Draga Zvrky

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Draga Zvrky

Post by Spirit »

Da ne bih rizikovala da budem off topic otvoriću novu temu samo za odgovor tebi.

Nisam ni sanjala da možes ovako nisko da udaraš, a sve vreme koristeći ljude koji te veoma malo ili čak nimalo ne poznaju, a mene još manje, a pri tom su do krajnjih granica dobronamerni. Bez obzira na to što će sve ovo ličiti na pravdanje, odbranu, napad ili ispovest, da bi i onima koji ovo budu slučajno pročitali bilo jasno, reći ću da si me nazvala špijunom (i još par stvari, ali njih da zanemarim). Nemam neki konkretan dokaz da si baš mislila na mene, ali pošto te dobro poznajem ja to znam, uostalom neka bude i ono „dobar dan zla ženo“, ne ljutim se. Možda je ovo i fini oblik diskreditacije, za slučaj da se pojavim na forumu, da svi unapred znaju sa kim pričaju i da me u startu ispljuju. Ne znam, ali sve jedno. Mene si markirala, to znam fakat!

Mene, koja sam, očajnićki prevćući čitav net tražeći pomoć za tebe, prošle godine u ovo doba, naletela na ovaj sajt. Tada se zvao edukacijom protiv narkomanije, a to je u pravom smislu i bio, a i sad je. Registrovala sam se tada i koristila njegovu osnovnu funkciju, a to je edukovanje. Malo sam pisala. U stvari samo par puta sam zatražila pomoć tamo gde sam smatrala da mi je potrebna. Od svega na netu, ovaj sajt je odigrao glavnu ulogu u tvom ponovnom radjanju. Pronašla sam put i način da ti pomognem. Na tvoju, a i moju, veliku sreću, to je izgleda uspelo. Naravno da je bilo potrebno da i ti u to uložiš veliki trud i napor, čak možda i veći od mog. Iako je možda još rano to reći, ali mislim da si uspela, bez obzira na to što ću ja do kraja života biti u stalnom strahu. Doduše, još uvek imaš karakteristično ponašanje, ono, pretežno ležanje i spavanje bez ikakvog interesa za nekim radom bilo koje vrste, baveći se sakrivanjem svojih malih tajni od svega i svakoga, bes bez razloga i povoda..., ali ovaj put na prazno. Nema veze, valjda će i to proći jednog dana kad dodjemo do kraja tunela.

Od tada, pa do danas ja sam često na sajtu. Razlog je prost. Samim lečenjem se ništa ne završava. Promene su konstantne i brze, tako da su mi tudja iskustva još uvek itekako potrebna.

Medjutim, kada je stari forum ugašen, nisam smatrala da je potrebno da se ponovo registrujem. Ali, eto i to sam morala da učinim, pošto si ti izabrala da mi ovim putem šalješ poruke. Pa, pošto je to tvoj način, poštovaću ga do kraja i odgovoriti ti na istom mestu, iako rizikujem da privatizujem jedno javno i veoma korisno mesto.

Zašto???? Mogu samo da nagadjam. Verovatno ću se uputiti u pravom smeru...

Iako ste i ti i Pepeljuga znale od prvog dana, prošle godine, šta ja radim na netu i kako ga koristim kad ste vas dve u pitanju, to vas do skora nije baš ni malo interesovalo. Ne ulazeći u to koja je prva, ali odjednom otkrivate ovaj forum i intravenozno se kačite na njega. Nemam ništa protiv, sve dok nije u manijačkim okvirima. Kad su manijački okviri, onda imam i protiv kafe.

Ali, sad imaš problem. Znaš da sam ja tu negde. Takodje znaš, da ja znam dosta toga, a isto tako umem i da prepoznam prave stvari iako nisu konkretno izrečene. Ali, ima i onoga što ne znam, a ti bi baš da izbegneš da ja to saznam, a ne dopada ti se ni da prepoznam stvari. U stvari, ti bi da ja nestanem na ovaj ili onaj način, ako ne iz života, onda bar odavde. Da osvojiš mesto i da se zove tvoje. E, pa ne može!!! Čak i da ja nestanem, javnost je neophodna kad je edukacija u pitanju, a još je neophodnija kad je u pitanju borba protiv nečega.

