POMOZITE NAM!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Draga Erineja! Jednog dana ce Vasa kcerka shvatiti koliko ste propatili od onog momenta kada ste uvidjeli da je Vase dijete narkoman.Biti ce joj jasno koliko ste noci proplakali, koliko nemoci ste osjecali iz dana u dan, strah, ljutnju, ogorcenost...koliko ste mozda samu sebe osudjivali te analizirali svoje postupke, nacin odgoja, previse ili premalo paznje.No savjetujem Vam da se ne osudjujete jer niste kriva.Majka ste, sama ste ju odgojila i ipak ste u stanju pruziti joj puno vise nego nekom djetetu oba roditelja sto je samo dokaz Vase snage i sposobnosti.
Ipak ste nam premalo napisali o njoj da bismo vam mogli bolje i potpunije pomoci.Mene bi zanimalo sto Vam cerka trenutno radi u zivotu...da li radi ( da li je uopce sposobna raditi), je li ikada radila do sada....koju skolu je zavrsila, koji su joj bili zivotni planovi, koje je imala ambicije, u kojem smjeru je htjela organizirati svoj zivot.Kada idete razmisljati o njoj sta biste rekli sto i u kojem momentu mislite da je poklekla? Mora biti neki razlog ili povod da je odustala od svega....Isto tako mi recite kako ona sada provodi dane..koilko je cesto kuci...kada ste zajedno kakva je vasa komunikacija...kakav je taj njezin decko??? ta veza ima too much utjecaja na njezino trenutno stanje.Vidite iz kakve je on obitelji i da li su njegovi rodietlji upoznati sa njegovom narkomanijom.probajte udruziti snage.Mozete joj cak reci da niste protiv te veze i da oni mogu nastaviti biti zajedno ali KASNIJE kada se oboje ociste i kada budu sposobni voditi normalan zivot.Time cete dobiti veliki plus kod nje kada joj kazete npr.neka ode u komunu ili naka odradi terapiju heptanonom ili metadonom.Ili nek se zatvori u kucu uz par tableta za bolove i spavanje, recite joj da cete biti sve te dane uz nju kada joj bude najteze da joj date caj ili napravite neko omiljeno jelo, da cete skupa gledati cijelu noc filmove ako ne bude spavala, da cete biti uz nju sve dok se ne oporavi ali se ne smije vidjati sa njime par mjeseci.On je moze zvati ali se ne smiju vidjati.Recite joj da ako je on stvarno voli da ce prihvatiti taj uvjet i da ce on sam uciniti isto sa sobom.Recite joj da ako je ljubav prava taj test nece biti nista strasno nego ce ih ojacati.
Nemojte je osudjivati.Kad dodje kuci lijepo je zamolite da biste htjeli popricati sa njom.Recite joj da ste uz nju i to cete uvijek biti, da je volite bez obzira na sve, recite joj da je sada samo bitno kako da zajednicki rijesite taj problem i neka vam se otvori.Neka vam kaze sto zeli od Vas, kako joj mozete pomoci.
Onda joj lijepo dajte svoj prijedlog.Ili terapija ili skidanje u kuci ali u oba slucaja bez kontakta sa deckom ili prijateljima.
Ta veza, draga gospodjo nece potrajati budite bez brige.Ali time sto cete joj reci da ga ona moze poslije i dalje vidjati ce nju malo i iznenaditi ali nece imati razloga da vam se inati....niste nam rekli koliko su njih dvoje zajedno...
To Vam je moj savjet Erineja.Isto tako biste mogli naci nekog decka ili curu iz susjedstva za kojeg znate da je imao taj problem ali ga je u medjuvremenu rijesio da dodje kod Vas kuci i neka on kroz svoje iskustvo posavjetuje nju.To bi joj isto igralo.
Reakcija moje majke...Tu noc sam joj ukrala 200 kuna jer sam bila u velikoj krizi a vec je bila i noc za kuju sam znala da ce mi biti paklena ako nesto ne napravim.Sa druge strane sada znam da sam podsvjesno i bila umorna zavaravanja i izbjegavanja istine pa sam tim postupkom htjela otvoriti karte jer sam znala da ce primijetiti istog trena kad otvori novcanik.Tako je i bilo...Cim sam se vratila kuci sa sredjivanja dopa ona je skocila na mene derajuci se di su joj pare i kako sam joj mogla ukrasti.Rekla sam da sam joj ja uzela i da sam morala.Na njezino pitanje zasto moj odgovor je bio da sam bila u krizi.Ona je skocila na mene i pukla mi samarcinu.Plakala je, vristala na mene:"Kako si mi mogla to napraviti? Kako si smjela? Znam ja zasto se ti drogiras, ti samo meni tjeras inat, meni zelis da se inatis i da mi naudis!!!"
Ne mogu vam opisati kako su me njezine rijeci pogodile i povrijedile da moja mama misli da se ja drogiram jer se njoj inatim ili nju zelim povrijediti.Tada, u tom trenutku se radilo o meni i mom problemu sto je ona htjela okrenuti na sebe, sebe prikazati kao zrtvu i patnika sto je po mome misljenju sasvim pogresno.U medjuvremenu je i moja majka naucila nesto, ponekad nesto vise a ponekad nesto manje.Ali ipak me uputila u Centar, ipak je isla duze vrijeme na razgovore za roditelje te je naucila neke stvari i velicinu problema.
Rekla sam da je naucila ponekad vise ponekad manje jer mi nekad kaze da mi je dala zadnju sansu i da je vise ne zanima hocu li se drogirati ili ne te da kada bi zajedno zivile izbacila bi me van iz kuce i mars u p.m.
No, isto tako mi zna reci da je tu uz mene bez obzira na sve i da ako mi je pomoc poptrebna da joj se obratim.
Savjetujem vam da kada vam se ona otvori da ne napravite istu gresku kao moja mama pa budete sebicna poput nje.No vidim da niste takva osoba.Ovdje ste na pravom mjestu gdje mozete nauciti puno toga i mozete dobiti bolje savjete ako nam napisete sto vise o njoj i vasem odnosu.Puno srece Vam zelim.
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

