ARTANE TABLETE

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
milos.pirot
Posts: 16
Joined: Fri Jul 06, 2007 1:09 pm
Location: pirot

ARTANE TABLETE

Post by milos.pirot »

Pozdrav svima na forumu.Ja sam iz jednog malog gradica na jugoistoku srbije bez obzira sto zivim u provinciji problem narkomanije pogadja i nas kraj.Zapravo da predjem na stvar.Imam problem sa bratom on je oduvek bio jedna nesigurna i emotivno nezrela licnost,sklon tucama,alkoholizmu sto mozda i nije tako strasno.Najveci problem je u tome sto on pored toga sto preteruje sa alkoholom uz alkohol guta po nekoliko tableta ARTANE 5mg.i pritom ulazi u neku fazu dezorijentacije i smetenosti.Tako izgleda ljudima sa strane a kako je njemu to samo on zna.Molio bih sve strucnjake na ovom forumu a i ostale ucesnike koji nesto znaju o ovim tabletama ili su ih koristili neka napisu sve sto znaju o njima.Zanima me dali ukrstanje ovog medikamenta i alkohola moze dovesti do fatalnog ishoda.Ako mozete recite mi kome da se obratim za pomoc jer se moj brat vec navuko na njih.Nocima ne spava,cesto halucinira i izbegava lecenje. :axe:
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Definitvno moze biti fatalno, uzimanje artana i alkohola!

Nisam ih nikad uzimala ali mi je jedan prijatelj opisivao svoje dozivljanje na njima i nije mi djelovalo jako privlacno kad mi je reko kako je njegov frend jeo pikavce, drugi je cijelo vece pricao na nepoznatom jeziku a treci bog te pita sta.

Prvo, reci roditeöljima a onda svi cuture u neki centar za ovisnosti di ce dobiti potrebnu pomoc

Sretno
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
milos.pirot
Posts: 16
Joined: Fri Jul 06, 2007 1:09 pm
Location: pirot

Post by milos.pirot »

Roditelji znaju znaju za to ali dzaba kad moj brat nece da se leci,skroz je poludeo...Pokusavao je da proba LZD-25 ali nije mogao da dodje do nje... Kaze da se ta droga koristi u psihijatriji kao lek i on hoce sam sebi da pomogne sa njom...Gluposti...Nas grad je mali i nemamo strucnjaka za to,najbliza ustanova za te stvari je udaljena od nas skoro sto kilometara to je SPECIJALNA PSIHIJATRISKA BOLNICA GORNJA TOPONICA NIS trazio sam po internetu ali nista nisam mogao da nadjem o njoj...To je ujedno i najveca bolnica te vrste na balkanu...Neznam dali tamo postoji resenje za nas problem ako neko zna nesto vise o tome voleo bih da mi pomogne.
User avatar
Mona
Posts: 199
Joined: Fri Nov 10, 2006 1:04 am

Post by Mona »

To su stvarno gluposti da oce sam sebi da pomogne pomocu artana!Artani su jako opasni,te halucinacije te prate i po skidanju jos neko vreme.Skidanje sa artana...lechenje..hmmm...koliko znam,sve koje sam ja znala da su uzimali su se sami skinuli,tj. samo su odjednom prestali.Ne znam da li uopste postoji lechenje od artana,pitaj nekog struchnog.Nije mi jasno,valjda tvoj brat oseca koliko je to opasno i koliko ga to gushi(ako ga uopshte gushi),trebao bi sam da ostavi to i mislim da tu nema neke krize.Izgleda da se to njemu svidja mnogo,vishe voli da je u tom paralelnom svetu nego u realnosti...Ali da je opasno,opasno je...moze svashta da mu se desi ako je na ulici,ma bilo gde.Istripovace neshto loshe,videce nekoga koga uopste nema tu,uchinice neku glupost,moze da bude fatalno.Necu da pricam o tome sta moze da se desi,svi znate sta se desava kad neko ima opasno jake haludze.On ako se do sad nije uplashio,ne znam sta mu je...Ali kao lek ga ne koristi to je sigurno!Artan se stvarno koriste u psihijatriji ali to doktor prepisuje,ne znam tacno za koje poremecaje,na ulici se ilegalno prodaje.Najbolje da sachekamo Teodoru pa neka ona kaze kako i shta.
User avatar
milos.pirot
Posts: 16
Joined: Fri Jul 06, 2007 1:09 pm
Location: pirot

KONTAKTIRAO SAM TEODORU

Post by milos.pirot »