Uzgred, ne brine tebe toliko šta ću ja saznati o tebi lično, jer si uvek najmanje mislila o sebi (velikodušno i pohvalno, ali ne uvek). Tebe, u stvari, više brine moje znanje i saznanje o Pepeljugi, gde u stvari i ima problema i ti to dobro znaš. Misliš da će stvari koje se ovde iznose pogoršati odnos izmedju mene i nje i promeniti mi stavove. Neće! Uvek sam se borila za obadve podjednakom žestinom. I sada to isto činim. Ne shvataš baznu stvar, da prikrivajući je, u stvari joj činiš medvedju uslugu, a ljude kojima je stalo do nje sprečavaš da na vreme reaguju. OK, misliš da možeš da pomogneš... Ali... Da li si razmišljala o tome da si se uhvatila u koštac sa nečim što prevazilazi tvoje snage, sa nečim za šta je potrebno raditi timski (ni ja oko tebe nisam mogla baš sama)? Da li si razmišljala o tome, da u slučaju da ti isklizne iz ruku (što je izvesno ako nastaviš sa ovakvom vrstom zaštitničkog ponašanja), da li ćeš moći sebi to da oprostiš i kako ćeš sa time živeti.

Skrenuh malo, ali i ovo je bio odgovor na nešto bitno.

Elem, tako moja Zvrky, tvoj posao, koji se neočekivano i iznenada pojavljuje, je taj da me smatraš smaračem i da me mrziš, a moj očekivani posao je da se borim za tebe na sve moguće i nemoguće načine. Šta ćeš, takav je život... nikad pravilno i nikad pravedno rasporedjen... Ono što sam htela da ti kažem, je to, da moja uloga ovde nikako nije špijunska. A to što tragajući za pametnim stvarima, vidim i nešto drugo uz put, eeeeee... pa bože moj, šta da se radi.

Ovo je verovatno moje poslednje pisanije na forumu, osim ako se ne desi nešto baš drastično.

Izvinjavam se svima zbog privatizacije, ali se nadam da ćete mi oprostiti, jer je očito da je direktan razgovor bio nemoguć i nisam imala drugi izbor.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

vi ste njena mama.....toliko mogu da osjetim...a zvucite kao i moja mama....
i ona cesto dodje i cita...ja sam joj rekla za ovaj site jos davno davno. ALi onda sam primjetila da sve manje i iskrenije pisem jer me bilo strah da ce ona procitati -pogotovo kad nesto zaserem(oprostite) i da cu je opet povrijediti. Onda smo se dogovorile da cita samo kad joj kazem sta i od koga...npr moje ispovijesti nije nikada procitala jer prvo ne smije :-D , a i ja sam joj sve rekla .Drugo i ja sada mislim da je bolje da ne cita jer ce se samo sjebati jos vise...mozda nekad u zivotu. Bitno je da je gotovo...barem sa dopom i da ide na bolje....
a ja sam odlucila otvoriti novu temu pod suovisnici i bice za roditelje...pa tako bi i vi trebali tamo da pisete sa ostalim roditeljima...a pokusacu staviti i temu za dijecu u vezi roditelja...sta nas nervira sta nam fali sta nam prija...pa mozda nadjemo zajednicki jezik jednog dana :-D
vasa zvrky je super...jako je fina i dobra osoba...pomaze svima i bori se...to sto ona spava to ne znaci da se drogira mozda je samo iscrpljena...treba organizmu odmora...ja licno mislim da je ok ali ipak je vi bolje znate...i da vam kazem nemojte kao i moja mama da donosite zakljucke na osnovu 1simptoma...npr spavanje....jer to onda boli..ja uvijek pomislim eto i sada kad sam ok oept ne valja opet mi ne vjeruje i to me stavi u losu situaciju...ali o tome kasnije...pricajte s njom...barem s njom mozete koliko ja vidim...i super je sto ste tu znaci da vam je stalo i da je volite....
a ako sam pogrijesila i vi niste njena mama onda ko god da ste isto vazi....
Luna-
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Moram reći teta spirit nešto...Hvala joj na svakoj vrsti pomoći,bila nam je preko potrebna :!:
Mislim da ste u pravu što se tiče zvrky-nog zaštitničkog ponašanja....istina je da može da joj naškodi...Kao što znate,obe se sećamo kada ste u paničnoj borbi da nas izvučete(i vi i moja mama-moram je spomenuti jer se uvek borila za mene),pronašli forum na netu-tad smo i saznale za ibogain...Verujem da je ono što i meni i njoj sada smeta je zadiranje u neku vrstu privatnosti,jer ja ovaj forum tako shvatam.Ako mi je teško nešto da izgovorim,ja napišem,tako da mi ovo dođe kao neka vrsta oaze :!:
Ne smeta(govorim u svoje ime),meni što obe (vi i moja mama),čitate textove koje pišem(o).Ono što meni smeta je to što vi i forum vidite kao dodatnu vrstu opasnosti za obe...
Mislim da grešite... :smt006
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

