POMOZITE NAM!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Hvala

Post by Erineja »

plava wrote:vidjela sam vasu temu ako vam mogu nekako pomoci tu sammmmmmmmmmmmmmm 8)
Hvala ti Plava. Naravno da nikada nije kasno da se ponudi i pruzi pomoc. Pa ovaj forum i postoji da bismo pomogli jedni drugima u ovoj krajnje neravnopravnoj borbi.
Dark Angel je pocela sa lecenjem pre tri i po meseca. Kao sto se i dalo ocekivati, tesko joj je, zbunjena je, promenljivog raspolozenja, usamljena ... Mnogo vremena provodi za racunarom, pa ako si raspolozena za razgovor posalji joj pp. Sigurno cete naci teme za razgovor jer ti pripadas svetu u kome ona sada ponovo uci da zivi, a ona je prosla i sada prolazi slicne situacije onima u kojima se i tvoj momak nalazi.
Slobodna sam da promenim mišljenje i izaberem drugaciju budućnost ili drugačiju prošlost.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re:

Post by Akkasha Come Back »

Erineja wrote: Fri Aug 19, 2005 12:38 pm Ispricacu vam ukratko svoju pricu.
Moja cerka rodjena je bez oca. Razisli smo se pre njenog rodjenja. Od trenutka kada se rodila postala je moj razlog za zivot, smisao mog zivota, njegova centralna figura. Mozda iz grize savesti sto sam je lisila oca, ili iz ciste roditeljske gluposti, trudila sam se da joj zivot bude lep i lagodan, da ima sve sto pozeli. Imala sam tako velike planove kako cu joj obezbediti sjajnu buducnost, zivot u kome nece znati za “nema” i u kome nece morati da se muci ni zbog cega. Kako mi to iz danasnjeg ugla deluje glupo. Cinila sam joj u stvari medvedju uslugu. Zaradila sam gomilu para kako bih joj kupila stan u kome ce ziveti kad odraste, kako bi imala gotovinu da zapocne neki svoj posao kad odluci cime ce se baviti u zivotu. U isto vreme ostavila sam joj previse slobode, smatrajuci da svaki problem mozemo resiti razgovorom i da ce, ako je ne budem previse ogranicavala, ona izrasti u jednu samostalnu, jaku osobu. Verovatno sam je negde na tom putu izgubila a da nisam to ni primetila.
Ne znam tacno kada je pocela sa travom (sa 14-15 godina otprilike). Sa 16 je eksperimentisala sa raznim tabletama, sa 17 je bila na Trodonima a od 18. je na heroinu. Uskoro ce napuniti 22 godine. Promene u njenom ponasanju bile su primetne od samog pocetka. Roditelji to uvek primete ali ne zele da sebi priznaju istinu. Ja sam njeno ponasanje pravdala pubertetom, odrastanjem, trazenjem identiteta. Narkomanija je bila nesto sto se dogadja drugima, nikako mom detetu. Onda je drasticno popustila u skoli, strasno smrsala, bila stalno umorna, izgubila interesovanje za sve oko sebe, pocela da krade novac i stvari iz kuce. Vise nije bilo mesta zatvaranju ociju pred istinom. Moja cerka je narkoman. U prvom trenutku ta spoznaja me je potpuno porazila. Ceo moj svet se srusio kao kula od karata, dao dvorac od stakla. Ali ja sam borac. Uspravila sam se odlucila da cu se boriti izvuci svoje dete iz sveta droge. Ne moze heroin biti jaci od moje ljubavi i zelje da je spasim. Jos jedna glupost u nizu. Sada, posle 4 godine pakla to znam.
Sve sto sam znala pokusala sam. I sve je ostalo bez rezultata. Pokusala sam da joj budem prijatelj, da joj pokazem da je volim, da sam uz nju i da sam spremna da ucinim sve da joj pomognem. Ostavila sam posao kako bih imala svo vreme ovoga sveta samo za nju. Pokusala sam da joj pokazem da je ne osudjujem, da ne smatram da je losa osoba zato sto je narkoman. Mozda sam sve to radila na pogresan nacin, ne znam. Svaki moj pokusaj razbijao se o zid koji je ona podigla oko sebe. Koliko god ja pokusavala da joj se priblizim, taj zid je postajao sve vislji i jaci. Gledala je u meni neprijatelja, optuzivala me da je ogranicavam, sputavam, maltreturam, da joj se mesam u zivot i pokusavam da upravljam njime.
Pokusala sam da je odvojim od drustva (u nadi da cu je tako odvojiti i od droge) ali ona je nasla novo (gde se naravno vecina drogirala). Slala sam ljude da tuku dilere od kojih je nabavljala, ali ona je nalazila nove. Pokusavala sa ucenama, kaznama, pretnjama. Nista nije pomoglo. Ni molbe, preklinjanja, suze. Nista. Sve je to samo udaljavalo sve vise od mene. Jedino sto nam je bilo i sto nam je jos uvek zajednicko je da tonemo sve dublje i dublje.
Trenutna situacija je da ona vreme uglavnom provodi van kuce, sa momkom koji je narkoman. Kuci dodje na nekoliko sati da se presvuce, istusira, nesto malo jede i provede malo vremena uz TV i kompjuter. Pokusava da tih nekoliko sati glumi dobru cerku smatrajuci valjda kako cu ja poverovati da je sve uredu. Povremeno ima krize koje pokusava na sve nacine da sakrije od mene. Ne znam da li je to zato sto pokusava da prekine ili zato sto nema para (dzeparac joj ne dajem i preduzela sam sve mere da iz kuce ne moze da iznosi stvari). I dalje smatra da sam joj neprijatelj koji iz nekog svog bolesnog zadovoljstva zeli da upravlja njenim zivotom.
Ja sam posle 4 godine borbe jos uvek na pocerku. Ali ne vise jaka i samouverena, vec jedna depresivna osoba puna gorcine i bola. Svesna sam da takva ne mogu da pomognem svojoj cerki. Svesna sam da sam joj los primer ovakva bezvoljna i bolesna. Posle svakog udarca u zid i pada sve teze se podizem. Nemam vise ideja sta jos da pokusam, sta od onoga sto sam vec pokusala, da uradim na neki drugi nacin. A znam da ne smem da se predam, da ne smem da odustanem. Zato sam ovde. Zato sve vas molim, preklinjem da mi pomognete. Recite mi gde gresim. Recite mi sta sam propustila da uradim. Recite mi sta vi ocekujete / zelite da vasi roditelji urade. Sta bi vam pomoglo? Na koji nacin da vam pridju? Na koji nacin da vam pokazu da im je stalo i da zas vole?
Ja se izvinjavam što "povampirujem" teme...rekla bih nešto, ako je ok, možda neko čita.