Kompjuter sam davno popravila, i vratila se ... Onaj Gost koji je poslednjih 20 noci ovde, bila sam ja ... Nisam se logovala, nisam pisala ... Imala sam jedan od onih perioda kada sve izgleda beznadezno. Cemu sve ako gubim ono jedino do cega mi je u zivotu stalo?! Cutim i gledam sta se desava oko mene i nista, bas nista nema smisla. Trudim se da nekako potisnem bes i tugu, pa potisnem sva osecanja i reci i samoj sebi licim na hladnu, crnu stenu. Kad dozvolim sebi da progovorim, jedino gorcina i tuga izlaze iz mene. Zbog toga nisam ni pisala. Svi vi ovde imate more svojih problema, pokusala sam da vas ne davim jos i ja svojim crnilom. Samo, mnogo sam usamljena. :cry: Ne mogu ni sa kim da pricam, nigde podrske ... I evo, ponovo pisem. Vi cete me shvatiti. Bez obzira koliko vas davila, vi cete razumeti.
Ne mogu trenutno da pisem o mojoj cerki. Napisacu ovih dana, sada me isuvise boli.
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Erineja,trgnite se ,zeno! Nismo mi ovde deca,mi smo narkomani! Prema njoj kako treba,ne maziti,ne pziti,kad joj to vec nije previse znacilo.A kad bude htela da se skine,doci ce vam ona.Ipak,najbolje dajtevise inforamcija,ovako je zaista tesko davati savete sem onih uopstenih.A ne brinite za to da nekoga "davite,i da i mi imamo svojih problema" to gledajte kao terapiju; MI se bolje osecamo kad jedni drugima pomognemo.
Kiss za mamu :heart:
Image
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

da da...bas tako! m4j4 je sve rekla :wink:
anderson
Posts: 3
Joined: Wed Oct 05, 2005 11:59 am

Fata morgana

Post by anderson »

