Pozdrav svim suovisnicima

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Pozdrav svim suovisnicima

Post by jana »

Pozdravljam sve suovisnike na ovom forumu,jer su mi njihova predstavljanja mnogo pomogla.Kad je covjek sam i u kosmaru dogadjanja to je zaista tesko.Sa vama sam vec dugo vremena,ali,evo tek sada cu se ukljuciti malo aktivnije.Mama Stelamaris,mama Edina,hvala,Vam.Ema,Sonja,Zvrki,Sasa ex,Vlado,mnogo Vam hvala da ovdje razmjenjujete misljenje na jedan otvoren i konstruktivan nacin.Za dobro,naravno.
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Post by cokapeace »

Dobrodošli!
...I havent moved from the spot where you left me
This must be a bad trip
All of the other pills, they were different
Maybe I should get some help...PINK ~Just like a pilll~
User avatar
STELAMARIS
Posts: 80
Joined: Wed May 30, 2007 11:22 am
Location: Vogosca

Re: Pozdrav svim suovisnicima

Post by STELAMARIS »

jadranka simic wrote:Pozdravljam sve suovisnike na ovom forumu,jer su mi njihova predstavljanja mnogo pomogla.Kad je covjek sam i u kosmaru dogadjanja to je zaista tesko.Sa vama sam vec dugo vremena,ali,evo tek sada cu se ukljuciti malo aktivnije.Mama Stelamaris,mama Edina,hvala,Vam.Ema,Sonja,Zvrki,Sasa ex,Vlado,mnogo Vam hvala da ovdje razmjenjujete misljenje na jedan otvoren i konstruktivan nacin.Za dobro,naravno.
Jadranka zdravo i dobrodosla,

vidim da si me spomenula, pa pretpostavljam da si majka ovisnika. I mogu zamisliti kako ti je, jer to znam po sebi. A ovaj forum mi neizmjerno pomaze, ja nemam ni sa kim u zivo pricati o ovome, ljudi koji to nisu dozivjeli ne znaju i gledaju te poprijeko. Ja sa takvima uopste necu ni da progovorim, iako me cesto kolege s posla pitaju kako mi je kcerka.

Naravno da znaju sve o njoj, moj je grad obicna mahala, tracevi i price na sve strane. Ja necu da trosim zivce i energiju na te ljude koji ne razumiju i ne znaju sta je to NARKOMANSKA OVISNOST?

Priznajem da ni ja nisam znala mnogo stvari o drogama, ovdje sam procitala svasta i sad mi postaje jasnije. Do nedavno sam mislila da fizicka kriza nije nesto tako strasno, naime mislila sam da mi je kcerka lagala i uvelicavala svoje bolove u apstinencijskoj krizi. Sad vidim da sam bila u zabludi.

Inace se moje zdravlje popravlja, osjecam se bolje, ne pijem vise nikakve lijekove samo vitamine. Jos idem na redovne kontrole mjesecno jedanput ali i svaki dan na posao.

Jadranka, pisi, kazi sta je tebe snaslo, ovdje smo da jedni druge razumijemo, hrabrimo i savjetujemo se.

Pozdrav tebi i svima na forumu!
Sto me ne ubi, ucini me jacim!
Ziv pas vrijedi vise nego mrtav lav!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Pozdrav Jadranka , trudimo se da budemo sto otvoreniji,mislim da to mnogo znaci nama samima a i vama koji citate,mozda nece pomoci svima ali jednom delu sigurno hoce a to je ipak napredak :D
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Post by jana »

Jeste,moja Zvrki,pametnice moja.Ti tako lijepo znas opisati sustinu svoje borbe.Kad nije bilo nikoga,na kraju dana ja citam tebe i to mi povrati nadu.Kazem,zivo je moje dijete,valjda ce jednoga dana prihvatiti da ima problem i da ga mora rjesavati.
Moje dijete joc uvijek nije izraslo do toga da uoci da ima problem,a jos manje da o njemu govori i da ga rjesava.Sa drogom je pocela relativno kasno,sa dvadeset,bas kad sam pomislila da sam prosla najgoru krizu odrastanja sa njom.Zavrsilo Koledz ,uslo na Univerzitet,i tada pocinje lom manipulacije.Tako,evo pet godina.Ima jedan napredak,koji uocavam,ovako,iz daleka,a to je da je od svakodnevnog ,intenzivnog konzumiranja,presla na konzumiranje vikendom.I to je,drzim,neki napredak,ili se samo tjesim.Beba koju ima,valjda ce je instiktima drzati na okupu,sa sobom samom.Ja drzim distanc i cekam,cekam nesto,a i sama ne znam sta.Valjda da vrijeme nesto uciniti.Valjda ce dobra baza u porodici,kad tad odraditi svoje.Ne priblizavam se,ne mogu cak ni da vidim svoju malu unuku.Valjda je to cijena sto sam uviek,od samog pocetka bila istinita,vidjela da nesto nije u redu,da moje dijete nije isto,i nisam pristala na iluziju koja mi je redovno servirana.Zvrki,hvala sto si se javila.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

Jadranka, dobrodosla.

