zabrinuta sestra 2 narkomana

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Modesty »

A koji su to njihovi razlozi da ne idu u komunu da te odmah razuvjerim argumentima da ne piju vodu ,no dobro...nisam fanatik i da mislim da je komuna baš jedino rješenje ali po svemu sudeći za njih jeste a što se blokatora tiće....nezam,ja dižem na recept u Bg za cio mjesec,30 eura.
User avatar
zabrinuta_pg
Posts: 22
Joined: Sat Jun 14, 2008 2:52 pm

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by zabrinuta_pg »

Pa koliko sam ja shvatila vise su za varijantu psihijatar-psiholog-grupna terapija nego za komunu. 3puju da tamo idu samo bezznadezni slucajevi a sebe naravno ne ubrajaju u iste :| E sad moze biti da je to samo njihova zvaka, tj narkomanska prazna prica a mozda zaista i ima necega u tome. Ja iskreno mislim da je najveci zajeb u cijeloj prici taj sto su svaki put prelako uspijevali da izdrze fizicku krizu i bili cisti i po godinu dana i onda misle da ce tako biti svaki put a svi znamo da je to daleko od istine. Mislim da je kljuc doprijeti do njih onako duboko i pronaci zaista pravi razlog zbog koga su se svaki put vracali.
Inace prica je klasika, samo da ovo izdrze i nikad vise :roll:
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Modesty »

sa narkomanijom nema kompromisa to si dobro stavi u glavi a jedn narkoman da zna šta je najbolje za njega,nebi bio to što jeste....a to što oni seme nesvrsavaju u "beznadežne" to je klasična priča svako narkomana "ja nisam kao onni,ja sam drugačiji" tek onda kad priznaju koliko su pali i koliko su bbespomoćni,može da počnee put njihovog oporavka...naravno da treže olakšice,lakše je biti u svom konforu i ići na terapija nego biti u komuni ALI!!! KOLIKO ZNAM ONI SU SE SKIDALI I DO SAD PA OPET RECIDIVIRALI I TAKO STALNO.
Njima definitivno treba neka drastičnija promjena ali to je opet sve na vama,ja vam pričam svoje iskustvo i iskustva mnogih koje znam,u svakom slučaju vas podržavam na bilo kojem putu ako on iole ima smisla.
User avatar
zabrinuta_pg
Posts: 22
Joined: Sat Jun 14, 2008 2:52 pm

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by zabrinuta_pg »

Svjesna sam svega toga draga Modesty ali trenutno je takva situacija da prosto moramo da pazimo na svaki potez, ako su vec pristali svojevoljno na ovakav vid terapije i spremni su ici kod ljekara nekako mi je nehumano otjerati ih u komunu, s tim da ta opcija ostaje kao jedino moguce rjesenje ako ovo sad ne pokaze rezultate. Obzirom da si sama prosla kroz taj pakao pretpostavljam da znas sta znaci da ti u tim najtezim momentima neko pruzi iskrenu pomoc, razumijevanje i onu najminimalniju dozu povjerenja. Nadam se da ovdje ima i onih koji su se uspjeli izlijeciti bez komune? ako nema onda sam bas, bas u velikoj zabludi.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Modesty »

ima ih svakako...ma raznih slučajeva....držim ti palčeve :wink:
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Sagitarius »

Modesty wrote:a što se blokatora tiće....nezam,ja dižem na recept u Bg za cio mjesec,30 eura.
Ti si na blokatorima?
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Modesty »

Sagitarius wrote:
Modesty wrote:a što se blokatora tiće....nezam,ja dižem na recept u Bg za cio mjesec,30 eura.
Ti si na blokatorima?
da,pijem ih radi mira u kući ako me razumiješ :D ništa mi ne škodi aa roditeljima puno znači.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by heroinapg »

Nadam se da ovdje ima i onih koji su se uspjeli izlijeciti bez komune
Ima, ima, kako da nema...Samo 1 stvar (sad ce da skoce na mene?!:}...nismo izlijeceni samo ako apstiniramo..nije problem izdrzati 2-3-4 dana krizu, vec sta i kako dalje, jer smo vodili dvostruki zivot...Ja nisam na blokatorima, btw...
na stolici sam-opet ja, jel?!
A, zabrinutapg-odakle si?::}} Iste su nam tablice..Javi se kad me vidis sledeci put.
A, komuna je jedan od vidova...Citaj-vidi i po ostalim mjestima na forumu...a ekipa ti se okupila u pomoc...Vidis?! :wink:
Grupna psihoterapija, koju si pomenula je 1. liga, ukolko su slicni, bar p necemu ljudi kooji prisustvuju. ZA nju sam, iako vise ne idem..bar mjesec dva.Ko sam ja da sudim-samo iskreno pricam u svoje ime.

+nikad vise

za mene, zavisnika SAMO DANAS...Zaklinjemo se dan po dan da necemo uzimat..Niko se ne moze zakleti za cio zivot. cak ni oni koji nisu imali iskustva kao mi...SAMO DANAS ti je postulat "12 koraka"...programa po kojem se vode grupne psihonalize
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by Modesty »

"Niko se ne moze zakleti za cio zivot. cak ni oni koji nisu imali iskustva kao mi...SAMO DANAS "

Nemoj tako heroina,sve je to jako,jako individualno,ja npr nikad ne bih mogla živjeti sa tim teretom da ću cijeli život za sebe govoriti da sam ovisnik apstinent i da ću cijeli život ,svaki dan morati da mislim na to:SAMO DANAS,meni je to užasno opterećenje.....a između ostalog,narkomanija je izlječiva bolest po svjetskoj zdravstvenoj org. i ja težim ka konačnom izliječenju i da više ne budem ovisnik u nijednoj varijanti sa i bez dodatka apstinent.Želim na bolest staviti tačku.

Ja stvarno nema ništa protiv NA i najvažnije da se svako nađe u onom što mu odgovara.
User avatar
vivin
Posts: 61
Joined: Thu May 17, 2007 5:21 pm
Location: Banja Luka
Contact:

Re: zabrinuta sestra 2 narkomana

Post by vivin »

Modesty wrote:a između ostalog,narkomanija je izlječiva bolest po svjetskoj zdravstvenoj org.
ispravka :
narkomanija je recidivirajuća i ZAliječiva bolest ...po WHO, Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji

samo mala opaska, mada je o ovome već neko pisao na forumu...
ništa drugo...
Savjetovalište za prevenciju i tretman zavisnosti "VIKTORIJA"


Srđe Zlopogleđe 27. Banja Luka

++ 387 (0)51 467 462 SOS linija

tel./fax. : ++ 387 (0)51 43 43 00

viktorija@spinter.net

http://www.izaberi-zivot.rs.ba
Post Reply