:(((

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
hopeless
Posts: 7
Joined: Fri Jul 25, 2008 3:02 pm

:(((

Post by hopeless »

jao ljudi, vec pola sata blejim u ekran i strah me da napisem situaciju moje sestre, jer se bojim kako bi mi neko od vas mogao reci kako je situacija bezizlazna, pa vas molim, ako i mislite tako, da to barem malo lijepo upakujete :(
Iscitala sam skoro sve teme na forumu i vidjela da medju vama ima dosta visegodisnjih ovisnika, a koji su uspjeli da srede svoj zivot, i njima ja najiskrenije skidam kapu s glave i najradije bi vas zagrlila kad bi mi bili blizu, jer sam jako upucena kroz sta ste morali proci :(
Moja sestra ima 36 godina i ovisnik je skoro 9 godina, al sa velikim brojem prekida, duzim i kracim, a najduzi je bilo 2 godine. Nikada nije bila u komuni, samo jednom se skidala kod lijecnika heptanonom, a sve ostalo je bilo kucno lijecenje pod budnim okom moje porodice i mene.
Zadnji put se skinula unazad 2 mjeseca, i znam sigurno da od tada nije uzimala heroin, samo je problem sto u zadnje vrijeme primjecujem da uzima razne tablete ( tramale i slicno ) i naravno to krije od nas. Zivot joj je jako komplikovan i tako joj zelim pomoci, ali vise ne znam nacin, mislim da sam ih sve potrosila. Ima troje djece, s tim da je i muz sad napustio i jos je naravno nezaposlena. Sama ta prica je uzasna i bez droge u tom svemu, i mislim da ima jaku zelju da se rijesi svih opijata, ali da ustvari svaki put popusti kada se sjeti u kakvoj je siuaciji. Mnogo joj pomazemo oko djece i moja jedina zelja je da shvati kako za svaki problem postoji rjesenje, te da ona svoj zivot moze dovesti u red postepeno sa strpljenjem i ustrajnoscu, ali cini mi se preslaba za to. Ona nije tip koji zna zatraziti pomoc tako da pustanje da padne na dno ne dolazi u obzir, jer bi tu bio njen kraj...Bilo bi mi drago kada bi neko od vas, bivsih ovisnika, napisao svoje osjecaje, za vrijeme ovisnosti, tokom skidanja, nakon oporavka, stvari koje su vas drzale da ustrajete i stvari koje ste dobili kao nagradu nakon ovisnosti..Mislim, da kada bi joj pokazala tako nesto, da kada bi procitala, da bi shvatila kako sve ovo moze da ima lijep svrsetak. Imam utisak da bi iskrene rijeci bivseg ovisnika imale za nju vise efekta, nego moje pricanje sve ove godine. Zivimo u maloj sredini, a inace smo jako fina familija koju nikad niko ne bi povezao sa drogom :( tako da zelimo da pokusamo ama bas sve prije nego se odlucimo na komunu i slicne ustanove, jer bi tada definitivno izgubila starateljstvo nad svojom djecom :(
Nadam se brzim odgovorima, punim nade
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: :(((

Post by Modesty »

Odlskom u komune i na liječenje se ne gubi starateljstvo nad djecom nego baš u suprotnom slučaju a drugu postoje i komune u koje se mogu viditi i djeca koja tamo normalno nastavljaju školovanje....ja sam kao ovisnik imala djete,probala sam sve i svašta ali sam si samo dugi niz produžavala agoniju.Mislim da to što vi tražite ne postoji,ovdje možete dobiti malo utjehe ali na vama je da preduzmete radikalne mjere ili da ona skroz propadne i stvarno ostane bez djece.
hopeless
Posts: 7
Joined: Fri Jul 25, 2008 3:02 pm

Re: :(((

Post by hopeless »

Hvala puno na odgovoru
A sto se tice komuna, tu sam totalno neupucena.
Mozes li mi molim te reci gdje se nalaze te ustanove u BiH, i u kojoj si ti bila.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: :(((

Post by Modesty »

ne mopra ta komuna biti u BiH,ja sam osobno bila u komuni ĆENAKOLO(cenacolo),to je blizu Mostara ali ima isto jako dobra komuna osobito ko ima djecu a nalazi se poviše makarse i zove se Papa Ivan II,tamo imaju i ljekare i terapiju i dozvoljeno je pušenje dok u cenacolu nije ali isto imaju i djeca.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: :(((

Post by saša-ex »

Sama u kucnoj varijanti se nikada nece uspeti skinuti, njoj definitivno treba strucna pomoc, za ovu situaciju je najbolji odlazak u komunu, i u Hrvatskoj i u Srbiji postoji Reto centar, tu bi se mogla smestiti sa decom.Uzimanje tramala je isto sto i uzimanje heroina.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: :(((

Post by Sagitarius »

saša-ex wrote:.Uzimanje tramala je isto sto i uzimanje heroina.
I gore od heroina.
hopeless
Posts: 7
Joined: Fri Jul 25, 2008 3:02 pm

Re: :(((

Post by hopeless »

Sagitarius wrote:
saša-ex wrote:.Uzimanje tramala je isto sto i uzimanje heroina.
I gore od heroina.
:shock: ok , svakako je nesto ciniti s njom
amela
Posts: 13
Joined: Sat Dec 08, 2007 6:43 pm

Re: :(((

Post by amela »

ĆAO JA SAM MALO MLAĐI OD TVOJE SESTRE DVIJE GOD...
TO ZA KOMUNU ŠTO PIŠU MANE TOGA DA MORA U KOMUNU DA BI SE SKINULA.
JA IMAM ĆERKICU KOJA PUNI 13 GOD SVE SAM POKUŠAVAO I DETOXS I KOMUNE ALI BEZ USPJEHA...
ALI SAM SADA ČIST DVIJE GODINE BEZ KOMUNE,ČOVIJEK DOKLE GOD SEBI NE POSTAVI CILJ ŠTA TREBA A ŠTA NETREBA
SUVIŠNO JE GOVORITI TREBA OVDJE ONDJE,TREBA DA ONA SAMA ODLUČI I SAMO TAKVA MOŽE DA USPIJE NIKAKO DA JOJ DRUGI
TUPE MOZAK...
A IMA KOMUNA I U BOSNI I HERCEGOVINI:KAKANJ,ILIJAŠ,ALEKSANDROVAC KOD BANJA LUKE,SARAJEVI ITD...
ALI VJERUJ DOK ONA SAMA NE ODLUČI NIKAKAV USPJEH NEĆETE POSTIĆI...

PUNO SREĆE .MIĆURI
hopeless
Posts: 7
Joined: Fri Jul 25, 2008 3:02 pm

Re: :(((

Post by hopeless »

Ma ok je...razliciti ljudi, razlicita misljenja. Ja licno bi volila da ide u komunu, jer to je jedino sto vec nije probala. U sustini, najgora je motivacija. Zajedno je pronadjemo, cvrsto je se drzi neko vrijeme, ali odjednom kao da sve izlapi u jednom momentu, a to sve se desi radi one grozne ''hajd jos jednom'' ili '' evo sad sam dobro, mogu jos jednom'' :(
Juce sam je smjestila pred comp i otvorila vase ispovjesti. Bas se bila zacitala, a mogu reci i malkice prepala, jer kao da je odjednom postala svjesna u kakvim je g...ma stvarno. Mislim da je najgore kada ne priznajes sam sebi kakav veliki problem imas, jer si tada daleko od svog dna, a samim tim i od izljecenja.
Ali polako, vi koji ste cisti duze vrijeme dajete mi nadu ;)
Post Reply