Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by selma »

Kada citam ove vasi ispovijesti,osjecam se uzasno.Mogu da zamislim kako ste se osjecali dok ste to sve gledali i jos gledate.Ali,znam samo jednu stvar da to ne moze vjecno tajati.Samo sto je zalosno sto taj krajnji ishod moze biti dobar ili los.Dobar je ,ako odluci se za lijecenje.
Ja sam ,takodje,bila ovisnik 5 god o heroinu dok sam ostale droge konzumirala jos 6 god.Dobro mi je poznat taj svijet.Kada ste u tome, bilo da se drogirate ili samo posmatrate voljenu osobu da se unistava,tesko vidite izlaz ili resenje.Nisam ga ni ja vidjela.moji takodje ,nisu imali novac da mi pomognu,Bio je taj jedan period kada ja nisam priznavala da mi treba pomoc,zatim je nisam htjela(bilo mi je svejedno sta ce biti samnom) i zatim je doslo vrijeme kada sam htjela pomoc ,ali nisam je mogla naci.Svi moji prijatelji su vec bili na metedonu i uz to su koristili i heroin(jer metadon prije ili poslije prestanete osjecati)a ja ,2 problema definitivno nisam htjela.Cula sam za komune ,ali sam bila ubjedjena da se sve placaju,a ko ce meni platiti!?Na GENAKOLO se moralo dugo cekati i oni ne primaju ljude u krizi.Znam da sam tada razmisljala da za mene nema izlaza. :cry:
Ali,ubrzo sam saznala za jednu komunu u Beogradu (RETO centar)pocela sam zvati i bila sam tamo u roku 5 dana.I ne placa se.
Tamo sam se ,zaista ,slomila.Vidite,tesko cete pomoci nekome,ako ta osoba ne zeli,ali ako dodje do te tacke da pozeli pomoc,onda nije bitno koliko ce biti tesko.Ja sam sada dobro jer sam dozvolila da mi Bog pomogne.jedino sam u njemu nasla rijesenje i pravo ispunjenje i sada ko mi kaze da nema nade,ja mogu reci da je to obicna laz .Ako zaista zelite pomoc,onda je ima.Nikakve terapije ne nude trajno rjesenje.Skinete fizicku krizu,ali sta je sa onim unutra.U glavi?U srcu?

Svaki narkoman treba nesto za sta ce se uhvatiti poslije krize.To treba biti nesto zaista jako jer ako nije,ponovo ce uci u problem.Ako zaista bude htio da se lijeci ,postoji RETO centar"ima nade" na Avali.Tamo svi mogu naci pomoc.Centar je Hriscanski i vodic je Biblija.Ja sam ,inace,iz Bosne i iz muslimanske pozadine,ali vjerujte to mi nije ni najmanje vazno.

Danas poznajem mnogo ljudi koji su bili katastofa lose kao i ja,pa cak i gori,a danas zive jedan normalan zivot sa porodicom(kao da se nisu nikada nidrogirali).Tesko je povjerovati,ali je tako.Ako zelite izlaz,on postoji.I nije toliko tesko. :!: :!: :!: :lol:
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
josJednaSestra
Posts: 29
Joined: Sat Oct 06, 2007 5:48 pm

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by josJednaSestra »

Malmase, jasno je meni da se ne moze pomoci nekome ako to ne zeli...

Ali, opet....kad prodje fizicka kriza ja mislim da su makar tih par dana ovisnici dostupniji nama koji im zelimo dobro.
Makar je meni tako izgledalo prosli put...

Zato se i nosim mislju da ga na silu odvedemo kod dr, i da zapocnemo proces skidanja.
E, sad... da li je to resenje ne znam.

A, druga stvar koja me interesovala je kako ste vi dosli do te tacke da zelite da vam bude bolje?
Koliko sam ja shvatila, heroin te "radi" samo neko vrijeme, posle ga uzimas da ne bi imao krizu?! Znaci da postoji taj "medeni mjesec" koji prodje....

