Nemojte misliti da vas krivim za sinovo ponašanje... samo Vam želim reći da se Vaš sin promijenio u komuni, ali vi ste ostali isti
Upravo tako! Kada dublje razmislimo o nasim svjesnim i nesvjesnim potezimo, uvidimo koliko mi, porodica, bolujemo od te ocajne, crne, jadne bolesti suzavisnistva.

Nama je, nazalost, trebalo duze od decenije da shvatimo da smo i mi oboljeli!

Mnoge roditelje, pa i moje, mozete cuti da im je bilo neshvatljivo kako to da im je od dva djeteta, koje su na isti nacin podizali, vaspitavali... jedno zavisnik, a drugo uspjesno, snalazljivo, jako bice. Na jednom drugom forumu, jedna djevojka je to sjajno opisala - KAKTUS i LJUBICICA (vasa djeca). Kaktus, primjera radi, zahtijeva manje vode od ljubicice. Trazi vise svjetlosti od ovog njeznog cvijeta. I Uzgajivac (roditelj) se treba tome prilagodjavati. Ne moze ih tretirati isto!

Takodje, mnogi roditelji traze krivicu u sebi. Ne znam da li je ima. Evo priznajem, nisam sigurna da li bih ja ostala u ovom zdravom svijetu da je moj brat bio zdrav. On je poceo da se drogira u vrijeme kada su moji drugovi iz skole otkrili marihuanu. Meni je u skoli bilo sjajno, bila sam dobar matematicar... omiljena u drustvu... A kuci sam bila mrvica, nemocna i tuzna zbog vjecno pijanog oca. To me je ubijalo. Sta me je ojacalo? Upravo bolest mog brata, vec tada sam imala jak prioritet - izbaviti ga. Godinama sam pocela da zanemarujem oceva pijanstva. Otkrivala sam lagano u sebi to novo osjecanje _Svejednocu, kada je otac u pitanju... Vremenom je i on sam to shvatio!

Ali, da ne duzim. Poenta je da nisam sigurna da li bih bila trijezna, da je moj brat takav bio (da nisam kroz njegovu bolest otkrila da ne postoji JEDNOM ili PONEKAD). A sta bi me otjeralo u taj svijet Zombija, Letaca, Beznadeznih i "Svemocnih"... Otjerao bi me otac!

Prije nekoliko dana sam razgovarala sa mojim bratom (koji je, hvala Bogu, cist i jak vec dvije godine). Kaze mi da je jedino sto je od oca naucio, kada je bio mali, to da uspije da se u prodavnici izbori da mu prodavacica od sedam piva da samo jedno u zelenoj flasi...

Ne, ne opravdavam svog brata i njegovo drogiranje... Ali, razumijem ga!!!

I dijete koje sa 14 godina digne ruku na sebe zbog losih ocjena, ne zna da je smrt vjecna!

Zato, postovani Otac i svi ostali roditelji, treba preispitivati i sebe, ne samo vase dijete - zavisnika. Moja majka je uspjela mnogo toga nauciti iz grupnih terapija roditelja suzavisnika. Kroz te terapije uvidjeli smo koliko smo zapravo mi omogucavali da se moj brat nastavi drogirati. Koliko puta smo ga vracali nazad zivkanjem gdje si- s kim si- kad ces kuci... Ili hoces da ti spremim veceru- ja cu ti spremiti sobu- ja cu ti kupiti nove patike- ja cu ti dati za kladionicu- ja cu zamijeniti sijalicu, nemoj se ti muciti...

Nije lako, znam... Ali nije ni kraj, nikada!

Neka Vam Bog pomogne!!! Procitajte na ovom forumu Uputstvo za porodice zavisnika, kao i ovu drugu temu koju je Sanela postavila, takodje u vezi sa bolescu suzavisnistva.

Pozdrav!

PS I iskren zagrljaj za Paramparcada. Ponosim se Tobom, brate nas!
User avatar
Param-parcad
Posts: 605
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:44 pm

Re: Otac

Post by Param-parcad »

fridriceva wrote:[

PS I iskren zagrljaj za Paramparcada. Ponosim se Tobom, brate nas!
@fridriceva-hvala,evo i tebi jedan virtuelni zagrljaj,ako nesto znaci.
@otac-sve se moze,kad se hoce...ja se ne dopadam vama,vi se ne dopadate meni ali mi smo saborci u ovom ratu,prema tome... :)
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: Otac

Post by Pawa »

Otac wrote:U zadnje vrijeme i sam je prije nego sto krene rekao: idem s ovim ili onim, idemo tamo... doci cu do 2 ili 3 ujutro... NIJE TO NORMALNO...
Ja se izvinjavam ali, meni je to vrlo normalno kada se zivi u zajednici i potpuno mi je nebitno da li se radi o zajednici sa roditeljima, partnerom, cimerom...
Cak je i moj deda koji je bio polupismen covek, ako nema nikoga kuci i ako izlazi, znao da ostavi poruku na stolu o tome gde ide i kad se vraca.
Moze biti da sam glupa i zaostala, ali ja tu ne vidim nista nenormalno.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Pawa wrote:
Otac wrote:U zadnje vrijeme i sam je prije nego sto krene rekao: idem s ovim ili onim, idemo tamo... doci cu do 2 ili 3 ujutro... NIJE TO NORMALNO...
Ja se izvinjavam ali, meni je to vrlo normalno kada se zivi u zajednici i potpuno mi je nebitno da li se radi o zajednici sa roditeljima, partnerom, cimerom...
Cak je i moj deda koji je bio polupismen covek, ako nema nikoga kuci i ako izlazi, znao da ostavi poruku na stolu o tome gde ide i kad se vraca.
Moze biti da sam glupa i zaostala, ali ja tu ne vidim nista nenormalno.
sve je to OK , ali svaki put... idem tamo doci cu u dva, pa idem onamo doci cu u tri, pa kade dodje gdje si bio, s kim si bio, pa ko ti je to....ipak je njemu 22 godine... u drugim okolnostima niti bi mi pitali niti bi on imao potrebe bas svaki put reci gdje je i s kim je...
Param-parcad wrote:
fridriceva wrote:[

