Otac

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by Otac »

Sale oprosti sto ti zloupotrebljavam Topic, mozda bi admin mogao/la da da ga prebaci u jedan poseban ....
Sin dolazi svaki dan, uzme dva-tri Distraneurina i ode. Cini mi se da je vec treci dan cist. Danas je dosao pred rucak namjeravao je ostati na rucku....raspitivao se kako bi i gdje mogao naci stan,sve ljubazno i kako da se nista nije desilo...rekao sam mu da ustanova koja ga skoluje ima sobe za samce no to je za njega bez veze, isto tako savjetovaliste za drogu nudilo mu je smjestaj , ali "nece sa dzankijima da stanuje"...navikao je na luksuz ,ima svoju sobu, Kompjutor, internet , Play Station 3 je nedavno prodao sa 15-ak najnovijih igara za 150 eura, ima i PSP....Nosi G-Star, Boss, Armani,Ed Hardy....La Martina...vrijeme je da osjeti zivot... kakvim zivi vecina njegovih vrsnjaka..... a onda me pitao me da mu dam 10 Eura za cigare i Bus, odbio sam... povisio je glas, poceo prijetiti da ce napustiiti skolovanje i posao, nisam reagirao....otisao je bez rucka... ali se javio, rekao je cao.... Otac njegove prijateljice me nazvao da mi kaze da je cijelo vrijeme kod njih...Jos jednom veliko HVALA svima koji su mi se javili na ovom Forumu kao i na PP.... polazem ogromnu nadu u vasu pomoc, jer polako pocinjem da shvacam njegov nacin razmisljanja, mislim da je i on to primjetio, i da mu nimalo ne odgovara....Ja i supruga smo se konacno malo smirili, zahvaljujuci Vama...Pozdrav!
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by Big Mama »

Ma ne ne- zahvaljujući isključivo Vama i Vašoj supruzi! Svaka Vam čast i samo naprijed...Pravi ste :goodman:
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Dosao je kuci , sprema stvari za sutra za skolu.... izgleda mi "cist"....
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Otac

Post by Big Mama »

...samo vi njega i dalje motrite...sretno!
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Otac

Post by PsyTechGirl »

Drago mi je shto stwari izgleda idu na bolje kod Was .. a i kod njega ..
Eto sada imate i swoj forum, pa dodjite uwek kada ste raspolozeni za kuckanje..ili zabrinuti.. Uwek smo tu da pomognemo i posawetujemo, ako umemo ..
Samo se jawljajte i pitajte shta god Was zanima ... Ja stojim iza swoje rechi da cu dati swe da Wam pomognem ..
Weliki pozdraw, swe najbolje i chuwajte se ..
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Narkomanija je IZLEČIVA bolest

Post by AnAna_mo »

Otac wrote:polako pocinjem da shvacam njegov nacin razmisljanja, mislim da je i on to primjetio, i da mu nimalo ne odgovara....
E vidite, to njemu ne odgovara i sad je on bijesan, jer vas je prije mogao muljati, varati i lagati za pare i ostalo.
A sada, kada vi pocinjete da provaljujete njegove namjere, automatski on vise nije u prednosti, nego vi.
Vjerujte, on je sada ljut sto ga vi kontate, pa ne zna sta bi i zato se ponasa tako...prijeti da ce se ispisati iz skole, napustiti kucu i posao i slicno...
Samo se vi smirite i polako, naravno da ce se vracati kuci jer "svakog gosta za tri dana dosta", a ni posao nece napustiti jer izgleda da mu je to jedini izvor prihoda, vi mu ne dajete.
Ne znam sta bi vam rekla jer ne znam kakve su tocno vase zelje, bi li vi radije da on zivi sam ili sa vama.
Postavite mu uvjete.
Pisite...

P.S. Kad kazete da je tad i tad bio cist, po cemu to znate? Testirate li ga?
Potpis.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