Pozdrav svima. Nadam se Erineja da ste pronašli kakvu takvu utjehu na ovom forumu. Teško je boriti se protiv vjetrenjača i moram vam reči da ste dobra majka. Bitno je da to znate jer tako će te jedino ostati prisebni i zadržati snage za još jedan "juriš". Shavtite da je njena borba sa drogom jednako jaka vašoj borbi sa njom (tj. drogom također), pa sad zbrojite sve vaše dosadašnje patnje i muke pomnožite ih sa dva i još nečete imati uvida s kakvim se ona zlom bori (ali tako negdje otprilike), ako se bori naravno. Želim vam reći da u bitkama najgora stvar kad gubiš je razmišljati o povlačenju, idite do kraja, jer tek kada ste mislili da je najgore onda se Sotona uroti da vam dokaže suprotno (jako je dobar u tome), ali i još jedna stvar nemojte nikada misliti da ste dotakli dno ono ne postoji, postoji samo dobro nakon zla i obratno.
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

Necu odustati. Nikada. Tuzno je sto je to jedino u sta sam trenutno sigurna. Cini mi se da, sta god uradila, ne mogu nista da promenim. Kao da sve radim pogresno, kao da ne postoji pravi nacin. Mozda i ne postoji, ali ja nesmem da odustanem.
Pisacu veceras ponovo.
Poljupci svima PDT_Love_04
Last edited by Erineja on Sun Mar 05, 2006 1:10 am, edited 1 time in total.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Erineja,možda sam već pominjala ni moja mama ništa nije mogla da uradi dok ja sama nisam došla i tražila da se lečim i isto je tako bila nemoćna i očajna i ja sam to videla ali jednostavno heroin upravlja tobom...Ne smete odustati to je jedino što znam i verujem da nećete kao što ste rekli,isto tako znam da je jako teško gledati ćerku kako se drogira i kako izgleda i kako se ponaša i sve zajedno a da ništa ne možete preduzeti jer šta god uradili verovatno bude još gore,sve sam to prošla i znam da je bol u vama mnogo jak i da vam je teško o tome da pričate ali zato i postoji ovaj forum možda neko da neki pametan savet! Ako želite slobodno napišite privatnu poruku spirit jer ja stvarno ne znam kako je ona izašla na kraj samnom...eto ja sam tu pa pitajte šta god vas zanima :!: :heart: ajde biće bolje :smt056 Pozdrav od male zvrky
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

Jesi, Zvrki, pominjala si, ali ta nemoc da pomognes vlastitom detetu strasno boli, izludjuje, kida te na komade. Boli i svaka njena laz, ma svaka rec, pogled, osmeh jer je sve gluma. Gde god se okrenem samo bol. I strah.
Postoji li bilo sta sto bih mogla da uradim sada? Pisala sam vec o svim neuspelim pokusajima. I ovaj poslednji (da se ponasam kao da je sve normalno, kao da droge nema, da radim na sebi ... ) je promasaj kao i svi pre njega. Sta sada?! Sta treba da se desi da ona shvati da treba da prestane da unistava sebe?!
Na par mesta sam procitala komentare da sam dala malo podataka. Ja vise ne znam sta je vazno a sta ne, sta napisati a sta ne. Pitajte i sve sto mogu i znam reci cu vam.
sunrise wrote:Mene bi zanimalo sto Vam cerka trenutno radi u zivotu...da li radi ( da li je uopce sposobna raditi), je li ikada radila do sada....koju skolu je zavrsila, koji su joj bili zivotni planovi, koje je imala ambicije, u kojem smjeru je htjela organizirati svoj zivot.Kada idete razmisljati o njoj sta biste rekli sto i u kojem momentu mislite da je poklekla? Mora biti neki razlog ili povod da je odustala od svega....
Ne radi nista. Prica o tome kako trazi posao ... Pre dve godine je radila par meseci u jednom butiku. Jos od tada navodno trazi posao. Zavrsila je srednju skolu i upisala Visu poslovnu ali nije uspela spremiti ni jedam ispit. Planovi koje je imala sa 15-16 godina postoje kod nje i danas. Mastala je o tome kako ce se baviti umetnoscu (pisanje, slikanje) i modom i o tome masta jos uvek. Pokusala sam joj pomoci da makar nesto od toga ostvari, ali je njoj heroin bio vazniji.
sunrise wrote:Isto tako mi recite kako ona sada provodi dane..koilko je cesto kuci...kada ste zajedno kakva je vasa komunikacija...kakav je taj njezin decko??? ta veza ima too much utjecaja na njezino trenutno stanje.Vidite iz kakve je on obitelji i da li su njegovi rodietlji upoznati sa njegovom narkomanijom.probajte udruziti snage.
Veci deo dana je sa deckom. U kuci provede 4-5 sati koliko je potrebno da jede, istusira se, obavi telefonske razgovore i spremi se za izlazak. Komunikacija nam je nikakva. Ona pokusava da tih par sati nesto kao glumi dobru cerku, meni se zeludac okrece od te njene glume ali nastojim da potisnem sve i ponasam se kao da je sve u najboljem redu.
Decko je na heroinu kao i ona. Dete razvedenih roditelja. Sa njegovim roditeljima ne vredi razgovarati (pokusala sam) jer ne zele da prihvate istinu. Smatraju da ja pricam gluposti (mozda i da sam luda). Zajedno su godinu i po. Vole se (tako tvrde oboje), pa onda svadjaju, raskidaju, mire i tako u krug. Kako uopste funkcionisu te narkomanske veze? Verovatno neko od vas ima iskustva u tome.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