Moj brat do sada nikada nije isao kod psihijatra,niti ima bilo kakvu dijagnozu psihickog poremecaja.Star je 24godine,od uvek je voleo da eksperimentise sa psihoaktivnim supstancama.Pusi travu jos iz srednje skole,alkohol redovno,za artan neznamo tacno kad je prvi put probao,nece da prica o tome.U nasoj porodici stric ima dijagnozu OLIGOFRENIJA,i ja sam lecen od akutne psihoze pre osam godina ali sam trenutno u stabilnom stanju.Nikako ne prihvata odlazak kod lekara.Kaze da nije zavistan,neznamo sta da radimo...Teodora kako to ide sa prisilnom hospitalizacijom,dali mogu da ga zbrinu,ako on nije napravio nikakav zlocin niti krivicno delo?
User avatar
Halid ili Halid
Posts: 30
Joined: Wed Jun 06, 2007 11:39 pm

Post by Halid ili Halid »

...
Last edited by Halid ili Halid on Mon Sep 17, 2007 11:01 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Mona
Posts: 199
Joined: Fri Nov 10, 2006 1:04 am

Post by Mona »

Choveche,dovedi ih na forum,neka prochitaju shta su artani...Pod dejstvom artana mozes da napravish takve gluposti,zavrshish u cz-u ili u psijiatrijskoj ustanovi...Neki tripovi nekih ljudi: .... chovek sa 4 glave juri devojku koja se oduzela artanima i alkoholom(mozes da popijes brdo alkohola i nista ne osecas)...lik jurio ulicama sa metalnom shtanglom,mlatio i terao jato vrana koje ga je jurilo(a vrana nigde nije bilo naravno)...jedan trip je bio i da je osobu jurio buldog i od tog straha od psa,osoba pocela da juri troje dece koji su slucajno prolazili tuda i da ih prepada...drugi lik srushio kapiju obliznje kuce,uzeo stolicu iz tudje kuce,seo u dvorishte i istripovao da je na plazi,sa nozem u ruci....

E sad ima tu jos gorih tripova,ovo su najblazi,ali sve te osobe su mogle da naude nekome zbog tih halucinacija!Obavezno vodi brata u neku instituciju na odvikavanje ili ga naterajte da sam prestane,on mora da se prepadne dok nije napravio nesto lose!Probaj da objasnish roditeljima koliko je to opasno i da shto pre krene na lechenje.
User avatar
dete_svemira
Posts: 181
Joined: Fri Jun 08, 2007 2:06 am

Post by dete_svemira »

Drzi se,a njemu neka je Bog u pomoci.......Drago mi je sto pokusavas.......

poz.
ZIVI KAO DA JE SVAKI DAN POSLEDNJI,
JEDNOG CES DANA BITI U PRAVU!
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

ARTANI TABLETE

Post by Boban »

ZDRAVO SVIMA PROČITAO SAM O OVOM PROBLEMU SA ARTANIMA I OSETIO SE PROZVANIM DA NEŠTO ODGOVORIM . NAIME UZIMAO SAM IH OKO ČETIRI GODINE U RAZNIM KOMBINACIJAMA NA KRAJU PRED ODLAYAK U KOMUNU PIO SAM PO PEDESET TABLETA DNEVNO OD PO 5 MG. DOBIJAJU SE NA DUPLI RECEPT PRETEZNO BOLESNICI SA PARKINSOVOM BOLESTI DUGOGODIŠNJI ALKOHOLIČARI U PERIODIMA APSTINENCIJE ŠIYOFRENICI ITD. DO ARTANA SAM DOLAZIO PRETEZNO KOD ALKOHOLIČARA SOCIJALNIH PROBLEMA ZA MALE PARE . STANJE JE ZAISTA ALARMANTNO JER SVAKO UYIMANJE MOZE DOVESTI DO PRESTANKA RADA SRCA.MENI SE TO DESILO ALI SAM NASTAVIO SA UZIMANJEM U CILJU ISTRAZIVANJA SVESTI.STOGA KADA SE POČNE PONAŠATI AGRESIVNO ILI U HALUCINACIJAMA NAZALOST JEDINI NAČIN DA GA SPASIŠ OD TOG ZLA JE DA POZOVEŠ HITNU ILI POLICIJU YA NJEGOVO DOBRO.JA SAM DOŠAO SEBI U KOMUNI JER PORED TOGA BIO SAM OVISNIK O HEROINU I OPIUMU 10 GODINA.OVO SVE JE NAPISANO U CILJU DA SE MOYE AKO JE MOGUĆE PRONAĐE IZVOR TOG ZLA JER POSLEDICE SU KOBNE . SAMO NAPRED IMA NADE POZDRAV :)
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

i, koliko si istarzio svijest uz pomoc njih? do kog zakljucka si stigao?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply