speed

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: speed

Post by misty »

Evo još nešto sam našla

Speed



Naziv: Speed, Crystal Meth, Ice...

Vrsta: sinteticka droga, amfetamini

Izgled: beli ili zuti prah, tablete

Nacin koriscenja: speed se moze usmrkavati (snifovati) posto se javlja i u varijanti praha, moze se pusiti tzv prskani dzoint ili mesanjem sa obicnim duvanom, moze se intravenozno unositi, a najcesce je gutanjem tablete.

Amfetamini su stimulansi - ubrzavaju rad centralnog i vegetativnog nervnog sistema. Kao i svi stimulansi, podizu nivo telesne temperature, brzi je rad srca, disanje, poviseni krvni pritisak. Smanjuje se potreba za snom i hranom.

Efekti: javlja se osecaj povisene energije, pojacane budnosti, neki osecaju kao da imaju vise samopouzdanja, osoba puno prica, kod nekih lako prelazi u agresivno ponasanje (verbalno i neverbalno)
Neki mogu da osecaju anxioznost i paniku, neki su skloniji rizicnim oblicima ponasanja. Efekti su individulani i zavise od dosta faktora:umor, glad, iscrpljenost organizma...

Overdose:
amfetaminska psihoza
promena rada srca
srcani udar
krvarenje nervnih sudova u mozgu
groznica
u retkim slucajevima smrt

Dugorocne posledice:
- speed relativno brzo izaziva zavisnost. Povecava se prag tolerancije, pa je potrebno uzimati vece kolicine, samim tim javlja se rizik od overdoziranja
- agresivni ispadi bez razloga, razdrazenost
- opadanje imuniteta
- uznemirenost i/ili depresija
- amfetaminska psihoza

Speed je po misljenju vecine strucnjaka trenutno najopasnija droga koja se nalazi na trzistu. Opasnost se pre svega ogleda u javljanju psihotickih epizoda i neretkom razvijanju psihoze kao psihickog poremecaja cak i kod osoba koji nemaju nasledni potencijal. U Kanadi (Vankuver) je otvoreno posebo psihijatrijsko odeljenje koje prima i leci osobe obolele od Amfetaminske psihoze.
Cesti su emocionalni problemi koji se javljaju tokom ili po prestanku uzimanja Speed-a. Simptomi cesto mogu trajati i do godinu dana.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: speed

Post by sanela »

elzi wrote:I JAKO BI MI ZNACILO DA MI NEKO DA INFORMACIJU GDJE U SARAJEVU OTICI NEKOM LJEKARU
Zašto ne ode u Zavod za alkoholizam i druge toksikomanije na Koševu?
elzi
Posts: 69
Joined: Mon Apr 02, 2007 1:34 pm

Re: speed

Post by elzi »

VEC JE GORE ISAO PRIJE 4 GODINE KAD JE JAKO PUNO PIO,NECE DA IDE VISE ,HVALA SANELA ZA POSTOVE SVE MI TRENUTNO PUNO ZNACI,jako ga boli stomak i ispadaju mu plombe nervozan je i bez razloga pocne da se nervira
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: speed

Post by sanela »

elzi wrote:VEC JE GORE ISAO PRIJE 4 GODINE KAD JE JAKO PUNO PIO,NECE DA IDE VISE ,HVALA SANELA ZA POSTOVE SVE MI TRENUTNO PUNO ZNACI,jako ga boli stomak i ispadaju mu plombe nervozan je i bez razloga pocne da se nervira
Pa oni su gore najkompetentniji, imaju najviše iskustva u radu s ovisnicima. Zaista ne znam koga bih ti mogla drugog preporučiti. Eventualno neki privatni psihijatar. Ali oni su prilično skupi.
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: speed

Post by Andrijana »

Elzi, uspevas li da se nosis sa teretom?

pozdrav
elzi
Posts: 69
Joined: Mon Apr 02, 2007 1:34 pm

Re: speed

Post by elzi »

jako teskooooooooooooooooooooo
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: speed

Post by misty »

Ej šta se dešava elzi!

Jel sve uredu?

Na forumu sam još nekoliko minuta pa krećem kući sa posla, opet sam tu ujutru od 8, ako ti trebam za razgovor šalji mi ujutru pp.

Čuvaj se molim te!
elzi
Posts: 69
Joined: Mon Apr 02, 2007 1:34 pm

Re: speed

Post by elzi »

Odes od njega kad vise nema dalje i onda kao skonta da grijesi pa me ubjeduje da ce se promjeniti a ja primim se za foru a naj vise radi djece,pa dobar desetak dana onda slijedi isto
Moja mama jednostavno i tata kazu smiri ce se on ,da leko je njima govoriti kad oni ne zive s njim i negledaju stvari koje uzasno bole to vazi i za njegove roditelje
Sve sam ispricala njegovim roditeljima i da bila je frka par dan ,aliiiiiiii nista konkretno nisu uradili kao da jednostavno nevjeruju u sve to
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: speed

Post by jana »

Elzi,cuvaj sebe prvenstveno,da mozes valjati svojoj djeci,a zatim cuvaj djecu.Tu situaciju ne mogu rjesavati ni tvoji ,ni njegovi roditelji.Dobro je da si ih upoznala sta se dogadja,da imas potporu ako ti bude trebala urgentna pomoc.On se ne moze drzati svojih obecanja,tako da na to ne racunas dugorocnije.Trazi od njega da ide na lijecenje,da se izoluje bolnicki,a jednovremeno da ti i djeca malo odahnete i da vidis sta ces dalje.Voli te Jana.
elzi
Posts: 69
Joined: Mon Apr 02, 2007 1:34 pm

Re: speed

Post by elzi »

hvala Jano!
Post Reply