PS I iskren zagrljaj za Paramparcada. Ponosim se Tobom, brate nas!
@fridriceva-hvala,evo i tebi jedan virtuelni zagrljaj,ako nesto znaci.
@otac-sve se moze,kad se hoce...ja se ne dopadam vama,vi se ne dopadate meni ali mi smo saborci u ovom ratu,prema tome... :)
da mi se dopadas ozbiljno bi se zabrinuo (smile) dakle neka ostane kako je... kao sto si rekao bitno je da smo suborci odnosno da se borimo protiv istog neprijatelja, svaki na svoj nacin... samo ti nastavi sa borbom...a i ja cu sa svojom
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: Otac

Post by Pawa »

Otac wrote:sve je to OK , ali svaki put... idem tamo doci cu u dva, pa idem onamo doci cu u tri, pa kade dodje gdje si bio, s kim si bio, pa ko ti je to....ipak je njemu 22 godine... u drugim okolnostima niti bi mi pitali niti bi on imao potrebe bas svaki put reci gdje je i s kim je...
Bar dok smo pod istim krovom - da, svaki put, bez obzira na godine i licni status u porodici.
Meni je to sastavni deo neke normalne komunikacije medju ukucanima. Stvar zdravih i dobrih odnosa...

Uopste ne mislim da bi se moja majka, zbog toga sto se ne drogiram, manje brinula od vas kada bih npr. nestala na par dana kao vas sin, a da pri tom ona ne zna gde sam i koliko ostajem. To sto sam, za razliku od vaseg sina, nezavisna i samostalna u bukvalno svakom smislu te reci, sto zivim sama i sto imam i "malo" vise godina od njega, ne smatram da mi daje za pravo da se drugacije ponasam prema mojim najblizima.

Medjutim, verovatno je i to stvar nacina funkcionisanja svakoga od nas ponaosob, vaspitanja pa na kraju i medjusobnog postovanja, ali... Nismo svi isti... Nisu nam svima iste stvari normalne...

Iz mog ugla je npr. daleko nenormalnije to sto vi, kao roditelji, nakon 22 godine i dalje ne poznajete prijatelje svog sina, nego to sto ce vam se on javiti svaki put kada izlazi iz kuce.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Situacija se smirila, sin je bio na moru sa sestrom, jos smo u hrvatskoj i ponasa se "normalno"... Dosta vremena provodi s nama, cestro trazi da nas dvojica odemo negdje motorom ili jednostavno napravimo "djir"... jucer smo napravili "djir" do Beograda, slikali se ispred marakane i partizanovog stadiona, otisli do zgrade gdje sam sluzio JNA i naravno navratili do Jože :-D poslije smo sreli jednog prijatelja i procaskali s njim...sutra se vracamo u njemacku... :(
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: Otac

Post by 7474 »

sjajne vesti!! zar ne??


znate kako je prošao odmor brata i sestre?
da li je možda i sam imao potrebe da vam prepriča određene detalje, osećaje, razgovore sa sestrom?
kakvi su njeni utisci?

a kakvi vaši? da li ste mirniji? uvereniji da se sve ovo pokrenulo u dobrom pravcu?

zvuči odlično! nadam se da tako i jeste!


srdačan pozdrav!
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Otac

Post by Big Mama »

Vaš sin samo želi obnoviti povjerenje i odnos :D Imajte vjere u njega i pomažite mu i dalje, on je još uvijek na putu prema gore, daleko je daleko cilj...sretno!
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

7474 wrote:sjajne vesti!! zar ne??


znate kako je prošao odmor brata i sestre?
da li je možda i sam imao potrebe da vam prepriča određene detalje, osećaje, razgovore sa sestrom?
kakvi su njeni utisci?

a kakvi vaši? da li ste mirniji? uvereniji da se sve ovo pokrenulo u dobrom pravcu?

zvuči odlično! nadam se da tako i jeste!


srdačan pozdrav!
...zvuci odlicno, pricao je sa nama , za jedan dan je potrosio zadnjih 900 eura za "izlazak i zabavu" sada je kao kad je izisao iz Reta, mirniji smo malo, ali oprezni ..
bio je sa sestrom , braticem i sestrinim momkom na moru, super su se slagali i proveli... sutra krece u skolu....rekao je da nece izlaziti neko vrijeme....
Big Mama wrote:Vaš sin samo želi obnoviti povjerenje i odnos :D Imajte vjere u njega i pomažite mu i dalje, on je još uvijek na putu prema gore, daleko je daleko cilj...sretno!
tesko je obnoviti povjerenje koje je davno izgubljeno, ali borimo se...hvala
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
Post Reply