Ja se obicno uzdrzavam od pisanja na ovom forumu, ali nesto moram da prokomentarisem :

Jos nikad u zivotu nisam sreo narkomana koji prelazi sa vise na manje, sa jace na slabiju gudru, sa svakodnevnog na vikend drogiranje... Ili se lupas ili ne lupas. Sredine nema. A pogotovo je nema nakon 5 godina dop staza.

Niste nam zasad saopstili dovoljno informacija o vasoj kcerki, ali onako preliminarno mogu vam reci : ili vam kcerka laze da se gudrira samo vikendom, ili je fenomen, cudo i to.
User avatar
draguljce
Posts: 163
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:54 pm

Post by draguljce »

Jadranka pozdrav od mene i dobrodosla!!

Ja ti se slazem sa Vladom i ne vjerujem bas u vikend drogiranje, pogotovo ako su opijati u pitanju. ljudi na drogama su eksperti u manipulaciji, pogotovo sa onima koji ih najvise vole, a bogami i sire!
Ali nadam se das ce biti sve dobro u tvom slucaju, samo polako, na kraju vecina shvati gdje je i sta je.
samo naprijed i ne gubi nadu!!

pozz... :)
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Post by jana »

Vlado,Ti si jedan vrlo,vrlo inteligentan momak.Ja sam vrlo kasno naucila da je nasa generalna inteligencija potpuno nesto drugo od nase emocionalne intligencije.Zapravo ,tek ovdje ,na zapadu,trazeci pomoc,naucila sam i to.Svi koji ovdje pruzaju pomoc suovisniku,upucuju ga na njega samoga,i na to da nauci sta je nerkomanija kao bolest u stvari.Ja sam se u tom dugotrajnom procesu osjecala kao kad neko pravi fakturu bez krcmara.Valjda zato sto je meni cijelo vrijeme bio cilj izvuci dijete iz toga,a to ocito nije islo.
Kad govorih o kategoriji vikend narkomana,htjedoh reci da je to ona kategorija koja radi,ima materijalne stvari,i sve proteze koje daju privid normalnosti.Uvjeravaju te,kao kad dodje vrijeme,lijecicemo bolesnika,sta pravis paniku,a ja sam znala da vrijeme ovaj puta ne radi u moju korist.Djete se preobrazavalo na moje oci,manipuliralo sa djeom obitelji koja je ostala u Bosni,i ja ispadoh maltene jedini krivac u cijelom tom kupusu dogadjanja.Ne ostade mi nista drugo nego da se odmaknem.
Pitas me Vlado,da li je ikad priznala da ima problem.Ne,nikada.Samo je drugima znala reci,da to vise ne dira i to je sve.Od mene samo bjezi,ili kad u rijetkim prilikama kontaktiramo,samo napada.Uvijek sa visoka,samo napada.Nisam nikada bila nikakva majka,primitivna sam,i samo u tom stilu.Ja obicno odlazim kad vise ne mogu da izdrzim.Sta drugo da radim?
jeja
Posts: 1
Joined: Fri Sep 21, 2007 3:55 pm

Post by jeja »

Evo i ja da se prikljucim. Skoro sam videla ovaj forum i zao mi je sto nisam ranije znala za njega jer mislim da bih lakse prevazisla probleme. Moj brat se, koliko ja znam, drogira oko 7 godina, ali zadnjih par godina je totalni haos u kuci. Ne mogu da kazem da ne zeli da se izcupa iz svega, ali nekako nikad nema dovoljno volje da istraje u tome do kraja. Po svemu sto sam procitala ovde vidim da je najbolje da ode u neku komunu. On do sada nije bio ni u jednoj komuni. Pokusavao je sa kucnim lecenjem, ali uvek se vrlo brzo vracao na staro. Sad je definitivno pristao da ide u bilo koju komunu, ali ja bih vas zamolila za savete i preporuke gde otici. Inace, ja sam iz Beograda i mislili smo da ide u neku komunu na Avali, a oni nude i da ga posalju u Split. U pocetku sam mislila da je to najbolje resenje, da ne bi bio blizu kuce, ali onda smo culi da je to tamo sekta i da im uzimaju pasose i vise ne mogu da se vrate. Sad sam totalno zbunjena, a on jos vise. Ovde (na forumu) sam citala dosta o Marjanovcu blizu Banja Luke i nekako mi se ucinilo da njega najvise hvale. Jel zna neko koliko se ceka na ulazak u Marjanovac i da li je stvarno tamo najbolje?
Pozdrav svima na forumu
User avatar
raskorak
Posts: 453
Joined: Wed Dec 06, 2006 7:20 am
Location: u svemiru

Post by raskorak »

Loše si čula (kada je Split u pitanju). Moj drug se vratio pre nekoliko meseci odatle, nakon skoro tri godine provedene u toj komuni.
To sam ja:
Čudo, ali ne i čudovište
Svetlost, ali ne i Sunce
Mrak, ali ne i tama
Radost, ali ne i sreća...
Post Reply