Potreban mi je savet i misljenje

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

olja
Posts: 18
Joined: Mon Jan 07, 2008 11:48 pm
Location: tu negde

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by olja »

Ne radi se o tome da sumljam da ce test biti pozitivan, ja se iskreno nadam da nece, vec o tome da je njemu u svakom slucaju potrebna pomoc. I ako test bude negativan ostaje agresivnost i problematicno ponasanje, sto takodje treba leciti. Njemu je u svakom slucaju potrebna pomoc, samo treba videti kakva.
SESTRA
olja
Posts: 18
Joined: Mon Jan 07, 2008 11:48 pm
Location: tu negde

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by olja »

Bilo mi je jako tesko dok sam citala tvoje postove, jer prepoznala sam sebe od pre nekoliko godina i znam tacno kako se osecas. Ja sam odlagala kupovinu testa jer sam imala strah od suocavanja. Produzetak agonije davao je i tracak nade da mozda nisam u pravu. Ja na kraju nisam ni kupila test nego sam u njegovoj sobi, igrom slucaja, pronasla ono sto me je suocilo sa istinom. Jos osecam tu bol. Plakala sam satima, a onda uzela telefon u ruke i krenula da trazim pomoc. Prosli smo pakao, al' veruj mi nista nije gore od neizvesnosti i sumlje. I ne mozes njemu dati test, nego ga moras ti testirati. Imas u kutiji uputstvo.
SESTRA
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by azraaa »

bas ovo sam i ja htjela da napisem, obavezno ga ti testiraj, i pomno procitaj uputstvo iz testa. ne daj se zavarati. sad cu ti i za tu tvoju snaju reci da mislim da ona zna sigurno sve ako ima nesto, jer tesko je da zivis s nekim a da ne vidis da on propada... zato budi na oprezu i ako sta saznas, razgovaraj s njom da bi se njemu pomoglo. sretno i pisi nam
PDT_Love_07
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Juce sam imala jako tezak san.U snu sam osetila jako veliki strah od brata i stalno sam bezala da se sakrijem negde da me ne povredi.Kao mi zivimo tamo i dalje u nasoj porodicnoj kuci ali ja hocu da pobegnem i jako mi je tesko i jako se oseca uplaseno.

Takav san sam kao dete i kasnije tinejdzer dugo godina sanjala i oslobodila sam se takvog sna tek kad sam presla u drugi grad da zivim sama.Pri cemu je glavni junak od koga sam se plasila tada i htela da pobegem bio moj otac.

Iskreno, i na javi osecam ogroman strah od moguceg loseg ishoda i od neprijatne moguce istine. Koa da osecam da bi to svima nama donelo rasulo i krah porodice koja se napokon posle toliko godina nesloge zblizila. Brinem se za sestru koja ima uspesnu karijeru u inostranstvu i koja pokusava da sredi svoj zivot a vrlo je vezana za njega da bi presvisla kad bi otkrila nesto tako lose o njemu.Onda nasi roditelji......

Znam samo kad je on bio mesec dana u bolnici pa koliko smo se potresli i koliko je svima zivot na tren otisao u OUT....

Pa se onda brinem kako li bi on izgledao sa tom izmenjenomm svesti,da li to vise nije ona ista osoba kojoj se moze verovati i koliko on u kriznim momentima vlada nad sobom i konacno,plasim se da nas ne povredi na neki nacin kako bi dosao do svog cilja.....jer djavo je djavo....a borba protiv djavola verovatno nije laka....
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by joesspappa »

Takav san je samo dokaz koliko se straha skupilo u tebi. I sto vise budes cekala, vise ce ga biti. nevezano za brata i porodicu, reprodukovace se na druge sfere tvog zivota, a potom i na one u tvojoj okolini. Narkomanija je bolest cele porodice, nikad pojedinca... mozda on ima simptome, ali uzroci bolesti su osim u njemu i njegovoj, kako ti kazes, nemogucnosti da u kriznim momentima (a ja bih dodao u bilo kom momentu) vlada situacijom i u svima koji ga okruzuju. Od tebe same, koja zivi u strahu i sa nadom da nece nesto otkriti, zene, sestre, ama svima vama je potrebna pomoc... Cak i da ne otkrijete da je koristio drogu, njegovo ponasanje vodi ka tome...
Ne radi se o tome da sumljam da ce test biti pozitivan, ja se iskreno nadam da nece, vec o tome da je njemu u svakom slucaju potrebna pomoc. I ako test bude negativan ostaje agresivnost i problematicno ponasanje, sto takodje treba leciti. Njemu je u svakom slucaju potrebna pomoc, samo treba videti kakva.
Sama si ovo rekla...
A nesto mi upada u oci ovde redovno... Borba sa djavolom... Nismo mi dovoljno jaki da se sa djavolom u bilo kom obliku sukobimo, borimo a kamoli pobedimo. Svaki nas pokusaj da se borimo je osudjen na propast. Koliko puta smo to pokusali i opet se vracali drogi!? Mi treba da priznamo da smo nemocni, da smo porazeni, da nam je oduzeta mogucnost da upravljamo, ne samo drogom, nego i svojim zivotom. Kad god bi pokusali da uhvatimo konce naseg zivota mi bi se vracali drogi u ovom ili onom obliku... Zapitajte se da li je tako? I mi zavisnici i ovi nasi suovisnici!?
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Razgovarala sam sa snajom....novosti su sledece:

