Potreban mi je savet i misljenje

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Hmm...opet sam nesto izmozgala da mi nije jasno....

Ta prica da treba pomoci sebi cini mi se da nije uvek tacna.To jest,da vazi samo za stabilne ljude koji su u mogucnosti da koliko toliko vladaju svojim zivotom...

Jer,ovi koji su zagazili u drogu oni ne da ne mogu da pomognu sebi, nego tonu sve dublje u dublje...i pretpostavljam da je njihov mozak tako unisten da nisu ni svesni svoje propasti,jer ne vladaju sobom,nisu SVOJI.....

Drugo,sta mi nije jasno to je zasto oni odbijaju da priznaju da koriste drogu?

Ja kad pitam mog brata o tome on mi kaze,pa da li si luda,ti ljudi su demotivisani za bilo kakv rad....da li on i to sebe mozda ubedjuje.....

A u vezi snaje...pricamo mi i ona kaze...pa ja sumnjam, mada je manje vise uglavnom sve idealno...i ja kazem kako idealno??Tek ste se vencali a muz ti propada na tvoje oci....?
Mozda i ona ne zeli sebi da prizna,mozda sebe zavarava.....skloni smo mi ljudi na to....
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by joesspappa »

Ne zameri sto cu ti odgovoriti citatima :
Vise imas na stranici anonimni narkomani NA-Beograd

Bolest ovisnosti
Ono što nas čini ovisnicima je bolest ovisnosti – ne droge, ne naše ponašanje, nego naša bolest. Ima nešto u nama što nas čini nesposobnima da kontroliramo uzimanje droga. To nešto nas čini i sklonima opsesiji i kompulzivnosti i u drugim područjima života.
Poricanje
Poricanje je onaj dio naše bolesti koji nam govori da nismo bolesni. Kad smo u poricanju, nismo u stanju vidjeti stvarnost naše bolesti. Umanjujemo njezine posljedice. Krivimo druge, pričajući o tome kako naše obitelji, prijatelji ili poslodavci imaju previsoka očekivanja od nas. Uspoređujemo se s drugim ovisnicima čija se ovisnost čini «gora» od naše. Možda krivimo jednu određenu drogu. Ako već neko vrijeme apstiniramo od droge, možda uspoređujemo sadašnju manifestaciju svoje bolesti sa drogiranjem, misleći da bilo što što danas radimo ne može biti tako strašno kao što je bilo ono. Jedan od najlakših načina da prepoznamo da smo u poricanju je ako vidimo da navodimo logične i prihvatljive, ali ipak neistinite razloge za svoje ponašanje.
Dno, ocaj i izolacija
Naša ovisnost nas na kraju dovodi do točke na kojoj više ne možemo poricati prirodu svog problema. Sve laži, sve racionalizacije, sve iluzije se raspadaju kad se suočimo s onim što je nastalo od našeg života. Shvaćamo da smo živjeli bez nade. Uviđamo da smo ostali bez prijatelja, ili tako potpuno odvojeni od svega, da su naši odnosi postali laž, parodija ljubavi i intimnosti. Iako se čini da je sve izgubljeno kad se nađemo u takvom stanju, istina je da moramo proći kroz to stanje prije nego krenemo na put oporavka.
Nemoc
Mi smo bespomoćni kada je pokretačka snaga našeg života van naše kontrole. Ovisnost je svakako jedna takva nekontrolirana pokretačka snaga. Ne možemo ublažiti ili kontrolirati svoje drogiranje ili neko drugo kompulzivno ponašanje, čak i kad ono uzrokuje gubitak onih stvari koje su nam najvažnije. Ne možemo prestati, čak i kad znamo da će nastavljanje sigurno rezultirati s nepopravljivom fizičkom štetom. Nađemo se u situacijama da radimo stvari koje nikada ne bi radili da nismo ovisni, stvari od kojih se užasavamo i sramimo pri samoj pomisli na njih. Možda smo i odlučili da se ne želimo drogirati i da se nećemo više drogirati, samo da bismo shvatili da to jednostavno ne možemo sprovesti u djelo, pogotovo ako se ukaže prilika za drogiranje.
da li ako udjemo u brod sa narkomanom kako bi mu pomogli i mi tonrmo za jedno s njim?
koliko on gubi osecaj za najblize i koliko moze biti nepredvidiv i opasan po svoju okolinu?
. Mi nismo mogli ziveti i uzivati zivot kao drugi ljudi. Mi smo morali da imamo nesto posebno i mislili smo da smo to nasli u drogama. Mi smo postavili uzimanje pre dobara nasih familija, zena, supruga i nase dece. Mi smo morali da imamo drogu po svaku cenu. Mi smo povredili puno ljudi ali je najvaznije da smo da smo najvise povredili sebe same. Kroz nasu nemogucnost da prihvatimo licnu odgovornost mi smo pravili nase probleme. Izgledalo ja da smo bili u nemogucnosti da se suocimo sa zivotom.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Pricala sam s bratom ovako o svakodnevnim stvarima...i covek kad prica s njim sve izgleda super,da nije ni depresivan ni nista....kaze trosi hiljadu din dnevno na hranu sto uopste nije tacno,snaja kaze da im je prazan frizider.A on se stalno hvali kako zaradio ovoliko,onoliko,a para nigde,niti negde idu,niti nesto kupuju....

