Postoji li problem ili dramatiziram?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

just Ivana
Posts: 7
Joined: Tue Nov 18, 2008 3:55 am

Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by just Ivana »

Evo, prvi put sam nocas ovdje, nisam ni sigurna da bih trebala biti… Ne mogu reci da sam suovisnica jer moj decko nije ovisnik… Valjda…

Poznajemo se nekoliko mjeseci, skupa smo mjesec dana… Kad smo tek poceli ozbiljnije petljati rekao mi je da je probao sve osim heroina. Inace, on je partyjaner i znam da tu drogu po partyjima nije izbjegavao. I sada kad ode na party kaze mi da se 'zgazio', a ja nikad ne znam jel od alkohola ili… I ne pitam ga to… Da li bih trebala? A znam da bih...

Jednom kad smo razgovarali o tome (tad kad mi je i priznao), rekao mi je da je ta faza iza njega, ali… ne znam zasto… Ja sumnjam… Travu znam da koristi, to me i ne brine toliko… Imam mnogo prijatelja koji puse travu svaki vikend vec godinama. I jeze se od pomisli na neku drugu drogu. Iako, voljela bih da prestane i sa tim…

I alkohol… Pije, svaki vikend… Preko tjedna nikada, ali ne moze otici van bez da se napije. A ja… Ne mogu pricati ni sa kim od ljudi koje poznajem. Rekli bi mi da sam luda jer sam s njim… Ne bi me razumjeli… A meni je do njega stvarno stalo, stvarno je drag, iskren, savrsen decko… ako izuzmemo gore napisano… Mislim, da nije htio, nije mi ni morao spominjati tu drogu. Ja ionako premalo znam o svemu tome. Nisam cak ni joint nikad zapalila.

Zeljela bih razgovarati s njim o tome, a ne zelim ga napadati… Nisam osoba koja ce postavljati neke ultimatume… Zasto pisem ovdje? Jer me strah… Da se zaljubim, a da mi se on otvori nakon nekog vremena i da saznam stvari koje ne zelim…

Zavrsio je faks, radi… Ima 25 godina, svoj stan, svoja primanja… Ne znam… Jos jedna stvarcica… Pricala sam s prijateljicom koja je bila s ovisnikom… Rastapao se samo kad je bio na necemu, a moj… Pa recimo da sam najljepse poruke dobila oko 3, 4 ujutro… I jos nesto, mislim, nije da vjerujem u sudbinu... Ali nakon tog razgovora s frendicom koja mi je rekla da budem oprezna kupila sam jedne 'zenske' mjesecne novine... I taman trebam se naci s njim... A u novinama clanak o tome kako se boriti s deckom koji ima problema s drogom...

Mislim da cu biti lose shvacena, cak i sama kad procitam post, zvuci sve puno gore nego sto jest. Ili ja jednostavno ne zelim vidjeti neke stvari? Ili dramatiziram kao i inace…? Ne znam, necu se cuditi ako i ne bude odgovora na mojoj temi… Tu su ljudi s pravim problemima… A ja… Ja ni sama ne znam imam li problem ili ne… I znam da bih trebala razgovarati s njim, ali kako da nacnem bezbolno tu temu…? I lako je reci, razgovaraj s njim... Puno teze je naceti temu... :(
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by Andrijana »