sto se tice njegovog ponasanja nema napade agresivnosti ali je zato:

malaksao i brzo se zamara, depresivan, nema apetit..

ona takodje smatra i da po pitanju novca nije sve bas kako treba jer oni imaju dobar priliv novca a ona uopste ne vidi gde ide taj novac...kupuje se po nesto,ali ipak je to jako,jako skroman zivot....

Rekla sam joj da cu doci za vikend sa testom,ali ona me moli da ga odlozim za sledeci vikend da on ne posumnja da mi je nesto ona rekla o jegovom ponasanju pa sam ja odmah dotrcala.

Eto,i ona je u strahu..i rekla bih ne malom...
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

A po pitanju djavola...nisam pametna sta je tu najbolji odgovor,slozena je to tema.

Ono sto je cinjenica to je da je zivot pun iskusenja svakojakih i da treba da imamo jak duh da se odupremo...ta neka samodisciplina i kako doci do nje je individualna stvar ali sam pristalica toga da svako treba da tei prvenstveno da pomogne sam sebi i ovako i u nevolji...mora da pronadje u sebi snagu..sam sa sobrom da izbori bitku..

Jer je cvek jako usamljeno bice..pogotovo u nevolji i u boli...mozda samo porodica ostane uz njega...i Isusa su svi ostavili na kraju...

Sta da se kaze onda? Voditi neki oprezan zivot, napraviti neki svoj mikrokosmos sa odabranim ljudima,biti vredan i skroman..a nadasve pozitivan i srecan sa malo toga....mozda je i to neko resenje,ko zna?
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Inace,on nije pusac...to je jedan od glavnih argumenata mog oca da nije narkoman, pogotovo po njemu oni koji koriste heroin sigurno puse cigarete....
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by joesspappa »

Ovo za pusenje, ma hit izjava... sta reci o njegovoj neupucenosti... dovedi ga na forum...
Sva ta stanja koja opisujes su krajnje sumnjiva. a da ne bi glavu razbijali kupite vise test..ODMAH. KAkve veze ima da li ce se on ljutiti sto si ti sa snajom pricala o njemu. Ako je narkoma, on je narkoman. Ako nije nije... mislim to je tako prosto da ne moze biti prostije. Ako ce to njegov zivot spasiti, zar je bitno da li ce ili ne neko biti uz njega... ljudi vi se zajebavate i pricate o emocijama i moralu a njemu to odgovara, sto bi jedan prika sa foruma rekao da citiram : Meni to stanje kad moji razgovaraju sta ciniti savrseno odgovara. Ja gudru u sebe i prst u uvo... a oni nek se ...

I sukob sa djavolom ne postoji to je poenta price. Treba ga izbegavati. On je jako zajeban... a najveca njegova obmana je kad je ubedio coveka da ne postoji... A ako ne pomognes sebi kako ces drugima? Ako nisi dobar sebi kako ces drugima?
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
alice
Posts: 22
Joined: Wed Jan 16, 2008 2:47 pm

Re: Potreban mi je savet i misljenje

Post by alice »

Da,slazem se za pitanje djavola.Njega jednostavno treba izbegavati....kao i zle ljude...ako pokusamo s njima u klinc to je unapred izgubljena bitka...

Meni se tako desavalo na poslu da udjem u objasnjavanje i na kraju ja izadjem ko magarac i iznervirana a ova druga osoba sa osmehom na licu....

A,onda se meni prirodno javljaju sledece nedoumice:da li ako udjemo u brod sa narkomanom kako bi mu pomogli i mi tonrmo za jedno s njim?

I drugo pitanje,najbitnije,koliko on gubi osecaj za najblize i koliko moze biti nepredvidiv i opasan po svoju okolinu???
Post Reply