da u tome grijesiti...ovo je spas...ovdje mozes reci sta hoces..pa i kada pdnes dodjes i kazes a ljudi e razumiju ne krive...to joj nemojte oduzeti...I ako ona zeli da ne citate njene postove onda nemojte...oduzimate joj ono jedino sto ima za svoje dobro...i pepeljugina mama i vi to ne trebate uzeti. I ne raditi to spijunski jer kazem vam meni je to oduzelo moj jedini mir i jedino mjesto na kom sam mogla biti iskrena i sama sa sobom i sa drugima. A to je veliko,,,sjedite i pricajte...ako zeite citati kazi te joj i pitajte je...to je njeno pravo kao i pravo svih nas sto smo ovdje. ovo je jedino mjesto na kom mozemo otvoreno reci e ja sam narkoman i nije me stid i zelim da se borim...i vi ako je /ih volite onda ce te to razumjeti i postovati. Moja mama ne cita moje postove...zato sto zna da cu ja znati to i da ce mi oduzeti nesto veliko na mom putu ka slobodi. Ja imam i narcotic annonymous ovdje pa idem na sastanke a one tu nemaju nista osim ovog sit-a. kazem vam otvoricu temu za roditelje pod suovisnici pa tamo pisite i komunicirajte sa drugim roditeljima i djecom...a ako pitate mene nemojte citati njene postove bez njenog znanja....znate sta..zvrky je ovdje bila svaki dan...vidjelo se da je dobro...a nje nema u zadnje vrijeme...i kad mi se javila osjetila sam da nije ok...nesto je tistilo...i nije se vise osjecala slobodno da bude ovde...oduzeto joj je to,,,,njeno sigurno mjesto vise nije sigurno...pa to je lose a ne dobro....
kazem vam dodjite budite tu pokazite joj i svoj dijeci svijeta da ih volite i da ste dobri roditelji...s tim sto ce te biti tu pored njih...ne na njima nego uvijek u blizini ako im zatrebate....e to je ono sto trebate shvatiti kao roditelji...pored nas ne na nama....a to sto se tice motivacije i mrtvila to je normalno...proci ce...i ja sam takva. Treba vremena gospodjo da se mozak oporavi...i dusa i tijelo. A prijatelj je kljuc u tome svemu...zato joj budite bas to.
A te male tajne i to....pa da vam kazem jako je tesko iznijeti ama bas sve na otvoreno....pa do skoro smo zivjeli tajni zivot...a kamoli imali male tajne...polako...jedno po jedno. Svoje nesto moramo imati..to nam daje sigurnost. Ja sam uvijek volila imati nesto svoje...i kad moram da kazem sve i gdje i s kim i kako i kad...ok razumijem moram da bih povratila povjerenje...ali onda stanite ima negdje granica...nesto mora biti samo moje jer to je ipak moj zivot ...kakav bi to bio zivot kad bi se sve znalo o vama?? Uzas...i hocete da vam jos nesto jako vazno kazem???reci cu vam jer moram: to tjera u bijeg. Ne plasim vas...nego vam govorim i kao kcerka i kao savijetnica....kad si prinudjen da sve otkrijes pa i ono najmanje kad je oduzeto od tebe poput slatkog decka na ulici...onda pocnes da bjezis....i znate gdje bjezimo? U propast ponovo...u ruke djavolu...direkt. Majke mi vam sve govorim otvoreno i iskreno...poslusajte me...nisam neke balavica i nije da ne znam sta pricam...i molim vas pisite tamo gdje sam vam rekla...bice tu sutra...ok????
nemojte joj uzeti nesto jako bitno u njenom oporavku
ps vi i ona i pepeljuga trebate sjesti i razgovarati pa i pepeljugina mama takodje...ali vas dvije same obavezno...sto prije
Luna
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Epa mama uspela si da me rasplačeš.......daću komentar drugom prilikom :cry:
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