Prepoznajem sebe, u tvom stavu koji si iznela.Ali sebe od pre osam godina....Upoznala divnog momka, pazljivog, predanog, posvecenog...Bili u vezi nekoliko meseci....ono bajka citava, sve idealno....On spominje da je radio nekada ranije sve i svasta, a ja ne zelim da kopam, da pokazujem nepoverenje, a i verujem da je nemoguce da je neko tako divan u nekom velikom problemu.Naravno, nikome ne pricam o sumnjama koje zive u meni i potiskujem ih sve dublje ,jer znam kao i ti da bi mi bilo ko iz okoline rekao da ga zaobidjem u velikom luku....
Nakon par meseci odlucimo da zivimo zajedno, dobijemo klinku, ja jos uvek mislim da su povremeni ispadi uzrok preteranog alkoholisanja i naravno "samo trave", koja je drustveno prilicno prihvacena, pa sam i ja poricala da to moze biti problem, a kamoli toliki ,koliki ustvari je.Moj dragi sve vreme radi i sve naizgled nije tako strasno...Moje sumnje bivaju zatrpane njegovim izjavama kako su mu narkomani odvratni, kako su jadni i more slicnih stvari.....Trebalo je mnogo godina da to bude ocigledno, ustvari nikad nije ni bilo ocigledno, meni koja je zivela u svom svetu , u kom smo mi bili porodica, kasnije sa dve cerke koja zivi naizgled normalno.....i da mi je neko rekao onda neku pricu kakva je ova moja , verovatno, ustvarri sigurno bi ga osudila mislima da on nije taj,i da, naravno ,postoje takvi slucajevi, ali to je nemoguce da se dogodi meni, pa droga je opasna, pa nemoguce da nebi ukapirala i more drugih opravdanja......zato, najmanja cena koju mozes da platis je ta da kupis test i diskretno ga uradis.....tako ces znati kuda dalje.
just Ivana
Posts: 7
Joined: Tue Nov 18, 2008 3:55 am

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by just Ivana »

Draga Andrijana, hvala ti na odgovoru... Iako nije ono sto bih zeljela cuti... Htjela sam cuti, dramatiziras djevojcice, ne brni, sve je u redu... :( sasvim sam nova u svemu tome, reci, test mogu uciniti samo ako on pristane na to? Ali onda bi mi jednostavnije bilo zapoceti razgovor o toj temi, zar ne? a nekako mislim da mi ne laze, samo ja ne zelim ispitivati... gdje je granica? kako da znam da ju je presao?
User avatar
bez veze
Posts: 43
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:56 pm
Location: beograd

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by bez veze »

..." Zavisnici pomocu supstanci umrtvljuju svoja osecanja tako da njihovi partneri osecaju dvostruku bol, koja povremeno biva olaksana samo ljutnjom ili fantazijama."...
Codependency, An Emerging Issue by Janet Geringer Woititz
surferica_17
Posts: 12
Joined: Thu Nov 13, 2008 3:31 pm

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by surferica_17 »

Pozdrav Justme..
..ja sam proslo proljece bila u istoj "fazi" kao i ti.. vjerovala sam svom dragom - pa zasto bi mi lagao?! zasto?! ..ali ipak je, i to onako lijepo.. slozeno.. sve kockice su bile toliko tocne da ja nisam sumnjala u nista..
..zaljubila se i vjerovala mu.
..meni su na moje iskustvo odgovorili ovako, i nazalost se slazem sa njima:
"Narkoman ima samo rjeci kojima moze ubjedit u sve, pa cak i da te voli, problem je sto vecina djevojaka koje su sa narkomanima grcevito zele da vjeruju u to, i u to da je cist... da je ovo zadnji put...da je od sada sve drugacije... a narkoman je emotivni invalid kod kojeg vremenom nestaje sve sto je ljudsko."

..zvuci okrutno, zvuci odvratno.. znam, i meni je...
..ali zalila sam nedavno da nisam kupila odmah taj glupi test i rjesila se dubioze..
..ti si cura koja ima pravo birat, on je birao drogu ali ti mozes odabrat da to neces trpit..
...znaj da ce ti obecat da nece vise, ali rijetko tko se odvikne iz prve.. najteze je rjesit se psihicke ovisnosti..
..misli na sebe, jer on na tebe ne misli kad treba da se (kako kazu) "uradi" .

