Otac

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Ja sam spreman za razgovor... kao sto je vudd napisao... nije njemu jos dovoljno lose , vidjaju ga u gradu sa curom, ona ga financira... nadam se da ce kad tad biti spreman na razgovor.... neznam, mislim da nije dobro da ja njega trazim, opet ce to protumaciti kao moje popustanje, a ne zelim popustiti, mora se lijeciti...neka je izgubio posao , skolu.... sve se moze nadoknaditi...t
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
eksica

Re: Otac

Post by eksica »

neka ga,ja i dalje na osnovu ličnog bogatog iskustva i na osnovu iskustva mesa sličnih meni znam pa malo o tome8daleko od toga da želim reći,ma niti pomisliti da drugi na forumu znaju manje9 ali ipak me čudi da posle svega što ste učinili,pokušali,mposle svega što ste napisali o njegovom ponašanju i reakcijama ,oni i dalje forsiraju taj neki"normalna "razgovor.
Stvarno neznam na osnovu čega ste izvukli to da je dječko spreman a upitno je vrlo i koliko je uopšte sposoban za takav razgovor.......razgovor je najbolje srestvo za rješavanje problema ali za razgovor je uvijek potrebno dvoje.
taj dječko još nije osjetio ulicu a kamo li svoje dno.Djevojka ga financira i ja bih u ovom slučaju krenula od ozbiljnog razgovora sa njom a ne se njim,ukoliko je i ona "pri sebi"
ja vam toplo preporučujem da sa njim nastavite kao do sad...ništa kuća,ništa pare,potpuino indiferentna stav...da li će on sad misliti da li ga volite ili ne uopšte nije bitno...drugom prilikom ću obrazložiti i zašto...on sam sebe treba da voli i to je prioritet i sve što radi da radi zbog sebe a ne zbog vas i vaše ljubavi...ovo je bila mala digresija...nastavljam sa djevojkom.
naime,treba te se naći sa njom,pozvati je da on nezna i lijepo joj objasniti u kakvoj je on situaciji ako joj baš sasvim nije bistro a očito nije,zatim objasniti joj da time što mu "pomaže" finansiraga i sve ostalo što čini za njega,čini je sudionikom njegove propasti,objasniti joj da mu je potrebna pomoć,razbiti u njenoj glavici priču koju joj on servira o sebi i svom životu i da ako joj je iole stalo do njega,da treba da se ujedini sa vama jer mu jedino zajedno možete pomoći...a njega za sad pustite po strani.
kingofsnake
Posts: 77
Joined: Wed Feb 25, 2009 11:55 am
Location: Shangri-La

Re: Otac

Post by kingofsnake »

Otac wrote: sve se moze nadoknaditi...t
Osim života...
Daily daily daily daily to dream like
Tom and jerry thing
And drink drink drink
And you go ping
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: Otac

Post by astrid »

eksica ja sam to sa curom predlozila jos davno to da razg sa curom da ju pretvore u svga saveznika a ne neprijatelja, jos prije kada je gosp, tek doso na forum pa je gosp.otac odg da su vec pokusali razgovarati sa njom, ali nista. tako da , neznam mozda se situacija promijenila
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Sin je jucer imao termin u savjetovalistu za ovisnike (Drogenbertungstelle)Zvao sam danas i pitao dali se pojavio... naravno - nije. Terapeut gospodin M. (dipl.Psiholog) mi je rekao da nas sin pored droge ima jos jedan veliki problem. On se boji preuzeti odgovornost sam za sebe i misljenja je da smo mi (roditelji) duzni brinuti se za njega do kraja zivota (naseg ili njegovog svejedno) On bi najradije vjecno zivio kod roditelja , nista ne kosta , a i uvijek su tu za njega.Zasto bi placao stan cistio, kuvao, kupovao namirnice... To objasnjava i napade na mene da sam kriv za njegovo drogiranje, gubljenje posla, skole itd. Razgovarali smo oko pola sata, uglavnom on smatra da smo potpuno ispravno postupili i da mu ni u kojem slucaju ne smijem placati dugove... On je i prije predlagao da se nas sin odseli od nas medjutim sin je to kategoricki odbijao jer "on nema sanse bez nas da uspije" Situacije sa njegovom curom je po njemu ta da je ona sad zamjenila roditelje... financira ga, vozika, brine se o njemu (jer su jadnicka roditelji odbacili) Bit ce s njom dok mogne financirati njegovo drogiranje i dok mu bude pruzala utociste, a posto je to vrlo skup "hoby" on smatra da ni ta "ljubav" nece dugo potrajati.... Pitao sam ga dali on zna koje droge nas sin uzima... rekao je koliko on zna ; travu , ponekad kokain i speed...Isto tako smatra da nasem sinu jos uvijek nije lose i da ni ne pomislja da ostavi drogu.Pitao sam ga sta mogu trenutno uciniti , kako mu mogu pomoci? Rekao je da se trenutno dok je nas sin nezainteresiran za bilo kakvo lijecenje i jedina preokupacija mu je kako doci do droge ne mozemo nista napraviti... U grau u kojem zivimo rekao mi je ima najmanje 5 mjesta (ustanova) koje mu mogu u roku 2 tjedna osigurati smjestaj, i pomoc ali on to trenutno ne zeli, jucer je trebao doci kod gospodina M. da se dogovori, trebao je dobiti sobu ...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
eksica

