Molim vas za savet

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Pčelica
Posts: 3
Joined: Fri Nov 21, 2008 10:37 pm

Molim vas za savet

Post by Pčelica »

Mesec dana sam provela u drustvu predivnog muskarca koji me je svakim danom sve vise i vise ocaravao.Taman kada sam bila nadomak zaljubljivanja jedan neplanirani popodnevni susret je sve promenio!Odjednom, osoba koja je stajala preda mnom vise nije bila osoba koju pozajem. Nervozno cesanje po telu, izmenjen govor, skupljena pljuvacka u uglu usana... bili su simptomi koji su me naveli da pomislim da je u pitanju droga. Ne znam da li je moja reakcija bila previse brzopleta i direktna, ali sam ga otovreno upitala o cemu se radi i da li je u pitanju droga, na sta sam naravno, dobila odrican odgovor. Nakon nekoliko dana, posle intenzivnog razmisljanja i raspitivanja, odlucila sam da okoncam tu vezu na samom pocetku uz obrazlozenje da ne mogu dalje opterecena takvim sumnjama, ali da cu biti tu kao prijatelj ukoliko treba da pomognem.Reakcija druge strane je bila potpuno ocekivana, negiranja, optuzbe na moj racun i posle svega pateticni sms-ovi. Ono sto mene u vezi sa ovom osobom zbunjuje je to da se radi o zrelom muskarcu od 32 godine, koji obavlja izuzetno odgovoran posao,od koga cak zavise ljudski zivoti, materijalno je veoma situiran, fizicki izgled, higijena i sve ostalo je na veoma visokom nivou, on ima veoma sirok spektar interesovanja, uopsteno gledajuci ne uklapa se u profil narkomana. Pri tom je izuzetno nezan, mazljiv i duhovit. Nikako ne mogu da razjasnim tu misteriju!!!A sigurna sam da je tog popodneva bio drogiran i da to nije moja uobrazilja. Moje sumnje potvrdili su i telefonski razgovori sa njim, nocu, kada je potpuno izmenjenim i uspavanim glasom govorio malo cudne stvari. Medjutim uvek sam mislila da su narkomani zapustene osobe, bezvoljne, koje kljuckaju glavom i jedva drze oci otvorene. Gde su te granice i kada se osoba pretvara u ono, sto neko kao ja, dozivljava narkomanom? To je moja prva dilema. Druga je sta ja da uradim? Osoba zivi sama, znam da ima majku. Dovoljno sam realna da znam da ja ne zelim i ne mogu da budem njegov oslonac, a brine me da li bih trebala da kontaktiram njegovu majku. Osecam se veoma nezgodno i ne znam sta da uradim, molim vas za savet.
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Molim vas za savet

Post by Andrijana »

Ono sto mene u vezi sa ovom osobom zbunjuje je to da se radi o zrelom muskarcu od 32 godine, koji obavlja izuzetno odgovoran posao,od koga cak zavise ljudski zivoti, materijalno je veoma situiran, fizicki izgled, higijena i sve ostalo je na veoma visokom nivou, on ima veoma sirok spektar interesovanja, uopsteno gledajuci ne uklapa se u profil narkomana.
Prozor naseg stana gleda na parking gde vidajam likove koji su ugladjeni, sijaju im ugladjene glave i nose torbe sa lap-topovima, voze besne automobile i svakog dana svracaju kod jednog lokalnog narkomana koji isto tako izgleda jako uredno i pristojno.Nedavno, dok smo ispijali kavu na terasi moj dragi mi je pokazao tu pojavu i bas skrenuo paznju na to sto istices....Mi u glavama gajimo sliku da su narkomani prljavi i drljavi i ocekujemo da oni koji su u tom gadnom problemu budu i fizicki obelezeni , u nekom kanalu pored puta i ko zna sta jos....To je slika koja je iz filmova...oko nas ih je jako mnogo kojima "ne pise na celu" ko su i kako zive .....
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Molim vas za savet

Post by AnAna_mo »