vi ste njena mama.....toliko mogu da osjetim...a zvucite kao i moja mama....
:D Da, Luna! Ja jesam njena mama. Razlika je samo u tome što sam ja na ovom sajtu već godinu dana, kao što si mogla da vidiš iz mog posta, a Zvrky je tek stigla (nemam ništa protiv). Pa valjda je logično da onaj ko zadnji dodje se prilagodjava onima koji su već tu. Sem toga, hajde da forum posmatramo kao kafić. Zamisli ja sedim u njemu i pojavi se moja ćerka, a ja, umesto da sedimo dalje zajedno i zezamo se, ustajem panično i napuštam ga i nikad više ne udjem u njega????? Smešno.

Ne moraš da se izvinjavaš zbog "zaserem" :lol: nisam ni ja operisana od takvog rečnika.

Što se tiče tvog pisanja, pa nisi trebala da prijavljuješ mami sajt ako si htela da tvoje pisanje ne bude vidjeno (ili je to bio podsvesni poziv u pomoć možda), sem toga postoji i privatna prepiska. Ne vidim tu neki problem, samo grešku u koracima (ako je greška). Veliko je pitanje, da li se ti plašiš toga što si zasrala (ako si?) ili toga što ćeš nju povrediti, to već moraš ti sama da preciziraš. Razlika je ogromna. Zašto ona ne sme da pročita tvoju ispovest? Zato što se plaši onoga što će videti, ili si joj ti zabranila? Još nešto, ti reče da ti teško padaju njene sumnje. Ne bih da pametujem, ili ti popujem, ali gde tajne prestaju, počinje poverenje. Tajne stvaraju sumnju, a mašta čini svašta. Da li se slažeš?

Kad sam ja u pitanju, sasvim sigurno se neću sjebati, šta god da pročitam. Nisam od onih koji kad naidju na problem padnu u bedak i čekaju tudju pomoć (malo sam od tvrdjeg materijala), već od onih koji postave kockice i kreću u akciju rešavanja istog. Znaš, postoji jedan problem, što smo svi skloni da štitimo na neki način one koji su nam veoma blizu, čak do te mere, da počinjemo da ih smatramo veoma slabim pa čak i debilima.

Nova tema – novo poglavlje (roditelji – suovisnici)???? Barijera – zid do neba...
Namerno sam poslala post ovde, iz prostog razloga što ga onaj kome je upućen tamo nikad ne bi video. Čak ne znam ni da li ćeš ti ovo sad videti, pošto je tema izmeštena.To je, ujedno i razlog što smatram da nije dobro da ove dve grupacije budu na taj način odvojene. To onda znači da i dalje nema nikakve komunikacije izmedju njih (a veoma su bliske) i da su i dalje suprotstavljeni. Znaš ono, svako priča svoju priču i baš ga briga za ono što priča onaj drugi. Jednostavno mislim da je krajnje vreme da se nadje neki zajednički jezik i da počne da se timski deluje.