05.01.2009
Nocas je prvi put od Bozica (25.12) spavao kod kuce. Jutros je ustao sam, inace smo ga mi budili jer je uvijek poslije budilice odspavao jos malo i onda frka...zakasnit cu.... mjesecima sam ga vozio u skolu (znam da sam blesav.....al ajd...)ili sam mu dao novac za taksi......Prije sam ga testirao na drogu (THC i COC) no u zadnje vrijeme je odbijao pa vise i ne pokusavam , ako nesto uzme primjeti se po ponasanju pa nema potrebe da ga testiram.... Jutros je usao u spavacu sobu i trazio 5 eura "za skolu", rekao sam da nemam sitno i da mu nedam novce.... bio je ljut , rekao je da ce ponovo leci i nece ici u skolu.... nisam reagirao.... Nakon par minuta cuo sam vrata ... otisao je u skolu. Nesto jos u vezi novaca... U njemackoj je malo drugciji sistem skolovanja nego kod nas u ex yu.... On ide u skolu i radi , zaradjuje mjesecno oko 600 eura (u 12.mj je dobio oko 950)Zivi kod nas bez ikakvih troskova, od svoje place treba da ima za izlaske, cigare,McDonalds itd....Obicno mu placa traje 5-6 dana.Dobio je placu 28.12 a vec je svorc...Npr.dodje kuci pogleda u kuhinju sta ima za jesti , i naruci si 2 Pizze...pojede 1 a druga se povlaci po njegovoj sobi dan - dva dok je mi ne bacimo, kad izidje i napije se ili nadrogira ne dodje kuci jer kako kaze nema volje da se raspravlja sa nama ode u hotel , plati sobu 60 eura i spava tamo...Kad nakon desetak dana dodju racuni , posto isprazni ziroracun pa mu ne mogu odbiti za mobitel i fitnes (ide trenirati 2-3 puta pa onda mjesec ili 2 ne, ali nece da se ispise - do sada sam ja placao 40 eura mjesecno ali vise ne placam)onda kuka moli pa sam mu cesto puta ja platio "da bude dostupan kad ga nazovemo" jer mu blokiraju telefon. Inace kad ode od kuce ili iskljuci mobitel ili nece da se javi, ponekad danima....Davao sam mu par puta novac za mjesecnu kartu a on je nije kupovao.Za 18.rodjendan sam mu uplatio vozacki, 1000 eura , nakon par mjeseci ukrao mi je kljuceve od auta i oko 2 sata nocu ga je uhvatila policija, dobio je zabranu polaganja i mora na psiho-test za koji mora dokazati da je godinu dana bio cist od droge. I njegovi prijatelji svi voze , a on pjesaci...Ovaj put smo cvrsto odlucili,nema popustanja ili ce prestati i nastaviti terapiju u savjetovalistu za drogu ili ce zavrsiti na ulici. Rekao sam mu da trazi stan pod hitno i da ce onoga trena kada izostane iz skole ili sa posla izletiti iz stana - i to ovaj put mislim ozbiljno.Ne moze me prevariti .A novaca vise nedam , ni centa... Da nebi bilo sve negativno o njemu moram napisati da je jako omiljen i na poslu i u skoli, da je na poslu izuzetno vrijedan i pomaze svima,u skoli je uvijek medju najboljima u razredu , najbolje mu idu njemacki, matematika i engleski koji prica tecno kao i hrvatski i njemacki (a onda ne izidje na ispit pa unisti sve). U kvartu u kojem stanujemo znaju ga svi i starci i djeca i nerijetko me ljudi zaustavljeju i hvale ga , pitaju za njega, i govore: "Blago tebi sto imas takvog sina " a meni dodje da vristim.....
Last edited by Otac on Wed May 27, 2009 11:39 pm, edited 1 time in total.
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
goldy
Posts: 333
Joined: Tue Nov 04, 2008 7:19 pm

Re: Otac

Post by goldy »

..
Last edited by goldy on Tue Jun 30, 2009 12:13 pm, edited 1 time in total.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Otac

Post by jana »

U prvoj etapi bolesti,ona se da prikriti.Moje djete,sjecam se,zavrsilo Koledj,i uslo na Univerzitet.Snaga,pamet,ljepota,mladost...Kuca mi bila puna «prijatelja«.Izadje u 11 navecer i dodje u 5,6 ujutro.Vidim da to nije moje dijete,vidim da se nesto dogadja .Izbjegava razgovor,povlaci se u sobu,postaje nasilna,ne javlja se na celularni kad je zovem..Ja postajem«primitivna« nista ne znam,uzurbanost,nervoza..Dodje odnekud,jede,i opet ode.Oci iskolacene,vratne zile zategnute..Za sve sam ja kriva i tako u nedogled.Novac postaje jako vazan u njenom zivotu.Poslije godinu dana takvog zivota,ostavljam joj sat vremena da se iseli iz stana u kojem smo zajedno zivjeli.Jako sam propatila zbog te svoje odluke,ali nisam imala drugog izbora.Cekajuci je danima,nocim,dovela sam se u situaciju da nisam mogla odraditi svoju sifru na poslu,da nisam mogla u miru spavati,i jednovremeno ,bila sam osudjivana za takvo stanje od dijela obitelji koji je ostao na Balkanu.To je bilo strasno.Ljudi koji su zivjeli u nasem okruzenju ubjedjivali su me da sam suvise konzervativna,da trebam popustiti,biti fleksibilna,i takve gluposti,jer je moje dijete,tako savrseno glumilo,da mi ni danas nije jasan taj sistem manipulacije i obmanjivanja.Imala sam nekog rodjaka,u istom gradu ,ovdje,koji je u Croatiji bio profesor.I on je uzeo da posoli svu tu «supu« dogadjanja,zasticujuci moje dijete,uzimajuci je pod svoje okrilje,i osudjujuci mene.I,znate sto se dogodilo?Protekom vremena,nazvao me je da mi se izvini.Prekinuo svaki kontakt sa mojom kcerkom,kad je bio izmanipuliran kao sto sam bila i sama.Evo ga i dalje u istom gradu u kojem sam i ja,i nemamo kontakta.Ko to moze vise poznavati svoje dijete od rodjene majke?I ko moze vise zeljeti dobro djetetu od nje?
Ovim Vam samo svjedocim,kako jedan narkoman u porodici moze ta zatruje i bukvalno razdere sve odnose u obitelji .Zato se cuvajte.Vjerujem da pola od onih sto vam kazu da imate divnog sina,znaju zapravo sto se dogadja.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Otac

Post by AnAna_mo »

Kao sto je Goldy rekla, on je sada jako sretan, njemu je super, ima para, ima jesti, ima gdje spavati, ima posao i skolu i sav moguci luksuz. On izgleda ne zna kako je nemati, pa i ne pomislja na lijecenje.
Izgleda da je on jedan jako razmazen i sebican decko.
Ali to ponasanje je droga, ne on.
I nema "necu se testirati", mora!
Potpis.
Post Reply