Ovisnost u porodici

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

O tome da li je ovisnost u porodici kao nasljedni faktor bitan ili ne je jako dikutabilno pitanje? I jeste i nije...Ovisi o samoj osobi, o njezinoj psihickoj stabilnosti, samopouzdanju, vjeri u sebe itd. Ali da igra, igra...Dati cu vam svoj primjer...
Moj deda, sa mamine strane, je bio alkoholicar, imao cirozu jetre i seceras.Umro je kad sam bila dijete no, dan danas mi nenormalno nedostaje i imam ga u lijepom sjecanju.Njegova ovisnost je otisla do te mjere da bi si on ujutro davao spricu inzulina uz casu rakije.Umro je jako mlad sa 51-52 godine.Njegov sin, znaci moj ujak je od 17 godine poceo sa drogom i traje do sada kad ima 47 godina.Kada bi imao talent za pisanje njegova prica bi bila slicna Katarininoj (mjesecni odlasci u Tursku do dan danas, Goli Otok sa 18godina, Lepoglava, Pula po zna koliko puta).Ukupni staz u zatvoru do sada je oko 10 godina.Mozda ga Kate stvarno zna.
Moj otac je postao alkoholicar.oduvijek je volio kockati ali trenutno nema para pa je to svedeno na sitno kladjene u Sportskim kladionicama.
Ja, od ujaka zena isto brije mada to kazem cisto radi informacije jer nismo u krvnom srodstvu.
E sad, brat i ja.Probao je sve osim LSD-a.Malo cesce je znao uzeti ekstazi kad smo bili u fazi odlazaka na partije ali on se nikad ne bi niti nikad nece navuci da dop ili bijelo, Hvala Bogu.
Ja sam sa dopom od 20 godine.Nisam konstantno navucena.Imala sam duze faze cistoce od godinu ili vise ali recimo 8 godina sam u tome.
Volim i tablete.A kad pijem pijem da se napijem a ne iz gusta, kao drugi kad popiju casu vina nakon rucka.No, trenutno ne pijem i ne kockam.
Sto mislite da li je ovisnost u mojoj porodici imala doprinos mojem problemu ili ne?
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Znaš šta....Sve je to veoma diskutabilno...Toliko ima situacija da je bilo zavisnosti u porodici,ali su deca iz inata ostala doveka čista,mrzeći bilo kakvu vrstu zavisnosti...Takođe ima slučajeva identičnih tvome...Ali pogledaj moj...nikakva zavisnost generacijama unazad-moji - lekari.Možda si ti samim rođenjem imala veće predispozicije da postaneš zavisnik,ali moja teza je da sve zavisi od individue... :smt006
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

geni

Post by katarinadimedici »

Uz dužno poštovanje mojoj Pepeljugi (mnogo si mlada za ovakve teme) IZUZETCI POTVRĐUJU PRAVILO!I lekari PIJU ima ih i NARKOMANA, a ako nisu oni,možda imaju dede i babe koji su to?!Deca alkoholičara nasleđuju sklonost ka alkoholu,a većina narkomana potiče iz porodica sa problemom!Narkomanija je "mlada" bolest,stasala je tek prva generacija dece narkomana!Nažalost veliki broj te dece pokazalo je sklonost ka adikciji,što se vidi i na mom ličnom primeru!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

da djeca alkoholicara su cesto i sami to-uvijek kazu kakav otac takav sin...i uvijek sam se pitala pa kako boze...ako je neko prosao kroz to i osjetio bolest alkoholozma na svojoj kozi..batine, dreka, strah, ma horore sve zasto i kako je i on takav prema svojoj djeci...kontam zar nije osjetio bol i zar moze sada tu istu nanijeti svojoj porodici...eee...sada znam kako i zasto. Naslijedno je, takve osobe ne znaju drugacije ispoljiti svoje emocije, osjecaje itd. Vecina je zeljna ljubavi, jer su je rijetko osjetili-pogotovo na pravi nacin... i kao izgubljena zivotinjica prestrasena vapi za zagrljajem ali ne zna kako to da pokaze-onda te ugrize ili ogrebe i misli da je nesto fino uradila i da je to ljubav. Nazalost, iako smo ljudi,naj inteligentnija bica, iznad svih ostalih-nase ponasanje,narocito gore pomenuto, nije nista bolje/naprednije od neke male izgubljene zivotinje.....naravno mi imamo opcije za razliku od drugih-mozemo uvidjeti nas problem, kognitivna terapija kako za alkoholicara tako i za cijelu porodicu, izbor-volja-zelja...kao i kod narkomanije...ali isto tako ,doduse rijedje, dijete alkoh. ode u drugu krajnost pa ne pije uopste-mozda pivo ponekad ili casa vina ali rijetko. Npr moj rodjak-ne pije, ne drogira se...ima averziju prema tome...ako ga pita neko sto ne pije njegov odgovor je da se nagledao dosta tatinih sranja i da ne zeli biti kao on jer zna da negdje u njemu spava alkoholicar ili ovisnik. Mladje generacije-kao ja npr- iz porodica sa alkoholizmom su cesce ovisni o drogama nego alkoholu. Adikcija je bolest kao i depresija, rak...sto znaci da je nasljedno...ne uvijek ali cesto. Rak ne mozes sprijeciti ali znajuci da je prisutan u porodici mozes se bolje cuvati, paziti zdraviji biti...tako i adikcija...mi imamo izbor...uvijek..samo sto kad si mlad ne znas ovo sve i ne kontas da ides bas tim putem...to je cidno...tek sada kad vratim film vidim milion crvenih zastavica koje se deru"opasnost"! bas i moja mama to kaze...da sam znala sto znam danas...vise je nego prisutno bilo...samo eto ko je znao;pogotovo za mene...nije niko pa ni ja sumnjao da bi se to meni moglo desiti...eto desilo se...a jebi ga u svakom zlu ima nesto dobro jel tako..pa tako i ovde...btw, moram tako razmisljati-nalaziti positivno gdje god..mnogo je bolje....no...ako je to vec bilo u meni...pokazalo bi se kad tad i na neki nacin...ne mora biti droga..moze biti obsesiv compulsive dissorder-ili bulimija ili rezanje...pa eto ako je moralo biti nek je bilo sada a ne kasnije...i nek je bila droga a ne nesto drugo....eto bilo proslo...sad sam mirna- :-D ...zelim da vjerujem da je tako...sto moze biti ako budes radila na tome i radila 12koraka...
ps samo sam pomenula genetiku kao "razlog" jer je to tema...ali to nije jedini razlog ili uzrok...ima ih puno- najvazniji su drustvo i jacina karaktera.....
cmok
pisem ovo cijelu noc...nikako da napisem cccc
Post Reply