Pogrešno si me razumela kad sam pominjala navike Zvrky. Nisam ni mislila da se drogira (jednostavno ne donosim zaključke bez neke teškeeeeee provere) već samo da su još uvek prisutne navike stečene u tom periodu. A ako pogledaš vreme pisanja mojih postova, ustanovićeš da i ja imam krajnje čudnu satnicu. Znam ja da je ona super, to ne mora niko da mi kaže. Mada, i da je drugačija, ja bih se opet borila. Jednostavno takva sam.

Da naravno da mi je stalo, ali neki put, kad su zidovi previsoki, teško ih je srušiti i prosto direktan razgovor, oči u oči, je nemoguć. Da nije tako, onda ni ove polemike ovde ne bi bilo.

Opet dugačak post… To je valjda zato što nemam šta da kažem… :roll:
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Aaaaaaaaaaa, Pepeljugice, sećaš se priče o ibogainu.... Iskreno rečeno ja i dan danas, a što vreme više protiče, sve više, mislim da je taj način za veliku većinu spas. Valjda samo zbog toga ima toliko i zakonskih i medicinskih prepreka da se on uvede u široku upotrebu kod lečenja. Jednostavno svi imaju profit od ekspanzije narkomanije.
Verujem da je ono što i meni i njoj sada smeta je zadiranje u neku vrstu privatnosti,jer ja ovaj forum tako shvatam. (moram ovako jer ne umem da quotam)
Eeeeee… vidiš, to je ono u čemu ti grešiš. Ovo je javni forum, a samim tim je dostupan svakome koga interesuje problematika i tematika. Na takvom mestu ne može niko, pa ni ti, da odredjuje podobnost posetilaca. To što ti shvataš ovaj forum kao svoje privatno igralište je OK, ali u diznilendu. Privatnost vas dve je na nekom drugom mestu, a ti znaš koja su to, da ne tupim. Jebote, k’o da ulazim u partiju, pa mi se odredjuje moralno politička podobnost. :prayer:

Na kraju krajeva, da li si ti baš sasvim sigurna da ja ne znam kako izgleda biti narkoman iz narkomanske perspektive? :shock:

Za tvoju mamu ne znam, ali ja čitam dosta toga. Nešto mi se dopada, a nešto ne. Stvar izbora. To što ste se vas dve tu našle ne znači nikako da sam prestala da pratim ono drugo zbog čega sam bila ovde i pre vaše pojave. A moram malo da ti branim mamu. Pa kad ona može da stigne da čita i prati tebe, kad je kod vas veća gužva oko kompa nego kod nas. Još samo fali da i deda počne da traži svoj termin.
Mislim da ste u pravu što se tiče zvrky-nog zaštitničkog ponašanja....istina je da može da joj naškodi...
Opet greška, mislila sam da to može tebi da naškodi.

I NE, ne smatram forum opasnošću. Opasnošću smatram nekontrolisane razgovore o konkretnim radnjama koji mogu da rezultiraju recidivom.

ENDE 8)
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Moram ti Luna pojasniti nešto. Naime, komp na kom se sve ovo odigrava je moj i prvenstveno služi meni za posao, tako da sam ja uključena najveći deo dana. E sad, on se koristi i u druge svrhe, s obzirom da je jedini u kući, ali njegov difoltni korisnik sam ja, tako da čim sednem za njega vidim šta se radilo. :smt024

Da se ne bih ponavljala, pročitaj moj odgovor Pepeljugi o čitanju. Sem toga, sama znaš da je neki put prosto nemoguće sve reći direktno gledajući nekoga u oči. Onda dolazi na red pisanje i čitanje preko nekog trećeg. O tome nešto i Katarina reče odgovarajući Cherry. Može da pomogne i to mnogo. Toliko o tome.