Re: Otac

Post by eksica »

Onda ganjajte njene roditelje(od njegove cure) recite istinu o svom sinu i još nadodajte...nema vam druge jer čekati da ona nešto duži i prestsane sve to radit, što ,može se vrlo oduljiti...njih vi sad ganjate .
ne guibite nadu ali ni vrijeme,već će se nači riješenje,samo ga treba pritisnuti sa više strana
Last edited by eksica on Wed Mar 18, 2009 12:02 pm, edited 1 time in total.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Otac

Post by jana »

Na toj tacki, zapravo,pocinje golgota svakog ovisnika.Stvari se «komplikuju« kad uocimo,da oko ovisnika nicu pomagaci ,koji produzuju njegovu i nasu agoniju.Kad ovisnik ne prihvata kraci put do oslobodjenja,nego se nastavlja drogirati,i saglasno svojim mogucnostima,oko sebe gradi milje koji ga «stiti«Djevojke,muzevi,materijalne stvari,poslovi,i sve u svrhu «proteze«,iluzije da je sve u redu,da roditelj samo uobrazava,cak mu i zavidi,i tako u nedogled.Ovisnik igra zrtvu,kad su roditelji u pitanju,a prema pomagacima se odnosi u biti praveci selekciju ,ko da vise.Pravi pravcati biznis.
Za to vrijeme,koje moze biti jako,jako dugo,vazno je ne popucati po savovima vlastite psihe,odrzati se koliko toliko blizu sebe i svojih stavova,i ne dozvoliti da te mali tracak nade,uvijek nanovo nakaci na manipulaciju.
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: Otac

Post by karamut.stari »

dragi prijatelju po mukama
redovno citam ove vase muke i tu sam ako ce ti pomoci
imao sam i imam jos slicne probleme
vasa je sreca ako nije jos dosao do heroina i igle
ali ne odustajte od ovoga kakp ste krenuli
na spidu i kako ih oni zovu lakim drogama jako tesko shvataju kakav imaju problem
mislim da ne pomaze neko lecenje lekovima i to je dobro
posto ibegava psihologa ostaje kad pristane na lecenje jedino komuna
izolacija i uredan nacin zivota neki period bi mogli doneti bolje sutra i njemu i vama
bicete napadani na ovom forumu od kojekakvih koji se ne zele leciti i dilera ali niste sami
osim droga on verovatno ima problem i sa alkoholom i kockom jer u tom periodu to ide zajedno
ako odustanete on ce doci do dna na najgori nacin
ako nesto ima da vas vise interesuje javite se na pp
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Hvala...
kako da ga prisilim, nagovorim, bilo sta na komunu....? kad ga trenutno samo droga interesuje.On ne zeli da se lijeci...Njegova cura misli da je majka Tereza i da je prihvatila jadnika odbacenog od roditelja, njeni roditelji su totalno neupotrebljivi, mozda se i boje nepozeljnog "zeta"...On se vise ni sestri ne javlja... Ostaje mi da cekam...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Otac

Post by Sagitarius »

A ljudi,ako smijem da primjetim,ova tema se besoptrebno razvlači.
Da je klincu problem,neka teža droga,odavno bi kumio i molio da se vrati doma,po bilo kakvim uvjetima.
Meni se čini,da je mali navikao,imat sve na pladnju,malo se "us*určio",i sad su ga njegovi otkantali.

Dok god misli,da on može živit kako hgoće,neka živi,sva ta "prijateljstva" i "cure" će polako nestat.Nitko ne voli "parazita",da prostiš,ima kraj sebe.
A,ako nije u stanju,ni da se šverca u busu,onda će tom njegovom "samostalnom,buntovničkom" životu,brzo doći kraj.
Samo,strpljenja treba(priznajem,lako je to napista,ali teško napravit).
Post Reply