Kad malo vise provedem citajuci ispovjesti...bude mi zlo. Tesko mi je da zaspem, gledam svoju bebu i svjesna sam da joj jednog dana nece biti lako pomoci ako krene po zlu putu, a ne znam koji je najbolji nacin sprijeciti to... Jedino me hrabri to sto vidim da ima ljudi koji su istrajali. I nadam se da ce do kraja zivota biti dobro. :thumbsup:
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by selma »

Mozete pokusati.Samo sto silom ne mozete nista.On ako se zeli spucati,to ce uraditi bilo kad.To je nesto nad cim ne mozete imati kontrolu.Ja sam pomoc zatrazila kada sam ostala bez para.Sve moguce seme sam ispucala.nisam imala koga preveslati, niti gdje ukrasti.Bila sam provaljena i u svom gradu i u par najblizih i gradova i sela.zato sam na kraju pocela zicati pare na ulici.Nosila sam papire HEPATITISA C i govorila ljudima kako mi treba za biopsiju da se idem lijeciti.Hajde da sam to radila samo za sebe ,nego sam imala i momka koji je bio takodje navucen.Masu puta bih izlazila rano,kada bi jos bilo hladno,jer je tada bilo dosta ljudi koji su isli na posao.Nije bitno da li sam bila u krizi ili ne,svakako sam isla da bi do 9 skupila dovoljno para da se uradim,ali samo da mi skrine krizu(i meni i mom momku) i tek bi tada trazila jos para da se mogu fino spucat.Ono ljudski.Nakon nekog vremena nisam imala vise vena i snage da se borim za pare.Bilo mi je muka od sebe ,od tog zivota,od momka,od heroina,od svega.Tada sam pozelila pomoc.
I svaki put u komuni(Centru) kada bih pomislila na kucu odmah bih se sjetila kako mi je bila zima i kako zicam pare,a na kraju jedva nadjem ili ne nadjem venu u koju bih se uradila.Ta me je slika prvo vrijeme drzala u Centru.Poslije sam postala zahvalna Bogu sto me je izvukao iz tog svega i htjela sam da budem tamo i da pomognem i drugima.

Ne znam koliko sa njim razgovarate.Vecinom ne zele razgovarati o tome,ali nekada sigurno mozete osjetiti kada bi mogli u miru razgovarati sa njim,a kada ne...da uhvatite taj momenat i ozbiljno porazgovarate s njim...o tome kako ima ljudi koji su se skroz izvukli i kako ima nade za njega samo ako to zeli.
Narkoman moze ko zna koliko puta skinuti fizicku,ali svaki put je sve teze.Na kraju nemaju snagu,prolaziti kroz to ponovo.Ako mislite da mu to moze pomoci,probajte...ali to nije trajno rjesenje.Mozda,ako je on neki "specijalni"narkoman,a takvih ja ne znam puno ili ih uopste ne znam,da se uz doktora i svojom snagom skine sa
heroina.Ko zna.
Meni licno je jedino Isus pomogao i dok je On samnom ja cu biti dobro.To sigurno. :wink:
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
umorna
Posts: 4
Joined: Mon Oct 08, 2007 2:23 am

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by umorna »

ponovo ja... Za praznike išla sam kući.Uvijek strepnja kakvo cu stanje zateci. Uglavnom bilo je relativno dobro, cijeli dan smo obilazili familiju. Moram priznat da sam imala sumnju u bratov motiv sto ide s nama u posjete-to mu je super nacin da zaradi malo para da se uredi. Kad smo dosli kuci dao je mami kao pare sto je dobio od rodjaka, i onda se izgubio vani na 45 minuta. Ma znam da je garant ostavio nesto i kod sebe i da se uredio i popravio... Uglavnom kad se vratio, straci su spavali ja sam ga docekala. Okice mu se cakle. Kako mi je samo tesko pogledati ga u takve oci, najradje bih ga zadavila u tom trenutku. Sjeli smo i ja sam pokusala opet da razgovaram s njim. Vec sam Vam ranije pisala da je odlucio ici u komunu i da sad ganjamo nesto oko toga.. Uglavnom, pokusala sam prvo da se malo smirim jer me u startu hvata nervoza kad znam da me laze i stvarno nemam snage ubjedjivat se je'l ili nije nadrogiran u tom momentu. Ispricao mi je pricu da smanjuje dozu, da je u zadnjih par dana povlacio, da mu je tako lakse da se skida. Uzimao je i tramale. Ma pojma nema da li me folira da li to moze ici tako...Samo se pitam da li moje rijeci uopste dopiru do njega. Vidim da mu je tesko, kaze mi kako se gadi sam sebi u sta se doveo, ili sam totalna glupaca ali ono sto mi govori dolazi mu iz srca. Dugo smo razgovarali..Kazem mu nemoj ici tamo zbog mene, idi zbog sebe. Pricao mi je za prvu komunu, kako mu program nije odgovarao, u drugoj mu je bilo ok. U tom periodu je imao djevojku, bio se zaljubio i ona mu je pomogla da se skine pred odlazak u komunu.Ali s druge strane stalno ju je zvao, ja sam je molil da ne utice na njega da se prerano vrati(ona nikad nije imala doticaj s drogom, alkoholom, mlada naivna djevojka koja pojma nema kakav je to problem). Nije da ga pravdam, ali znam da je pozurio da bude snjom. Nisu bili jos ni mjesec dana skupa prekinuli su. Ali ostavimo tu proslost iza, ja kad razgovaram s njim pokusavam mu objasniti da mu vrijeme prolazi, kakve sve izlaze ima(smrt, zatvor, klosarluk i daj Boze ozdravljenje).Kazem mu kakvi god su nasi roditelji da mu nisu dozvolili da bude klosar, a mogli su ga i istjerati iz kuce i uraditi mnogo toga. Kad pricamo vidim koliko ga boli kako ga drugi ljudi gledaju. Da ga je stid u sta se pretvorio. Ne znam sta ce biti. Ja mogu samo da se nadam da ce probati i biti ISTRAJAN ovaj put. Rekla sam mu da ako nastavi da nas iskoristava da ne preostaje nista drugo nego pustiti ga da zavrsi na dnu. Ja ga ne mogu prihvatiti ovakvog, ne mogu mu dozvoliti da nas sve unisti. Boze pomozi nam da izdrzimo i prebrodimo ovu muku. Razgovarali smo i o vjeri. Mi smo muslimani i on i ja nismo neki prakticari. Ali znam da vjeruje u Boga. Meni bi bilo svejedno kroz koju bi religiju on odabrao iskazati svoju ljubav i vjeru u nesto iznad nas. malmase tako mi je drago sto si dobro i ponovo medju zivima, i znaj da niti jedan problem, glupost,dosada, obican zivot ne treba te ponovo gurnuti u taj pakao!!! Slijedece sedmice znat cemo za ovu komunu da li ide u nju ili ne, ne placa se i blize nam je. A sve je do njega... Kazem mu (ja ko nesto znam, ali sta cu to je moje misljenje za sve sto nas snadje..) nema idelanog recepta, komune za njegov lijek. Samo on moze pomoci sebi. U svakoj komuni mozda ce naici na nekog ko je razvio biznis od toga, neko mu jednostavno nece odgovarati kao osoba, sto je sve normalon, ali njemu samo njegov cilj neka bude ispred ociju...
Kazes da ti je dijagnosticiran Hepatits C, kako si sad? Ja sam cula da je mnogima koji su se skinuli virus iscezao..Imam neko medicinsko predznanje i ne vjeujem da iscezne ali uz neki zdravi zivot znam da organizam jako dugo moze to kompenzirati... Ma smo da se on rijesi toga sranja.
Pricala sam mu za ovaj forum i kako mora to vidjeti. PC je prodao:( jos davno pa ce morati da ode u neki klub da malo procita sve ove ispovjesti..
Ja kad sam ih citala stvarno se najezim, od srca zelim svim koji su odlucili prestati da izdrze i budu jaki u svojoj borbi. Primjetila sam da ima nekih koji to ko malo furke shvataju,heroin-mrzim tu rijec, ko oni vole to i tako su haj u s vezi cijele price. Zelim im samo da im se pamet vrati....
umorna
Posts: 4
Joined: Mon Oct 08, 2007 2:23 am

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by umorna »

josJednasestra-mozda se ovako direktno ne obraca nekom na forumu, nemam pojma. Nisam nikad ucestvovala na forumima, do sad...
Tvoj brat je godinu stariji od mene, i pretpostavljam da si i Ti starija sestra. Ne znam do kud si stigla, tesko je tako kad mu fizicki nisi blizu dokazati mu da te laze. Vjerujem da sve ovo nije tvoja paranoja, da si garant opet predosjetila sta se desava.. A jos i ako je njegova supruga u svemu tome , normalno je da se brines za djete, za sve. Taman pomislis evo ga svoj covjek... Meni je najcudniji nacin kako si doznala-halo on pomaze drugu i oslanja se na Tebe a i sam u svemu tome. Znaci pojma on nema sta ga je snaslo. On mozda u tim momentima misli kako je ,,pametniji,, i kako se on nece navuci. Nemem pojma, ali prepoznajem malo tu bezobrazluk i sebicnost koja me najvise nervira kod mog brata. I sad bi se on kao testirao za par nedjelja, zasto ne odmah? Kao da ga je ipak stid tebe ili sta vec pa Ti sama pretpostavljas kako hoce sam da se skine...Ne znam u kakvim si odnosima s njegovom zenom, mozda kod nje na majcinske osjecaje uspjes nekako uticati..Kao i Tebi i meni sve ove price koje sam procitala ovdje daju nadu da ta prokleta droga ne unisti cijelog covjeka i da ostane jedan mali djelic instinkta koji pronadje snagu da prezivi. Zelim Ti puno puno hrabrosti, smirenosti i srece. Samoj sebi to ponavljam da cinim sve sto ja mogu i sto mi je u moci. Tudji zivot ne mogu zivjeti i dati mu smisao. I ne brini se za svoju bebu, vjerujem da ces kroz odrastanje na pravi nacin znati je upozoriti na ovako nesto i pokazati joj kako zivot ima lijepih strana i da ga vrijedi zivjeti..
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by selma »

Umorna,
ne znam sta bih ti rekla.Hepatitis imam oko 5 ili 6 god.Nisam ga odmah zaradila.Tek malo poslije.sada mi je jetra prilicno ok,ali nikad se ne zna.Da,i ja sam cula da virus moze da iscezne samo sto ja nisam upoznala nikog da se tako rijesio virusa.Jedino terapijom interferonom.Dosta ljudi znam da su tako se rijesili virusa,a jednog covjeka znam koji ga se nije rijesio ni tako(ima neki zeznut genotip virusa),a sada je vec u godinama kada mu se moze lako aktivirati(ciroza) :roll:
Svejedno ne treba se obeshrabrivati.Da,opasan je,ali sa njim se moze i zivjeti.
Kako se zove ta komuna u koju ide tvoj brat?
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by Boban »

POZDRAV UMORNA,TVOJ BRAT JE DOBIO NOVU ŠANSU ZA ZIVOT ODLASKOM U TU KOMUNU.SADA JE RED NA NJEGA DA NAČINI TAJ JEDAN KORAK TJ.AKO JE STVARNO ISKUSIO TAJ OSEĆAJ DA SE OSEĆA KO POSLEDNJE GOVNO PRED LJUDIMA TO JE DOBAR POČETAK ZA JEDNU ISTINSKU BORBU PRVENSTVENO SA SAMIM SOBOM .JA SAM BIO OVISNIK O HEROINU I OPIUMU DESET GODINA BIO SAM U JEDNOJ OD KOMUNA NEKO VREME .NO DOŠAO SAM NA RUB ZIVOTA I SMRTI I ISTINSKI OSETIO U SRCU POTREBU DA ZIVIM .NISAM IMAO ŠTA DA IZGUBIM OTIŠAO SAM U KOMUNU I TO JE BILA KARTA ZA IZLAZAK IZ PAKLA.POTREBNO JE SAMO DA VERUJE LJUDIMA KOJI TAMO POKUŠAJU DA MU POMOGNU,ZNAJUĆI DA NARKOMANI NEVERUJU NI SAMI SEBI U POČETKU JE TEŠKO ALI KAD ČOVEK UISTINU SHVATI KO JE, VOLJA SE NE GUBI.HEPATITIS IMAM OKO 9 GODINA BEZ NIKOTINA ALKOHOLA KAFE MOZE DUGO DA SE ZIVI.TEBI ZELIM DA SE SADA ODMORIŠ POŠTENO JER TI VERUJEM KOLIKO SI UMORNA .IMA NADE :D :D :D
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by selma »

BOBANE,
u kojoj si komuni bio :?: :?: :?: Ja sam bila u Retu i sada sam dobro.
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
josJednaSestra
Posts: 29
Joined: Sat Oct 06, 2007 5:48 pm

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by josJednaSestra »

Umorna, jesam starija sam sestra.
Tako zelim da se on izvuce, da sve bude OK.

A, dokle sam stigla? Pa, i dalje tapkam u mjestu. Trudim se da se cujem sa njim cesce, ali nekad mi treba snage da ga nazovem, pa se spremam po cio dan za to :( Prije 10-ak dana, prije nego sam otvorila topik, smo pricali... i bilo je ono iz prvog posta. Onda sam ga svala svaka dva-tri dana, i nije se javljao. Tacno znam, nece da ga gusim s tim ( ili je uradjen ) :?
E, onda sam mu poslala poruku da pocinjem da brinem ( posle 4 neodgovorena poziva ) i onda je on mene nazvao.
Pricali smo juce o redovnim stvarima ( kao da je sve u redu ) i fino je zvucao. Ja sam se nadala da dok mi se nije javljao da se mozda skida.. ma ko zna. Prosli put kad je bio ovdje na skidanju su mi rekli da nije bio zagazio mnogo - sto se doze tice naravno. Mnogo je manje ljekova potrosio od svog druga i mnogo mirnije proveo te dane. Drug je bio bas, bas navucen.

Od tog skidanja, sledece dvije-tri godine ja nisam nijednom dobila pozitivan test na heroin, ali jesam na "lakse" droge. Tad je bio u kontaktu malo vise sa svojim "strait" drustvom - to je drustvo koje ne konzumira heroin, ali sve ostalo je OK :?:?:?:?

Uh, nisam pametna. Pomoci mu dok on sam ne odluci je tesko.
A, to sto mi je poslao druga tada?! Pa, ja mislim da je to bio njegov nacin da trazi pomoc. Znao je da ce mi ovaj reci. Posle te terapije je on mene molio da ne kazem roditeljima, plakao, govorio da mu je grozno da ga gledaju kao narkomana... ali, morala sam da im kazem, ipak je majka morala da mu daje Nalorex svaki dan. Kad sve sagledam, trebalo je tada drukacije pristupiti lijecenju, trebalo je da angazujemo nekog psihijatra. Dosta smo to olako shvatili. Komplet nasa porodica je saznala za njegov problem, kad je on fizicki bio cist.

Sinoc sam ga sanjala, u nasem stanu, kod majke. Ja pricam sa majkom, i onda vidim da je neko u krevetu ispod pokrivaca. VIdim da je on, odusevljena sam sto je kod majke, jer se u stvarnosti nisu culi duze vrijeme. On onako proviruje ispod pokrivaca, daje mi neku tabletu, ja shvatam da mu je to tableeta za skidanje, i kaze mi da odlomim pola da mu dam. Ljudi moji kako sam ja bila happy u snu.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jos jedna sestra - treba mi pomoc

Post by Boban »

Malmase pozdrav, drago mi je da si o.k ANIMO :D :D :D
Post Reply