Kad je Zvrky u pitanju, da bila je OK, pa onda nije... Biće opet ona OK (mislim da već jeste). To je samo zato što joj malo teže ide da sažvaće situaciju u kojoj ne može biti po njenom, odnosno da ona bude meni mama. Inače njoj ništa baš nije oduzeto, jedino što treba malo da odraste i da shvati da se život u jednoj zajednici bazira na uzajamnoj komunikaciji i realnom sagledavanju situacije. OK tu krivicu ja prihvatam, isuviše dugo sam je štitila od svih mogućih životnih nedaća, pa nije navikla da baš i ne može sve da ima što poželi i to u trenutku koji ona odredi. Jednostavno, ona mora da shvati da se ne vrti sve oko nje i da i drugi imaju život, ili bi bar trebalo da ga imaju. :smt043

Ne razumem. Pa ko je taj koji može baš sve znati o nekome? Ko uopšte to traži? Ja bar ne. Ali, valjda treba da se zna okvirno gde ideš i okvirno kad se vraćaš? To nije iz ne znam kog razloga, već čisto praktično. Ako te nema znači nešto se desilo, a ako jeste onda bar znaš gde je tražiš. To se ne odnosi samo na nju, već i na mene. Ništa mudro, niti specijalno... jednostavna komunikacija...

Ufff, dosta, ne sećam se kad sam zadnji put ovoliko pisala, pozdravljam te :smt041
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Epa mama uspela si da me rasplačeš.......daću komentar drugom prilikom

Jedva čekam!!! Zaista bih volela da čujem tvoj komentar. Kad već ne možemo direktno, onda i ovako ima značaja. :smt056

A za ovo plakanje!!! Mogu da ti kažem isto što i tvom ocu – od plakanja nema posla, vreme je za delanje, a kad se sve završi, onda možemo i da plačemo ako treba. :smt023
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

odgovoricu vam kasnije na to sve samo hocu da vam kazem da ce ona to naci a pogotovo pod suovisnicima...jer sam svima javila. Mislila sam da bi bilo zanimljivo edukativno zajedncki i pomocno da oditelj pisu sa roditeljima o dijeci i tako dijele iskustva itd itd a dijeca da pisu o roditeljima i sta bi volili promijeniti popraviti sta boli sta pomaze itd...mislim da na ovaj zajednicki nacin mozemo dobiti puno pozitivnih odgovora i olaksati jedni drugima ovaj put iz pakla...na to sam mislila...ima puno roditelja pa samo da neko krene...a i dijece..eto ja cu prva napisati nesto.zar ne mislite da bi to bilo od velike pomoci??? ja mislim...
i da nema veze ko je prvi dosao a ko zadnji...bitno je da onaj kome j epomoc potrebna ima svoje mijesto na svijetu gdje moze podijeliti svoj zivot i probleme sa ostalima s slicnim/istim.
a meni je ovo bilo sve u pocetku....jedino sigurno mijesto gdje sam mogla biti ono sto jesam i ne stiditi se toga....i naci podrsku i razumjvanje...a da bi neko znao ili mogao vidjeti i potpuno razumijeti narkomaniju i nas zivot kad u njoj , taj i sam mora biti ovisnik ili je nekada bio....knjige itd daju opstu ideju i sve ali i sami znate da covijek da bi razumio nekoga potpuno mora i sam proci kroz isto...
volila bih kad bi pisali kao roditelj dijeteta koje se bori protiv adikcije i sta i kako je to promjenilo/uticilo na vas zivot;sta bi volili da se promjeni-naravno nakon prestanka koristenja;sta vas izludjuje;sta vi mislite da je naj bolje uraditi sada;savijeti;pitanja drugim roditeljima....
eto pa cu kasnije pisati....
Post Reply