To što se pravi fina kada je u kući to vrovatno znači da i ona oseća vašu bol i verovatno zna kako se osećate ali kao što i sami kažete njoj je heroin trenutno najbitnija stvar u životu,bitnija i od tog dečka,najverovatnije kada bi prestala uzimati drogu ta veza bi pukla bar je tako u većini slučajeva osim ako to zajedno ne urade,da li ste pokušali sa oboje da pričate i da im oboma ponudite lečenje,i finansisku podršku za to lečenje naravno?Koliko ona ima sada godina,a koliko on?Što se tiče laži,lažnih osmeha i ostalo znam tačno koliko to boli jer sam to doživela doduše ne od ćerke jer je nemam ali od dečka i jednog vrlo mog bliskog prijatelja a to sam doživela kada sam ja prestala uzimati heroin i sve ostalo do tada je sve bilo uredu. Kada sam se ja tako lažno smejala i glumila sreću i da sam srećna i kada sam lagala moju majku i kada sam dolazila u svakakvim stanjima kući,svo vreme sam znala da mi majka pati i ne samo ona već i dosta mojih prijatelja koji su me vremenom napustili,borili su se i govorili mi i upozoravali ali ja sam idalje nastavljala po svom iako sam ih stvarno mnogo volela i sada kada sam čista ja ih istom jačinom volim ali oni više nisu uz mene i više se ne družimo niti čujemo,što mene jezivo boli,pokušala sam da obnovim neke kontakte ali nisu hteli ni da slušaju...e to će verovatno i njoj da se desi,e sad sam malo otišla u svoju stranu ali evo vraćam se na laži i ostalo,znala sam da mi majka plače svaku noć kada me nema u kući a i kada sam tu neće da me gleda jer sam urađena (bila) kao pas, opet kažem bilo mi je teško zbog toga ali morala sam da nastavim moj narkomanski staž nisam imala hrabrosti da joj sve priznam i jednostavno tada nisam htela da se lečim...Šta bi mogli još da uradite,hm,to je jako teško pitanje...nemojte odobravati sve što radi da bi joj udovoljili suprodstavite se,znam biće velika svađa ali ovako će se ona naviknuti da vi ćutite i ona tako dođe i ode i vi to odobravate jer ne znate šta više da radite,i radi nekog mira u kući vi ste se sada povukli...Daj te joj do znanja svaki dan ako treba da ste protiv toga,da ste protiv toga što ne daje ispite i ne ispunjava svoje snove o kojima je maštala,podsetite je na njena interesovanja koja je drže i dan danas,probajte da je pogurate u tom pravcu ako to možete naravno,podsetite je šta je sve želela i šta sve baca u vodu svojim drogiranjem,pitajte je ima li prijatelja,druga,drugaricu koji se ne drogiraju i da li misli da će oni ostati uz nju i kad joj budu najpotrebniji...uh izgubila sam se u svemu što hoću da kažem...da li ona zna da posećujete forum?Pozovite je neka pogleda šta se ljudima sve dešava neka pročita vaše postove možda shvati koliko boli u sebi nosite... :heart: teško mi je sve ovo da pišem jer isto se meni događalo i najiskrenije me je bolelo to što je bolelo moju majku i što ne može da mi pomogne ali eto igrom slučaja meni se sve smučilo,nisam više mogla da izdržim sve te zikre i svo to cimanje zbog gudre i sve te lažne i privremene prijatelje i nisam mogla više da radim sve i svašta da bi došla do para i jednostavno nisam mogla tako više da živim....Jedna napomena majka mi nikada nije davala novac šta god da ja njoj kažem za šta mi treba osim za neku higijenu koju mi je sama kupovala :!: :!: :!: Verujte mi oseća ona vašu patnju itekako i od toga beži i zato glumi dobru ćerku a i da bi uzela neke pare od vas naravno,s kojim parama se ona drogira eto još jedno pitanje?Nemojte se ponašati kao da je sve uredu ako nije dajte joj to do znanja!Narkomanske veze se uglavnom kažem uglavnom zasnivaju na potražnji za novcem onda kupovina droge što može da traje i po ceo dan a onda kada se urade onda se vole jel,normalno,te svađe su opet kažem uglavnom kada nemaju para i kada su oboje u krizi,čast izuzecima,onda kad su u krizi svako svoje dupe gleda i dolazi do svađa onda se urade i naravno dolazi do pomirenja jer verujte mi to je onda ljubav najveća i oni stvarno veruju u to....toliko za sada možda sam i preterala...Meni je teško a kamoli vama puno poždrava i SREĆA PRATI HRABRE ne zaboravite to :!: Voli vas Zvrky
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