Po pitanju onog rodjaka narkomana kao ga brani,kaze da je dobar i castan,ali bolestan i treba mu pomoc...
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Imam pitanje i volela bih da mi neko odgovori na sledece:

Koliko dugo je potrebno da neko uzima tesku drogu,recimo heroin da bi imao simptome

bez apetita,umara se,depresivan,mrsav...??
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

I jos da dodam zalio se ovih dana da ima i zatvor.....
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by Modesty »

ne djelujemi to baš ohrabrujuće,a šta bi sa testom...hoće te li ga raditi?
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by Tužna »

Tvog brata treba da nagovoriš bilo kako bilo da ode da se testira.Jer simptome koje si iznela i jesu i nisu sigurni dali se on drogira,takođe ti simptomi zamor,povišena temperatura,bol u mišičima i zglobovima može biti i uzrok neke druge bolesti kao što je HCV.Ne bih da te plašim!Ali kada on traži pare i stalno brani druga koju se drogira tu nešto neštima.Jer narkomani uvek pokrivaju jedan drugog.A to što on radi i nema problema na poslu isto ne mora da znači da se ne drogira,ima ljudi koje poznajem i koji su fakultet završili a bili su na heroinu.
Želim ti puno sreće a pre svega dosta strpljenja i puno razgovora sa bratom jer jedino tako ćeš moći da mu pomogneš.Ljudi koji se drogiraju nikada ti neće to priznati pogotovo ako tek počinju i uvek će se smeškati i pričati kako to nije istina,znam iz iskustva isto to sam i ja radila svojim roditeljima dok mi jedan dan nisu zavrnuli rukave i pogledali našta mi liče ruke.
Ali ako tvoj brat ušmrkava heroin onda su mu zenice uvek skupljene i oči se cakle,i stalno se češka po nosu i celom telu.A možda on ne uzima heroin nego neku drugu vrstu droge koje danas ima na pretek.
Sve u svemu treba mu pomoć!
Pozzz
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by Tužna »

Da se nadovežem,što se tiče zatvora i ja sam ga imala kada sam uzimala heroin nekada se desi da po mesec dana ne idem na vc.Takođe nisam imala apetit,samo sam pušila tri kutije cigara ne dan,i pija litre kafe
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by Tužna »

Što se simptoma tiče oni su vidljivi već nakon mesec dana uzastopnog uzimanja heroina.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by Modesty »

na kraju krajeva,neka njegova žena sjedne sa njim i vidi gdje odlaze novci..neka napravi tu konfrontaciju.
Post Reply