Ono što mi je prvo "zaparalo oči" u ovom postu ove gospođe su sledeće rečenice tipa:
imala sam ogromne planove za nju
htela sam da ona bude..
Kad sam saznala da je narkomankaceo moj svet se srušio
šta ja da radim
meni je mnogo teško
Itd...
Vidi li iko isto što i ja?
ja, ja, ja, ja, ja...

Imali ste "velike planove" za nju?- nije to lutka, personalna živa igračka samo zato što ste je vi rodili, to kao prvo.

U to spada i sve što "ste vi želeli da ona bude"
Pa onda, kada ste saznali da je narkomanka, "VAMA se ceo svet srušio"? VAŠ svet?

Ja ovo nisam u stanju iskomentirati do kraja.
Ova gospođa je očigledno u svakom smislu "gospođa", primećuje se da je fakultetski obrazovana, pismena, načitana itd ali kako da kažem, jebo ti i 8 fakulteta ako si samo svo to znanje memorisala i onda samo na ispitu "Pres play" negde u glavi, izdeklamuješ napamet naučeno, opa 10-ka, ili dovoljna je i 9-ka a sve je to jedan ogroman životni copy/paste.

Ovde je problem što gospođa ne razmišlja. Nije učila u školi o ovome pa da primeni "paste" opciju.
Ne želim vređati ali mnoge žene misle da su preeepametne jer u glavi imaju tolike položene ispite, tolike knjige, druže se i kreću u krugovima intelektualaca, a jedna seljanka sa njive i 4 razreda osnovne škole razmišlja trezvenije i logičnije.
I, da izvine gospođa- manje sebično.

Kad budem videla da je rekla nešto tipa:
"Moja kćerka je imala velike planove"
"Mojoj kćerki se srušio ceo svet"
"Ona..."
E, onda možemo početi razgovarati.

Veliki pozdrav upućen vremenskom mašinom...
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Re:

Post by StopBup »

Akkasha Come Back wrote: Mon Jan 11, 2021 7:03 pm
Ta gospodja je mama od Dark Angel, "znala", si nju. Nemoj osudjivati Erineju. Ona nije ni provodila puno vremena sa cerkom, bila je samohrana majka, radila je puno da bi kcerki odezbedila zivot, a Dark Angel je koliko se secam zivela u glavnom sa babom. Znam da joj je platila lecenje u Beogradu, tamo su ih prihvatili Zvrky i njena mama, Angel je uspesno prosla program tada, ne znam koji je to bio pokusaj lecenja, ali nije prvi, posle se jos javljala na forum, bila je cista, uspostavila je novi zivot, nadam se i da je ostala na pravom putu.
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: POMOZITE NAM!

Post by Akkasha Come Back »

To što se ispostavilo da je ona žena koju zapravo na neki način "poznajem" ne menja ništa.
Stojim iza apsolutno svake svoje reči, nikoga ne osuđujem nego ukazujem na očigledno, jer biće ovde još roditelja koji će tražiti pomoć, pa će se možda pronaći u greškama koje je napravila majka Dark Angel.
Post Reply