..meni je dosta svega..nitko nije vrijedan mog zdravlja a pogotovo ne narkoman, sebicni i lazljivi narkoman koji iz droge lako prelazi u alkohloizam.. joj..
..nadam se, za tvoje dobro, da sam krivo procjenila tvog decka i tebe.. ali zapamti da imas uvijek mogucnost biranja.. ako osjecas da je to jace od tebe ostavi..
..to je duga i teska borba..
surferica_17
Posts: 12
Joined: Thu Nov 13, 2008 3:31 pm

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by surferica_17 »

sretno! :)
just Ivana
Posts: 7
Joined: Tue Nov 18, 2008 3:55 am

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by just Ivana »

surferice, tvoja prica je bila prva koju sam procitala na ovom forumu.. moj decko nikad nije probao heroin... mi smo tek mjesec dana zajedno, ja jos mogu otici... ali ne znam... stvarno sam se nadala da mi nitko nece odgovoriti ili onaj netko tko hoce da ce mi reci da popricam s njim i da se uvjerim da nije tako...

mozete li mi reci, u vezi tih testova... postoji li nacin da ja to nekako uradim bez da on to zna? nekako sumnjam da bi on pristao na to, rekao bi da mu nisam mama i da ako mu ne vjerujem da nasa veza nema smisla... uvijek kad razgovaramo o nekim specificnim temama u kojima dolazi do sukoba misljenja on se postavi prilicno napadacki i ja, koja sam dosta jaka na rijecima, uvijek se povucem... Pomalo me tu podsjeca na mog oca, uvijek nadje neke strasne argumente... imate li prijedlog kako da razgovaram s njim? a do tada neki znakovi...? zjenice nisam nikad primijetila, ne mogu reci ni da je nervozan.. nekad zna biti hiperaktivan, ali mislim da nista specijalno, nista nenormalno... nema niti gubitka kilaze, cak ima i koju kg previse...

moze li biti da on to uzima samo na partyjima? da li se i onda trebam zabrinjavati? u kojem trenutku znam da je presao granicu? ajme... :(

previse pitanja..
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by AnAna_mo »

Ne mozes biti sigurna da nije uzimao heroin na osnovu toga sto ti je on tako rekao.
Daba ti je ovdje klapati dok nisi sigurna. Testiraj ga, pa onda planiraj sta ces.
Sve najbolje.
Potpis.
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by Andrijana »

Imas ovde na forumu o tome kako mozes uraditi test bez njegovog znanja
Za početak je najbitnije da utvrdite istinu i stvari isterate na čistac. Dakle, posle prve noći kada vam bude sumnjivija izadjite pred nju sa testerom, i to najbolje sa onim koji pokazuje prisutnost više vrsta droga. Ako napravi dramu i ne pristane, ne treba vam bolji dokaz...Ipak, da bi bili sigurni, možete uraditi i tajni test. Ujutru, pre nego što izadje, izpraznite vodokotlić, tako da neće moći da pusti vodu, a ostaje da špricom uzmete mokraću, nije problem što je pomešana sa vodom, i tako ćete dobiti tačne podatke. Budite čvrsti i nepokolebljivi, ne nasedajte na njene priče, samo sa takvim stavom moćićete bar malo povratiti autoritet, a to vam je sada jako potrebno

Potrudi se da ne reagujes previse na "jake argumente" , oni ih uvek imaju, drcne rasprave, obecanja, lepe reci, hvatanje na emocije......veruj delima i svojim ocima, a ne recima.

sve najbolje
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Postoji li problem ili dramatiziram?

Post by jana »

Mislim da ti dramatizujes.Uzivas u igri detektiva.Tvoj problem je psiholoske ili ovisnicke prirode.Zasto se uvijek zakacis za iste profile licnosti,tj.za ovisnike?To je principalno pitanje,a ne kako ces ga testirati,pa poslije kako ces ga vuci i izvuci...Pa poslije ,da li ti je sve to trebalo ..i tako u nedogled.
Post Reply