E sad poludeh...pisala sam post pola sata i nestade ga,sad moram ponovo,samo brzo da nesto ne zaboravim..
Erineja,decko je NE VOLI.TACKA. Ostace sa njim sve dok ne bude bas preterao da i ona sama onako zaljubljena ne vidi da je koristi (da joj trazi da radi stvari umesto njega,da zicka pare,da se slika gola,da krade,da laze,...) Sa vezama ovde imaju mnogi iskustva:ja,Ramona,kiska,katarinamedici,Pepeljuga......i jedna pravilabaze za sve: devojka ce prestati (ili bar nece vise hteti da bude sa njim) samo ako:
tip zaglavi zatvor
tipa neko prebije na mrtvo ime,a hoce i nju
tip pocinje da trazi od svoje devojke grozne stvarida bi imali para
tip ovo,tip,ono,ali tako je,devojka ce ostati uz svog "voljenog" sve dotle dok on ne napadne direktno nju i njene interese a da bi spasao sopstveno dupe .E,samo je pitanje kada ce ona shvatiti. Meni je trebalo godinu i po,ovde jednoj devojci isto tako,ima i drsticnih slucajeva kao katarinamedici koja je 10 godina bila sa muzem a nije uopste videla da je i on i cela familija *ebu kako ko stigne.
Odgovorite mi iskreno na ova pitanja:DA LI ONA IZGLEDA KAO DA SE PONOSI STO NIJE DEO VASEG,NEGO NARKOMANSKOG SVETA? JESTE LI IKADA RAZGOVARALE I DA JE ONA IZRAZILA ZELJU DA PRESTANE? DA LI ONA DELUJE KAO DA ZELI DA JE BAS UPRAVO TU GDE JE? DA LI JE ODLAZILA OD KUCE NA PO VISE NEDELJA I AKO JESTE ,DA LI POSLE VRACALA? AKO SE VRACALA,STA JE REKLA,ZASTO?
Ajde lepo odgovorite najiskrenije,i sto brze,ja vec nazirem sta vam je ciniti...ljubim mamu!
Image
Post Reply