Evo ja sam uvijek lijepo i uredno izgledala.
Uvijek cista kosa, frizura, cista i dobra odjeca, sve uskladeno tip top, uvijek nosim nakit, ma mirise sve za mnom i nikad se nisam druzila sa onim koji bas onako lose klosarski izgledaju.
Ali opet sam narkomanka, i moj fizicki izgled ne umanjuje tu cinjenicu.
Potpis.
Pčelica
Posts: 3
Joined: Fri Nov 21, 2008 10:37 pm

Re: Molim vas za savet

Post by Pčelica »

Hvala vam puno na odgovorima. Nisam mislila nikoga da uvredim, ali nisam nikada, do sada, imala bliski susret sa ovom bolescu ili osobom koja je u tome, ili jednostavno nisam primecivala... Sve sto sam znala bile su neke elementarne cinjenice, a ono sto sada znam mogu da zahvalim bas ovom forumu.Ono sto moram da dodam je da se iskreno divim svim suovisnicima, vasoj snazi i borbi.Ja sam od takve borbe u startu odustala, verovatno zato sto nisam imala dovoljnu jaku motivaciju, mada me i dalje grize savest sto sam tek tako okrenula ledja nekome, kome mozda nema ko da pomogne. Jos jednom bih zamolila za savet da li bih trebala kontaktirati majku ovog momka? Donekle se bojim njene reakcije, jer verovatno nije sve jedno da ti neka osoba, potpuni stranac, ukazuje na takvu cinjenicu u vezi sa dettetom, bez obzira sto on vise enije dete?!
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Molim vas za savet

Post by AnAna_mo »

Nije sigurno da se radi o drogi. Dok ne bude stoposto provjereno, ne treba dizati bezveze paniku.
Potpis.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Molim vas za savet

Post by heroinapg »

ve sto sam znala bile su neke elementarne cinjenice, a ono sto sada znam mogu da zahvalim bas ovom forumu.Ono sto moram da dodam je da se iskreno divim svim suovisnicima, vasoj snazi i borbi.Ja sam od takve borbe u startu odustala, verovatno zato sto nisam imala dovoljnu jaku motivaciju, mada me i dalje grize savest sto sam tek tako okrenula ledja nekome, kome mozda nema ko da pomogne. Jos jednom bih zamolila za savet da li bih trebala kontaktirati majku ovog momka?
Drago mi je sto si se upoznala samo sa elementarnim cinjenicma. Ja sam iz suzavisnika postala zavisnik. Nisi ti nikom okrenula ledja. mozda i jesi, ali sudeci po tvom objasnjenju, treba mu veca pomoc. kontaktiratu nekog iz porodice u mom slucaju je bilo destruktivno. Bukvalno posle toga sam i ja pocela da uzimam. Ceeeeeeeeesto roditelji nece ili ne zele da znaju istinu. A narkomani su draga Pcelice 1. liga manipulatora. Mozda bi tvoja istinita prica u odnosu na sve lazi koje je on sigurno vec plasirao djelovala smijesno. prosla sam kroz to. nikom ne bih savjetovala da se uplice. Ocigledno da imas emocije. A zene vecinom iz emocija stupe u taj problem. Ne bi ni osjetila-ne daj Boze! pocetak stupanja u problem. A kad jednom stupis...
Bolje nastavi svojim putem.jbg, realnost je takva. A, nazalost, narkomani ne vole, nemaju osjecanja, iz njih govori droga! Ovo je superteska kategorija bolesti.
zbunjuje je to da se radi o zrelom muskarcu od 32 godine, koji obavlja izuzetno odgovoran posao,od koga cak zavise ljudski zivoti, materijalno je veoma situiran, fizicki izgled, higijena i sve ostalo je na veoma visokom nivou, on ima veoma sirok spektar interesovanja, uopsteno gledajuci ne uklapa se u profil narkoman
Nisam mogla da se ne umijesam jer je i u mom slucaju bilo isto. A profil narkomana se iz dana u dan mijenja. Kao sto je Andrijana napisala, ne mora da znaci..I zvuci kao iz filmova. Ali, da pojednostavim. Ne radi ono u sta sumnjas. KAd ti tako osjecas, nesto nije u redu...
Svako dobro!
Post Reply